Na topie

| 2010-02-27

Dobre gry na PC za 20 zł - część 3 + podsumowanie

kategoria: gry

typ tekstu: gaming

 

 

Wprowadzenie

Na rynku gier komputerowych niemal codziennie pojawiają się nowe tytuły. Przeważnie są to gry za ok. 80 zł. Taka cena jest z pewnością za wysoka, biorąc pod uwagę to, że przeważnie dostarczają zabawy na kilka wieczorów (singleplayer), czasem nieco dłużej, ale niewiele z nich potrafi przykuć gracza do monitora na dłużej niż dwa miesiące, oczywiście, o ile gra ma wbudowany tryb multiplayer. Między tymi „wysokobudżetowymi” produkcjami wydawane są gry tańsze… o wiele tańsze, a często dorównujące, bądź nawet przewyższające jakością gry drogie. Zwykle ich cena wynosi 20 zł bez grosza. Nieco droższe tego typu produkcje zwykle nie przekraczają wartością granicy trzech banknotów z podobizną Mieszko I. W tym „przeglądzie” postaram się zaprezentować najlepsze produkcje na komputery osobiste, których cena wynosi ok. 20 zł. Jednak nie chodzi tu o gry, które trafiły do tzw. „tanich serii”, lecz o takie, które w dniu premiery tyle kosztowały. Zapraszam do czytania, oceniania i komentowania.

 

Poprzednie odcinki

 

10. "Tony Hawk’s Pro Skater 4"


Producent: Neversoft
Wydawca: Activision
Wydawca (PL): CD Projekt
Gatunek: zręcznościowa
Cena: 19,99 zł
Rok wydania: 2003/2004
Tryby gry: singleplayer, multiplayer
PEGI: 12+
Wersja językowa: PL
Oficjalna strona gry:
---------
„Tony Hawk’s Pro Skater 4” to kolejna odsłona najpopularniejszej serii gier o skaterach sygnowanej nazwiskiem jednego z najbardziej utytułowanych sportowców ekstremalnych. W tej części na gracza czeka niemal dwieście przeróżnych zadań, a możemy je wykonać wcielając się w jednego z 14 licencjonowanych zawodników. Grafika stoi na wysokim poziomie, tak jak oprawa audio. Poza odgłosami deski, podczas rozgrywki towarzyszy nam muzyka. Soundtrack jest bardzo dobrze dobrany i znajdują się tam tak popularne zespoły jak System of a Down, AC/DC, The Offspring, czy Iron Maiden. Gracz może robić niezwykłe triki. Niektórych nawet nie da się zrobić w rzeczywistości. Oprócz trybu dla jednego gracza znalzał się również multiplayer. Jest on bardzo rozbudowany i „przyjemny”. Rozgrywkę dla wielu graczy można rozegrać zarówno w Internecie, jak i poprzez LAN.

 

Minimalne wymagania sprzętowe: Procesor: 0,8 GHz / RAM: 256 MB / Grafika: 32 MB / HDD: 750 MB
 

Plusy:

 • Wiele misji
 • Oprawa graficzna
 • Prawdziwi zawodnicy
 • Świetny multiplayer
 • Dobrze dobrany Soundtrack
 • Różnorodność trików

 

Minusy:

 • Błędy (czasem)

 

 

Warto wydać 20 zł? czyli ocena:
Gra pt. „Tony Hawk’s Pro Skater 4” jest warta 20 zł. Moja ocena: 8,5/10

 

 

11. "Heroes of Might and Magic III: Złota Edycja"


