Chłodzenie

SilentiumPC Fortis HE1225, czyli Polak potrafi

przeczytasz w 8 min.

Niedawno na rynku pojawiło się kilka ciekawych rozwiązań w zakresie chłodzenia procesorów. Na naszym forum z rozwiązań tańszych (około 65 złotych) polecany jest głównie model TX3 od Cooler Mastera, wyposażony w 92mm wentylator. Przez jakiś czas nie posiadał on konkurencji w swoim przedziale cenowym. Jakiś czas temu polski producent - SilentiumPC wprowadził na rynek swoje 2 coolery. Są to odpowiednio SilentiumPC Spartan HE923, którego recenzja wnet pojawi się na naszym wortalu, a który wydaje się być zagrożeniem dla CM TX3 oraz SilentiumPC Fortis HE1225, którego miałem przyjemność przetestować. Dlaczego "przyjemność"? Przekonajcie się czytając moją mini recenzję.


  SPIS TREŚCI:

1. Specyfikacja techniczna
2. Opakowanie i jego zawartość
3. Montaż
4. Platforma testowa
5. Procedura testowa
6. Testy @3,0 GHz
7. Testy @3,45 GHz
8. Testy @4,05 GHz 1,40 V
9. Podsumowanie i ocena końcowa

 


1. Specyfikacja techniczna: 

  • Wymiary całości: 131x 103x 153 mm
  • Wymiary radiatora: 131x 72x 153 mm
  • Wymiary wentylatora: 120x 120x 25 mm
  • Waga z wentylatorem: 858g
  • Łożysko: Hydraumatic
  • Napięcie: 12V
  • Prąd: 0.03 ~ 0.08 +/- 0.02A
  • Przepływ powietrza: 29,30 ~ 55,01 CFM
  • Poziom hałasu: 9,6 ~ 21 dB/A
  • Ilość obrotów: 750 +/- 200 ~ 1500 +/-10%
  • Żywotność: 50.000 h
  • Wtyczka: 4Pin PWM
  • Gwarancja (m): 24 miesiące
  • Kompatybilność z  podstawkami: Intel LGA 1366/1156/775 oraz AMD K8/AM2/AM2+/AM3

2. Opakowanie i jego zawartość  

Gdy kurier dostarczył mi paczkę nie mogłem doczekać się, aby zajrzeć do środka. Od razu po otworzeniu kartonu, w którym znajdowało się opakowanie właściwe, ujrzałem robiące bardzo dobre wrażenie estetyczne pudełeczko z uchwytem, skrywające w sobie przedmiot mojej recenzji. Przez niewielkie okienko widać fragment podstawki, z niewielkim radiatorem oraz heatpipe'y i dolną część samego radiatora. Trzeba przyznać, że całość wygląda bardzo zachęcająco.

Nim dokonałem otwarcia postanowiłem dobrze przyjrzeć się temu, co znalazło się na samym pudełku. Bardzo pozytywne wrażenie wywarła na mnie instrukcja montażu oraz spis części, które umieszczono na jego odwrocie. Oczywiście o wiele bardziej szczegółową instrukcję montażu znajdziemy zarówno wewnątrz pudełka, jak i na stronie producenta. Nie zabrakło w niej masy zdjęć/grafik, czy też ponumerowania poszczególnych części, co znacznie ułatwi sam montaż także osobom, które nigdy wcześniej chłodzenia nie wymieniały. Od samego początku czujemy, że producent dba o swojego klienta.

Nie będąc w stanie dłużej odkładać chwili wyjęcia Fortisa z pudełka, postanowiłem je wreszcie otworzyć. W środku znalazłem oczywiście sam radiator, oddzielony cieniutką gąbeczką od wentylatora, co miało zapewne zapobiec jego porysowaniu oraz pudełeczko ze wszystkimi częsciami (pomijam woreczek z substancją podobną do tej, którą możemy spotkać często w nowo zakupionych butach ;) ). Wentylator, to jak zapewne domyślacie się 120 mm SilentiumPC Zephyr, czyli opcja bardzo często polecana, również na naszym forum. Pewne obawy u niektórych zapewne budzić może jego kultura pracy, czy też wydajność, ale zapewniam, że są to obawy bezpodstawne, przynajmniej w wypadku egzemplarza, który mi się trafił.

