Na topie

Wspólna Infrastruktura Państwa - cel minister cyfryzacji

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Tematyka: IT

Minister Anna Streżyńska widzi w utworzeniu Wspólnej Infrastruktury Państwa jedno ze swoich najważniejszych zadań.

Wspólna Infrastruktura Państwa - cel minister cyfryzacji

A A

Obecnie w administracji działa 46 tysięcy większych i mniejszych systemów IT – w większości przypadków zupełnie niezależnie. Według Ministerstwa Cyfryzacji to niezwykle nieefektywne rozwiązanie i czas to zmienić. Stojąca na czele tego resortu Anna Streżyńska zapowiedziała, że bierze sobie za cel utworzenie WIP, czyli Wspólnej Infrastruktury Państwa.

WIP oznaczać ma nie tylko mniej problematyczne działanie administracji, ale też niższe koszty jej utrzymania (także dlatego, że dzisiaj „w sposób nieprzytomny kupuje [się] ogromne ilości licencji”, jak mówi minister Streżyńska), jak również (dzięki większej integracji poszczególnych systemów) większą liczbę usług cyfrowych dostępnych dla obywateli. 

Minister cyfryzacji widzi kilka problemów w obecnym działaniu administracji, a przede wszystkim jest to brak współpracy. Podczas swojego wystąpienia na 23. Forum Teleinformatyki przyznała, że różne resorty dublują się, tworząc te same rozwiązania, zamiast postawić na jedno wspólne, z korzyścią dla wszystkich stron. Podobno tłumaczą to troską o ochronę danych osobowych, ale żadna ustawa nie zakazuje przecież ich racjonalnego udostępniania.

Rozwiązaniem tego problemu ma być właśnie WIP – łącząca państwowe systemy i rejestry. Dzięki niej sprawy będą mogły być załatwiane szybciej (co ważne dla klienta) i taniej (co istotne dla państwa). Wcale jednak nie chodzi o centralne rozwiązanie IT budowane od podstaw – celem jest utworzenie odpowiednich narzędzi umożliwiających współpracę zarządców poszczególnych systemów. 

Pozostaje trzymać kciuki, bo trzeba przyznać, że pod względem cyfryzacji usług rzeczywiście można dostrzec „dobrą zmianę” – jest ich coraz więcej i działają całkiem dobrze.

Źródło: Money. Ilustracja: 3dman_eu/Pixabay (CC0)

Odsłon: 3377 Skomentuj newsa
Komentarze

6

Udostępnij
 1. Kenjiro
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-09-30 17:03

  Cel szczytny, tylko mam obawy, że sposób wykonania będzie znów "teraz zróbmy, a martwić będziemy się później". Tak jak to było z poprzednimi systemami, które dopiero po dłuższym czasie zaczęły działać zgodnie z zamysłem.

  Skomentuj

 2. Danketch
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-10-01 12:07

  W teorii pomysł dobry i oczywisty, z drugiej strony ewentualny atak hakerski na system lub zwykły wirus paraliżuje wszystkie resorty a nie jeden

  Skomentuj

  1. Adiqq
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-10-01 19:48

   No bez przesady, przecież ta cała infrastruktura nie będzie stała na kilku serwerach.
   Właściwie jedyny problem jaki będzie to brak odpowiednich ludzi, do wykonania czegoś takiego.
   Potrzeba by kupy ogarniętych ludzi do tego ze stawkami na poziomie 20-30k zł, by mieliby powód by użerać się z instytucjami publicznymi, którzy przeanalizowaliby istniejące rozwiązania, zmigrowali to na jakiegoś OpenStacka i za kilka lat mielibyśmy infrastrukturę na poziomie korporacji typu Google.

   Tylko podstawa to właśnie specjaliści z pasją, którzy mają wieloletnie doświadczenie w znanych firmach, którzy znają się na współczesnych rozwiązaniach i nie będą zamiatać problemów pod dywan, a nie jakieś firemki, które biorą studentkę do pisania kalkulatora wyborczego.

   Skomentuj

   1. sebmania
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-10-02 08:24

    Ludzi nie potrzeba, zrobią przetarg, firma zewnętrzna wygra w rok zrobią jakiś system i w 2-5 lat będą naprawiać poprawki i to wszystko za pomocą ludzi co dostają 2-3k bez pasji.
    Wydają na wszystko z 0,5 mld zł

    Skomentuj

 3. mutissj
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2017-10-01 19:07

  TPSA już dawno sprzedane i oni chcą infrastrukturę budować..

  Skomentuj

 4. smar.n
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-10-01 20:40

  Owszem można gdybać, ale sporej skuteczności m.in. w kwestii cyfryzacji obecnej władzy nie można odmówić.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!