Na topie

Creative Inspire P5800 – czy z głośników można wycisnąć jeszcze więcej?

Autor:
y0ddh4

więcej artykułów ze strefy:
Telefony

Kategoria: Głośniki Producenci: Creative

miniRecenzja

Blogi benchmark.pl

Test od czytelnika dla czytelników. Spojrzenie na testowany produkt bądź usługę okiem docelowego odbiorcy. Jest to również kopalnia wiedzy na temat produktu po dłuższym czasie użytkowania i możliwość podyskutowania w komentarzach.

A A

Kilka lat temu szukając odpowiedniego zestawu głośników natknąłem się na model Inspire P5800 firmy Creative. Zależało mi na dobrej jakości dźwięku do gier, słuchania muzyki i oglądania filmów, krótko mówiąc do wszystkiego. Fundusz jak wiadomo dość ograniczony, a mnie zależało na dźwięku przestrzennym 5.1. Proste, dobrze grające, idealne do domu głośniki P5800. Czy warto kupić nieco starszy sprzęt? Czy nowsze, znaczy lepsze?


PARAMETRY TECHNICZNE

Moc głośnika satelitarnego 8 W
Moc głośnika centralnego 18 W
Moc subwoofera 22 W
Pasmo przenoszenia 40Hz ~ 20kHz
Stosunek sygnału do szumu 80dB
Ilość głośników 5+1

 

WYGLĄD

Producenci stosują przeróżne wzory swoich zestawów głośników.

Najdziwniejsze wyglądają jak kolorowa kulka kauczukowa, kwiatek, czy meduza. Niektóre pochodzą jakby z planu Star Treka, a jeszcze inne są wzorowane na masce lorda Vadera ;)

Czasem taki odmienny design jest miło odbierany przez potencjalnego kupce, jednak nie wszyscy chcą mieć w domu grające meduzy ;)

Wśród szerokiej gamy głośników komputerowych znajdziemy oczywiście proste konstrukcje, które nie mają w sobie nic nadzwyczajnego i wtapiają się w otoczenie.

Creative Inspire P5800 należą do grona głośników o nieprzesadnej linii, ale zachowują oryginalność.

Dzięki prostemu designowi zachowują neutralność wizualną, a stonowane barwy umożliwiają dopasowanie ich do reszty wnętrza.

 

Głośniki satelitarne są nieduże. Z tyłu znajduje się wcięcie umożliwiające powieszenie ich na ścianie. Na dole głośnika znajdziemy otwór do montowania głośnika do stojaka.

Głośnik centralny jest niemal identyczny (w kwestii wyglądu) co głośniki satelitarne, z tą różnicą, że jest w orientacji poziomej i napis ‘CREATIVE’ jest na dłuższym boku:

 

Subwoofer jest bardziej okazały. Jego wymiary to:

 • 28 cm wysokości
 • 23 cm długości
 • 17 cm szerokości

Dobre brzmienie basów zapewnia zaokrąglony otwór w obudowie głośnika.

 

DŹWIĘK I ERGONOMICZNOŚĆ, czyli to co najważniejsze. P5800 grają naprawdę ładnie i czysto. Przy utworach w lepszej jakości (np. z płyt CD) głośniki nawet po ustawieniu maksymalnej głośności na potencjometrze i w komputerze grają czysto i nie ‘charczą’.

Bezpośrednią konkurencją dla Inspire P5800 jest model T6100 i Logitech X-530.

 

Model T6100 jest podobny względem P5800, jednak głośnik basowy ma 4 W więcej.

X-530 są troszkę słabsze (7.4 W głośnik satelitarny, 15.5 W centralny i 25 W subwoofer).

Oczywiście są także inne parametry wpływające na jakość dźwięku. Cena tych zestawów jest niemal dwukrotnie wyższa od modelu P5800!

Jakość dźwięku jaką oferują głośniki Inspire P5800 jest naprawdę dobra. Zintegrowana karta dźwiękowa na płycie głównej Asus P5QL PRO prawdopodobnie troszkę ogranicza jakość dźwięku. Po podłączeniu ich do lepszej karty muzycznej głośniki pokazałyby pazur.