Części do montażu zostały podzielone na dwa woreczki. W jednym znajduje się zestaw mocujący na podstawki Intel LGA 1366/1156/775, w drugim natomiast AMD K8/AM2/AM2+/AM3. Widzimy więc, że cooler założymy na niemal każdy dostępny obecnie na rynku procesor. Oczywiście producent nie zapomniał też dołączyć, z użycia której postanowiłem zrezygnować na rzecz Zalmana STG-1.

Sama podstawka jest świetnie wyszlifowana. Trzeba pamiętać, aby nakładając pastę nałożyć jej nieco więcej w okolicach szczelin przy heatpipeach. Pozwoli to uzyskać jeszcze lepszą wydajność.

3. Montaż 

Założenie chłodzenia na procesor jest zupełnie bezproblemowe i mozna je wykonać bez użycia jakichkolwiek narzędzi. To kolejny, dość spory plus, gdyż nie ma nic gorszego niż walka z montażem, która odbiera całą przyjemność z zakupu. Jedynym drobnym mankamentem może być zakładanie wentylatora, za pomocą gumowych kołków.

Jest to oczywiście rozwiązanie, za które należy się pochwała, gdyż nie trzeba martwić się o jakiekolwiek przenoszenie drgań na radiator i zbędny hałas. Powoduje ono jednak, iż założenie wentylatora już po osadzeniu radiatora na procesorze może urosnąć do rangki problemu. Trzeba użyć nieco siły, aby przeciągnąć gumowe elementy przez dziurki w wentylatorze. Niemożliwym będzie dzięki temu także zamontowanie wentylatora, którego narożne dziurki są połączone tunelikami.

Jako kolejną, niepodważalną zaletę testowanego przeze mnie produktu policzyć trzeba możliwość montażu drugiego wentylatora. Oczywiście i tym razem producent pomyślał o osobach, które takie rozwiązanie wybiorą. W zestawie znajdziemy aż 8 kołków mocujących, także nie będziemy musieli kombinować, chcąc jeszcze bardziej zwiększyć wydajność naszego chłodzenia.

Małym minusikiem może być też fakt, że jedynie 3 i pół z 5 heatpipe'ów stykają się z procesorem LGA 775. Oczywiście narzekać będzie można dopiero wtedy, gdy wydajność chłodzenia będzie zauważalnie niższa, co z kolei...zupełnie nam nie grozi.


Oczywiście recenzja nie byłaby rzetelną, gdybym nie zamieścił w niej testów wydajności. Te z kolei postanowiłem przeprowadzić w kilku różnych ustawieniach. Poniżej znajdziecie platformę testową, użyte programy, warunki testów oraz konfiguracje.

4. Platforma testowa 

Procesor:

Intel e8400 3,0 GHz

Płyta główna:

GA-P35-S3G

Grafika:

Gigabyte 9600GT 512MB z chłodzeniem Zalman

OC Core @735Mhz Shader @1837Mhz Memory @1025MHz

Pamięć RAM:

Kingston HyperX DDR2 2x1GB 1066MHz + 1 GB GOODRAM 800 MHz

Dysk twardy:

Samsung SpinPoint 250C4 (250GB)

Zasilacz:

Tracer 4 Life 450W

 Wszystko zostało zamknięte w obudowie Tracer Inspire. Aby zmusić chłodziwa do większego wysiłku zrezygnowałem z wszelkich dodatkowych wentylatorów w obudowie.

System operacyny i wykorzystane programy:

  • Windows XP 32-bit
  • CPUID HW Monitor 1.15.0
  • OCCT v3.1.0
  • Battlefield Bad Company 2 (multi)

5. Procedura testowa 

Test idle polegał na zmierzeniu najwyższej temperatury osiągniętej w stanie zużycia procesora jak najbliższemu zeru. Aby to osiągnąć wyłączone na 5 minut zostały wszelkie możliwe programy. Jedynymi działającymi w tym czasie był CPUID HW Monitor oraz ZoneAlarm Free.

