Na topie

Wyższy limit dla płatności zbliżeniowych bez PIN-u - za i przeciw [AKT.]

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Banki chciałyby, by limit dla płatności zbliżeniowych bez konieczności podawania PIN-u był wyższy niż obecne 50 złotych. AKTUALIZACJA: Mastercard otrzymał od NBP zgodę na podniesienie limitu do 100 zł.

Wyższy limit dla płatności zbliżeniowych bez PIN-u - za i przeciw [AKT.]

A A

Aktualizacja, 28 maja 2018: Polacy kochają proste płatności, więc na pewno ucieszą się z wiadomości, że Narodowy Bank Polski pozytywnie rozpatrzył wniosek firmy Mastercard o zwiększenie limitu płatności zbliżeniowych bez konieczności podawania PIN-u z 50 do 100 zł. Zmiana, na którą czeka wiele osób, niedługo powinna więc stać się rzeczywistością.

Konkretnie przewiduje się, że pierwsze karty z limitem 100 zł pojawią się mniej więcej za rok, to znaczy pod koniec pierwszej połowy 2019 roku. 

Dlaczego NBP wyraził zgodę? Na pewno wpływ miały na to najnowsze statystyki, z których wynika, że w 2017 roku średnia wartość transakcji zbliżeniowych po raz pierwszy przekroczyła 50 zł. Nie bez znaczenia jest też wzrost cen i wynagrodzeń oraz fakt, że maksymalny próg nie był zmieniany od dekady. 

 

News, 16 sierpnia 2017: 50 złotych to maksymalna kwota jaką możemy zapłacić np. w sklepie, korzystając z karty zbliżeniowej lub smartfona bez konieczności podawania kodu PIN. Została ona ustalona już prawie 10 lat temu i pomimo wzrostu cen (i wynagrodzeń) pozostaje niezmieniona. Banki dążą do tego, by nieco ten limit rozluźnić – najlepiej do poziomu 100 złotych. Dlaczego jest to dobry, a dlaczego zły pomysł?

Brak konieczności podawania PIN-u podczas płatności ma pozytywny wpływ na komfort obu stron transakcji, jak również na jej szybkość Wystarczy zbliżyć kartę do terminala i… to wszystko. Podwyższenie limitu do progu 100 złotych mogłoby więc pozwolić na cieszenie się tymi zaletami w większej liczbie przypadków.

Z drugiej jednak strony warto przypomnieć sobie dlaczego tak właściwie limit w ogóle obowiązuje. Otóż został on ustalony, aby zapobiec wyłudzeniom – nie brakuje bowiem osób, które (być może słusznie zresztą) narzekają na brak zabezpieczeń tej formy płatności. Jako że nic się w tej kwestii nie zmieniło, to poważny powód, dla którego zwiększenie limitu może nie być najlepszym pomysłem.

Banki odpowiadają jednak, że skala tego typu oszustw jest naprawdę niewielka. Zdają się też przekonywać, że podwojenie kwoty raczej znacząco jej nie zwiększy, a może poprawić komfort użytkowników w Polsce którzy zbliżeniowo wykonują już prawie 2 na 3 transakcje kartowe. 

Niektórzy pytają też, czy w ogóle warto, bo według oficjalnych informacji średnia wartość transakcji kartowej to 44 złote.

Tymczasem rozmowy pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami trwają, a być może już niedługo wszelkie spory na tej linii będą mogły odejść w niepamięć. Trwają bowiem prace nad kartami z zabezpieczeniami biometrycznymi – innymi słowy, zamiast PIN-u wystarczy odcisk palca.

Wróćmy na koniec do teraźniejszości. Jak limity kształtują się w innych krajach? W naszej części świata jest to przeważnie kwota od 10 do 25 euro, a więc na podobnym poziomie. Wyjątkiem jest Wielka Brytania, w której limit został dwa lata temu zwiększony z 20 do 30 funtów, a trwają też rozmowy na temat podniesienia go do 50, a może i do 100 funtów.

Źródło: Bankier. Foto: MBatty/Pixabay

Odsłon: 8964 Skomentuj newsa
Komentarze

32

Udostępnij
 1. Fiona
  Oceń komentarz:

  13    

  Opublikowano: 2017-08-16 16:59

  Jak banki zapewniają iż skala oszustw jest tak znikoma to niech wezmą całkowite ryzyko na siebie....

