Zasilacze

AK-U3-500 ULTIMATE - pierwsze zasilacze modularne od Akyga

przeczytasz w 8 min.

Firma AKYGA rozpoczęła swoją działalność w 2004 roku na terenie Europy, produkując monitory LCD. Z biegiem czasu swoją ofertę uzupełniała o inne akcesoria komputerowe. Dopiero w 2006 roku zaczęto produkcję zasilaczy komputerowych ATX.



- AKYGA AK-U3-500

- Budowa zailacza

- Platforma testowa

- Testy

- Podsumowanie

Marka AKYGA do tej pory była dla mnie nieznana.  W swojej ofercie posiadają głównie obudowy komputerowe i zasilacze. W październiku swoją ofertę powiększyli o pierwsze zasilacze z okablowaniem modularnym, a mianowicie o dwa modele: AK-U3-500 (o mocy 500W) oraz AK-U3-600 (o mocy 600W) z serii AKYGA ULTIMATE. Według producenta produkty te są zgodne z certyfikatem 80+ Silver, co powinno zapewnić sprawność na poziomie powyżej 85%.

W dalszej części artykułu przedstawię wyniki testów, czyli skonfrontuje dane podane na tabliczce znamionowej z rzeczywistością. Czy zasilacz sprosta wymaganiom? Czy może konkurować z markami zasilaczy znanymi i cenionymi już od dawna? Na te oraz inne pytania odpowiem w dalszej części recenzji zasilacza AK-U3-500.

Recenzowany zasilacz na swoim opakowaniu.

Akyga AK-U3-500

Produkt sprzedawany jest w pudełku, które na pewno nie powala na kolana. Ale sam wygląd opakowania nie musi być jednoznaczny z jakością produktu. Znajdziemy na nim informację o modelu (w moim przypadku zaznaczony został model 500W) oraz o kraju produkcji (Chiny –raczej nie spowodowało to zaskoczenia). Został zamieszony również znaczek certyfikatu 80 PLUS. Większej ilości informacji już nie znajdziemy.

Opkaowanie zasilacza, już w takim stanie do mnie dotarło.


Zasilacz został odpowiednio zabezpieczony w pudełku. Oprócz produktu głównego wewnątrz kartonu znajdziemy:

  • instrukcje obsługi w języku angielskim
  • 6 wiązek modularnego okablowania
  • kabel zasilający

W zestawie niestety zabrakło śrubek do montażu zasilacza- producent twierdzi, że są one w zestawie każdej obudowy.

Zestaw zasilacza

Nie polecam niedoświadczonym użytkownikom komputerów korzystania z instrukcji, gdyż pokazane jest, że zasilacz powinno się montować od zewnątrz na tylnej ściance obudowy, a nie od wewnątrz.

Ciekawa propozycja montażu zasilacza.

Widać, że broszurka jest prawdopodbnie przygotowana na amerykański rynek, gdyż wtyczka od kabla zasilającego jest innego kształtu, co przedstawia zdjęcie poniżej.

Takiego kabla nie dołączono

Po jakimś czasie otrzymałem odpowiedź od dystrybutora, że produkt będzie sprzedawany z przetłumaczoną instrukcją. Możliwe, że ilustracje też zostaną poprawione.

Ciekawy wygląd grila wentylatora

Seria ULTIMATE cechuje się tym, że zasilacze posiadają modularne okablowanie. Ponadto są wyposażone w aktywny układ PFC, niskoobrotowy, regulowany wentylator o średnicy 140 mm z niebieskim podświetleniem diodowym. Ważnym elementem jest zgodność z certyfikatem 80+ Silver. W tej serii dostępne są tylko dwa modele AK-U3-500 oraz AK-U3-600.

Na opakowaniu widnieje znak certyfikatu 80PLUS, a w opisie na stronie producenta znajdziemy informację, że zasilacz jest zgodny z 80PLUS Silver.

80 PLUS czy 80 PLUS SILVER?


Poniżej spis filtrów, które posiada zasilacz:

  • przeciw-przeciążeniowy
  • przeciw-przepięciowy
  • przeciw-zwarciowy

Obudowa zasilacza ma wymiary: 150 x 180 x 85 mm czyli jest o 20 mm dłuższy od zasilacza, którego obecnie używam, czyli be quiet! STRAIGHTPOWER E7-CM-680W.