Regulacja basów na potencjometrze jest dużą zaletą zestawu, gdyż mamy wygodą kontrolę nad ilością niskich tonów wydobywających się z głośnika.

Jakość basów jest jedną z ważniejszych cech subwooferów. Tony niskie mogą być głębokie i odczujemy je całym ciałem, a mogą być ‘płytkie’ i sztucznie brzmiące. Głośnik nisko tonowy w zestawie P5800 należy do tych głośników basowych, których fale dźwiękowe odczujemy w każdym na w całym ciele.

Długość kabli głośników jest bardzo ważna, gdyż za krótkie kable mogą uniemożliwić odpowiednie ustawienie głośników. Dokładna długość kabli:

 • Głośników satelitarnych przednich: 2 m
 • Głośników satelitarnych tylnych: 4 m
 • Głośnika centralnego: 2 m
 • Zasiania głośników: 3.75 m
 • Łączącego z komputerem: 2 m

Taka długość pozwala dobre ustawienie zestawu w średnim i małym pomieszczeniu – mnie nie sprawiło to problemu.

POPRAWNE USTAWIENIE GŁOŚNIKÓW

Ustawienie głośników znacząco wpływa na jakość dźwięku jaki słyszymy.

Ważne jest aby głośniki były odpowiednio rozstawione.

Ogólne zasady rozmieszczania głośników w trybie 5+1:

 • Głośnik centralny jest tuż nad monitorem
 • Głośnik basowy jest pod biurkiem/obok – z przodu, w okolicy centralnego
 • Głośniki przednie są ustawione pod kątem 20-30* do linii patrzenia na monitor
 • Głośniki boczne, często mylone z tylnymi, które są w zestawach 7.1, rozstawione pod kątem 90-110* do linii patrzenia na ekran

 

WAŻNE głośnik centralny nie może być za wysoko, najlepiej na wysokości głośników przednich.

Źródło: PCLab

 

Często idealne dopasowanie rozstawienia głośników jest niemożliwe, jednak warto poczynić wszelkie możliwe czynności w celu jak najlepszego ustawienia głośników w celu uzyskania prawdziwego dźwięku przestrzennego.

KOMENTARZE INNYCH OSÓB O Inspire P5800

bardzo fajne głośniki. bardzo głośno grają. polecam!

 

uważam, że są to super głośniki dla normalnych użytkowników, takich jak ja :) dobry dźwięk i bass nawet przy mocniejszych dźwiękach, nie ma z nimi żadnych trudności w instalacji, komplet dobrze zapakowany, długość kabli według mnie jest wystarczająca, mi one śmigają jak nic i jestem z nich bardzo zadowolony, polecam.

 

Moim zdanie te głośniki są bardzo głośne i wydajne polecam je bardzo serdecznie gdyż są dobrze używalne mam je i je polecam są dobrej jakości są nie drogie i polecam ją użytkownika którym zależy na głośności

 

Jakieś trzy miesiące temu kupiłem takie głośniki i są poprostu świetne .Grają bardzo dobrze i są bardzo głośne .Z nimi można robić nawet dyskoteke ,naprawde bardzo polecam .Głośniki są warte swojej ceny.

 

PODSUMOWANIE

Co miała na celu ta krótka recenzja? Miała ona na celu pokazanie, że nie wszystko co tanie i starsze jest złe. Kilkuletnie głośniki Creative Inspire P5800 nadal grają jak nowe, a tony niskie przeszywają ciało od stóp do głów. Cena głośników oscyluje w granicach 150zł. Za ta kwotę otrzymujemy aż sześć głośników. Nowe zestawy tej klasy kosztuje prawie dwukrotnie więcej. Zatem czy warto przepłacać? Zaoszczędzone 100-150zł można spożytkować na osobną kartę dźwiękową, która dodatkowo podwyższy jakość dźwięku.

Dlaczego 5+1? Oglądając film z dźwiękiem przestrzennym słyszymy kule przelatujące za nami, wrzaski kibiców obok nas i odgłosy koncertu przed nami. Wędrując przez dżunglę, czy ścigając się po ulicach najdroższymi samochodami w grach możemy poczuć się jakbyśmy naprawdę tam byli. Odgłos silnika zza pleców, czy odgłosy wydawane przez ptaki dochodzące z różnych stron są bardzo ekscytujące.

