Na topie

Zachipowani pracownicy - przyszłość, która nadeszła

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Chip wielkości ziarenka ryżu wszczepiony między kciukiem a palcem wskazującym pracownika. Szansa na zwiększenie komfortu czy utrata prywatności?

Zachipowani pracownicy - przyszłość, która nadeszła

A A

Belgijska firma Newfusion rozpoczęła pilotażowy program chipowania pracowników. Dziesiątki filmów science-fiction sprawiają, że może to brzmieć jak niecny plan biznesmenów, ale może jest to po prostu kolejny etap korporacyjnej ewolucji?

Pracownicy z chipami

Pracownicy Newfusion są zachęcani (w żadnym razie nie zmuszani) do przeprowadzenia wszczepu (kosztujących około 100 euro) chipów, których wielkość jest zbliżona do ziarna ryżu. Znajdujące się pod skórą dłoni (między kciukiem a palcem wskazującym) nadajniki mają pełnić funkcję identyfikującą. Innymi słowy, mają zastąpić obecne karty autoryzacyjne. 

Na antenie Polsat News mogliśmy usłyszeć Alexisa Deswaefa z Ligi Praw Człowieka, który grzmiał: „Taki chip przy okazji będzie zbierał również informacje o tym, o której pracownik wszedł do firmy czy włączył swój komputer. Pracodawca będzie miał więc dostęp również do takich danych i gdy będzie musiał dokonać redukcji etatów, może z nich skorzystać”.

Czy to naprawdę taka duża zmiana?

Można się jednak zastanawiać w jakim świecie żyje Deswaef. Bo czy pracodawcy nie maja takich możliwości już dzisiaj? Czy to dzięki kartom chipowym, które odbijamy na wejściu i wyjściu, czy to za sprawą monitoringu (zarówno kamer w budynku, jak i oprogramowania w komputerach). 

Uwagę na to zwraca również zadowolony pracownik Newfusion, który twierdzi, że chip podskórny to dobry pomysł, bo „swojej dłoni ani nie zgubię, ani nie zapomnę zabrać do pracy”. Z tym zaś raczej trudno dyskutować. 

W podobnym tonie wypowiada się – choć tutaj o zaskoczeniu nie może być mowy – dyrektor belgijskiej korporacji. Zauważa on, że różnica polega tylko na tym, gdzie mamy urządzenie służące do weryfikacji – w kieszeni (z rozładowanym akumulatorem) czy zawsze przy sobie (i zawsze w gotowości).

Druga strona medalu

Jednak nawet jeżeli Newfusion ma dobre zamiary i faktycznie chce wykorzystywać te chipy wyłącznie w celach weryfikacyjnych, to jest to technologia, która może budzić wątpliwości, szczególnie jeśli chodzi o wolność człowieka. I jest tak przynajmniej z kilku powodów.

Po pierwsze, apetyt rośnie w miarę jedzenia i kolejni dyrektorzy mogą zawierać więcej informacji w chipie, a to może prowadzić do naruszeń z zakresu ochrony danych osobowych. Istnieje też ryzyko, że zachipowani pracownicy staną się ofiarami cyberprzestępców. Pojawiają się też pytania o to, co zrobić, gdy osoba odejdzie z firmy.

Belgowie wcale nie byli pierwsi

Temat nie jest jednak nowy, a powracający. Już dwa lata temu, na przykład, na wszczepianie chipów sowim pracownikom zdecydowała się szwedzka firma Epicenter. Radiowy nadajnik pod skórą pozwala im na dużo więcej niż w Belgii, między innymi na obsługę telefonów czy urządzeń biurowych, takich jak kserokopiarki.

Również wtedy pojawiały się pytania o bezpieczeństwo danych osobowych, ale szwedzki biohaker Hannes Sjobald – cytowany przez TVN24 – mówił: „Nie sądzę, by chipy były zagrożeniem dla prywatności. Przeciwnie, mogą pomóc rozwiązać problemy związane z prywatnością. Pozwalają na bezpieczniejsze logowanie i kontrolę nad prywatnymi danymi cyfrowymi”.

Przekonuje on, że już dzisiaj w środowisku biurowym opieramy wszystko na technologii, ale zamiast korzystać z niej intuicyjnie (na przykład, przykładając palec do czytnika), potrzebujemy smartfonów, kart chipowych oraz niezłej pamięci do haseł i kodów PIN.

Szwedzki eksperyment

Wspomniany już Hannes Sjobald z Epicenter wspomniał w rozmowie z brytyjskim BBC, że chipy pod skórą pracowników mają nie tylko usprawnić działanie na terenie firmy, ale też stanowią swego rodzaju eksperyment.

„Chcemy zrozumieć tę technologię zanim wielkie korporacje i rządy przyjdą do nas i powiedzą nam, że mamy dać się zachipować”. Wówczas będzie można, na przykład, zakwestionować sposób, w jaki włodarze świata chcą realizować tę technologię. 

Źródło: Polsat News, TVN24, BBC, inf. własna. Foto: Unsplash/Pexels

Odsłon: 4316 Skomentuj newsa
Komentarze

15

Udostępnij
  1. jeomax.co.uk
   Oceń komentarz:

   -12    

   Opublikowano: 2017-04-04 10:29

   Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

   Twoj pies ma rowniez penisa.

