kategoria: procesory
typ tekstu: test
Witam!
Procesor jest jednym z najważniejszych podzespołów naszego peceta. Od jego wydajności zależy czas kompresji plików, filmów i ilość klatek na sekundę w grach oraz komfort pracy. Jeśli on nie będzie odpowiedni, to najlepsza płyta główna czy karta graficzna nie zapewnią nam płynności w takich grach jak Crysis czy GTA IV. Dlatego jeżeli chcecie pograć czy zależy wam na szybkiej pracy warto się zastanowić nad zmianą procesora na nowszy.
Opis testowanych procesorów

Pentium D 820 to procesor posiadający dwa kompletne rdzenie Smithfield(90nm) , każdy wyposażony w 1 MB własnej pamięci podręcznej L2. Model Pentium D ma zablokowaną funkcję HyperThreading. Może zatem wykonywać jednocześnie dwa, a nie cztery wątki. D 820 pracuje z częstotliwością 2,8 GHz.
Core 2 Quad Q9300 to taktowanie zegara 2,5 GHz(penryn). i pamięć podręczną drugiego poziomu (L2 cache)6 MB. Jak sama nazwa wskazuje jest to czterordzeniowy procesor intela stworzony w technologi 45nm pod względem wydajnościowym bardzo wyprzedza on pentiuma 820.
Pozostałe komponenty które brały udział w testach:
Zrobiłem dla was kilka testów abyście mogli porównać te „cuda” Intela.
Testy w grach.
Ilość klatek/sekunde w grach (FPS im więcej tym lepiej)
Porównywałem tu mniej więcej minimalne i maksymalne rozdzielczości.
Crysis
Średnie 1360x768 i Niskie 800x600
.png)
FIFA 10
Maksymalne 1920x1080 Minimalne 800x600

Street Fighters IV
Maksymalne 1920x1080 Minimalne 640x480

Race Driver GRID
Maksymalne 1920x1080 AAx2 Minimalne 740x480

Między Fifą a SF4 nie ma tak dużej zmiany w ilości FPSów ale za to Crysis i Grid, tutaj wydajność bardzo się zwiększyła.
Benchmarki i testy wydajności
Fritz Chess Benchmark
Program pokazuje ile razy lepszy jest twój procesor od Pentium III.
Im więcej tym lepiej.

Cinebench R10
Renderowanie grafiki 3D pkt.
Im więcej tym lepiej.

3D Mark 06
Ocena wydajności komputera.
Im więcej tym lepiej.

Ocena wydajności procesora Windows 7
Im więcej tym lepiej.

Po tych testach widać, że wyniki Quada są prawie 2x wyższe niż Pentiuma.
Kompresja i konwertowanie
Kompresja Plików
Winrar i 7z
Czas i rozmiar, im mniej tym lepiej.

Kompresja Video
Z WMV do ...
Czas, im mniej tym lepiej.

Kompresja Audio
Z MP3 do ...
Czas, im mniej tym lepiej.

Penryn góruje nad Smithfieldem, jest 2x szybszy.
Podsumowanie
Wynik Ogólny
Im więcej tym lepiej.

Jakie są wyniki każdy widzi.
Intel Pentium D820 to jeden z pierwszych procesorów dwu rzdeniowych nie radzi on sobie dobrze z nowszymi aplikacjami.
Ceny:
Intel Pentium D820 - 50zł - 250zł
Intel Core 2 Quad Q9300 - 450zł - 700zł
Jak na początek może być. popracuj troszkę nad opisami oraz następnym razem zrób jakieś zakończenie :) ode mnie na początek 4.
krótko i zwięźle. Na początek ode mnie pięć, choć trochę za jaskrawe kolory dałeś w benchmakach.
Fajnie, że dużo testów. Jeszcze fajniej byłoby gdybyś użył wykresów benchmark.pl. Porównanie ciekawe dla osób, które mają Pentium D i płytę zdolną obsługiwać procesory 45nm i brakuje im wydajności.
Widzę, że pierwsza recenzja Twojego autorstwa, a w dodatku bardzo dobra. Chyba nikogo nie zdziwi ocena 5.
Dzięki za oceny i komentarze, jeżeli ktoś by miał jakieś pytanie dotyczące tych dwóch procesorów to proszę pytać śmiało.
Bardzo dobra recka 5. Mogłeś dać jeszcze wyniki z sandry.
Mógłbym wiedzieć jakim programem konwertowałeś filmy?
Nick: pajo22
Imię:
Nazwisko: ukryte
Wiek:
Status: zwykły
Punkty: 4
Firma GIGABYTE wypuściła GeForce GT 430OC który bazuje na chipie - GF 108 - karta graficzna, która łączy w sobie wysokie osiągi i niską cenę.
Dla każdego entuzjasty sprzętu komputerowego wymiana elementów wychuchanej maszyny do niemalże święto.
Jak na tle najmocniejszego stereofonicznego zestawu Logitecha wypada najnowszy tego typu produkt JBL-a?
ocena userów:92
ocena userów:60
ocena userów:48
ocena userów:40
ocena userów:38
ocena userów:31
ocena userów:28
ocena userów:28
ocena userów:27
ocena userów:23
ocena userów:22
ocena userów:21
ocena userów:19
ocena userów:18
ocena userów:18
ocena userów:17
ocena userów:16
ocena userów:16
ocena userów:14
ocena userów:11