Obudowy

Aerocool RS-9 Devil Red

przeczytasz w 3 min.

Kolejna obudowa, którą mam przyjemność wam przedstawić, należy do serii Professional. Producent chwali się, że należy ona do najlepszych w swoim przedziale cenowym. Praktycznie każda firma używa takich sloganów, dlatego należy patrzeć na to z przymrużeniem oka. Aerocool w cenie około 220zł ma bardzo dużą konkurencję (między innymi produkty Silentiumpc). Zobaczmy, czy zdoła swoim wyrobem podbić rynek.



RS-9 przybył w czarno-czerwonym opakowaniu. Są na nim dosyć dokładne informacje o obudowie, w tym w języku polskim. Widać także kilka zdjęć, w tym z zamontowanymi dodatkowymi wentylatorami.

Producent do obudowy dołącza:
- zaślepkę 3,5cala,
- cztery pary adapterów HDD,
- zestaw śrubek,
- speaker’a,
- instrukcję,
- opaski zaciskowe,
- filtr przeciwkurzowy.


Instrukcja jest w języku polskim i także wyjaśnia zawiłości montażowe.  Cieszą dodane opaski oraz osobny filtr. Możemy go zamontować w dowolnym miejscu w obudowie. Na przedzie i pod zasilaczem są filtry, więc użyjemy go na górę bądź bok Aerocool’a. Adaptery posiadają gumki, które tłumią drgania dysku oraz troszkę uodparniają go na ewentualne wstrząsy wynikające np. z przenoszenia komputera.



Devil ma wymiary 443(wysokość) x 200(szerokość) x 476(długość) oraz została wykonana ze stali SECC o grubości 0,6mm.


Obudowa przedniego panelu została wykonana z plastiku. Jedynie zaślepki są metalowe. Posiadają one też filtr przeciwkurzowy. Na jednym z nich jest logo serii, a na innym logo producenta. Aerocool dołącza o jedną zaślepkę za mało, gdyż do obudowy dodany jest panel sterujący i domyślnie zawsze będzie wmontowany. Przedni wentylator jest ruchomy, i możemy go zamontować w dowolnym miejscu na przodzie. Do dyspozycji mamy 9 zatok 5,25 cala, w tym jedna z możliwością montażu urządzenia 3,5 cala oraz w jednej domyślnie zamontowany jest panel sterujący.


Jeden z boków obudowy to tylko czysta blacha z wgłębieniem ułatwiającym jej demontaż.


Drugi bok zawiera okno. Jest ono praktycznie w calości poszatkowane, co ułatwia przepływ powietrza. Niestety, przez to mało widać, co się dzieje w środku. RS-9 umożliwia nam także montaż dwóch wentylatorów 120 lub 140mm na owym boku. Blacha jest dobrze spasowana, a szyny działają bardzo płynnie.



Na górze obudowy mamy panel z wyjściami e-sata, 2xUSB 2.0 oraz dla mikrofonu i słuchawek. Są tam także dwa miejsca dla wentylatorów 120 lub 140mm.



Obudowa stoi na czterech gumowych nóżkach. Dzięki temu jest mało stabilna. Lepszym wyjściem są ruchome nóżki, takie jak w obudowie Aerocool Strike-X. Mamy tam także łatwo demontowalny filtr przeciwkurzowy zasialcza.



Tył RS-9 jest taki sam jak w większości obudów. Idąc od góry mamy miejsce na wentylator 120mm (domyślnie zamontowany), siedem zaślepek PCI (montowanych na śruby), dwa wyjścia na węże od chłodzenia wodnego (wyjątkowo źle się prezentują) a na samym dole jest miejsce na zasilacz. Jedynym „dodatkiem” jest napis Made in China na samej górze, tuż nad wentylatorem.



