Zasilacze

"Niska cena i zaskakująca wydajność" - test zasilacza Corsair CX600M.

przeczytasz w 5 min.

Corsair CX600M test zasilacza. Sprawdź jak wypadł i czy warto go kupić.

Wstęp

Zasilacz Corsair CX600M jest członkiem rodziny zasilaczy budżetowych, poprzednie wersje zasilaczy CX i CX V2 były jednostkami niemodularnymi, najnowsza generacja CX M jest częściowo modularna z tego względu że kabel 24-PIN ATX i 8-PIN (4+4) EPS są umieszczone na stałe.
Dodatkowo zasilacz otrzymał certyfikat 80Plus Bronze, cechuje się on dużą wydajnością która maksymalnie może wynosić nawet 85%. Tak więc model ten jest bardzo skuteczny i gwarantuje niski poziom zużycia energii, co w dzisiejszych czasach jest bardzo ważnym aspektem.

Co znajduje się w opakowaniu

Pudełko zasilacza prezentuje się mianowicie, znajdują się na nim wszystkie niezbędne informacje dotyczące zasilacza, między innymi ilość i rodzaj okablowania, informacje o gwarancji, certyfikacjie, wentylatorze i mocy zasilacza.


Widok ogólny co znajduje się w opakowaniu i poszczególne zdjęcia zasilacza, kabli i innych rzeczy które znajdziemy w środku pudełka.

Wewnątrz kartonu znajdziemy:

  • Zasilacz z stałą wiązką ATX 24-PIN i EPS 8-PIN (4+4)
  • Komplet okablowania (kable modularne)
  • Instrukcję obsługi
  • Gwarancję
  • Śrubki montażowe - 4szt.
  • Opaski zaciskowe (plastikowe) - 10szt.
  • Przewód zasilający

Specyfikacja techniczna

  • Moc znamionowa: 600 W
  • System korekcji poziomu mocy: aktywny PFC
  • Wymiary: 150 (dł.) x 140 (szer.) x 86 (wys.) mm
  • Zgodność ze standardami: ATX 12V v2.31, EPS 12V V2.92
  • Zgodność z standardem 80 Plus: 80 PLUS Bronze
  • Współczynnik MTBF: 100 000 godzin
  • Wentylator: 120 mm
  • Maksymalne obciążenia linii:

 

  1. +3,3 V + 5 V: 130 W
  2. +12 V: 552 W
  3. -12 V: 9,6 W
  4. +5 VSB: 15 W 

Natężenie prądu:

  1. +3.3V - 25A
  2. +12V - 46A
  3. -5Vsb - 3.0A
  4. -12V - 0.8A
  5. +5V - 25A

Zabezpieczenia zastosowane w zasialczu:

  • OVP (Zabezpieczenie nadmiarowo-napięciowe) - Zabezpieczenie nadmiarowo-napięciowe uaktywnia się przy zbyt wysokim napięciu liniowym i powoduje wyłączenie zasilacza.

  • OPP (Zabezpieczenie przeciążeniowe) - To zabezpieczenie uaktywnia się, gdy tylko całkowita moc pobierana od zasilacza jest wyższa, niż podane w specyfikacji obciążenie maksymalne. Taki przypadek może mieć miejsce, gdy zasilacz nie dysponuje mocą wystarczającą dla systemu.

  • UVP (Zabezpieczenie niedomiarowo-napięciowe) - To zabezpieczenie uaktywnia się, gdy tylko napięcie na liniach spadnie poniżej pewnej granicy. Zasilacz zostanie w tym przypadku automatycznie wyłączony.

  • SCP (Zabezpieczenie zwarciowe) - Zabezpieczenie zwarciowe w części wtórnej zasilacza zapobiega uszkodzeniu zasilacza oraz podłączonych do niego komponentów.

 Długość oraz rozplanowanie kabli:

  • ATX 24-PIN stała wiązka (60 cm)
  • ATX/EPS 8-PIN (4+4), stała wiązka (65 cm)

MODULARNE:

  • PCI-E: 2 x 6+2-PIN (60 cm)
  • 3 x SATA (42-52-64 cm)
  • 3 x SATA (42-52-64 cm)
  • 4 x MOLEX + 1 x Floppy* (40-52-64-76-88* cm) 

Platforma testowa

 

Intel Pentium D 920  2.8GHz

ECS P4M890T-M

Corsair DDR2 4GB (2x2GB) 800MHz CL5

Asus Radeon HD6670 1GB GDDR5 128-bit

WD Blue WD10EZEX 1TB

 Samsung F1 HD502IJ 500GB

NOX Coolbay VX Green Goblin Edition

 

Windows 7 Professional 64-bit

Testy

Przyszła pora na najważniejszą część recenzji czyli testy samego zasilacza. 
Pomiary napięć zostały wykonane na wtyczkach ATX 24-PIN, MOLEX i EPS 8-PIN (4+4). 
Stan spoczynku komputera podczas testu to włączona przeglądarka Google Chrome i program Winamp. 
Do testów napięć podczas obciążenia komputera posłużył mi program OCCT w wersji 4.4.0. 
Pomiary napięć zostały mierzone przy użyciu multimetra CASON DT-9205A. 
Test został wykonany trzykrotnie, pierwszy pomiar mierzony był podczas spoczynku, drugi podczas obciążenia programem OCCT który trwał  30 minut, ostatni pomiar napięć wykonany został 25 minut po wyłączeniu programu i był  pomiarem kiedy komputer znajdował się również w stanie spoczynku. 
Uwzględniając pomiary multimetrem trzeba brać pod uwagę próg błędu na poziomie 3%.