Producent: New World Computing
Wydawca: 3DO Company
Wydawca (PL): CD Projekt
Gatunek: strategiczna (TBS)
Cena: 19,90 zł
Rok wydania: 2004
Tryby gry: singleplayer, multiplayer
PEGI: 3+
Wersja językowa: PL
Oficjalna strona gry:
----------
"Heroes of Might and Magic III: Złota Edycja" to zestaw składający się z "podstawki", mającej podtytuł "The Restoration of Erathia" oraz dwóch rozszerzeń: "HoM&M3: Armageddon's Blade" i "HoM&M3: The Shadow of Death". Cała seria "Heroes'ów" jest bardzo dobrze przyjęta i ma wielu fanów na całym świecie. Trzecia odsłona jest niewątpliwie jedną z najlepszych w całej historii serii. Jest to turowa gra strategiczna osadzona w świecie fantastycznym. Rozgrywka przypomina wiele inych tytułów z gatunku TBS, jednak przez miejsce, w którym toczy się akcja, do dyspozycji gracza oddano inne rodzaje uzbrojenia. Podstawową bronią są czary. Głównym zadaniem natomiast jest stworzenie armii, której nie pokona żadna inna, znajdująca się w grze. Dostępny jest również tryb gry wieloosobowej w sieci lokalnej oraz przez internet.

 

Minimalne wymagania sprzętowe: Procesor: 0,3 GHz / RAM: 64 MB / Grafika: 4 MB / HDD: >500 MB
 

Plusy:

 • Długość
 • Grywalność
 • Multiplayer


Minusy:

 • Grafika się już trochę zestarzała

 

 

Warto wydać 20 zł? czyli ocena:
20 zł to kwota, którą wręcz powinno się wydać na "Heroes III: Złota Edycja". Oceniam grę na: 9/10

 

 

12. "Supreme Ruler 2020"


Producent: Battlegoat Studios
Wydawca: Paradox Interactive
Wydawca (PL): Nicolas Games
Gatunek: strategiczna (RTS)
Cena: 19,99 zł
Rok wydania: 2008/2009
Tryby gry: singleplayer, multiplayer
PEGI: 7+
Wersja językowa: EN
Oficjalna strona gry: http://www.paradoxplaza.com/SupremeRuler2020/
----------
Gra "Supreme Ruler 2020" jest strategią czasu rzeczywistego (RTS), której akcja toczy się w bliskiej przyszłości, mianowicie, w okolicach tytułowego roku 2020. Producenci udostępnili również tryb, w którym rozgrywka przypomina bardziej strategię turową niż RTS, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Grafika, choć nie jest realistyczna, pasuje do tytułu, a przede wszystkim jest przyjemna. Oprawa dźwiękowa to też popis Battlegoat Studios. Muzyka zmienia się w zależności od tego, na jakim terytorium jesteśmy. Sztuczna inteligencja, która często jest poważnym problemem RTS-ów, tu prezentuje się znakomicie. Fabuła gry opowiada o świecie za kilkanaście lat, w którym bez przerwy panuje wojna, co spowodowało pogrążenie się naszej planety w chaosie. Naszym zadaniem jest wcielenie się we władcę jednego z dostępnych w grze państw, w którym kierujemy sprawami dyplomatycznymi, ekonomicznymi oraz zbrojnymi. Jest też tryb multiplayer, pozwalający bawić się za pośrednictwem internetu, jak i LAN'u.

 

Minimalne wymagania sprzętowe: Procesor: 0,8 GHz / RAM: 512 MB / Grafika: 16 MB / HDD: 700 MB
 

Plusy:

 • Grafika
 • Grywalność
 • SI
 • Elementy turowe
 • Różnorodność misji
 • Oprawa dźwiękowa

 

Minusy:

 • Długość

 

 

Warto wydać 20 zł? czyli ocena:
"Supreme Ruler 2020" to tytuł warty conajmniej 20 zł. Według mnie zasługuje na: 8,5/10

 

 

13. "Freak Out: Białe Szaleństwo"


Producent: Coldwood Interactive AB
Wydawca: JoWood
Wydawca (PL): CD Projekt
Gatunek: zręcznościowa/sportowa
Cena: 19,90 zł
Rok wydania: 2007/2008
Tryby gry: singleplayer, multiplayer
PEGI: 7+
Wersja językowa: PL
Oficjalna strona gry: http://www.freakout-game.com/
----------
"Freak Out: Białe Szaleństwo" to zręcznościowa gra sportowa o narciasrtwie. Tematyka ta została poruszona na dwa sposoby. Gracz ma bowiem do wyboru dwa rodzaje zawodów. Pierwsze z nich to wyścigi na zamkniętych trasach, w których naszym zadaniem jest, oczywiście, dotarcie do mety na pierwszym miejscu. Drugie natomiast, to misje kaskaderskie, w których gracz musi wykonać jak najbardziej zakręcone, powietrzne ewolucje, w terenie, na którym znajduje się wiele niebezpieczeństw. Grafika nie powala, ale pozwala wczuć się w grę. Gorzej jest natomiast z dźwiękami, które nie zostały nalepiej przygotowane. Coś co można zarzucić grze to liniowość misji. Po pewnym czasie gra zaczyna się nudzić, co jest częstym przypadkiem w grach sportowych, ale przez jakiś czas zabawa jest naprawdę niezła. Oprócz trybu dla jednego gracza, jest także multiplayer.