Rożnica w rozmiarach zasilaczy (po lewej be quiet! z prawej Akyga)

Specyfikacja techniczna zasilacza:

  • Moc znamionowa: 500W
  • System korekcji poziomu mocy: aktywny PFC
  • Wymiary: 150 (szer.) x 180 (gł.) x 85 (wys.) mm
  • Zgodność z standardem 80Plus: 80PLUS SILVER

Maksymalne (teoretyczne) obciążenie linii:

  • 12 V : 336 W (nie podane przez producenta)
  • 3,3 V : 66 W (nie podane przez producenta)
  • 5 V : 80 W (nie podane przez producenta)
  • ~12 V : 12 W (nie podane przez producenta)
  • +5 VSB: 12,5 W  (nie podane przez producenta)
  • 3,3 V + 5 V : 120 W (podane przez producenta)
  • Łączne maksymalne obciążenie: 500 W (podane przez producenta)

Tabliczka znamionowa zasilacza

Po dokładnym przeanalizowaniu tabliczki znamionowej nasuwają się niepokojące wnioski - zasilacz na pewno nie jest w stanie oferować, 500 W mocy ciągłej. Ale tego producent przecież nie obiecuje - na zasilaczu jest podana wartość szczytowa.

Dla porównania, użyty w teście zasilacz marki be quiet!, gwarantuje moc ciągłą (podana na zasilaczu) w wysokości 680 W. Natomiast moc szczytowa dostępna przez około 500 ms wynosi 750 W.

Maksymalna teoretyczna moc zasilacza AKYGA wynosi 480,5 W. Oczywistym jest jednak to, że zasilacz nie będzie w stanie podać m.in. 28 A na liniach 12 V. Faktyczna (ciągła) moc tej jednostki jest więc zdecydowanie niższa – pewnie w granicach 400 W. Sądziłem, że takie zagrywki – z podawaniem mocy szczytowej zamiast ciągłej już dawno minęły, jak widać nie dla tego producenta.

W zasilaczu zastosowano dość duży, jak na zasilacze, 140 mm wentylator. Jest to produkt firmy SHENZHEN XIN WANG ELETRONICS, a oznaczenie modelu to XW 14025HS. Został wykonany z półprzeźroczystego tworzywa sztucznego. Ciekawy efekt daje podświetlenie wentylatora czterema niebieskimi diodami. W moim przypadku światło z obudowy przedostaje się na zewnątrz tylko przez otwór wentylacyjny zasilacza, z tyłu obudowy.

Wygląd obudowy z tyłu

Jeżeli zaś ściągniemy boczną ściankę naszej obudowy (albo jeżeli ktoś posiada okno w obudowie) to efekt jest naprawdę fajny. Niestety nie odnalazłem parametrów tego wentylatora, więc nic więcej o nim nie mogę napisać.

Wentylator zastosowany w wnętrzu obudowy zasilacza

Efekt podświetlania wentylatora w nocy

OKABLOWANIE
Kable dołączone do zestawu:

  • z wtyczką PCIe 6 pin – długość całkowita 500mm (2 sztuki)
  • z wtyczkami Molex na długości 500mm oraz na końcu - długość całkowita 650mm
  • z wtyczkami Molex na długości 500mm i 650mm oraz FDD na końcu - długość całkowita 800mm
  • z wtyczkami SATA na długości około 500mm oraz na końcu - długość całkowita 650mm (2 sztuki)

Zestaw wszystkich kabli

Ilość okablowania dostarczona do zestawu jest wystarczająca dla przeciętnego użytkownika komputera. Zestaw posiada 6 sztuk modularnego okablowania (8 w be quiet! STRAIGHTPOWER E7-CM-680W). Każdy kabel posiada dość gruby (nylonowy) oplot, który chroni kabel przed uszkodzeniami oraz poprawia walory estetyczne (jest niewiele cieńszy od tego zastosowanego w be quiet!).

Wtyczki podłączają się troszeczkę oporniej niż w obecnie używanym przeze mnie zasilaczu. Mimo braku kabli z wtyczką PCIe 6+2 pin, zalicza posiada takie 2 wejścia, niestety do dwóch dodatkowych pinów nie jest doprowadzone zasilanie.

Zdjęcie wszystkich wejść na modularne okablowanie

Maksymalnie podłączymy jedną kartę graficzną z dwoma wejściami zasilającymi, ew. dwie karty posiadające tylko po jednej wtyczce PCIe 6PIN. Dysków na SATA - 4.