Test BC 2 miał za zadanie wykazać jakie temperatury osiągnie nasz procesor podczas gry w stosunkowo wymagający i obciążający sprzęt tytuł. Rozgrywka w Battlefield Bad Company 2 trwała każdorazowo 15 minut w trybie multiplayer, przy udziale 32 graczy.

Test OCCT polegał na uruchomieniu programu na 20 minut, z następującymi ustawieniami:

  • Test mode: Large data set
  • Priorytet: Wysoki

Każdorazowo na wykresie został przedstawiony najwyższy, osiągniety na obu rdzeniach wynik.

Dodatkowo postanowiłem sprawdzić jak zmienią się osiągi, gdy dołożymy drugi wentylator. Mój wybór padł na Fandera Selektę, jako wentylator wydmuchujący.

Mam oczywiście świadomość, że spisywałby się lepiej, jako wentylator wdmuchujący powietrze, gdyż jego przepływ powietrza jest dużo wyższy niż SilentiumPC Zephyra, zdecydowałem jednak, że testując produkt SilentiumPC pierwsze skrzypce powinno grać chłodzenie właśnie tej firmy.

Wentylator SilentiumPC był podpięty pod CPU fan, kontrola obrotów była ustawiona na auto. Wydmuchujący Fender został za pomocą potencjometru ustawiony na wartość obrotów wynoszącą 100%.


  6. Testy @3,0 GHz  

Pomiary zacząłem standardowo od taktowania domyślnego, aby porównać wydajność Fortisa i chłodzenia Box od Intela. Pierwszy w obrębie danego testu pomiar jest pomiarem temperatury, wyrażonej w stopniach Celsjusza, natomiast kolejny wykres przedstawia prędkość obrotową wentylatora, wyrażoną w obrotach na minutę.

 Jak widzimy na powyższych wykresach już w stanie spoczynku będziemy mogli cieszyć się spadkiem temperatur o 6 stopniu, w stosunku do chłodzenia Box, przy jednoczesnym spadku obrotów wentylatora. Co do hałasu: cisza jak makiem zasiał. 

Potyczki w Battlefield Bad Company 2 zmuszają nasz procesor do aktywniejszej pracy. Jak zapewne dostrzegliście wentylatory też nie próżnują. Box pracował z prędkością o 500 obrotów większą, niż wtedy, gdy procesor znajdował się w stanie spoczynku. Zephyr osiągnął obroty równe średnim, według specyfikacji, nie wydzielając przy tym niemiłego dla ucha hałasu. Róznica w temperaturach wzrosła do 8 stopni Celsjusza. Wynik 47 stopni, osiągnięty przez testowany sprzęt jest wynikiem jak nabardziej pozytywnym. 

 20 minutowy test OCCT spowodował wzrost temperatury na procesorze chłodzonym coolerem Box o całe 3 stopnie, a obroty skoczyły o wartość 200 jednostek. Fortis natomiast przy blisko 80 obrotach więcej, niż w teście BC 2 był w stanie utrzymać temperaturę na poziomie 47 stopni.


7. Testy @3,45 GHz 

Wydaje mi się, że komentarz jest zbędny do poszczególnych testów w ustawieniach pośrednich, także pozostawię Was samych z odczytem i interpretacją wydajności coolera przy taktowaniu 3,45 GHz. :) Zapraszam jedynie do przeczytania wniosków końcowych z tej części testów.

Waro jedynie zauważyć, iż przy taktowaniu 3,45 GHz procesor Intel Core 2 Duo e8400 z założonym chłodzeniem SilentiumPC Fortis HE1225 osiągnie dokładnie taką samą temperaturę, jak przy taktowaniu domyślnym. Jest to na pewno dobra wiadomość dla osób, które nie chcą ryzykować z podniesieniem napięcia, a z różnych względów potrzebują nieco większej wydajności pracy swojego procesora.