 

Minimalne wymagania sprzętowe: Procesor: 1,8 GHz / RAM: 512 MB / Grafika: 64 MB / HDD: 300 MB
 

Plusy:

 • Grafika
 • Grywalność (przez jakiś czas)

 

Minusy:

 • Liniowość
 • Dźwięki
 • Niewiele ewolucji (16)

 

 

Warto wydać 20 zł? czyli ocena:
Jeśli ktoś lubi takie klimaty, to "Freak Out" jest warty 20 zł. Gra ode mnie otrzymuje ocenę: 6,5/10
 

 

14. "Virtual Skipper 5"


Producent: Nadeo
Wydawca: Focus Home Interactive
Wydawca (PL): City Interactive
Gatunek: symulator żeglarstwa
Cena: 19,99 zł
Rok wydania: 2007
Tryby gry: singleplayer, multiplayer
PEGI: 3+
Wersja językowa: PL
Oficjalna strona gry: http://www.virtualskipper-game.com/en/
----------
Gra "Virtual Skipper 5", nazywana jest również "32nd America's Cup - The Game", gdyż została wydana z okazji trzydziestej drugiej edycji Regat o Puchar Ameryki. Jest to symulator żeglarstwa, a właściwie zawodów z nimi związanych, czyli regat. Na graczy czeka tryb gry wieloosobowej oraz dla jednego gracza. Ten drugi jest czymś w stylu kampanii. Naszym zadaniem jest wcielenie się w zawodnika, którego wybieramy z jedenastu autentycznych postaci. Oprócz prawdziwych sportowców, łodzie również są w pełni licencjonowane. Głównym celem zabawy jest zwyciężenie w regatach i zdobycie Pucharu Ameryki. Poza kampanią można wziąć udział w zawodach innej kategorii. Grafika w grze jest bardzo solidna i niewiele brakuje jej do doskonałości. Na pochwałę zasługuje szczególnie woda i modele żaglówek. Oprawa dźwiękowa również stoi na wysokim poziomie.

 

Minimalne wymagania sprzętowe: Procesor: 1,4 GHz / RAM: 512 MB / Grafika: 32 MB / HDD: 1,5 GB
 

Plusy:

 • Grafika
 • Grywalność
 • Licencja
 • Oprawa dźwiękowa


Minusy:

 • Słaby "multiplayer"

 


Warto wydać 20 zł? czyli ocena:
"Virtual Skipper 5" jest bardzo dobrym symulatorem żeglarstwa i jeśli kogoś to fascynuje, to wręcz powinien wydać 20 zł. Według mnie zasługuje na: 7,5/10

 


15. "Sherlock Holmes: Przebudzenie"


Producent: Frogwares
Wydawca: Focus Home Interactive
Wydawca (PL): City Interactive
Gatunek: przygodowa
Cena: 19,99 zł
Rok wydania: 2006/2007
Tryby gry: singleplayer
PEGI: 12+
Wersja językowa: PL
Oficjalna strona gry: http://www.sherlockholmes-thegame.com/en/index.php?rub=game-sh3
----------
"Sherlock Holmes: Przebudzenie" to kolejna część przygód znakomitego detektywa. Gra jest pierwszoosobową przygodówką opierającą się o standart, czyli point&click. Grafika jest bardzo ładna. Coś co wyróżnia ją wyróżnia to świat oglądany w pełnym 3D. Głównymi bohaterami są oczywiście Sherlock Holmes i stały jego kompan - dr Watson. Z racji, że jest to standardowa gra przygodowa, cała rozgrywka opiera się o łączenie przedmiotów oraz rozmowę z ludźmi, przez co poznanie i rozszyfrowanie zawiłej zagadki, opowiedzianej w fabule gry. Natkniemy się, rzecz jasna, także na rozwiązywanie zagadek logicznych. W tym tytule są one bardzo specyficzne i producenci zadbali o różnorodność podczas ich tworzenia. Fabuła gry opowiada o zaginięciu pewnego mężczyzny i sprawie związanej z sektą. Grafika w grze nie powala, ale jest solidnie wykonana. Główną zaletą tytułu jest fantastyczny klimat, który często towarzyszy grom z tej serii.

