Na topie

Obraz Ziemi widzianej nocą - co rok, co miesiąc, a w końcu nawet codziennie

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Nauka

Kategoria: Ciekawostki Nauka Tematyka: NASA

Satelitarne zdjęcia Ziemi nocą, z ciemnymi pustkami i rozświetlonymi obszarami zurbanizowanymi widział chyba każdy. Będą jeszcze dokładniejsze.

 • Obraz Ziemi widzianej nocą - co rok, co miesiąc, a w końcu nawet codziennie
A A

Obraz pokazujący Ziemię nocą, na której widać światła miast i na terenach zabudowanych, to wręcz ikoniczny widok, który symbolizuje nasz technologiczny (celowo nie używam słowa cywilizacyjny) rozwój. Takie obrazy są aktualizowane raz na kilka lat, a chętnie wykorzystują je twórcy filmów czy oprogramowania. Kilka lat (ostatnia aktualizacja nocnych zdjęć miała miejsce w 2012 roku) to szmat czasu i chciałoby się móc zobaczyć jak Ziemia zmienia swoje nocne oblicze co roku, co miesiąc, a nawet codziennie. Niedługo nie będą to już tylko życzenia, bo naukowcy z NASA planują wdrożyć w życie program, który pozwoli tworzyć takie obrazy z tak dużą częstością.

Często aktualizowane obrazy Ziemi nocą przydatne będą nie tylko dla amatorów ciekawych widoków naszej planety. To nieocenione źródło informacji dla naukowców wszelkich dziedzin - pomocne w ochronie przyrody, ale też w monitorowaniu działań wojennych.

Europa i Afryka nocą
Europa i Afryka widziana nocą

Azja i Australia nocą
Azja i Australnia widziana noca

Ameryka nocą
Obszar obu Ameryk nocą

By jednak uzyskać taki obraz trzeba się nieźle natrudzić. Nie chodzi tu tylko o zmienną pogodę i pokrywę chmur - nocą często towarzyszy nam Księżyc, który odbija światło słoneczne. Dla satelity obserwacyjnego te zajączki puszczane przez Księżyc są zakłóceniem, które utrudnia uzyskanie prawidłowo naświetlonego obrazu. Na szczęście dzięki nowo opracowanemu oprogramowaniu daje się odpowiednio selekcjonować obrazy i sklejać tak by uzyskać „czyste” obrazy nocnej Ziemi.

Na początek - Ziemia nocą w 2016 roku

Na razie, na smaczek, dostajemy obrazy uzyskane na podstawie danych zebranych w 2016 roku. Uzyskano je za pomocą satelity Suomi NPP, który obserwuje całą Ziemię codziennie przez 12 godzin, tworząc obrazy w postaci pionowych pasów o długości 3000 km. Obiega Ziemię po heliosynchronicznej orbicie (nad danym obszarem pojawia się zawsze o tej samej porze czasu słonecznego) na wysokości około 824 kilometrów. To właśnie z niego pochodzi znane wam zapewne zdjęcie Blue Marble w wersji z 2012 roku.

Blue Marble 2012

Instrument obserwacyjny Visible Infrared Imaging Radiometer Suite (VIIRS) obserwuje powierzchnię Ziemi w 22 różnych długościach fal światła, co pozwala precyzyjnie określić cechy źródła światła, które dociera do detektora. Rozdzielczość przestrzenna sensora w VIIRS jest 6-krotnie wyższa niż wcześniejszych instrumentów tego typu do nocnych obserwacji Ziemi, a rozdzielczość dynamiczna nawet 250 razy lepsza.

Suomi NPP

Pozwala zarejestrować i odwzorować na obrazach dużo słabsze źródła światła z rejonów daleko od dużych miast, a jednocześnie rozbić plamy miejskich świateł na konkretniejsze obrazy. Teoretycznie po odfiltrowaniu wszelkich zakłóceń, przy maksymalnej rozdzielczości, możliwe jest uzyskanie dokładności pozwalającej dostrzec nawet pojedyncze światła na drogach czy oświetlony kuter rybacki.

Poniżej porównanie zdjęć nocnych Ziemi (czyli Black Marble) wykonanych w 2012 i 2016 roku (jeśli macie ochotę możecie pobrać pliki w pełnym rozmiarze, każdy plik ma około 256 MB, dla roku 2012 oraz roku 2016)

Rok 2016
Rok 2012

oraz powiększenie regionu Europy, północnej Afryki i Bliskiego Wschodu.

Rok 2016
Rok 2012

W przyszłości - aktualizacje nocnych zdjęć nawet codziennie

Satelita Suomi NPP jest urządzeniem cywilnym, a zatem nie ma tutaj ograniczeń co do udostępniania danych szerszej publiczności. Zespół NASA, którym kieruje Miguel Roman, pracuje nad systemem akwizycji i rozpowszechniania nocnych obrazów, tak by już kilka godzin po ich zebraniu, każdy internauta mógł je sobie obejrzeć na własnym komputerze, tablecie czy smartfonie. Pierwsze efekty prac poznamy prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

Źródło: NASA, fot: NASA Earth Observatory / Joshua Stevens na podstawie danych, które zebrał Miguel Roman

Odsłon: 3438 Skomentuj newsa
Komentarze

6

Udostępnij
 1. ProTofik
  Oceń komentarz:

  9    

  Opublikowano: 2017-04-18 18:12

  Na ostatnim zdjęciu widać jak się ciemno w Syrii zrobiło w przeciągu ostatnich 4 lat.

  Skomentuj

  1. krecik88
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2017-04-18 18:16

   Za to największy skok widać w Indiach, reszta globu niespecjalnie się rozjaśniła.

   Skomentuj

 2. celorum
  Oceń komentarz:

  -11    

  Opublikowano: 2017-04-18 18:22

  Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

  To nędzny fotomontaż, a nie żaden widok ziemi. Ameryka Płn. nie zajmuje 1/4 planety.

  Skomentuj

  1. Betonowy Druid
   Oceń komentarz:

   6    

   Opublikowano: 2017-04-18 20:28

   Gorące pozdrowienia od reptylian z "płaskiej ziemi" ^^

   Skomentuj

 3. maslascher
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-04-18 20:40

  A dopiero co niedawno oglądałem Live Stream z kosmosu na naszą piękną planetę a teraz okazuje się że będę miał możliwość oglądać zdjęcia aktualizowane codziennie- to się nazywa krok w tył- hehehe.

  Skomentuj

 4. mesjan
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-04-19 12:56

  W Korei Północnej jak zwykle ciemno.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!