Modularne okablowanie

W standardowej obudowie nie napotkałem się na problem z długością kabli. Problem pojawi się na pewno w obudowach o większych rozmiarach. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to produkt dla entuzjastów i raczej celuje w średnią klasę zasilaczy.

Budowa zasilacza

Zasilacz wygląda dosyć dobrze. Jest pomalowany czarnym lakierem o lekkim połysku. Nie znajdziemy żadnych wytłoczeń, jak to jest już jest w tradycji be quiet!-a.

Dolna część obudowy

Na jednym z boków znajdziemy tabliczkę znamionową zasilacza oraz naklejkę z numerem seryjnym. Jest też informacja o certyfikacie 80PLUS, a nie 80PLUS Silver.

Tabliczak znamionowa oraz naklejka z numerem seryjnym

Od przodu znajduje się ujście ciepłego powietrza, z wnętrza zasilacza poprzez siatkę w kształcie plastra miodu. Oprócz tego nie zabrakło miejsca dla wejścia zasilającego oraz wyłącznika zasilania.

Miejsce ujścia ciepłego powietrz

Od tyłu zaś znajdziemy wyjścia dwóch stałych wiązek, miejsca podłączenia dla modularnego okablowania oraz kolejny wylot ciepłego powietrza w postaci prążków.

Tył obudowy zasilacza

Gniazda są przejrzyście opisane. Kolor wtyczki jest taki sam jak odpowiednie dla niej wejście. Różna kolorystyka oraz kształty wtyczek mają na celu wyeliminowania możliwości pomyłkowego podłączenia okablowania. Ta ścianka obudowy też jest dość estetycznie wykonana.

Na górnej ściance oraz drugim boku nie znajdziemy nic więcej, górna jaki i prawa strona zasilacza jest po prostu czarna.

Grill wentylatora

Na spodzie znajdziemy dość standardowy grill wentylatora, przymocowany czterema śrubkami. Na środku grilla znajduje się logo firmy oraz powtórnie informacja o certyfikacie 80 PLUS (znowu bez Silver-a). Możemy odnaleźć tutaj również śrubki mocujące obudowę zasilacza.
Ogólnie zasilacz został dość estetycznie wykonany. Największym estetycznym atutem tej jednostki jest podświetlenie zamontowane w wentylatorze.

Wnętrze obudowy komputera

Wnętrz zasilacza wygląda jakby było przygotowane pod dużo większą jednostkę (kolejnym potwierdzeniem tej tezy jest obecność wejść PCIe 6+2 pin, które jak wcześniej napisałem nie są zasilane).

Mała galeria:


Po prawej stornie znajdziemy sporych rozmiarów aluminiowy radiator z rurką heatpipe. Jak widać na załączonych zdjęciach wszystko zostało wykonane profesjonalnie i estetycznie, aby nasz wzrok, przez wloty powietrza, nie dostrzegł braku harmonii w wnętrzu naszego zasilacza.


 

Platforma testowa

Platforma testowa:

ProcesorIntel Core i5 760 @ 3,8 GHz
Płyta główna DFI LP DK P55-T3eH9
Pamięć RAMCORSAIR XMS3 DDR3 4GB (2x2GB) 1600MHz CL7
Dysk HDDSamsung F3 HD103SJ 1 TB
Karta graficznaSapphire Radeon HD6850 1GB
Obudowa Revoltec Sixty 4
System operacyjnyWindows 7 Professional 64-bit
Sterowniki GPU ATI Catalyst™ 11.11

Platforma testowa z be quiet!-em

Zasilacze użyte w recenzji:

  • be quiet! Straight Power E7 CM 680W
  • Akyga AK-U3-500

Platforma z recenzowanym zasilaczem

Testy

Głównymi testami są pomiary napięć wytwarzanych prze zasilacz na wtyczkach.

Wtyczka PCIe

W testach oprócz recenzowanego produktu, użyłem obecnie używany zasilacza be quiet! STRAIGHTPOWER E7-CM-680W.
Pomiary zostały wykonane kilka krotnie w celu wyeliminowania błędów, były to trzy serie z 15-sto minutowymi przerwami.