 

Minimalne wymagania sprzętowe: Procesor: 1,3 GHz / RAM: 512 MB / Grafika: 64 MB / HDD: 3,5 GB
 

Plusy:

 • Klimat
 • Fabuła
 • Różnorodność zagadek
 • 3D

 

Minusy:

 • Po pewnym czasie liniowość misji

 


Warto wydać 20 zł? czyli ocena:
"Przebudzenie" to obowiązkowy tytuł dla fanów przygodówek i Sherlock'a Holmes'a. Gra otrzymuje ode mnie: 8/10

 


 

 


To był już ostatni odcinek cyklu. Przez ostatnie kilkanaście dni starałem się Wam uświadomić, że dobra gra nie musi kosztować 80 zł, że są naprawdę dobre, a czasem i lepsze gry za 20 zł bez jednego, lub dziesięciu groszy. Właściwie w każdym z garunków znalazłby się dobry odpowiednik gry wysokobudżetowej. Podczas zapoznawania się z trzema częściami cyklu "Dobre gry na PC za 20 zł" przedstawiłem Wam pietnaście, moim zdaniem, najlepszych gier, za które wydawcy nie chcą jakiś kolosalnych sum, lecz "symboliczne" dwadzieścia złotych. Po co powstał ten artykuł? By uświadomić graczom, że na tanie gry nie należy patrzeć z pogardą. Owszem, niektóre z nich to tzw. "badziewie", lecz między nimi znajdują się na prawdę dobre produkcje. Mam nadzieję, że pomogłem Wam w wyborze nowych gier do kolekcji i że dotarł do Was sens, który usiłowałem Wam przekazać. Gwoli podsumowania najlepszymi produkcjami wydanymi w cenie 20 zł są logiczna gra "World of Goo", strategia "Heroes of Might & Magic III: Zlota Edycja" oraz rodzima strzelanka "Painkiller: Czarna Edycja".  Poniżej przedstawiam pełne zestawienie najlepszych gier za 20 zł:

 

Miejsce oraz tytuł Gatunek Ocena Czytaj więcej
  1. "World of Goo" logiczna 9,5/10 w cz. 1 (1)
  2. "Heroes of Might & Magic III: Złota Edycja" strategiczna 9,0/10 w cz. 3 (11)
  3. "Painkiller: Czarna Edycja" strzelanka 8,5/10 w cz. 2 (4)
  4. "Tony Hawk's Pro Skater 4" zręcznościowa 8,5/10 w cz. 3 (10)
  5. "Supreme Ruler 2020" strategiczna 8,5/10 w cz. 3 (12)
  6. "Sherlock Holmes: Przebudzenie" przygodowa 8,0/10 w cz. 3 (15)
  7. "Reprobates: U bram Śmierci" przygodowa 8,0/10 w cz. 2 (8)
  8. "Nibiru: Wysłannik Bogów" przygodowa 8,0/10 w cz. 2 (7)
  9. "Igrzyska Zimowe 2009" sportowa 7,5/10 w cz. 1 (3)
10. "Virtual Skipper 5" symulator 7,5/10 w cz. 3 (14)
11. "Crash Time II" wyścigi 7,0/10 w cz. 1 (2)
12. "SAS: Secure Tomorrow" strzelanka 7,0/10 w cz. 2 (9)
13. "Sniper Elite: Berlin 1945" strzelanka 7,0/10 w cz. 2 (5)
14. "Freak Out: Białe Szaleństwo" zręcznościowa 6,5/10 w cz. 3 (13)
15. "Brain College: Ancient Quest of Saqquarah" logiczna 6,0/10 w cz. 2 (6)

 

Dziękuję za uwagę.odsłon: 19302

Komentarze

(28)

gigabyte

0 + - 2010-02-27 15:05

Oczywiście HoMM 3 wysoko :)

koliber2408

0 + - 2010-02-27 16:20

Tony to już bardziej legenda :) Artykuł bardzo mi się podoba 5 ode mnie.