  Ops, nie ma chętnych ???

  ;P

  50 zł jest ok Wpisanie pinu powyżej 50 zł - przy użyciu tej samej karty nie przekracza możliwości intelektualnych nawet bankowca.
  Także wydumany problem....

  Skomentuj

   1. stalkerpl
    Oceń komentarz:

    11    

    Opublikowano: 2017-08-16 17:22

    podaj mi numer karty, zobaczymy czy twoja jest ubezpieczona

    Skomentuj

   2. miedzianek
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-08-16 20:23

    Błąd, nie masz, ubezpieczenie karty jest płatne

    Skomentuj

     1. Himoto
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-08-17 18:30

      Nie zależy aż tak od banku lecz od typu karty jaką posiadasz [opcja], te karty za które płacisz max 10PLN na miesiąc nie mają ubezpieczenia lub jeśli je już mają to nie maja zawartej opcji właśnie od funkcji zbliżeniowych [wiem bo ostatnio szukałem po bankach gdy zakładałem drugie konto - który bank da mi najlepszą ofertę na kartę].
      Zakładając ze większość użytkowników kart wybiera opcje najtańszą [czyli masz 0PLN za kartę, albo 2-5 PLN jeśli zrobisz mniej niż jakaś ilość transakcji kartą w miesiącu] to już wiesz czemu panowie wcześniej wspominali o ubezpieczeniu.

      Najtańsza opcja karty którą znalazłem i ma już w standardzie pełne ubezpieczenie od tego typu transakcji zaczyna się od 20PLN miesięcznie [płacisz tyle za samą kartę, nie za konto bankowo do niej przypięte], ale są i takie po 50,100 a nawet i 500PLN[jedna z najdroższych opcji jaką mi pokazywano] za miesiąc.
      Takie karty są fajne jak masz w miarę wysoki przychód, nie żal ci wydać parę groszy w miesiącu na pewne udogodnienia jak lepsze ubezpieczenie od transakcji i zgubienia karty, czy np. brak dodatkowych opłat procentowych od transakcji wykonywanych kartą oraz jak dużo używasz karty [bo karty z dodatkowymi opcjami są dobre ale jak dużo płatności wykonujesz kartą].

      Skomentuj

     2. miedzianek
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-08-18 20:16

      Powiem tak:

      Jestem w ING, mam ror i oszczędnościówkę+skarbonkę.

      Konto główne trzymam puste-jak ktoś ukradnie kartę to g mi zrobi.

      Idę na zakupy-w trakcie stania w kolejce/przed przelewam sobie np 20zł więcej.

      Płacę, a reszta wraca na oko/skarbonkę :)

      Skomentuj

     3. portals
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-05-28 17:22

      Przecież nie musisz mieć pieniędzy żeby pobrali Ci je z konta. Część terminali działa offline i pieniądze mogą być pobrane z dużym opóźnieniem. Takie terminalne odrzucają karty prepaid a jak na standardowej karcie podpiętej do RORu nie będzie środków to bank zrobi Ci niedozwolony debet i tyle. Może nawet liczyć od tego odsetki ustawowe.

      Skomentuj Historia edycji

     4. KrzychuG
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-05-28 21:29

      To czasem nie zalezy od karty a nie terminala? Zblizeniowe Visa bodajze zezwalaly na transakcje offline a Mastercard juz nie i to niezaleznie od terminala bo i tak kazdy musi byc polaczony z siecia.

      Skomentuj

   1. miedzianek
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-08-16 20:17

    To chyba sam nie wiesz, co masz w banku. Do 50€ odpowiadasz Ty, powyżej bank. Czyli jak zajumają Ci 200€, to bank odda 150€

    *nie pamiętam € czy w złotówach

    Skomentuj

  1. Snack3rS7PL
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2017-08-17 09:23

   Rysiek Petru-Swetru już by się pogubił :P

   Skomentuj

 2. PinkElephant
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2017-08-16 17:33

  myślę że kwota 50 jest wystarczająca - nie jest żadnym problemem wpisanie pinu , a to że jakaś średnia wychodzi ze zbliżeniowych transakcji kartowej to 44 zł o niczym nie świadczy. Widziałem raz gościa który płacił za zakupy zbliżeniowo i miał podzielone na wartości do 50zł - ale zakupy zrobił za ponad 200 - powiem że miałem ochotę się zapytać czy aby na pewno to jest jego karta

