Na topie

Załóż konto w banku bez wychodzenia z domu, czyli wideoweryfikacja

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Jest już pierwszy bank, który umożliwia skorzystanie z wideoweryfikacji i założenie konta bankowego bez wychodzenia z domu.

Załóż konto w banku bez wychodzenia z domu, czyli wideoweryfikacja

A A

Banki chcą, byśmy mogli zakładać konta przez Internet, bez konieczności wychodzenia z domu, fatygowania kuriera czy posiadania innego konta w celu weryfikacji. Ma być po prostu sprawniej i wygodniej. Jak będzie to działać w praktyce?

Nowy sposób na zakładanie konta przez Internet będzie wymagał posiadania kamery rejestrującej wideo w rozdzielczości minimum HD 720p oraz mikrofonu. Po co? Bo właśnie na wideoweryfikacji będzie opierał się cały ten system.

Najpierw należy wpisać swoje dane, a następnie przy sposobie zawarcia umowy o konto wybrać opcję „VIDEO”. Podczas połączenia z konsultantem będzie trzeba pokazać swój dowód osobisty oraz twarz, aby można było zweryfikować czy prezentowana jest ta sama osoba.

Oprogramowanie przeanalizuje obraz (oraz sczyta dane, które zostaną wpisane do umowy). Ostatecznie jednak to do konsultanta będzie należała decyzja, czy wyrazić, czy też nie wyrazić zgody na założenie konta. Po wszystkim dokumenty zostają wysłane do klienta przez pocztę elektroniczną.

Możliwość otwarcia rachunku z opcją wideoweryfikacji udostępnia na razie Alior Bank. W ciągu najbliższych tygodni pilotażowe programy wystartują też w Inbanku oraz BZ WBK. Jeśli system się sprawdzi, na podobny krok zdecydują się pewnie również inni.

Źródło: Bankier

Odsłon: 2939 Skomentuj newsa
Komentarze

15

Udostępnij
  1. XaRaDaS
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-05-26 14:59

    Eee, ja jakieś chyba z 15 lat temu zakładałem konto przez internet, jedyna nowość to taka, że jest wideo, też mi nowinka :D

    Skomentuj

    1. sabaru
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-05-26 15:15

      Ten news brzmi jak by wcześniej nie można było zakładać konta przez neta.

      Skomentuj

      1. Q2hvY2hsaWs2
        Oceń komentarz:

        5    

        Opublikowano: 2017-05-26 16:09

        To teraz przeczytaj jeszcze raz.

        Chodzi o pełny proces zakładania konta wraz z weryfikacją. Do tej pory mogłeś tylko złożyć wniosek. Cała weryfikacja odbywała się zaś poprzez kurierów, telefon itp. Teraz będzie pełny proces.

        Skomentuj

        1. Q'bot
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-05-29 12:38

          Fajnie ;)
          Idę ukraść parę dowodów, a potem do fryzjera ;>

          Skomentuj

  2. ProTofik
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-05-26 16:15

    W Polsce dorosłego życia nigdy nie prowadziłem, ale otwieranie normalnego konta bankowego przez internet w UK jest oczywistą oczywistością.

    Skomentuj

    1. Q2hvY2hsaWs2
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-05-26 17:00

      Jak mieszkasz co najmniej 3 lata w UK (przynajmniej w większości banków).

      Skomentuj Historia edycji

  3. maslascher
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-05-26 17:17

    Rozwiązanie ułatwia życie ale jest pewien problem z bankami którego nikt jeszcze nie poruszył. Jak to możliwe że wystarczy tylko skan dowodu(zapewne zdjęcie by też okazało się wystarczające) i osoba trzecia może bezproblemowo wziąć parę kredycików a potem kowalski lata po sądach i próbuje się z tego bagna wygrzebać. Kto w ogóle pracuje w tych bankach skoro takie oszustwa są możliwe?

    Skomentuj

  4. Raphael Stark
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-05-26 18:16

    Takie rzeczy powinny być ustawowo ZABRONIONE. Włąśnie ze względów bezpieczeństwa. Pokaż swój dowód osobisty kamerce, a potem okaże się, że brałeś kredyty na madagaskarze w CITI BANK. Oczywiście możesz się sądzić w tamtejszym wymiarze sprawiedliwości :D

    Skomentuj Historia edycji

  5. detazu
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-05-26 18:24

    No to teraz pole do popisu będą mieli oszuści. Przecież większość ludzi nie ma w kompach kamerek, a jak już ma to są zaklejone ze względów bezpieczeństwa. To po pierwsze, po drugie to jest bardzo duże ryzyko pokazywać dowód do kamerki, gdyż nie wiadomo czy jakiś haker tego nie podejrzy. Jednym słowem słabo, Alior już nie ma pomysłu na prowadzenie swojej działalności. Od kiedy przejęli BPH jest tylko gorzej, dlatego kartę już zamknąłem i będę rozwiązywał całe konto.

    Skomentuj

  6. dolph
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-05-26 20:49

    Omijać banki szerokim łukiem... zauważyliście ile jest zmian regulaminów po tym jak podpiszecie umowę? Dziwnym trafem wszystkie zmiany zawsze na niekorzyść klienta ;/ tu 1zł... tam 30gr... jak mają miliony klientów to nic nie robiąc mają fortunę miesiąc w miesiąc.

    Skomentuj

    1. detazu
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-05-26 22:00

      Dokładnie. Dziś w radiu słyszałem info, że banki na samych opłatach za różne usługi tego typu i odsetki kilkadziesiąt miliardów w minionym roku bodajże i że nadal marudzą że mało zarabiają i chcą kosić za wszystko. takze dramat i ciasne drzwi z nimi.

      Skomentuj

  7. Marucins
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-05-26 21:29

    Czy nonstop świecąca się lampka na zielono w lapku ma dać do zrozumienia że już od początku jesteśmy inwigilowani?

    Skomentuj

  8. Kropeczka
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-05-28 09:50

    Skan dowodu ???
    Uciekać z takiego banku póki się jeszcze da....

    Skomentuj

  9. x7nofate3
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-05-28 20:20

    Revolut jest od dawna, i dziala pięknie

    Skomentuj

  10. tls01
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-05-30 11:43

    Wysyłają te dokumenty do paczkomatów? Można by było dużo łatwiej założyć konto na słupa.