Komputery

Ulepszamy sprzęt benchmarkowców - edycja trzecia, odsłona druga

przeczytasz w 3 min.

O akcji "Ulepszamy sprzęt benchmarkowców" słyszał już chyba każdy czytelnik tego serwisu. Dla tych, którzy natrafili na nią po raz pierwszy, przypomnę o niej w kilku słowach.
Projekt wystartował na początku listopada i polega on na tym, że co miesiąc, spośród wszystkich użytkowników, zostaje wybrana jedna osoba, której redakcja ulepszy komputer. Celem modernizacji jest osiągnięcie lepszej wydajności: szybszy procesor, karta graficzna, większa ilości pamięci, itd. Aby wziąć udział w tym projekcie, trzeba spełnić trzy warunki:

  • Zarejestrować konto w serwisie benchmark.pl
  • W swoim profilu na stronie zdefiniować przynajmniej jeden zestaw komputerowy.
  • Zamieścić w dziale rankingi wyniki przynajmniej trzech różnych benchmarków.

Po dwóch edycjach, w których 'szczęśliwcami' zostali 'haczyk90' oraz 'carnivor', przyszedł czas na trzecią, gdzie sponsorem zostało AMD. Po trwającym dwa tygodnie głosowaniu został wyłoniony zwycięzca - tym razem szczęście uśmiechnęło się do mnie. Po czterech tygodniach oczekiwania otrzymałem ulepszony komputer - relację z jego modernizacji możecie zobaczyć klikając w poniższy link:

Jak zapewne zauważyliście, padło tam takie stwierdzenie:
"Dysk twardy jaki Michał ma w komputerze w tej chwili działa niczym hamulec ręczny, skutecznie zmniejszając odczuwalną szybkość całego zestawu. Moim zdaniem powinien być wymieniony Absolutnie w pierwszej kolejności."
I tak też się stało - kilka dni po wysłaniu komputera do redakcji, nadarzyła się okazja kupienia półrocznego dysku od kumpla, który składał sobie zupełnie nowy komputer. Nie czekając ani chwili zakupiłem od niego 320GB 'twardziela' firmy Samsung, w dodatku w bardzo korzystnej cenie (ile dokładnie - nie powiem ). Dzięki temu zabiegowi odczuwalana szybkość całego zestawu została zdecydowanie zwiększona - aplikacje uruchamiają się o wiele szybciej, a kopiowanie plików pomiędzy partycjami odbywa się w oszałamiającym tempie.


Dysk twardy - Samsung HD322HJ

Drugi element, który także powinien zostać wymieniony, to obudowa. Nie dość, że nie wygląda zbyt okazale, to także nie zapewnia zbyt dobrego chłodzenia:
"Nowe elementy zestawu wydzielają tak dużo ciepłą, że nie da się zapewnić cichej pracy komputera. Wentylatory zainstalowane przez nas w obudowie po kilkudziesięciu minutach pracy po prostu rozpędzają się do swoich maksymalnych obrotów. Podobnie niestety reaguje wentylator w zasilaczu. W tym przypadku można zastosować rozwiązanie awaryjne na przeczekanie. Jeśli obudowa jest otwarta, całość nawet w takim układzie pracuje bardzo cicho."
Redakcja postąpiła po mojej myśli zostawiając tymczasowo starą obudowę pomimo tego, że nie podobało się to części benchmarkowców. Gdyby dali mi np. taką jak w IV edycji otrzymał ‘runio’, to na 99% zostałaby przeze mnie zmieniona, ponieważ od dłuższego czasu miałem upatrzoną obudowę - Cooler Master Centurion 534. Już po tygodniu od otrzymania ulepszonego komputera, wszystkie podzespoły znajdowały się w nowej obudowie, a ich temperatura poszła mocno w dół. W dodatku cały zestaw chodzi o wiele ciszej niż przed zmianą obudowy.