  Skomentuj

  1. BluePandoraBox
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-08-17 09:45

   jeśli miał kartę z BZ WBK to może chciał nabić ilość transakcji, jak masz pięć płatności kartą w miesiącu to nie kasują opłaty za kartę, kiedyś było trzy razy ale podnieśli

   Skomentuj

 3. adikos45
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-08-16 18:51

  najprostszym i najwygodniejszym rozwiązaniem byłoby zaimplementowanie zdjęcia na karcie i przed transakcjami zbliżeniowymi sprzedawca mógłby spytać daną osobę o okazanie tego aby nie specjalnie sięgać po dowód osobisty. Limit na karcie mógłby być jeszcze wyższy a skala wyłudzeń na pewno by zmalała.

  Skomentuj

  1. BluePandoraBox
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-08-17 09:51

   hamerykański citi bank przeprowadził test, wydając karty ze zdjęciami i wysyłając ludzi na zakupy
   np. gruba murzynka płaciła kartą gdzie na zdjęciu był biały blond koleś i odwrotnie, w 9 na 10 przypadków nikt nie zwrócił uwagi na zdjęcie,
   tak samo kasjerzy nie zwracają uwagi na imię a powinni, czy facet nie ma karty na której jest kobiece imię
   pomysł ze zdjęciem choć sensowny się nie sprawdził, a koszt wyprodukowania takiej karty jest większy, dlatego żaden bank tego ostatecznie nie wprowadził, nie było sensu

   Skomentuj

   1. crreeyz
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-05-31 00:07

    Kasjer teraz nie dotyka karty klienta, cześć klientów nawet nie wyciąga jej z portfela. Poza tym kasjer nie ma żadnego w tym interesu aby weryfikować tożsamość klienta.

    Skomentuj

 4. arekmx
  Oceń komentarz:

  11    

  Opublikowano: 2017-08-16 20:00

  Limit powinien być ustawiany przez klienta w panelu banku (a bank może dać jakieś granice np 50-500PLN).

  Nie ma wtedy w ogóle powodu do zastanawiania się nad tym jaki ma być limit - klient sam wybierze.

  Skomentuj

  1. PROCTON
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-06-01 16:56

   Taa w EU ktoś sam myśli i sam zarządza swoim życiem? NIE MOŻNA TAK, my wiemy lepiej jak chcesz żyć i będziesz musiał tak żyć.

   Skomentuj

 5. rahl_r
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-08-16 20:48

  Na horyzoncie karty z biometryką, więc nie wiem o czym w ogóle mowa. I tak nie trzeba będzie pinu.

  Skomentuj

 6. Marucins
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-08-17 01:57

  A co to za problem wprowadzić PIN po zbliżeniu karty?

  Skomentuj

  1. Snack3rS7PL
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-08-17 09:24

   No żaden, kolejna głupota.

   Skomentuj

   1. BluePandoraBox
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-08-17 10:03

    ale to nie jest problem klienta, tylko sklepu
    niech uruchomią jedną kasę więcej i się wyrówna

    nie widzę żadnego powodu bym to ja musiał się martwić o zyski oszołoma czy innego dużego sklepu i ilość obsłużonych klientów na godzinę wrrr
    jak rozumiem pracujesz w jakimś takim dużym sklepie :P

    Skomentuj

     1. Himoto
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-08-17 18:46

      to ty paradoksalnie źle myślisz.

      w większości dużych sklepów na terenie polski masz minimum 3 stanowiska gdzie można się "skasować", problem w tym ze sklepy maja zazwyczaj minimalna obsadę na kasach

      Przykład : Dzisiaj, Czwartek godzina 17 -największy ruch w sklepie się zaczyna, stanowisk kasowych 10, otwartych 2. Ludzi w kolejce do obu kas w okolicach 50-60 osób[jak nie więcej].
      Po 10 minutach stania trzy wózki porzucone [z niezakupionymi towarami], klienci wyszli bokiem nie wykonując zakupów bo mieli dość czekania.

      To jest standard w polskich supermarketach że biednych pracowników na kasach się żyłuje za minimalne pensyjki i jeszcze ich ilość [obsadę] ogranicza się do niezbędnego minimum przez co coraz częściej klienci mając dość czekania porzucają robienie zakupów w danym sklepie.