Odpowiedź na pytanie z początku recenzji jest krótka – tak.

Warto kupić sprzęt starszy, który nadal jest w doskonałej formie, a niekiedy przerasta nowszy, droższy, przypominający meduzę ;)

Komentarz osoby piszącej o możliwości zorganizowania dyskoteki przy pomocy tego zestawu głośników jest nieco przerysowany, jednakże pokazuje on zachwyt osób, które zdecydowały się na P5800.

 

  Moja ocena:
  Zalety:
-Jakość dźwięku
-Moc głośników
-Cena
-Stonowany design
-Długość kabli
  Wady:
-Brak
Jakość dźwięku: bardzo dobra
Długość kabli:
bardzo dobre
Cena:
bardzo dobra
Wygląd:
bardzo dobry
Orientacyjna cena: 150 PLN

Jeżeli recenzja podobała Ci się, oceń ją proszę.

Wszelkie uwagi możesz mi przekazać komentując artykuł ;)

Odsłon: 37799 Skomentuj artykuł
Komentarze

19

Udostępnij
 1. _nick_
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2009-12-02 11:26

  "których fale dźwiękowe odczujemy w każdym na w całym ciele."

  :D


  Nie powiedziałbym że te Creative'y grają czysto i ładnie ;) Fakt w tej cenie to chyba najlpesze 5.1, ale wolałbym Geniusa 2.0 - lepsza jakość dźwięku. Lepsze jest dobre stereo niż byle jakie 5.1

  Skomentuj

  1. y0ddh4
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2009-12-02 14:29

   Miało byś w każdym miejscu na całym ciele ;)

   A masz je? ;>
   Ja je mam w parze z 2.1 P380 i grają w trybie 7.1 - nie mam nic do zarzucenia.

   Jeżeli ktoś ma te głośniki to polecam odtworzyć kawałek Tanita Tikaram - Twist In My Sobriety na nieco mocniejszych basach ;) Grają na prawdę czysto. Nie są to głośniki z najwyższej półki ale lepszego 5.1 nawet do 200zł nie znajdziesz, a te kosztują góra 150.

   Skomentuj

   1. _nick_
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2009-12-02 15:10

    miałem P380, a to jest to samo tylko mniejsza liczba głośników i minimalnie inna moc. Napiszę jeszcze raz one nie grają czysto. Posłuchaj sobie innych głośników ;)

    Skomentuj

    1. y0ddh4
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2009-12-02 15:16

     P380 są troszkę gorsze - patrzyłem i mają po 6 W na satelitkę i 17 W na bass. One zaczynają trzeszczeć przy dużej głośności ale jak je wyłączę to są czyste P5800.
     Różnica pomiędzy tymi zestawami jest odczuwalna.
     Spróbuj dostać się do P5800 i zobacz jak grają. One na prawdę są dobre, gdyby nie to to bym o nich nie pisał, bo nie byłoby sensu, a tak może ktoś decydując się na 5.1 do 200zł znajdzie P5800 :)

     Skomentuj

 2. dante2kx
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2009-12-02 17:32

  Musze się zgodzić z y0ddh4, mam te głośniki od ponad 5 lat i nie mam do nich żadnych zastrzeżeń. Z creative audigy grają czysto o głośno. Przez ten czas nawet mi przez myśl nie przeszło żeby je zmieniać mimo że to "byle jakie 5.1"

  Skomentuj

  1. y0ddh4
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2009-12-02 18:13

   Do napisania tego tekstu skłonił mnie artykuł redakcji na temat wyboru głośników. Ceny proponowanych tam zestawów były o wiele wyższe, niż P5800 obecnie. Jak kupowałem te Inspire (dobre kilka lat temu) to było to coś w granicy 350zł, więc mocno potaniały.