Seria pomiarowa to odczyt napięć z każdej wybranej wtyczki, a dokładnie mówiąc każdego punktu napięć. Pierwsza podseria pomiarów w czasie spoczynku, kolejna pod obciążeniem. Po 15-sto minutowej przerwie przechodziłem do kolejnej serii pomiarów. I tak odbywało się z każdym zasilaczem.
Na niżej zamieszczonych wykresach umieszczone są wyniku uzyskane przy testach obu wyżej wymienionych zasilaczy.
Pomiary uzyskane z jednej wtyczki zostały umieszczone na dwóch wykresach - test w spoczynku (wartość minimalna oraz maksymalna zakresu napięć) oraz pod obciążeniem.

Pomiar w spoczynku: Windows 7, sterowniki Catalyst, Kaspersky, Logitech SetPoint.
Pomiar pod obciążeniem: OCCT w wersji 3.1, test „Power Supply” – po 15 minutach od uruchomienia testu były dokonywane pomiary.

Zasilacz został odpowiednio „wygrzany” – komputer był uruchomiany przez kilkanaście godzin dziennie oraz były uruchamiane benchmarki, które obciążały platformę testową. Zasilacz, którego do tej pory używałem, był już wcześniej odpowiednio przygotowany.


Na sam początek testy 3,3 V. Wyniki pomiarów zostały pobrane z wtyczki SATA oraz ATX 24 PIN.

Dla napięcia 3,3 V norma wynosi: wynosi od 3,14 V do 3,46 V.

Wszystkie uzyskane wyniki jak najbardziej mieszczą się w/w normie. W czasie spoczynku na wtyczce SATA zasilacz Akyga-U3-500 uzyskał niewiele wyższe napięcia, które są dalej „oddalone” od wartości idealnej, niż produktu be quiet!-a. Podczas obciążenia napięcia na produkcie Akyga spadły poniżej wartości 3,3 V, a napięcia przeciwnika znowu bliżej wyniku idealnego lub lekko wyższe.

Napięcia na ATX 24 PIN w czasie spoczynku, zarówno Akyga ULTIMATE jak i be quiet!, uzyskują zbliżone do siebie wyniki. Podczas obciążenia znowu wygrana be quiet!-a, napięcie na zasilaczu marki Akyga wartości znowu poniżej wartości 3,3 V (o 0,05 V).


Następne wykresy przedstawiają wyniki pomiarów dla napięcia 5V.


 

Wyniki uzyskana na wtyczce MOLEX, podczas spoczynku, jaki i również obciążenia, przez Akyga ULTIMATE 500 W są zbliżone do siebie. Tak samo w przypadku be quiet!-a. Produkt be quiet!-a powtórnie  wartości bardziej zbliżone do 5 V, niż u przeciwnika.

W przypadku wtyczki SATA dla 5 V identyczna sytuacja jak dla wtyczki MOLEX.


Ostatni już test napięć (12 V) został dokonany w trzech różnych miejscach w każdej serii: SATA, MOLEX oraz PCIe, ze względu na skoki napięcia w produkcie AKYGA ULTIMATE.
Na początku wyniki uzyskane na MOLEX-e.

Na MOLEX-e be quiet! osiągnął w spoczynku wartości niższe od idealnych 12 V, lecz nie są to duże różnice. Akyga znacznie powyżej 12 V w porównaniu z przeciwnikiem, ale wartości nadal w normie. Pod czas obciążenia w obu zasilaczach napięcie spadło poniżej 12 V, ale znowu wygrana be quiet!-a.

W wtyczce PCIe prawie identyczna sytuacja jak powyżej, z tym tylko że wartość w produkcie Akyga spadła, aż do 11,64 V. Nie pokojące są także skoki napięć z 11,64 na 11,81 V.

I takie same wyniki na wtyczce SATA.


We wszystkich testach góruje be quiet!, ale Akyga poradziła sobie całkiem nieźle. Niepokojące są tylko dość duże skoki na linii 12 V, raczej nie wpływa to korzystnie na nasze urządzenia jak i samą żywotność zasilacza.


 

„Ważnym atutem jest zgodność z certyfikatom 80+ Silver” – niestety na stronie internetowej Ecos Plug Load takiej informacji nie znalazłem. Z informacji uzyskanych od dystrybutora wynika, że zasilacz taki certyfikat posiada pod inną marką. Ze względy na tajemnicą handlową nie zostanie to ujawnione. Otrzymałem również zapewnienie, że zasilacz jest w trakcie procedury uzyskania właśnie tego certyfikatu. Czekam z niecierpliwością.