Obudowa - Cooler Master Centurion 534

Do utworzenia w pełni nowoczesnej maszyny zabrakło jeszcze tylko nagrywarki DVD – bez niej nie mógłbym nawet zainstalować gry. Wystarczyła krótka wizyta w sklepie i pozostało wtedy już tylko przełożenie podzespołów do nowej obudowy oraz zamontowanie nowego dysku i nagrywarki. Konfiguracje przed i po modernizacji oraz finalna wersja prezentują się następująco:

 
Przed modernizacją
Po modernizacji
Finalny zestaw
Procesor
Athlon XP 2000+
1666MHz
Phenom II X4 940
3000MHz
Phenom II X4 940
3000MHz
Płyta główna
Asus A7V600-X
(VIA KT600)
MSI KA790GX
(AMD 790GX)
MSI KA790GX
(AMD 790GX)
Karta graficzna
PixelView
GeForce 4 MX440
64MB (DDR)
PowerColor
Radeon HD 4870
512MB (GDDR5)
PowerColor
Radeon HD 4870
512MB (GDDR5)
Dysk Twardy
Seagate ST320413A
20GB (ATA/100)
Seagate ST320413A
20GB (ATA/100)
Samsung HD322HJ
320GB (sATA II)
Pamięć RAM
768MB DDR 333MHz
2GB DDR2 800MHz
(Kingston)
2GB DDR2 800MHz
(Kingston)
Obudowa
CompaQ Deskpro
CompaQ Deskpro
Cooler Master
Centurion 534
Zasilacz
Chieftec GPS-500AB-A
500W
Chieftec GPS-500AB-A
500W
Chieftec GPS-500AB-A
500W
Napęd optyczny
LiteOn LTR-52327S (CD-RW)
LiteOn LTR-52327S (CD-RW)
Samsung SH-S203B (DVD-RW)

Cała operacja przeniesienia części do nowej obudowy nie była skomplikowana - wystarczyło mi jedno popołudnie. Aby porównać wygląd komputera po modernizacji oraz finalnej wersji, zaprezentuję teraz kilka zdjęć porównujących:


To nie koniec zmian - w przyszłości mam także zamiar kupić drugi dysk twardy w celu utworzenia macierzy RAID. Poza tym planuję wymienienie chłodzenie procesora żeby móc wycisnąć ostatnie soki z procesora (w końcu to grzech nie kręcić Black Edition )
oraz dołożenie dodatkowych 2GB pamięci RAM - szczegóły już wkrótce .

 

Kilka słów należy się także karcie graficznej GeForce 8800GS, którą dostałem na gwiazdkę. Z pewnych powodów nie została ona wykorzystana – w końcu wiadomo, że Radeon HD4870 jest od niej o wiele wydajniejszy. Ponieważ płyta główna MSI KA790GX posiada tylko jedno złącze PCIe x16, to niestety byłem zmuszony ją sprzedać. Lecz nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło - dzięki temu za otrzymane pieniądze mogłem kupić w/w HDD oraz obudowę.


Asus GeForce 8800GS TOP 384MB

Z racji tego, że w relacji z modernizacji znajdowało się stosunkowo mało testów, postanowiłem uruchomić kilka innych aplikacji i tym samym rozszerzyć zakres testów.
Na obu komputerach był zainstalowany Windows XP z dodatkiem SP2, a technologia 'Cool&Quiet' była wyłączona. Nie przynudzając dłużej zapraszam do obejrzenia wykresów przyrostu wydajności pomiędzy komputerem przed modernizacją, a finalną konfiguracją:



365 plików *.BMP (113MB)


19 plików *.JPG (61,4MB)

Na sam koniec zostawiłem ciekawostkę - zużycie energii. Pomiar został przeprowadzony przy użyciu zwykłego watomierza i dotyczy tylko jednostki centralnej:


* Tak duże zużycie energii częściowo wiąże się z tym, że technologia Cool&Quiet była wyłączona,
a karta graficzna obniżała taktowanie do 'zaledwie' 500/900MHz.

Podsumowanie

Nowa maszyna umożliwiła mi wiele różnych nowych rzeczy: począwszy od oglądania filmów
HQ/HD na YouTube, poprzez wygodniejszą obróbkę zdjęć i filmów oraz tworzenie animacji 3D, aż do grania w najnowsze gry w maksymalnych detalach. Dzięki temu, po małym zastoju mogę 'powrócić do obiegu' i nadrobić powstałe zaległości.
Pomimo dwukrotnie większego zużycia energii jestem bardzo zadowolony z ulepszenia, ponieważ w obliczu tylu nowych możliwości schodzi ono na dalszy plan.

Tak więc szczerze zachęcam do wzięcia udziału w tej akcji. Życzę powodzenia i jak najmocniejszego komputera dla zwycięzcy - może kiedyś to będziesz Ty?

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    Pięknie przedstawiony opis.
    • avatar
      juggler
      0
      16 000% - fajny wzrost wydajności ;)

      Da się bardziej spowolnić tego Radeona w IDLE'u?