Na topie

Wydawca Call of Duty pozwany przez producenta Humvee

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Gry

Kategoria: Gry Tematyka: Call of Duty Producenci: Activision

Według firmy AM General, która tworzy pojazdy Humvee, Activision bezprawnie wprowadziło te maszyny do gier z serii Call of Duty.

 • Wydawca Call of Duty pozwany przez producenta Humvee
A A

W Call of Duty: WWII ponownie spotykamy rozpoznawalne dla miłośników militariów bronie i pojazdy – są one zresztą integralną częścią tej serii. Pojawiają się jednak pytanie o to, czy Activision robi to zgodnie z prawem.

High Mobility Miltipurpose Wheeled Vehicles, czyli Humvee, to czterokołowa ciężarówka wojskowa, którą można dostrzec w strefach działań wojennych w Iraku czy w Afganistanie, ale też… na wirtualnych polach bitew w kolejnych odsłonach Call of Duty. To rozpoznawalny pojazd, który odgrywa(ł) istotną rolę w zmaganiach wojennych z przełomu wieków XX i XXI – zdaniem producenta odgrywał też ważną rolę w serii Activision.

Producent Humvee, czyli AM General, twierdzi, że firma Activision oszukuje graczy, którzy wierzą, że jest on „zaangażowany w produkcję tych gier lub udostępnia licencję”. Tak nie jest, bo trwające podobno od miesięcy rozmowy pomiędzy przedsiębiorstwami nie zakończyły się porozumieniem. Dlatego też teraz AM General żąda odszkodowania w wysokości trzykrotności poniesionych strat. 

Activision nie komentuje sprawy. Trudno zresztą ją komentować – raz, że nie znamy faktów, dwa: to naprawdę dziwny pozew. Przede wszystkim trudno uwierzyć, że pojawienie się w grach Humvee rzeczywiście miało jakikolwiek wpływ na sprzedaż (a taka sugestia pojawia się w pozwie), poza tym akurat w WWII tych pojazdów nie uświadczymy – nie ten okres. Dlaczego więc akurat teraz?

Źródło: Engadget. Screen: Activision

Odsłon: 5427 Skomentuj newsa
Komentarze

11

Udostępnij
 1. kubas246
  Oceń komentarz:

  7    

  Opublikowano: 2017-11-10 15:43

  "Dlaczego więc akurat teraz?"
  Podobno sprawa chwilę się już ciągnie a AM General dalej nie udało się dogadać z Activision i w końcu skończyła im się cierpliwość.

  Skomentuj

 2. axelbest
  Oceń komentarz:

  -4    

  Opublikowano: 2017-11-10 16:08

  Ciekawe czy mają licencję na skarpety które są noszone przez żołnierzy, albo na hełmy, opony i czasami spotykane drewniane płoty (w końcu stolarz też nieche se pierdyknie licencjonowanie)

  Skomentuj

  1. Snack3rS7PL
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2017-11-10 23:31

   Niestety do takiego dążymy absurdu, gdzie będą nawet genomy patentować organizmów zmodyfikowanych genetycznie, tylko po to by nie należał do Ciebie i byś musiał bulić za wykorzystywanie odpowiedni abonament...i będę tak działać, aby większość naturalnych upraw była trudno dostępna

   Skomentuj Historia edycji

 3. TheMaverickMX
  Oceń komentarz:

  7    

  Opublikowano: 2017-11-10 16:36

  Jak niby ponieśli straty za wirtualny samochód? Ludzie przestali kupować bo woleli sobie nim w grze pojeździć? :D

  Skomentuj

  1. kubas246
   Oceń komentarz:

   6    

   Opublikowano: 2017-11-10 17:11

   Ponieśli straty ponieważ Activison używało Humvee bez zapłacenia za licencję a AM General twierdzi, że skoro używali nazwy i wizerunku Humvee (czyli bądź co bądź niesamowicie rozpoznawalnego pojazdu) to powinni za to zapłacić.

   Zwykle devsi żeby uniknąć takich problemów nie używają oznaczeń albo nawet wprowadzają pewnie zmiany wizualne i zmienione nazwy (przykładowo ARMA 3 posiada broń i pojazdy które faktycznie istnieją, ale lekko zmienione są szczegóły, brak oznaczeń jak na oryginalnych wersjach i zmienione nazwy).

   Skomentuj

 4. Renji
  Oceń komentarz:

  8    

  Opublikowano: 2017-11-10 16:37

  Ja skopiłem, się na aspekcie poniesionych strat. Przecież w grze nie ma jakiejś anty reklamy. Bardziej bym powiedział, że jest reklama i to całkiem niezła.

  GM gier nie wydaje, więc co stracili? A zresztą nikt nie kupuje tego typu gry ze względu na to jakie są w niej pojazdy to nie NFS

  Skomentuj

 5. Snack3rS7PL
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-11-10 23:29

  Ale to uzasadnienie, że Activision wprowadza graczy w błąd, którzy myślą, że firma posiada licencję na jakieś Humvee to może przyprawić o ból brzucha...ze śmiechu :D O czymś takim to można pomyśleć przy grze wyścigowej a nie w jakimś Call Of Duty :D

  Skomentuj

 6. Snake73
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-11-11 06:55

  To podobna sprawa jak w przypadku samochodówek. Tam też są wymagane pozwolenia/licencje na umieszczanie samochodów danych marek. Z tego samego powodu w pierwszych CS'ach bronie miały normalny wygląd ale już nazwy były inne np AK to był CV czy jakoś tak. Itp itd absurdu ciąg dalszy.
  PS. Pod koniec CoD MW bohaterowie uciekają ruskimi UAZ'ami. Ciekawe czy Activision ma licencję od nich na umieszczenie samochodu w grze.

  Skomentuj Historia edycji

 7. Spichris
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-11-11 12:08

  Nasz świat stacza się na dno - absurd goni absurd. Ja rozumiem że na używanie nazwy powinni mieć pozwolenie jeżeli jest zastrzeżona ale i jakich stratach mówimy? Ktoś ukradł im wirtualny samochód z wirtualnego parkingu?
  Aż strach pomyśleć co będzie za kilka lat - zrobię sobie zdjęcie na tle jakiegoś samochodu i pozwą mnie za to że pokazałem je koledze i naraziłem na straty...

  Skomentuj

 8. Redness
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-11-11 18:12

  To GM powinni zapłacić Avtivision za zrobioną reklamę. Idiots being idiots

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!