Natan425

0 + - 2010-02-27 16:24

Na Heroes 3 warto wydać nawet 100 zł

Warmonger

0 + - 2010-02-28 19:27

H3 wiecznie żywe! Ostatnio trwa wysyp różnorakich modów i ulepszeń, tak więc na nudę nikt narzekać nie będzie.

robinsin

0 + - 2010-02-27 17:00

hm..... dawno nie byłem na bmk. Ciekawy cykl, fajny pomysł. 5

Wojciech Kulik

0 + - 2010-02-27 18:04

Dzięki za wszystkie komentarze i zapraszam do dalszego oceniania i opiniowania.

romisz

0 + - 2010-02-27 18:27

odemnie standardowo "piąteczka", bardzo fajny cykl (chyba już 2) i oczywiście pierwsz 4 oólnego zestawienia w pełni zasłużona:) no może oprucz "World of Goo" bo nie grałem w nią i trudno mi ją ocenić po kogoś subiektywnych odczuciach:)
PS: troche szkoda że koniec cyklu bo jest jeszcze pare gierek które można "wychaczyć" za 20 złotych....

Songokuu

0 + - 2010-02-27 18:28

Biorąc pod uwagę że World of Goo można dostać wraz z najnowszym CDA tym bardziej warto kupić :)

Patryk2589

0 + - 2010-02-27 19:02

Heroes 3 dalbym nawet 10 :)

SP1DER987

0 + - 2010-02-27 20:41

Hmm... Wszystko fajnie gdyby nie jeden szczegół:
"W tym „przeglądzie” postaram się zaprezentować najlepsze produkcje na komputery osobiste, których cena wynosi ok. 20 zł. Jednak nie chodzi tu o gry, które trafiły do tzw. „tanich serii”, lecz o takie, które w dniu premiery tyle kosztowały."
W ostatniej części nie trzymasz się powyższego zdania. Zaprezentowałes własnie gry z TANICH SERII.
Brak konsekwencji czy przeoczenie? A może inny powód?

Wojciech Kulik

0 + - 2010-02-27 20:48

Te gry są tam celowo. Mylne okazać mogą się zacytowane przez Ciebie zdania. Otóż trzebaby podzielić te gry z tanich serii na:
-> gry, które polską premierę miały w "taniej serii"
-> gry, które kilka miesięcy bądź lat po premierze zostały przecenione i wrzucone do "taniej serii".

W artykule są tylko i wyłącznie gry z premierą w cenie 20 zł. Jeżeli już są z "taniej serii" to w przypadku opisanym w pierwszym myślniku.

SP1DER987

0 + - 2010-02-27 20:53

Mhm. Już rozumiem. Cóż, mój błąd. Zwracam honor:)
Pozdrawiam:)

SoundsGreat

0 + - 2010-02-27 23:13

Dam Ci 5, ale kontynuuj swój cykl :P Jest jeszcze masa starych, dobrych gier. Pisałem juz o trylogii GTA, dodaj to tego Mafię, The Settlers, starszego Colina, Civilisations, Sacred, Gothic, Max Payne... masa!

Ba - jakbyś nieco kaski dodał, to na allegro z przesyłką w kwocie do 30zł kupisz Left 4 Dead, Wheelman, a nawet Crysis Warhead.

ggt1987

0 + - 2010-02-28 09:05

Brakuje mi tu Far Cry'a, Mafii, Max Payne'a 1&2, Colina 3, Tocy Race Driver 2 i Kronik Riddicka bo te gry sa chyba bardziej kultowe i wciagające niż np. SAS: Secure Tomorrow czy Sniper Elite: Berlin 1945

Maksym Słomski

0 + - 2010-03-01 00:46

A w dniu premiery kosztowały 20zł?