      Ostatnio wychodząc z TESCO [około 2 miesiące temu] zaczepiła mnie ankieterka która zapytała o wiele rzeczy co mi pasuję i nie pasuję w sklepie zgłosiłem zbyt małą obsadę na kasach, brak dużych reklamówek i kilka innych rzeczy, po miesiącu ten akurat sklep zrezygnował z całodobowej obsługi na rzecz większej obsługi na kasach w godzinach "szczytów" a reklamówki wedle życzenia są regularnie dostępne przy kasach :), więc chyba ankieta im pomogła wybrać lepszy wariant dla klientów.

      Sposób płatności jaka wybiera klient ma gówno do szybkości obsługi, bo są tacy co płacą zbliżeniowo ale ich obsługa trwa 5-10minut a są tacy co gotówka i obsłużą ich w 1 minutę. Klient jest różny i długość obsłużenia jednego klienta może różnie trwać, a systemów płacenia mamy klika, gotówka/karta na pin/Karta zbliżeniowa ale też w niektórych sklepach bony itd. Więc najważniejsze to udrożnić przepływ klientów w sklepach gdy jest taka potrzeba a nie idziesz ludzi cały sklepie a otwarta 1-2 kasy bo szefostwu 1 etat więcej na kasie źle by wyglądał w wynikach miesięcznych. Nawet nie podejmuj tematu że może nie zarabiają na ten dodatkowy etat bo to śmieszne się robi :).

      Argument że płacenie zbliżeniowe kartą bez pinu przyśpiesza płacenie jest dobry tylko jak robisz zakupy w małym sklepiku gdzie realnie brak kolejek, ale to wtedy wygoda tylko dla ciebie bo szybciej zapłacisz.

      Skomentuj

     2. BluePandoraBox
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-08-17 18:46

      nadal uważam że przerzucanie na klienta odpowiedzialności za długie kolejki to bezczelność
      gdyby kierownicy kas zadbał aby kasjerzy mieli zawsze drobne na wydanie reszty, to obsługa byłaby szybsza, kasjer biegający po kasach za drobnymi więcej zmarnuje czasu niż 20 klientów wklepujących PIN,
      kierownik woli się tylko dopieprzać do pracowników za niską średnią klientów obsłużonych na godzinę i opychać pączkami na zapleczu niż przejść po kasach co jakiś czas i się zapytać czy mają drobne i ewentualnie im je wymienić
      mam kilku znajomych pracujących w marketach, sam też widzę co się w nich dzieje gdy robię zakupy
      w marketach mało kto robi zakupy za mniej niż 100 zł więc to bezcelowa polemika

      Skomentuj

     3. Himoto
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-08-17 19:01

      Tylko jest problem, bo ile im by tych drobnych nie wpakowali do kasety to większości sklepów już po 2-3h brakuję tych drobnych bo wszyscy nauczyli się że w portfelach noszą papier a miedź? do filiżanki skarbonki skarpety czy dziecku jako kieszonkowe :P
      Co do kierowników masz rację, ale problem drobnych to tylko początek, zazwyczaj jest taki że przychodzi godzina szczytów i nagle na dwóch otwartych kasach robią się kolejki na pół sklepu i mimo ze niby taka kasjerka wciśnie ten dzwonek żeby zawołać kogoś więcej [zazwyczaj po ostrych na wołaniach jakiegoś klienta z kolejki] to i tak nikt nie przyjdzie bo więcej obsługi na kasy nie mają, a kierowniczka żadna nie pójdzie na kasę bo to urąga jej stanowisku :|.

      Tak to wygląda w większości polskich sklepów które miałem okazję widzieć.

      W Holandii jak byłem to w sklepach nagle ciut dłuższa kolejka się zrobiła to się otwierały natychmiast 2 świeże kasy by rozładować kolejki. Nie spotkałem tam kolejki na pół sklepu, a u nas prawie ciągle jakieś kolejki, nawet obcokrajowcy na to narzekają u nas :).

      Skomentuj

  2. KrzychuG
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-05-28 21:33

   Zaden bo to chyba domyslna opcja. Przykladasz karte i przy transakcji powyzej 50zl po prostu od razu prosi o PIN.

