Na topie

Jakie „szkodniki” królują w Polsce?

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Bezpieczeństwo Tematyka: Cyberprzestępcy Producenci: G-Data

Firma G Data przygotowała raport podsumowujący cyberzagrożenia w pierwszej połowie 2018 roku. Oto zestawienie „TOP 10 – złośliwe oprogramowanie w Polsce” i podstawowe wnioski.

 • Jakie „szkodniki” królują w Polsce?
A A

Przed jakim złośliwym oprogramowaniem Polacy muszą bronić się najczęściej? Odpowiedź przynosi raport firmy G Data podsumowujący pierwszą połowę tego roku.

Z raportu wynika, że zwiększa się znaczenie ataków z wykorzystaniem stron internetowych, a zmniejsza – tych, w których podstawą są pliki wykonywalne (np. w formie załączników). Kluczowe zagrożenia w pierwszej połowie tego roku dotyczyły natomiast cryptojackingu, czyli kopania kryptowalut. Użytkownicy nie są wówczas pozbawiani prywatności, ale ich zainfekowane komputery tracą sporo ze swojej wydajności.

„Duży wzrost zagrożeń typu Cryptojacking może wynikać z dwóch czynników: dużego zainteresowania i szumu medialnego odnośnie samych kryptowalut i ich potencjalnej wartości, co zwiększa zainteresowanie hakerów i samych użytkowników oraz niestety niedbałość samych użytkowników” – komentuje Łukasz Nowatkowski, dyrektor IT G Data Software.

Całe podium należy do złośliwego oprogramowania z tej kategorii, a i na kolejnych miejscach w zestawieniu nie brakuje takich „szkodników”. Inne istotne zagrożenia są związane z wtyczką Adobe Flash Player, programami reklamowymi oraz fałszywą, telefoniczną pomocą techniczną. Jak podają autorzy raportu, w większości europejskich państw sytuacja wygląda podobnie.

Szkodniki G Data

„Musimy cały czas pamiętać, że to użytkownik jest bezpośrednio odpowiedzialny za bezpieczeństwo. Nie otwierajmy podejrzanie wyglądających maili, korzystajmy z najnowszych wersji oprogramowania i zawsze pobierajmy je ze stron producentów. Żadne zabezpieczenie nie będzie skuteczne bez naszej rozwagi i ostrożności” – podsumowuje Nowatkowski.

Źródło: G Data. Ilustracja: OpenClipart-Vectors/Pixabay (CC0)

Odsłon: 3267 Skomentuj newsa
Komentarze

3

Udostępnij

Ciekawostki w marketplace

 1. Dragonik
  Oceń komentarz:

  13    

  Opublikowano: 2018-09-11 10:20

  Najwięcej szkodników mamy na Wiejskiej w Warszawie.

  Skomentuj

  1. klimekop6
   Oceń komentarz:

   8    

   Opublikowano: 2018-09-11 10:26

   Nikt o zdrowych zmysłach temu nie zaprzeczy :D

   Skomentuj

 2. nifoz
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2018-09-11 11:43

  Sponsorowany artykuł :) ale informacje ciekawe

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!