Zobacz więcej w kategorii: dyski twarde, pamięci | dyski HDD | oprogramowanie | narzędzia | płyty główne
producenci: AsRock
ASRock przygotował specjalną aplikację dla swoich płyt głównych, która pozwala na obsługę dysków twardych o pojemności powyżej 2 TB przez 32-bitowe systemy operacyjne z rodziny Windows.
Trzeba przyznać, że pojemność oferowana przez dyski twarde stale się powiększa. Niestety nośniki o pojemności powyżej 2048 GB są często kłopotliwe, gdyż nie wszystkie systemy operacyjne są w stanie bez problemu je rozpoznać. Jednym z rozwiązań tego problemu jest EFI, a więc następca tradycyjnego BIOSu. Co jednak gdy posiadamy starszą konstrukcję, która nie jest wyposażona w tego rodzaju technologię? Pomocne mogą być tutaj specjalne aplikacje-sterowniki, jak na przykład Disk Unlocker od ASUSa lub specjalne wersje BIOSów - na przykład wyposażone w technologię Infinity od MSI. ASRock – trzeci producent płyt głównych w minionym roku – postanowił nie być gorszy od konkurencji i wybawił posiadaczy swoich płyt głównych od problemów z obsługą pojemnych dysków twardych.
ASRock 3TB+ Unlocker to aplikacja, która pozwala na wykorzystanie całej pojemności dysku twardego o pojemności powyżej 2048 GB w 32-bitowych systemach Windows. Wszystko co trzeba zrobić to zainstalować program 3TB+ Unlocker, a skorzystać zeń mogą posiadacze płyt głównych wyposażonych w podstawkę LGA 775 lub AM2. Poniżej możecie znaleźć pełną listę kompatybilnych płyt głównych – na uwagę zasługuje bardzo duża ilość kompatybilnych modeli, a nie jak u konkurencyjnych producentów tylko niewielka część z ich oferty.
Posiadacze płyt głównych innych producentów niż ASUS, ASRock i MSI, zmuszeni są poczekać aż producenci opracują własne metody na obejście problemu z obsługą pojemności ponad 2 TB lub zakupić dysk twardy ze specjalnym sprzętowym kontrolerem – jak na przykład opisywany jakiś czas temu produkt twardy firmy WD.
|
Pobierz: |
Rozmiar pliku: 1,1 MB |
Źródło: asrock.com
He he, a to dobre. Więc jednak można obsłużyć takie dyski na xp.
Nie trzeba koniecznie kupić płyty z DRM(efi).
Po co komu więcej niż 2TB miejsca na dysku?
Jak to po co? Do backupu internetu. Mój brat wszystko zapcha.
Dziś kupisz jedną nową grę a tu nagle 25GB zajęte.
Mnie bardziej interesują transfer dysku. Wzrasta wraz z pojemnością talerza.
Marzy mi się taki 2.5TB na talerz 300MB/s. Wykorzystałby mi w 100% SATA2 na płycie.
Gigabyte też ma podobną aplikację http://www.gigabyte.us/MicroSite/276/3tb.html . Jeśli dobrze pamiętam, to wypuścili już ją w marcu
Nie wiem jak to co napiszę ma się do tego artykułu ale wydaje mi się że to podobna sprawa. Ostatnio kupiłem trzy dyski samsunga F3R 1TB każdy. Przy tworzeniu raid`a 0 nie było najmniejszych problemów, pokazało jeden dysk o pojemności 2,72TB. Wchodzę do Win7 a tam dysk ma pojemność 1,99TB a reszta nie przydzielona. Nie mogłem z tymi 720GB nic zrobić. Jak zwykle wujek Google pomógł i okazało się że wystarczy skonwertować cały dysk z MBR na GPT z poziomu windy. Dysk przy takiej operacji musiał być pusty beż żadnej partycji. Teraz mam jeden dysk 2,72TB i wszystko ładnie bangla.