Obudowy

Chieftec CH-02B-B - Jakość na wagę ?

przeczytasz w 3 min.

 Pewne hasło mówi, że jeśli nie znasz się na zasilaczach, to przy zakupie wybierz ten najcięższy. Czy tak samo jest z obudową ?

Specyfikacja:

  • Wymiary [mm] 540 dł. X 460 wys. X 205 szer.

  • Zatoki 5,25” - 3szt.

  • Zatoki 3,5” - 1szt.

  • Zatoki wewnętrzne 3,5” - 6szt.

  • Miejsce na wentylatory – góra 1x120mm, tył 1x120mm, bok 2x92mm

  • firewire, audio, usb z boku obudowy

  • brak zasilacza

Wyposażenie jest bardzo ubogie – śrubki oraz krótka ulotka o montażu. Wydaje mi się, że przy cenie sklepowej ok 370 zł można wymagać więcej.

Montaż podzespołów odbywa się bez użycia narzędzi, z wyjątkiem zasilacza i płyty głównej, które musimy przykręcać krzyżakiem. Gniazda śrub płyty głównej przykręcamy w odpowiednie otwory (literkami oznaczono otwory poszczególnych formatów płyt głównych). Szkoda, że z ulotki nie wynika, w które otwory musimy je wkręcić. Pozostaje nam przymierzanie płyty i spoglądanie, który otwór będzie w użyciu. Zaślepka złącz płyty głównej mocowana na wcisk i to z dość dużym oporem. Karty PCI i PCX montowane za pomocą jednej blachy mocującej z zatrzaskiem lub też śrubkami. Zatrzask nie radzi sobie z kartą graficzną, karta nieco opada w dół, dokrzywienie zatrzasku nie pomaga. Nie jest to wielki problem, bo karta i tak oprze się o  blachę poniższej karty czy też zaślepki, ale mogłoby to być lepiej rozwiązane. (zawsze możemy użyć śrubek). Druga sprawa, że moje chłodzenie procesora (Akasa Evo 120) przysłania nieco dostęp do zatrzasku mocującego karty rozszerzeń. Dochodzi do tego jeszcze przewód przedniego panelu audio, który również plącze się koło nieszczęsnego zatrzasku, a na dodatek jest nieco za krótki i nie można go ładnie ułożyć w obudowie – zależy to oczywiście od miejsca ułożenia gniazda na płycie głównej. Montując dyski napotkałem problem z prowadzeniem tasiemek SATA. Ponieważ dyski są wsuwane z boku w szynach, nie mamy możliwości wsunięcia ich głębiej, a co za tym idzie tasiemka SATA musi być mocno zagięta, by móc domknąć obudowę. Ja posiadałem tylko jedną kątową taśmę. Producent mógłby do zestawu dołączać takie tasiemki, skoro specyfikacja jego obudowy tego wymaga. Kolejny problem może dotknąć właścicieli płyt głównych z jednym gniazdem IDE na płycie głównej, a z dwoma urządzeniami. Po pierwsze podłączenie dysku i napędu cd/dvd na jednej taśmie jest niemożliwe, jeżeli nasza taśma jest standardowej długości. Jeżeli chcemy podłączyć tylko napęd cd/dvd na samej górze, to standardowej taśmy nie poprowadzimy zbyt estetycznie. Mógłby nas tu poratować producent i dać chociaż jedną dłuższą tasiemkę...

Pomiędzy płytą główną (ATX, 305x210 mm) a zatokami dysków, pozostaje dość sporo miejsca. Szkoda, że producent nie przewidział w tym miejscu jakiegoś montowanego na niewykorzystanych otworach (pod inne formaty płyt głównych) kanału na przewody. Zyskałaby na tym estetyka.

Wentylacja obudowy jest bardzo dobra. Drzwi boczne z siatką, na górze i z tyłu możliwość zamocowania wentylatora, miejsce na dwa wentylatory wciagające powietrze do środka obudowy wprost na dyski...szkoda tylko, że w zestawie nie dostajemy żadnego wentylatora.

Aby włączyć komputer musimy otworzyć przednie drzwiczki obudowy, niestety. Przycisk resetu jest właściwie nie do naciśnięcia, gdyż jest mały (ok 5 mm) i umieszczony w zagłębieniu. Po włączeniu komputera naszym oczom ukazuje się, typowa dla naszych czasów, okropnie jasna niebieska dioda. Tak bardzo liczyłem, że Chieftec nie ulega wpływom mody, ale niestety rozczarowałem się. Siedząc trzy metry od komputera, oglądajać TV na monitorze, probując skupić wzrok na ekranie, widzę tylko niebieskie światełko. Brakuje, żeby jeszcze migotało. Z kolei dioda pracy dysku est ledwie widoczna. Takie małe drobiazgi, ale niestety irytują. Technicy z Chiefteca mogli by poświęcić więcej czasu na detale.


Kupując Chiefteca CH-02B-B, otrzymujemy kawał solidnej, ciężkiej i przestronnej obudowy. Denerwujące (dla niektórych) mogą być detale (jak diody), czy otwieranie drzwiczek przy każdym uruchomieniu. Mimo to, jest to udana obudowa, z której jestem zadowolony. Szczęśliwy przypadek sprawił, że kupiłem ją po okazyjnej cenie, w przeciwnym razie nie pisałbym tej recenzji, gdyż cena 370 zł za obudowę była dla mnie nie do przyjęcia.

Zalety:

  • solidność

  • przestronność

  • dobra wentylacja

Wady:

  • bardzo ubogie wyposażenie (śrubki)

  • umieszczenie przycisków, kolor diód kontrolnych

  • mało miejsca na kabelki sata

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    Dobrze napisany tekst.
    Ja osobiście mam BA-02B-B-B, ale "problemy" z resetem i powerem oraz diodami mamy takie same.
    Ja na szczęście resetu nie używam, a załączam komputer z klawiatury, ale za to niebieska dioda miga mi gdy po ciężkim dniu pracy komputer idzie w hibernację.

    Co do wyposażenia - to tylko buda, czego chcieć więcej niż ta ulotka?
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      W tej recenzji nie zauważyłem błędów, tekst ciekawie napisany szkoda tylko że nie ma zdjęcia z środka.
      • avatar
        0
        Scanner miałem na myśli jakieś dodatki, wentylator, panel do złącza eSATA itp. Sama ulotka jest bardziej ulotką reklamową niż montażową.
        • avatar
          mICh@eL
          0
          Hmmm...gdzie tutaj są zdjęcia ??? Przecież recenzja (nawet mini) powinna składać się głównie ze zdjęć, a tu ich brak (no dobra, jest jedno). Troszkę słabo :/
          • avatar
            _nick_
            0
            Tylko jedno zdjęcie? Jeśli chodzi o reckę obudowy to duża ilośc zdjeć to podstawa.
            • avatar
              0
              Starałem się opisać niedociągnięcia w wykonaniu utrudniające nieco użytkowanie ale faktycznie, zdjęć mogło być więcej (następnym razem na pewno będzie). Osoba zainteresowana kupnem danej obudowy raczej najpierw obejrzy zdjęcia obudowy np. na stronie producenta, a gdy obudowa ją zainteresuje to zacznie szukać recenzji i testów.