   Fajnie wyglądają, prawda ? :P

   Skomentuj

 3. manioor
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2009-12-02 19:48

  mam te glosniki i jak uwazasz ze jakos dzwieku jest dobra to chyba nie slyszales nigdy muzyki z porzadnych glosnikow. jakosc i moc przegieta. glosniki graja z srednia jakoscia a o ich mocy mozna dyskutowac, jak dla mnie sa too low. Jakosc w porownaniu z logitech'ami mojego kumpla to parodia ze nie wspomne o bassie ktory raczej buczy niz brzmi jak bass. ;]

  Skomentuj

  1. ArmaQ
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2009-12-03 18:11

   Porównując bass na moich P5800 z basem kumpla Z-4 jestem bardzo zadowolony z mojego zestawu mimo mniejszej mocy. To nie tylko moja opinia lecz także właściciela logitechów który pluje sobie w brodę że wydał na nie 350zł
   PS. A sam mu Z-4 polecałem ;)

   Skomentuj

   1. y0ddh4
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2009-12-03 20:22

    Komentarze umieściłem w recenzji ;)

    Skomentuj

   2. _nick_
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2009-12-04 13:09

    To szkoda, że nie kupił Z3, tam jest chyba najlepszy (najlepiej brzmiący) bass z całego logitecha.

    Skomentuj

 4. Vicuss
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2009-12-05 10:09

  Najlepsze głośniki komputerowe to Logitech Z-5500 THX, które są nieporównywalne z żadnymi tu wymienionymi.
  Jednak i one nie są wystarczająco dobre, gdy się stworzy monstrualny zestaw Hi-Fi z subwooferem samochodowym, np Sony
  XS-LB12S (http://www.sony.pl/product/ics-boxed-subwoofers/xs-lb12s#pageType=TechnicalSpecs) ;P

  Skomentuj

  1. y0ddh4
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2009-12-05 10:12

   Ok, są to najlepsze głośniki.
   Powiedz tylko ile osób może wydać ponad 1000zł na głośniki komputerowe?

   Skomentuj

  2. _nick_
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2009-12-08 11:08

   To nie są najlepsze głośniki komputerowe ;)

   Skomentuj

  3. bullseye
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2010-09-23 15:20

   Monstrualny zestaw który tylko wydaje Umcyk Umcyk do tego płaski xD
   Subwoofery samochodowe maja zupełnie inne strojenie niż te do domu...
   Zresztą sam subwoofer samochodowy w domu kina nie robi...

   Skomentuj

 5. koziro
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2009-12-05 20:35

  Fajna recenzja - 5 :)

  Skomentuj

 6. 666666
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2009-12-10 20:04

  o co tu chodzi?

  "grjace meduzy"? te harman kardony brzmia lepiej niz te paskudne creative.


  "Dobre brzmienie basów zapewnia zaokrąglony otwór w obudowie głośnika." hahahahaha

  Skomentuj

 7. bullseye
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2010-09-23 15:08

  Głośnik centralny jest tuż nad monitorem - o ile wiem przenosi on głowię to co postacie mówią więc powinien być na wysokości uszu oglądającego, inaczej nie spełnia swojej roli.

  Głośnik basowy jest pod biurkiem/obok – z przodu, w okolicy centralnego, najlepiej jeszcze lewej nogi by mozna bylo go kopnąć, woofery stawia się na podłodze w rogu najlepiej, w odległości około 1m od słuchacza bo dopiero po pokonaniu takiej odległości usłyszymy w pełni fale dźwiękową.

  Resztę można uznać za w miarę poprawną.

  Jedyną wadą jest fakt że są to głośniczki komputerowe i zapewnią tylko namiastkę dźwięku przestrzennego, lecz w normalnych warunkach nikt nie podłączy wielkich kolumn :)

  Skomentuj

 8. IaMEG
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2011-08-18 12:44

  Mam je już chyba 6 lat i nadal świetnie się spisują. Powiedziałbym, że za tą cenę to idealny zestaw do komputera w niedużym pokoju.

  Skomentuj

 9. supermaz
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-02-25 16:23

  Creativy nie są wysokiej klasy głośnikami
  zrobiłem test na frequency response w porównaniu z JBL spot wypadają słabo
  około 5khz wyraźny spadek i 20db różnicy do ok 8khz
  tzn. nie oddają brzmienia: kłamią brzmieniem!


  https://lh6.googleusercontent.com/-rlBZc9XBs34/T0j2xSushtI/AAAAAAAABc8/M1Z8AeDt0b8/s720/comparison-desktopspeakers-jbl-creative.jpg

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!