Ciekawostki

Modecom HUB 4U - czyli USB dla mas

przeczytasz w 2 min.


Pewnie nie raz mieliście problem z podłączeniem kilku urządzeń USB na raz. Nie każdemu się chce bez przerwy odsuwać obudowę i szukać wolnego portu na płycie głównej tylko po to, żeby np. zgrać zdjęcia z aparatu cyfrowego prosto na pendrive'a. W takich właśnie sytuacjach może się okazać przydatny Hub USB

Jak widać, na opakowaniu zostały przedstawione odpowiednie symbole informujące nas o pełnej kompatybliności z Windows Vista oraz Windows 7. Hub działa również pod systemem Windows XP (sprawdzone przeze mnie). W pudełku oprócz samego Huba znajdziemy kabelek mini-USB ( niestety dość krótki - 80cm długości) oraz małą instrukcję.


Rzut okiem

Hub jest bardzo mały, można by rzec, "kieszonkowy". Ma czarny kolor. Niektórym mogą przeszkadzać zostawione odciski palców. O działaniu urządzenia informuje nas niebieska dioda - wystarczy do oświetlenia małego pokoju :-)

Do dyspozycji mamy 4 porty USB oraz dodatkowe gniazdo zasilania. Z założenia jest to Hub pasywny, jednak po zakupieniu odpowiedniego zasilacza możemy go przerobić w Hub aktywny.

 

  


Testy

Próbowałem różnych kombinacji. Podłączałem pendrive'y, czytnik kart, MP3, dyski zewnętrzne, GPS'a, drukarkę, myszkę - zero problemów z działaniem sprzętu. Gorzej z klawiaturą. Gdy podpiąłem ją do Huba i uruchomiłem komputer, wyskoczył błąd o braku takiego urządzenia. Być może to pojedynczy przypadek, jednak PC'eta nie udało się odpalić.

Na kilku forach spotkałem się również z informacjami, jakoby Hub miał znacznie spowalniać szybkość przesyłania plików. Po testach programem HD Tach nie stwierdziłem niczego podobnego. Prędkość odczytu i zapisu była identyczna jak po podłączeniu pendrive'a bezpośrednio do płyty glównej.
 


Podsumowanie

Modecom HUB 4U to dobry produkt, ale da się zauważyć kilka niedoróbek, np. słabo wykończone porty USB - te srebrne blaszki wyglądają na bardzo delikatne.

Ogólnie sprawia dobre wrażenie. Mogę go polecić z czystym sumieniem. 



Serdecznie dziękuję redakcji Benchmark.pl za wypożyczenie sprzętu do testów.

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    Oj bardzo króciutko. Jakieś testy by się przydały podobne do tych co zrobił stalkerxxx. Dlatego 4=
    • avatar
      Diana Socha
      0
      zacząłeś pięknie... a później jakoś uciąłeś krótko :/ czekałam na screeny, testy...

      w zaletach wypisałeś Hot-Swap.. ale w tekście chyba nie ma o tym ani słowa - co to jest i czemu jest zaletą ?

      Kieszonkowy rozmiar... a dokładniej ?

      z pozytywów - fociaki i układ recki baaardzo fajne :)
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        Nie ma żadnego testu szybkości ale dam ci 5
        • avatar
          0
          Dam 3 bo trochę krótko, i jakoś mało testów
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Krótko: mogłeś uznać niektóre informacje za oczywiste, ale wypadałoby jednak wstawić wykresiki, abyśmy sami mogli sobie wyrobić wnioski, myślę, że wypadało wspomnieć czym jest hub pasywny, a czym aktywny chyba, że to też wydało ci się oczywistym. Pierwsza taka praca i myślę, że 4 nie będzie za niską oceną.
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              Mam ten HUB i 3 drukarki (dwie USB 1 i jedna USB 2).
              Na Windows 7 działają wszystkie. Ale chciałem w domu mieć printserver i kupiłem IB-NAS4210-B (ICY BOX) tj NAS na Linuksie (z 1 portem USB).
              Gdy podpinam dowolną drukarkę - działa Ok.
              Gdy przez HUB - działa tylko ta co ma USB 2.
              A jak wyżej napisałem Win 7 widzi i używa wszystkie 3 naraz.
              Czy zatem jest problem w Linuksie, który nie może obsłużyć USB 1 (OHCI) na HUBie USB 2 (EHCI)? Próbowałem zablokować EHCI w plikach (np. rc.start) ale to urządzenie przy każdym starcie wgrywa na nowo wszystkie pliki z ROMu. Więc moje zmiany znikają z każdym startem.
              Co począć? :)
              Kupić może HUBa USB v1?