Podsumowanie

Zasilacz pracuje poprawnie. Jest wykonany profesjonalnie, ale niestety jak na razie w wysokiej cenie sprzedawany. Kultura pracy jest na bardzo wysokim poziomie. Podczas normalnej pracy przy komputerze jest praktycznie niesłyszalny, dopiero pod dość dużym obciążeniem usłyszymy odgłos szumu generowany przez wentylator. Nie nagrzewa się oraz nie hałasuje.

Design nie jest oszałamiający, ale czego oczekiwać od zasilacza, który jest schowany w obudowie naszego komputera. Rekompensatą ubogiego wyglądu obudowy jest podświetlany na niebiesko wentylator.

Na początku pomyślałem, że dostanę „zasilacz-bombę”, bo raczej nie jest to tajemnicą, iż ta marka zasilaczy znajduje się na większości czarnych list użytkowników. Ten produkt ma potencjał, aby to zmienić – aby Akyga zniknęła z czarnych list. Wielkim minusem są duże wahania napięć na linii 12 V i spadek jej do bardzo niskiej wartości. Kolejnym minusem jest brak wtyczki PCIe 6+2 PIN, co uniemożliwia podłączenie bardziej wymagających kart graficznych. Na domiar złego zasilacz jest sprzedawany jako jednostka o mocy 500 W. Niestety jest to moc szczytowa, a nie ciągła. Faktyczna moc ciągła nie przekracza pewnie 400 W. Cena jaką przyjdzie nam zapłacić za tą jednostkę jest zdecydowanie za wysoka, gdyż w tej cenie jest bardzo wiele zasilaczy znanych i cenionych marek o faktycznej mocy wynoszącej ok. 400 W.
Plusem jest na pewno modularne okablowanie oraz zgodność z certyfikatem 80+ Silver (czekamy na potwierdzenie tej informacji). Kolejnym „za” jest zastosowanie wentylatora 140mm.

 Akyga AK-U3-500
 

Plusy:
podświetlany 140 mm wentylator 
kultura pracy
modularne okablowanie
nylonowe oploty na przewodach

Minusy:
skoki napięć na linii 12 V
brak śrubek w zestawie
brak złącza PCIe 6+2 PIN
podana moc szczytowa (500 W) - nie ciągła (ok. 400 W)

  Cena w dniu publikacji: ok. 250 zł


Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    1
    Bardzo dobra recenzja, ewidentna wada zasilacza to jego wysoka cena przy dość przeciętnych parametrach technicznych.
    Pozdrawiam :)
    • avatar
      -AssassiN-
      0
      Babol to masz na imie Bakak, a nie obrażasz kogoś poza plecami. Znalazł się polonista, jak tak mówisz to dlaczego nie zostałeś redaktorem w jakimś serwisie??!

      Zobaczę jeszcze jak mój nick pojawi się przy jakimś porównaniu to nie będę już tak pisać miło!
      • avatar
        MarJano
        0
        bardzo dobra i rzeczowa recenzja, mega + jak byk !
        • avatar
          sido107
          0
          Dobra recka jak zawsze :)

          W minusach powinna się znaleść słaba linia 12 V - tylko 14 A to kpina :) nawet tracery maja mocniejszą linie 12 V.

          Plusik poleciał ++++++++++++++++
          • avatar
            juggler
            0
            Gratuluję odwagi. Bałbym się podłączyć zasilacz Akyga do komputera. +
            • avatar
              Bakak
              0
              Całkiem fajna recka, jednak jest ona zadziwiająco podobna do recenzji Diego_90 na temat wentylatorów be quaiet! Bardzo zbliżony styl pisania jest tylko jednym co łączy te dwie recenzje. Drugie podobieństwo to fotki, które prawdopodobnie były robione tym samym aparatem w podobnych warunkach. Trzecim i w zasadzie niezaprzeczalnym dowodem na to, że obie recki są prawdopodobnie tego samego autora to platforma testowa. W obu przypadkach jest ta sama specyfikacja i "ułożenie" podzespołów wewnątrz obudwy. Czyli ten sam PC-et!

              Oj nie ładnie...

              Mimo to recka bardzo fajna.
              • avatar
                -AssassiN-
                0
                A recka na plus"_"
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Tutaj wypadł równie dobrze: http://pcfoster.pl/artykul/akyga-ultimate-500-w---test-zasilacza/823-1.html