   Skomentuj

 7. BluePandoraBox
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-08-17 09:58

  nie stać mnie na utratę nawet 50 zł, dlatego wyłączam tą opcję, nie mam zaufania do płatności zbliżeniowych, od kilku lat gdy to wprowadzili za każdym razem jak dostaję nową kartę wyłączam płatności zbliżeniowe

  są przenośne terminale które mają gniazdo na kartę SIM, byle cwaniak może przejść się w zatłoczonym tramwaju zbierając kilka stów
  mogę wpisać PIN, żaden problem, przynajmniej nie muszę się później użerać z bankiem

  Skomentuj

   1. BluePandoraBox
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-08-17 18:55

    to jest cały bench, nie mogę mieć innego zdania niż inni, a jeśli mam i je wklepię to zawsze się znajdzie ktoś uważający za punkt honoru by to złośliwie skomentować!!!
    czy ja narzucam Tobie co masz zrobić? nie
    napisałem tylko co ja robię

    Skomentuj

    1. darry dooman
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2017-08-22 14:29

     są takie etui dla kart zbliżeniowych paypass, na allegro od kilku złotych, można dostać też np w carrefourze...od kiedy dostałem kartę zbliżeniową, od zawsze mam ją w tym etui...daje praktycznie 100% zabezpieczenia przed kradzieżą jaką opisałeś...

     Skomentuj

  1. Himoto
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-08-17 18:53

   Owszem da się z karty zacharapcić te 50PLN nawet w komunikacji miejskiej [jest to realny problem], ale coraz częściej ludzie kupują takie wdzianko na karty dzięki któremu nie da się jej sczytać :), inni [tym którym żal paru PLN na takie wdzianko] wykonują je samemu z papieru/materiału i foli aluminiowej, a jeszcze inny sposób to nosić 2 karty chipowe razem [wtedy nie da się ich sczytać razem :)].

   Ale ogólnie to nie jest duży problem bo studenci bardzo często mają elektroniczna legitymację przy karcie [co mocno utrudnia takie sczytanie], zaś osoby pracujące maja 2-3 karty :)

   Q2hvY2hsaWs8 - rozwiązanie ze skarpeta jest dobre [ma swoje plusy], ale może być też tak że tam gdzie pracują jest tylko możliwość otrzymywania pensji na konto, i co wtedy? :)

   Skomentuj

 8. gslowik
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-08-20 15:26

  Oświećcie mnie, w jaki sposób złodziej jest się w stanie wzbogacić po sczytaniu karty np. w komunikacji miejskiej. Jak technicznie taka operacja może wyglądać.
  PS. Trzymam razem dwie karty.

  Skomentuj

  1. deomortis
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-05-28 21:51

   Tak zwane przedłużenie terminala. Gość w tramwaju ma czytnik z kartą sim i aktywne połączenie sieciowe z drugim który ma terminal w dowolnym miejscu na ziemi. Karcie się wydaje że gada z terminalem i nawzajem.
   Jak masz dwie karty razem to ryzyko takiego ataku spada do minimum, bo tak samo nie możesz przyłożyć dwóch kart do czytnika czy to kart płatniczych, czy kart miejskich do bramki w metrze itp.

   Skomentuj

   1. ammarmar
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-05-29 01:20

    Najpierw, to musiałbyś mieć dostęp do terminala podłączonego do banku. A to nie jest takie proste, żeby dostać konto handlowe, trzeba przejść żmudną weryfikację.

    A jak tylko bank zauważy, że na koncie są nadużycia (a zauważa bardzo szybko, bo klienci się skarżą), to takie konto jest szybko zamykane a jego właścicielowi przywala się takie kary za każdą cofniętą transakcję, że się nogami nakrywa.

    Pracowałem kiedyś w firmie, która pośredniczyła w tego typu usługach. Jeden z klientów robił wałki (sprzedawał przez Internet bilety na koncerty, których nie miał). Jak się sprawa wydała, to bank cofnął mu wszystkie transakcje bodajże z ostatnich 3 miesięcy a do każdej przywalił chargebacka (wtedy było to bodajże 45$ od sztuki).

    Skomentuj

 9. smszymon
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-05-29 06:51

  Zastanawiam się dlaczego nie może to być kwestia ustawień. Logujemy się do konta i zmieniamy, kto chce 100 ten ma 100, a kto 39,99 ten ma tyle ile wpisał.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!