 

 W kwestii objaśnienia wykresów pomiarów napięć zamieszczam Legendę.

Na samy początek pomiarów dokonałem na wtyczce 24-PIN, jak widać na poniższych wykresach napięcia są bardzo dobre, bardzo bliskie idealnemu napięciu.

Następnego pomiaru dokonałem na wtyczce od zasilania procesora czyli EPS 4-PIN posiadam płytę główną tylko z takim podpięciem zasilania. Jak widać nawet podczas testu programem OCCT kiedy to procesor był maksymalnie obciążony, napięcia wiele się od siebie nie różniły, napięcia pokazywane przez program OCCT nie wskazywały skoków napięć, były to zaledwie wahania około 0,09-0,13 V. 
 

 

Największą różnicę pod względem napięcia można zaobserwować na wtyczce 12 V MOLEX gdzie napięcie w spoczynku wynosiło od 12,03 do 12,05 V a podczas obciążenia spadło do 11,99 V, zaś przy pomiarze napięcia 5 V dużej różnicy nie widać. 

Na koniec takie krótkie podsumowanie testu napięć na zasilaczu.
Jestem dość pozytywnie zaskoczony napięciami jakie uzyskuje zasilacz w stanie spoczynku a także podczas obciążenia.
Napięcia są stabilne, nie zaobserwowałem dużych skoków napięć podczas testów, świadczy to tylko i wyłącznie o bardzo dobrej kulturze pracy zasilacza bez względu na stan wykorzystania mocy podczas pracy komputera.
Z mojej strony duży ukłon w stronę firmy Corsair za tak dobre napięcia w zasilaczu który jest jednostką budżetową i nawet nie spodziewałbym się tego iż zasilacz będzie miał prawie że idealne napięcia.

Wygląd i wykonanie

Na samym początku z bliska przyjrzymy się wykonaniu wiązki ATX 24-PIN.
Cały kabel posiada oplot koloru czarnego o średniej elastyczności, jest on dobrze spasowany i zakończony termokurczliwą rurką. Wtyczka na końcu kabla nie posiada luzów, wszystkie piny kabli są dobrze osadzone i nie ruszają się wewnątrz wtyczki.

Kolejną wiązką którą wezmę pod lupę jest EPS 8-PIN (4+4), wszystkie kabelki są pokryte czarną gumą.
Mamy dwa kable które są ze sobą połączone przy wtyczkach, wykonanie kabla według mnie rónież powinno być w oplocie jak w przypadku wiązki ATX 24-PIN, mamy za to jeden plus kable są bardzo elastyczne i cienkie mają tylko 2 mm grubości, można je bez problemu ułożyć za tacką od płyty głównej.
Wtyczki są również dobrze dopasowane i nie posiadą luzów wewnątrz

 Wykonanie wtyczek do kabli jest dobrze wykonane końcówki nie ruszają się i łatwo jest w nie włożyć wtyczki od poszczególnych kabli, nie ma tu możliwości pomylenia podpięcia ktorego kolwiek z babli wejścia są opisane.

Kable modularne SATA, MOLEX i PCI-E również są wykonane w bardzo dobry sposób, wtyczki są solidnie wykonane, kable nie posiadają luzów i są równiez pokryte czarną powłoką z gumy.

 Wykonanie grilla na zailaczu nie wyróżnia się niczym szczególnym od pozostałych zasilaczy, konstrukcja posiada standardowy design lecz jest to solidnie wykonana konstrukcja i nie posiada żadnych wad. Na zdjęciach są widoczne komponenty zastosowane w zasilaczu z bliska bardzo dobrze się to prezentuje widać od razu że materiały z jakich został wykonany zasilacz są bardzo dobrej jakości.

Podsumowanie

Zasilacz Corsair CX600M to jednostka zasilająca która może znaleźć zastosowanie nie tylko w komputerach biurowych, lecz również w tych bardziej prądożernych z których korzystają zazwyczaj gracze czy też graficy.