   Skomentuj

   1. kitamo
    Oceń komentarz:

    -5    

    Opublikowano: 2017-04-04 10:32

    *badum badum tssss*

    Skomentuj

  1. AlexPL
   Oceń komentarz:

   8    

   Opublikowano: 2017-04-04 10:28

   No jak to jak. Ręka na stół i ciach ;))). Lekarz będzie asystował gdybyś zemdlał.

   Skomentuj

  2. kitamo
   Oceń komentarz:

   -4    

   Opublikowano: 2017-04-04 10:32

   Możliwe ze nie będą wyjmować bo nie będzie potrzeby.

   Skomentuj

  3. kbrbabzbtb
   Oceń komentarz:

   9    

   Opublikowano: 2017-04-04 10:56

   Najłatwiej chyba przeszczep ręki do nowego pracownika.

   Skomentuj

 1. Skaza
  Oceń komentarz:

  18    

  Opublikowano: 2017-04-04 10:27


  Zaczyna się...

  Oczywiście to wszystko dla naszego dobra.

  Dla naszej wygody oraz bezpieczeństwa.

  Zastanawiam się jednak, czy szefostwo firmy również podda się znakowaniu. Skoro to takie wspaniałe rozwiązanie, powinni dać dobry przykład. Ale przecież takie rozwiązania nie są dla pasterza, tylko dla bydła, które trzeba kontrolować, nadzorować i pilnować.

  Skomentuj

  1. kitamo
   Oceń komentarz:

   -4    

   Opublikowano: 2017-04-04 10:37

   Masz karte kredytową, masz telefon, masz komputer.
   To wszystko pozwala na 100% kontrolowanie tego co robisz.
   U mnie pracownicy tez uzywaja kluczy magnetycznych. Zgubienie takiego to koszt 28 euro a mimo wszystko i tak je gubią ciągle.

   W firmach już kombinują jak zabezpieczyć się na maxa przed wpływem z zewnątrz - google ma przecież cały ośrodek gdzie pracownicy normalnie mieszkają na terenie firmy.
   Wszystko po to by zminimalizować szanse ze cos wycieknie itp.

   Jakby taki chip mogl także dawac dostep do obsługi firmowego komputera, wpuszczać pracowników do konkretnych pomieszczen itp., to odpada sytuacja gdzie ktoś posluzyl się kogos kartą czy kluczem.
   Kontrola kiedy pracownik wszedł do pracy i wyszedł jak najbardziej już wystepuje tyle tylko ze musimy sami o tym pamietac by przysłowiowo się "odbić"

   Skomentuj Historia edycji

   1. Snack3rS7PL
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2017-04-04 14:21

    "U mnie pracownicy..." Śnij dalej ruski trollu :D

    Skomentuj

    1. kitamo
     Oceń komentarz:

     -3    

     Opublikowano: 2017-04-04 15:47

     ruski, zjedz snickersa hehe

     Skomentuj

  2. Wojciech Kulik
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-04-04 10:38

   Nie wiem jak w Belgii, ale przynajmniej część kadry kierowniczej w Epicenter ma wszczepione chipy.

   Skomentuj

 2. shoken
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-04-04 11:21

  Wszczepianie czegoś to jest głupota bo może się wdac infekcja.Jak chodzi o takie wynalazki to mozna taki bajer wsadzić przykładowo do zegarka i w tym zegarku by były te funkcje obsługi kserokopiarki.I ten zegarek by logowal aktywność i wysyłał logi na centralny serwer.Ale wg. Richarda Bransona inwigilacja w pracy przynosi odwrotne skutki do zamierzonych bo pracownicy są bardziej zestresowani.Wiec zamiast chipowac powinno sie w firmie tworzyć bardziej komfortowe warunki do pracy.I to daje lepsze efekty.

  “Some 80% of your life is spent working. You want to have fun at home; why shouldn’t you have fun at work?”

  Skomentuj

  1. kitamo
   Oceń komentarz:

   -4    

   Opublikowano: 2017-04-04 15:52

   zegarki można zamienic sobie, rownie dobrze każdy może nosic klucz magnetyczny a nie zegarek.
   Tu chodzi o to by mieć pewność ze tylko dany pracownik posługuje się swoim kluczem i korzysta ze swoich uprawnien czy tez ze swojego sprzętu.
   W małej firmie to jest mniejszy problem, ale w dużych korpo gdzie pracowników jest cała masa dochodzi od takich dziwnych sytuacji dość często.

   Rownie dobrze można by skanować wszędzie odcisk palca ale to już by było dla mnie bardziej niebezpieczne.

   Skomentuj

   1. shoken
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-04-04 20:44

    Branson ma kilkaset firm i ponad 4.5 mld $ wiec chyba wie co mówi.

    Skomentuj

 3. sabaru
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-04-04 14:16

  Nie długo to będą chcieli wiedzieć jakiej srajtaśmy do dupy ktoś używa i jakiego koloru.

  Skomentuj

 4. Subvoice
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-04-04 20:46

  @sabaru

  "nie długo" ...

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!