Wnętrze Aerocoola jest również bardzo standardowe. Pod procesorem jest dziura na backplate. Zasilacz montowany jest na dole, na czterech gumowych kołkach. Urządzenia umieszczane w zatoce 5,25cala montowane są bez narzędziowo. Całość jest polakierowana na czerwono. RS-9 umożliwia montaż płyt ATX oraz Micro-ATX. Obudowa wyposażona jest w system zarządzania okablowanie. Przewody puszczamy z tyłu obudowy, co znacząco poprawia jej wygląd w środku.


Aerocool do obudowy dołącza także panel sterujący. Nie możemy go wymontować, gdyż na nim znajdują się przyciski start oraz reset. Obsługuje on także do czterech wentylatorów (łącznie do 20W mocy). Każdy z nich może pracować w jednym z trzech trybów: low (50% obrotów), medium (80%) oraz high (100%). Tryb pracy obrazuje ilość świecących się diod (trzy to high). Panel zasilany jest ze złącza molex


Montaż przebiegł bez żadnych niespodzianek. Obudowa jest dobrze wykonana, nie ma żadnych ostrych miejsc. Adaptery do dysków rzeczywiście mocno osłabiają wibrację. Dołączone wentylatory pięknie się prezentują, przy czym wieją mocno i są w miarę ciche. Jedyna wada to montaż kart rozszerzeń na śruby, ale da się to przeżyć.
 





Platforma testowa:
Intel C2D E4400 + Scythe Kama Cross
MSI 975X Platinum PUE
Gainward GTS250
2x1GB Kingmax 667mhz
Western Digital WD5000AADS
Cooler Master Igreen Power 430W
 

Temperatury procesora i dysku były mierzone za pomocą programu OCCT, karty graficznej za pomocą FurMark. Temperatury pod obciążeniem były mierzone po 15min testu: linpack (cpu) oraz wbudowanego w program FurMark (gpu).



 

Podsumowanie
Obudwa jest chyba najlepszym wyborem w tym segmencie cenowym. Ma bardzo mało wad, a przy tym mnóstwo zalet. Cieszy dodany panel oraz dwa wentylatory. Także wygląd jest przyjemny dla oka. Devil umożliwia montaż wielu wentylatorów, wiec przepływ powietrza, jaki możemy uzyskać, powala. Do wykonania także nie możemy się przyczepić. W cenie 220zł nie wiem, czy znajdziemy coś lepszego. Może znajdzie się konkurencja, ale czy warto na nią zwracać uwagę?

+ Przyjemny wygląd,
+ dołączone filtry przeciwkurzowe,
+ dołączone dwa dobrej jakości wentylatory,
+ dołączony panel sterujący,
+ dobre wykonanie,
+ polakierowane wnętrze,
+ cena.

- Montaż kart PCI na śruby,
- mało stabilne nóżki, na których obudowa stoi.

Ocena: 5/6

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    pawel123
    0
    Bardzo podobna do mojej obudowy NZXT Hades
    • avatar
      sido107
      0
      -jak się ma sprawa rezonansów? skłądałem kompa na obudowie tej firmy i wiem że boki lubią rezonować od drgań np. dysku lub napędu
      -jak sprawuję się system beznarzędziowego montażu?
      -co z kablami? są jakieś udogodnienia do prowadzenia kabli? widzę że są ale nie wykorzystałęś ich tak jak należy - czy może sa jakieś utrudnienia ?

      mogłeś więcej napisać
      • avatar
        mis456
        0
        Odnośnie kabli- użyty zasilacz ma je strasznie krótkie i nie umożliwia w pełni wykorzystania tego systemu.

        Rezonans nie został zauważony.

        Bez narzedziowo montowane są tylko dyski, ale dopiero po zamontowaniu ich do adaptera.
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          "Odnośnie kabli- użyty zasilacz ma je strasznie krótkie i nie umożliwia w pełni wykorzystania tego systemu."

          Są odpowiednie przedłużki kabli od płyty i wszystko można bardzo fajnie z tył pochować.

          Fotka ze zwykłego RS-9
          http://img856.imageshack.us/img856/9351/dscn1326a.jpg
          • avatar
            GreQonE
            0
            Z bleacha grafike uzywac, nie ladnie :P