Kabel z dwoma wtyczkami 6+2-PIN PCI-E umożliwi podpięcie dwóch kart ze średniej półki cenowej w konfiguracji SLI lub CrossFire ewentualnie jednej mocniejszej karty graficznej. Dzięki dwóm kablom po 3 złącza SATA możemy podpiąć do 6 dysków lub 5 dysków i napęd DVD lub Blu-Ray.
Nie mogło również zabraknąć złącz MOLEX których jest 4 i na końcu kabla znajduje się również złącze floppy. Wszystkie kable są długie co jest dużym plusem gdyż możemy bez obaw kupić zasilacz i zainstalować go nawet w obudowie typu Full Tower. Wykonanie kabli jest na dobrym poziomie są zabezpieczone czarną osłoną z gumy dzięki czemu ich odporność na uszkodzenia jest wyższa, główna wiązka ATX 24-PIN została wykonana w oplocie który jest dość elastyczny i z łatwością można go ułożyć za tacką od płyty głównej. Wykonanie zasilacza jest solidne i sprawia wrażenie prostej ale za razem nie wyróżnia się designem jednostki.

Wentylator jaki został zastosowany w zasilaczu jest cichy i wydajny przy obciążeniu 50% zmienia swoją prędkość obrotową aby lepiej schłodzić komponenty zasilacza. 
Osoby które również zajmują się moddingiem komputerów nie będą zawiedzione tym zasilaczem gdyż ładnie się on prezentuje w obudowie i umożliwia nam estetyczne ułożenie kabli wewnątrz obudowy.
Podsumowując cały zasilacz mogę go z czystym sumieniem polecić każdej osobie która lubi mieć porządek z kablami w obudowie, szuka jednostki zasilającej o dużej mocy z długimi i dobrze zabezpieczonymi kablami a także potrzebuje pewnego zasilania z dobrymi napięciami podczas pracy.

 Corsair CX600M - 600 W MODULAR
 

 Jakość wykonania
 Kultura pracy
 Stabilne napięcia
 Długie i elastyczne kable
 Zabezpieczenia
 Dobra sprawność - certyfikat 80 PLUS Bronze
 Odpowiednie wyposażenie
 Modularne okablowanie, 2 stałe wiązki ATX 24-PIN i EPS 8-PIN (4+4)
 3 letnia gwarancja 

Minusy:
 Brak oplotu na kablu EPS 8-PIN (4+4)

Cena w dniu publikacji: ok. 290 zł

Podziękowania dla redakcji benchmark.pl za możliwość wypożyczenia sprzętu do mini-recenzji.

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Diego_90
    3
    Wszystko fajnie, tylko twoje pomiary totalnie nic nam nie mówią. W przypadku korzystania tylko z multimetru przydałyby się po dwa wyniki - min i max, a nie tylko wartość pod obciążeniem i w spoczynku - zamiast tego 4 wartości, a nie 2.
    • avatar
      KRISSpl
      2
      Świetna recenzja :)
      • avatar
        BumCykCyk
        2
        Recenzja spoko, ale odstraszyła mnie na koniec cena :P Chyba wole Deusa.
        • avatar
          Konto usunięte
          2
          Dziękuję wszystkim za sugestie związane z mR, jest to pierwsza napisana przez mnie recenzja starałem się jak najlepiej przedstawić zasilacz jak umiałem :) Wiem że jest kilka niedociągnięć z mojej strony w przyszłych recenzjach postaram się już według waszych opinii poprawić dotychczasowe błędy :)
          • avatar
            Lightning
            0
            Recenzji jeszcze nie przeczytałem (przyczepię się tylko różnych czcionek i braku otwieranych zdjęć - nic poważniejszego) ale chcę tylko napisać, że cieszę się z faktu, iż kolejne MR się pojawiły. Czekam na swoją publikację ;)
            • avatar
              dark2pl
              0
              Całkiem ok, gdyby nie parę drobiazgów. Przyczepię się do zdania z pudełkiem - zwrot "prezentuje się mianowicie," nie brzmi najlepiej.No i zdanie: "Wykonanie wtyczek do kabli jest dobrze wykonane" - wygląda jak przepisane z jakiejś matury. Hmm.. w sumie to mogę się przyczepić do kolejnych zdań w stanie spoczynku i braku zdecydowania autora, bo raz jest dość dobrze za zaraz potem peany na cześć korsarzy..
              Stef92 - możesz bić za mój komentarz - ale naprawdę, polecam przeczytać ze zrozumieniem to co się napisało.
              Recka na poziomie Chipa jakby redaktor dostał sprzęt w prezencie i bardzo chciał coś pozytywnego wyskrobać.
              I milczę na temat fotek, dam szansę komuś innemu (a może tylko mi się wydają dość ciemne).
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                ciekawy procesor :P
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Nie rozumiem o co niektórym chodzi. Bardzo ładna mr.
                  PS. Spróbuj zrobić zdjęcia na białej kartce (nie pamiętam jak się taka duża kartka nazywa)
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Za nieco ponad 300 zł można mieć np. Teslę z 80 + Gold a tak to jest też przecież L8 530 oraz Smart SE 530 ;)
                    • avatar
                      cocaine01
                      0
                      Łapka w góre, bo masz takie samo GPU jak ja :D Żartuje ;) Recka fajnie zrobiona, tylko mi osobiście nie podobają się te wykresy.