  8. Testy @4,05 GHz 1,40 V 

W testach na zwiększonym napięciu postanowiłem nie korzystać z chłodzenia Box, jako że szkoda mi było ryzykować utratą procesora. Temperatury z taktowania 3,45 GHz wydawały mi się już wystarczająco niepokojące.

 Pomimo, że we wcześniejszych testach, nawet mimo zmiany częstotliwości pracy procesora temperatura w idle nie uległa zmianie, to po zmianie napięcia skoczyła o całe 4 stopnie w górę. Naturalnie zaowocowało to też wzrostą prędkości obrotowej, z jaką pracował wentylator.

 Przy 4,05 GHz nawet Bad Company 2 potrafi nieźle rozgrzać procesor. Temperatura na poziomie 55 stopni nie jest oczywiście temperaturą będącą w stanie w jakikolwiek sposób zagrażającą procesorowi Intela, wykonanem w technologii 45 nm. Prędkość z jaką kręciły się łopatki Zephyra wciąż nie była na tyle wysoka, żeby wywołać jakikolwiek hałas.  

Test, który w największym stopniu obciążał procesor także nie był przesadnie wielkim wyzwaniem dla Fortisa. Temperatura na poziomie 56 stopni przy podanych wyżej ustawieniach powinna zadowolić nawet tych wybrednych. Przypominam, że obieg powietrza w obudowie był ograniczony do minimum, także można domniemywać, że temperatura byłaby jeszcze niższa po zamontowaniu wewnątrz obudowy kilku dodatkowych wentylatorów.

Na koniec obiecany test przy użyciu dwóch wentylatorów. Tym razem postanowiłem zmierzyć jedynie wynik, jaki zostanie osiągnięty po 20 minutowym teście w programie OCCT.

Widzimy, że dołożenie dodatkowego wentylatora daje spadek temperatury o całe 2 stopnie Celsjusza. To dość sporo, biorąc pod uwagę fakt, że gdyby zamienić miejscami Fandera Selektę i Zephyra ten spadek mógł być jeszcze większy.

Przypominam, że Fander Selekta wydmuchiwał powietrze i pracował na maksymalnych obrotach, podczas gdy Zephyr funkcjonował na ustawieniach auto. W obudowie panowała cisza, słychać było jedynie delikatny szum wywiewanego powietrza, który nikomu nie powinien przeszkadzać.


  9. Podsumowanie i ocena końcowa 

Muszę powiedzieć, że jestem ogromnie zaskoczony wydajnością SilentiumPC Fortis HE1225. Nie spodziewałem się, że stawiający swe pierwsze kroki na rynku coolerów CPU producent stanie na wysokości zadania i będzie sprzedawał, nie bójmy się użyć tego słowa, tak świetny produkt. Moje początkowe obawy związane z przyleganiem jedynie części z 5 heatpipe'ów do powierzchni procesora zostały rozbite w pył przez wydajność, jaką zaoferował nam ów schładzacz. Dużą jego zaletą jest też fakt, że zmieści się do obudów o szerokości większej niż 185 mm.

Z całego serca polecam go osobom, które są w stanie przeznaczyć 119 złotych na tego typu komponent. Na pewno nie będą zawiedzione. Produkt jest praktycznie pozbawiony wad, co jest rzadkością. Zarówno jakość samego coolera, jego wyposażenie dodatkowe, jak i w końcu, i co najważniejsze wydajność, wywołają uśmiech na twarzy każdego szczęśliwego nabywcy opisywanego przeze mnie, POLSKIEGO (!) produktu.


plusy: 

  • bardzo dobra wydajność
  • estetyka wykonania
  • bardzo łatwy montaż
  • akcesoria dodatkowe
  • niewygórowana cena
  • dołączony popularny wentylator 120 mm SilentiumPC Zephyr
  • cicha i wydajna praca dołączonego wentylatora
  • możliwość montaży dwóch wentylatorów
  • stosunkowo niewielkie rozmiary

minusy:

  • montaż niektórych wentylatorów na gumowych kołkach może być problematyczny
  • na niektórych podstawkach nie wszystkie heatpipe'y będą stykać się z procesorem
Moja ocena: SilentiumPC Fortis HE1225
Jakość wykonania:
super
Dodatki:
super
Wydajność:
super
Opłacalność:

super

Ogólna ocena:
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 119 zł

Komentarze

78
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    pangeorge
    0
    Bardzo dobra recenzja. Szczegółowe wykresy, dobre zdjęcia i oczywiście przejrzysty teskt ;p teraz nie wiem czy nie brac tego chlodzenia zamiast flex'a ;p Odemnie 5!
    • avatar
      lopez2
      0
      ales tam "rybie oko" wsadzil no sprzet gigantyczny (w ogolnym rozumieniu) to i wygladac musi - ostatnia fota imponujaca :)
      • avatar
        lopez2
        0
        troche szkoda skoro juz wspominasz o kiepskiej budzie ze nie dales testu na otwartym powietrzu
        • avatar
          0
          Swoją drogą temperatura w pokoju = 20,5 st.
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            nic dodać nic ująć piąteczka :)
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              Recenzja bardzo przyjemna. Nie wiem czemu, ale brakuje Ci konsekwencji. Czytając recenzję myślałem, że w końcu dobre zdjęcia, a tutaj na "do widzenia" mydło :/ Jednostki też różnie zapisujesz. Raz dobrze a raz źle (nie wiem czemu, ale częstotliwości zawsze zapisywałeś dobrze, a resztę różnie) Wykresy zawsze trzeba podpisać, co jest co i jaka jednostka. Wystarczyło dodać tytuł oraz jednostkę i byłyby bardzo dobre. Przepływ powietrza nie może być wyższy, może być większy (ten błąd językowy niestety pojawia się często w prasie). A ten woreczek z kulkami to nic innego jak pochłaniacz wilgoci z żelu krzemionkowego (przerobiony piach) ;). Ciekawi mnie bardzo porównanie wydajnościowe z Mugenem, gdyż cena bardzo podobna. Ogólnie recenzja bardzo pozytywna, znowu nie ocenię gdyż 4 krzywdzące a 5 na wyrost.
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                Super, zastanawiałem się nad chłodzeniem do mojego przyszłego kompa i już wiem co wybrać. W tym wypadku chyba nie warto inwestować w Mugena. 5
                • avatar
                  lopez2
                  0
                  a ktos wie w jakim zakladzie jest robiony ten fortis? :)

                  na 100% jest chinski a nie polski - ktos widzial jakis polski produkt od lat :(
                  • avatar
                    lopez2
                    0
                    montownię nie fabryke ale to i owszem milo jeden pozytywny przykladzk - dobrze ze chociaz cos
                    • avatar
                      Longhorn
                      0
                      Coś niskie te obroty BOX wentylatora, mój na E4300 przy domyślnych ustawieniach ma około 2200obr/min a tutaj poniżej 1000. Tak ma być?
                      • avatar
                        0
                        Nie pasi mi zasiłka w platformie testowej, ale jak wolisz.
                        Mogłeś coś innego niż box dać do porównania, ale poza tym jest ok - daje 4
                        • avatar
                          Eklerek
                          0
                          No Hookie. są 2 literówki i brak jednego słowa w tym zdaniu: Oczywiście producent nie zapomniał też dołączyć, z użycia której postanowiłem zrezygnować na rzecz Zalmana STG-1.
                          No powiedz, czy ono ma jakiś sens ? :P Brakuje tu słowa pasta termo przewodząca :D
                          Wykresy trochę nie wyraźne, ale i tak dam 5, bo dzięki twojej recenzji podjąłem wybór dotyczący kupna chłodzenia :)
                          • avatar
                            Bakak
                            0
                            recka bardzo dobra :) trochę literówek i nieco niewyraźne wykresy, ale ogólnie dla mnie 5 :)

                            Gdyby nie fakt, że już jakiś czas temu zakupiłem Mugena 2 za 158zł to po przeczytaniu tej recki poważnie zastanowił bym się nad kupnem Silentium :)