RafiXII

0 + - 2010-02-28 15:05

Dokładnie a tym bardziej Motorm4x bo tej gry nikt nigdzie nie oceniał i jak widać nie grał w nią ja czekałem 2 lata na ten tytuł mam org jak się pojawił za 19.90zł bo city interactive jest wydawcą... Pewnie dlatego nikt tego nie kupuje.

b1tzz

0 + - 2010-02-28 19:36

World of Goo jest teraz w CDA nowym, więc jak ktoś byłby zainteresowany..

piranha

0 + - 2010-03-01 00:21

dla mnie HoMM3 10/10 ... w grach nie chodzi o grafike ;P ... To najlepsza gra jaka w zyciu gralem :)

henry230

0 + - 2010-03-01 12:14

tak tak tony to już legenda a szczególnie dla mnie thps2 fantastyczna gra mogę ja porównać na równo z nfs hp3 tez legenda ale to są legendy tylko moje każdy ma inne:) a co do gier to gram ale i zygam już nimi w pracy pomyślcie mam do dyspozycji jakieś 1000 tytułów i nie mogę w nie grac ahh praca w supermarkecie ma swoje uroki XD

Paweł Maziarz

0 + - 2010-03-01 14:23

A riddick???
Za brak riddicka 3!

Wojciech Kulik

0 + - 2010-03-01 14:30

Riddick w dniu premiery nie kosztował 20 zł :/

PrzemasK

0 + - 2010-03-01 15:13

ode mnie również 5. I zgodzę się z innymi, że co jak co, ale Heroes III zasługuje na 10 bo ta gra ma w sobie to co powinna mieć każda gra - grywalność. :)

filip11

0 + - 2010-03-02 10:56

http://www.e-castig.com/index.php?r=hs4T

JamBes

0 + - 2010-03-03 09:17

Jak dla mnie to "Heroes of Might & Magic III: Złota Edycja" 10 i "Painkiller: Czarna Edycja" 10.

Jakub Kralka

0 + - 2010-03-04 23:54

Super artykuł, dzięki! :)

szymon_j14

0 + - 2010-03-05 19:32

fajna, ciekawa i pożyteczna seria. 5

dream3r

0 + - 2010-03-10 09:36

Jak dla mnie brakuje tutaj kilku obowiązkowych pozycji: m.in. Fable oraz Hidden & Dangerous.
Koszt zakupu mieści się w 20PLN, a same gry rewelacyjne.

polishPCfan

0 + - 2010-05-23 13:47

Wszystkie gry za 20zł(a mówię o tych od City Interactive) to zawsze to samo: ten sam silnik, grafika, wymagania, optymalizacja, AI postaci, dubbing(noo, z kilkoma wyjątkami np.
Terrorist Takedown 3, Wolfshanze II czy inne, ale niczego nie narzucam i niczego do tych gier nie mam)

 
zgłoś naruszenie netykiety lub złe
zachowanie

O autorze miniRecenzji

Nick: Wojciech Kulik

Imię: Wojciech

Nazwisko: Kulik

Wiek: 22

Status: redaktor

Punkty: 0

 • Ostatnie miniRecenzje
Mateusz Sołtysiak | 2013-09-03

Kamera Sportowa Natec Sport Cam HD50

kategoria:

Jak dostępna za 450 zł kamerka sportowa sprawdza się w praktyce.

 

ocena

04

odsłon: 12647

Tomek Wilczyński | 2013-07-28

ADATA UC510 - małe oznacza ogromne

kategoria: flash

ADATA UC510 - małe oznacza ogromne

 

ocena

021

odsłon: 12321

Wooojciech1983 | 2013-07-25

680tka po tunningu: test karty Gigabyte GTX 770 Windforce 3

kategoria: karty graficzne

Nvidia wprowadziła do swojej oferty nowego konkurenta dla Radeona 7970 GHz edition. Jest nim GTX 770 - stuningowana 680tka. Czy wygra w testach z Radeonem?

 

ocena

021

odsłon: 13203

TOP 10

Najlepiej oceniane miniRecenzje: