Na topie

Życie bez prądu - dzisiaj nierealne, więc…

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Kategoria: Ciekawostki Technologie i Firma Tematyka: Bezpieczeństwo w firmie

Brak prądu oznacza paraliż, ale czy można się przed takim scenariuszem uchronić? Cóż, na pewno można próbować.

 • Życie bez prądu - dzisiaj nierealne, więc…
A A

Można się kłócić, nie zgadzać, negować, ale fakty są takie, że życie bez prądu jest dzisiaj praktycznie niemożliwe. Już podstawowe urządzenie, z którym wielu z nas w ogóle się nie rozstaje – smartfon – do działania potrzebuje energii elektrycznej. Wyobrażacie sobie, co by było, gdyby jej zabrakło? Polskie spółki energetyczne muszą.

Brak prądu = paraliż

Zaczęliśmy od smartfona, będącego naszym narzędziem komunikacyjnym i informacyjnym, a coraz częściej pełniącym też funkcję „klucza dostępu”, ale brak prądu to przede wszystkim brak światła i paraliż całej miejskiej infrastruktury. Bez dostępu do energii elektrycznej nie ma sygnalizacji świetlnej ani komputerów i Internetu – w urzędzie bez nich nie załatwimy żadnej sprawy, firmy mogą być pozbawione kluczowych danych, a i w domu zbyt wiele nie zrobimy.

Pada prąd, to padają też bankomaty, sklepy, instytucje, przedsiębiorstwa i urządzenia, dzięki którym mamy wodę i ciepło. O tym, co mogłoby się stać, gdyby nagle zabrakło prądu, można by się rozpisywać bez końca, ale zatrzymajmy się tutaj, bo każdy potrafi sobie raczej wyobrazić skutki paraliżu sieci energetycznych.

Przejdźmy do ważniejszego pytania – czy jesteśmy w stanie sobie z tym problemem poradzić?

blackout miasto

Chwilowe braki prądu nie są niczym strasznym. W domu czy w firmie z pomocą może przyjść chociażby zasilacz awaryjny (na krótko) lub agregat prądotwórczy (na dłużej). Co innego jednak całkowity blackout, utrzymujący się nie kilka minut, lecz znacznie, znacznie dłużej. Zagrożenie po roku 2020 może być bardo duże, dlatego już teraz myśli się o rozwiązaniach.

Jak uchronić się przed blackoutem?

Podstawowym mechanizmem, który ma uchronić Polaków przed brakiem prądu (i jego następstwami), będzie tzw. rynek mocy. W ramach takiego projektu wytwórcy energii elektrycznej otrzymują na tych samych zasadach jak dzisiaj pieniądze za dostawy energii, ale dodatkowo również za pozostawanie w gotowości do jej dostarczania. 

Bezpieczeństwo energetyczne mogą również zapewnić systemy magazynów energii. Można by je nazwać „gigantycznymi powerbankami”, ponieważ, tak jak te mniejsze, są wypełnionymi energią akumulatorami, które mogą posłużyć do ładowania innych elementów. Nie smartfonów jednak, lecz całych miast. Energa, na przykład, zbudowała układ złożony z dwóch kontenerów o łącznej pojemności 1,5 MWh, który zapewnia miastu dostęp do prądu przez dwie godziny od momentu awarii.

blackout Energa
Ten niepozorny obiekt o wymiarach 12 x 2,5 x 3 m to magazyn energii zdolny do podtrzymania dostaw prądu do miasta przez 2 godziny. Foto: Energa

Rynek mocy czy awaryjne magazyny energii sprawdzą się jednak przede wszystkim wtedy, gdy blackout miałby być wynikiem jakichś niedoborów, wynikających na przykład z nieprzewidzianych niestabilności odnawialnych źródeł energii. Tymczasem powód wyłączenia prądu może być zupełnie inny i wtedy nawet największe zapasy mogą być na nic. To cyberataki.

Taki scenariusz nie jest zresztą wyjęty z książki science-fiction, lecz z kart historii. Być może część z was pamięta atak przeprowadzony dziesięć lat temu na energetyczną infrastrukturę Estonii, w wyniku którego przez kilka dni nie działały banki, media czy rządowe strony internetowe. Do dziś nie wiadomo kto stał za tym atakiem (choć sugeruje się, że władze Rosji są tutaj nie bez winy), ale za to wiemy, że jego przeprowadzenie jest możliwe.

Centrum obrony krajowej elektroenergetyki

Jeśli zaś wiemy, że zagrożenie jest realne, to możemy – przynajmniej próbować – się przed nim chronić. W tym celu już niedługo w Polsce powstać ma centrum obrony krajowej elektroenergetyki przed cyberzagrożeniami. Zadania tego podjąć chcą się Energa oraz spółka Polskie Sieci Energetyczne. To bardzo ważne, bo paraliż energetyczny w dzisiejszych czasach prowadzi do skutecznej destabilizacji kraju.

Wyobrażacie sobie, na przykład, co by było, gdybyśmy mieli dowód w smartfonie, a smartfona nie bylibyśmy w stanie naładować? I pomyślcie teraz, że byłby to jeden z najmniejszych naszych problemów.

blackout kod

Choć informacja o planowanym utworzeniu takiego centrum napawa optymizmem, ważne jest, by zadbano o wszystkie szczegóły, a przede wszystkim – o dobrze wyszkolony personel. Ochrona przed tego typu zagrożeniami nie należy bowiem do najłatwiejszych, tym bardziej że atakującymi nie jest raczej cyberprzestępcza szajka, lecz zespoły najlepszych w swoim fachu specjalistów z rządowym wsparciem.

PSE i Energa mają nadzieję, że pozostałe koncerny energetyczne również się przyłączą, co pozwolić ma na zagwarantowanie (w miarę możliwości) bezpieczeństwa na terenie całego kraju. Oprócz ochrony przed cyberatakami takie ośrodki pełnić mają bowiem również rolę centrów zarządzania kryzysowego. Oczywiście działania są też skoordynowane z ABW, jako że cyberataki na infrastrukturę krajową, traktowane są jak akty terroryzmu.

Rzecz jasna, nie są to tanie rzeczy. Eksperci nie mają jednak wątpliwości, co do jednego – brak bezpieczeństwa jest dużo bardziej kosztowny.

Źródło: Money, Energa, PSE, InfoSec Institute, Economist, inf. własna

Odsłon: 4760 Skomentuj newsa
Komentarze

11

Udostępnij
 1. Eternal1
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2017-03-20 09:55

  "Zagrożenie po roku 2020 może być bardo duże"
  Bo?

  BTW.
  Odkładanie (czegokolwiek) na "czarną godzinę" jest najskuteczniejszym sposobem jej wywołania.

  Skomentuj

  1. Akatzuky
   Oceń komentarz:

   7    

   Opublikowano: 2017-03-20 10:20

   Bo nikt nie obiecywał że ten prąd będzie forever, a zazwyczaj daje sie na spróbowanie troche, w ciągu kilku pokoleń większość sie uzależni, już teraz 3 letnie dziecko nie może sie odkleić od smartfona. Więc chłopie, o szantaż nie będzie trudno w przyszłości.

   Skomentuj

   1. Eternal1
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-03-20 14:11

    Całkowita racja, to pewna choroba cywilizacyjna, pędzimy w "rozwoju" na złamanie karku a tym czasem jesteśmy tak uzależnieni od dostaw energii elektrycznej że całą cywilizację może szlag trafić w zasadzie w jednym momencie.
    Szantaże to jedno - lecz wystarczy że Wielka Matka (matka natura) leciutko dmuchnie lub zatrzęsie... i po nas.
    Żadne mega-power-banki nie pomogą.

    Pytałem tylko skąd wniosek autora że po 2020 ryzyko zagrożeń ze strony człowieka będzie "duże"?

    Skomentuj

 2. mufasa
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-03-20 10:06

  trudne czasy...
  jak to mój dziadek mówił...
  bańka nafty,worek soli i mąki i dobra studnia
  żyć nie pożyjesz ale z głodu nie zdechniesz
  fakt faktem,tydzień bez prądu zakończył by się ciut nie rewolucją :D

  Skomentuj

 3. arekmx
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2017-03-20 10:12

  Proponuje przeczytać "Blackout" Marca Elsberga.

  Tam jest realnie opisany scenariusz, z detalami technicznymi, w którym prąd znika. I nie pomogą żadne banki energetyczne bo energii nie ma jak przesyłać.

  Zapewnienie prądu na kilka godzin daje dosłownie nic. Nie ma prądu, nie ma jak tankować pojazdów, siada transport prywatny jak i przemysłowy, nie ma dostaw paliwa do generatorów, generatory kończą prace, szpitale przestają działać (aparatura podtrzymująca życie), toalety nie działają, brak dostaw jedzenia i wody, w magazynach jedzenie się psuje (chłodnie nie działają), brak łączności również na poziomie rządowym, banki zamknięte, firmy zamknięte. Kilkanaście dni i katastrofa.

  Skomentuj

  1. Foxy the Pirate
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2017-03-20 18:54

   TAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAK!!!!1111

   Skomentuj

 4. Kenjiro
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2017-03-20 11:22

  Gdyby pozwolić na rozproszone źródła zasilania możliwe do budowy przy każdym domu, bez konieczności odsprzedaży energii i z systemami ograniczającymi nadprodukcję energii, to każdy by sobie poradził z takim blackoutem we własnym zakresie.
  Oczywiście energetyka w kraju by dostała ostro po kieszeni, ale albo myślimy przyszłościowo, albo chcemy zarobić tu i teraz.

  Skomentuj

  1. varathron
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-03-20 21:31

   "Gdyby pozwolić na rozproszone źródła zasilania możliwe do budowy przy każdym domu, bez konieczności odsprzedaży energii i z systemami ograniczającymi nadprodukcję energii"

   Przepraszam - kto zabrania Ci budowy i kto nakazuje odsprzedaż energii? Jaki masz też problem z nadprodukcją?

   Skomentuj

 5. Danketch
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2017-03-20 14:12

  Słowem Allah zamiast terroryzować porty lotnicze, dworce kolejowe i duże skupiska ludzi powinien wysadzić elektrownie / węzły energetyczne, a następnie czekać aż niewierni sami się powybijają?

  Skomentuj

  1. SebastianFM
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-03-21 15:23

   W.........j stąd ze swoim Allahem i zrypanymi poglądami.

   Skomentuj

   1. Danketch
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-03-30 00:33

    Brawa dla Twojej umiejętności czytania ze zrozumieniem. Czy napisałem, że to mój Allah? Czy wspomniałem coś o własnych poglądach? W miejsce słowa "Allah" wpisz sobie "terroryści" wtedy zrozumiesz mój komentarz zabarwiony czarnym humorem...AAA i jeszcze jedno W...lać to sobie mów do swojego chłopaka jak ci się skończy wazelina :-)

    Skomentuj Historia edycji

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!