                            Bulbulek jak zwykle się przyczepia, mnie tez zjechał przy okazji recenzji Radeona 5770, szkoda tylko że nie wypowiedział się na jej temat już po wprowadzeniu poprawek :P
                            jak to się mówi "konstruktywna krytyka zawsze mile widziana" :)

                            Pozdro
                            • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              Wiadomo...5:)
                              • avatar
                                Konto usunięte
                                0
                                Recka 5 :) Przymierzam sie do kupna tego cacka :)
                                • avatar
                                  1nfact
                                  0
                                  No to jestem w kropce, Forits czy Megahelm rev.b :?
                                  • avatar
                                    0
                                    Komunikat do głąbów dających 1:
                                    Albo macie po 13 lat i jesteście zwykłymi gówniarzami, albo po 30 i nie macie czego robić z życiem :P Opanujcie się prostaki :P
                                    • avatar
                                      gigabyte
                                      0
                                      5
                                      • avatar
                                        Konto usunięte
                                        0
                                        Dobra recka, ale piataka byś dostał, ale jak dobra to dobra ;]
                                        Faktycznie cczcionka w wykresach mogłabyć większa.

                                        @Maksym Słomski a możesz napisać ile podstaw rurek nie przylega przy 755 - podjerzewam, że dwie boczne przylegają w ponad 1/4 swej powierzchni tak? Czy będziesz testował SilentiumPC Spartan HE923 na tym procesorze? Dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam...
                                        • avatar
                                          Konto usunięte
                                          0
                                          No to mamy konkurenta dla Mugena. W końcu!!! piąteczka Maksymie :)
                                          • avatar
                                            Igoruss
                                            0
                                            Recenzja bardzo fajna, miło się czytało. Piąteczka. Zabrakło mi tylko 1 rzeczy: zdjęcia chłodzenia we wnętrzu obudowy.
                                            I ciekawi mnie jak jest z tymi hp nie dotykającymi podstawy, może sprawdź palcem czy te 2 po bokach są dużo chłodniejsze od tych na środku xD
                                            • avatar
                                              Konto usunięte
                                              0
                                              Ode mnie pięć, choć wykresy mogły by być ładniejsze.
                                              • avatar
                                                Konto usunięte
                                                0
                                                Recenzja bardzo dobra, jakość zdjęć również. Niestety nie zgadzam się z tym co napisałeś na temat montażu. Brak porządnej instrukcji i zamęt w torebkach powoduje, że trzeba się zastanowić porządnie zanim się to wszystko złoży. Do tego montaż wentylatora... wygięły mi się blaszki radiatora w trakcie wkładania tych gumowych 'czopków'. Przy okazji Fortis tak na prawdę jest droższy- 119zł tylko w niektórych sklepach internetowych. Dokładając do tego koszt przesyłki... wygodniej było mi kupić w komputroniku za 149zł i odebrać na miejscu. Stąd już blisko do ceny Mugena. Nie starczyło mi kasy na pastę, chciałem kupić tego zalmana stg1. Okazało się, że ta dołączona do chłodziwa wcale nie jest taka zła i już wysmarowałem nią kilka procków;P Pewnie coś w podobie arctic silver5. Daję 4/5 i pochwałę za tekst.
                                                • avatar
                                                  Dante
                                                  0
                                                  5 fajnie się czytało, wytłumacz mi tylko to zdanie:

                                                  "Oczywiście producent nie zapomniał też dołączyć, z użycia której postanowiłem zrezygnować na rzecz Zalmana STG-1." - ale jeszcze dobrze się nie obudziłem albo nie wiem o co chodziło ?!?

                                                  Aha i uważaj na spacje, no chyba, że to akapity miały być bo działa to na mnie jak płachta na byka ;-)
                                                  • avatar
                                                    b1tzz
                                                    0
                                                    Mam Spartana, czyli mniejszego brata Fortisa i muszę powiedzieć, że bardzo dobrze się sprawuje, lecz jak autor zauważył montaż wentyli na gumowych kołkach jest problematyczny - nieraz jest to niemożliwe bez wyjmowania płyty głównej lub samego chłodzenia.

                                                    Ogólnie polecam, jest to najlepsze chłodzenie w cenie do 100zł.
                                                    • avatar
                                                      krzyh1222
                                                      0
                                                      dobry schładzacz, przymierzałem się do zakupu Mugena, ale ten mi pasuje, no i cena jest lepszejsza

                                                      dzięki za ciekawą recenzję
                                                      • avatar
                                                        Konto usunięte
                                                        0
                                                        SilentiumPC Fortis to naprawdę bardzo ciekawa konstrukcja a ponadto pułap cenowy sprawia, że jest skutecznym "zagrożeniem" nie tylko dla Scythe ale i dla Zalmana :)
                                                        • avatar
                                                          Konto usunięte
                                                          0
                                                          Nie wiem czym tu sie podniecać, na moim freezerze 7 pro mam 34 w idle i 55 w stresie na skręconym e5200(nie najlepsza seria, tylko 3,5 ghz) temperaturka w pokoju 25 stopni a wentylek kosztuje z 60 zetków :P

                                                          Nie widzę jaka pasta chłodząca była zastosowana w testach ?
                                                          • avatar
                                                            Konto usunięte
                                                            0
                                                            Tak tylko że box ma wtedy ponad 2000obr\min. i wyje jak odkurzacz ;)
                                                            • avatar
                                                              Konto usunięte
                                                              0
                                                              Fajne zdjęcia, miło się czyta, cieszy to, że wreszcie ktoś pofatygował się i dodał drugi wentylator by sprawdzić jak to się spisuje. Dzięki Twojej mini - recenzji zaczynam się poważnie zastanawiać nad wymianą Spartana na większego brata. Hałas po OC może zniechęcać :-(

                                                              Zasłużone 5.
                                                              • avatar
                                                                adivxv5
                                                                0
                                                                Nie do końca jest to pełny polski produkt, bo wygląd zerżnięty z niemieckiego odpowiednia, ale mniejsza z tym, ja go sobie już zamówiłem :P
                                                                • avatar
                                                                  Konto usunięte
                                                                  0
                                                                  Lipa jak zawsze od Maksyma!!:P żart ;) Oczywiście za recke 5! Poradzi sobie to chłodzenie z Phenom II 955 ? Oczywiście wysokie OC :)
                                                                  • avatar
                                                                    tommyt1983
                                                                    0
                                                                    Mam i chwale :D 2160 Zrobiony na 3.1Ghz i temperatury w spoczynku 45 a w stresie 56 :D
                                                                    A cisza jak makiem zasial :D:D:D
                                                                    Polecam :D
                                                                    • avatar
                                                                      Konto usunięte
                                                                      0
                                                                      hmmmm na nowej pascie i z tym wentem ile powinnien miec c2d e8400???????? bo wlasnie ta recka mnie sklonila do zakupu zalozylem i chyba cos spartolilem bo od razu jak wlaczylem to mam 47 min... stg-2 fortis+2x evo 120
                                                                      • avatar
                                                                        Konto usunięte
                                                                        0
                                                                        Witam.
                                                                        W tym temacie przyznam się szczerze iż jestem laikiem, tyle co czytałem kilka testów i opinii na temat różnych chłodzeń procesora. Jednak to chłodzenie przykuło w szczególności moją uwagę z prostej przyczyny - niewygórowana cena względem jakości i wydajności, co wywnioskowałem z tej oto recenzji :D

                                                                        Nic nowego tutaj na pewno nie wniosę ale z racji tego, że wkurza mnie moje boxowe chlodzenie, ponieważ śmiga głośniej niż odkurzacz, jestem zmuszony wymienić go na coś, co już nigdy nie będzie drażnić mojego ucha, a przy tym będzie dość wydajne. Czy ten oto sprzęt sprawdzi się na procku AMD 1100T, czy może jednak poszukać czegoś innego.
                                                                        Proszę o pomoc osób ogarniętych w temacie ;)
                                                                        • avatar
                                                                          Thomasow
                                                                          0
                                                                          Zastanawiam się nad kupnem "Fortisa", więc ta recenzja okazuje się dla mnie bardzo pomocna ;) Oczywiście ode mnie piąteczka ! ;)