Płyty główne

Intel Z68: chipset i przegląd płyt głównych Asus P8Z68-V Pro, Gigabyte GA-Z68X-UD7-B3, MSI Z68A-GD80

przeczytasz w 2 min.

Przetestowaliśmy pierwsze płyty główne z chipsetem Intel Z68. Sprawdzamy w praktyce nowe rozwiązania, w tym Virtu GPU, czy też Intel SRT.

 Intel Sandy Bridge
 Intel QuickSync na procesorach Sandy Bridge
 Testy płyt głównych

Po premierze Sandy Bridge głównym zarzutem kierowanym w stronę Intela był fakt istnienia dwóch chipsetów różniących się możliwościami. Pierwszy z nich, czyli P67, umożliwiał podkręcanie procesorów serii K (z odblokowanym mnożnikiem) i pamięci RAM, ale nie umożliwiał wykorzystania zintegrowanej z każdym procesorem Sandy Bridge grafiki.

Drugi układ, czyli H67, umożliwiał wykorzystanie zintegrowanej grafiki wraz ze wszystkimi dobrodziejstwami, takimi jak Intel Quick Sync, ale nie pozwalał na podkręcanie procesora i RAM. Sytuację gmatwał fakt, że jedynie procesory z odblokowanym mnożnikiem miały najmocniejszą wersję układu graficznego - HD 3000. Pozostałe oferowały znacznie wolniejszą wersję HD 2000.

Posiadacze płyt P67 mogli więc podkręcać procesory K, ale najmocniejsza wersja zintegrowanego układu graficznego leżała odłogiem. Natomiast posiadacze płyt H67, jeśli chcieli wykorzystać mocniejszą wersję integry, musieli się zaopatrzeć w droższe procesory serii K, których zaś nie mogli podkręcać.
 

Intel Z68 - chipset idealny?

Informacja o chipsecie Z68, który miał umożliwiać zarówno podkręcanie, jak i wykorzystanie zintegrowanej grafiki pojawiły się jakiś czas temu. Słowo stało się ciałem i mamy przyjemność zaprezentować pierwsze konstrukcje oparte na Z68. W nasze ręce wpadły trzy płyty główne, firm Asus, Gigabyte i MSI.

Intel Z68 Express

Chipset Z68 to nie tylko możliwość wyboru pomiędzy integrą a samodzielną kartą graficzną. To również współpraca obu układów i dynamiczne przełączanie dzięki systemowi Lucid Virtu. Na tym udoskonalenia się nie kończą. Intel zdecydował się bowiem na implementację ciekawych, dodatkowych technologii.

Różnice: Z68, a P67 i H67

 P67
Z68
H67
Obsługa RAM2200(OC)/2133(OC)/1866(OC)/1600 MHz1333 MHz
OC procesora za pomocą mnożnika
TakNie
Obsługa iGPU
NieTak*
Podkręcanie iGPUNieTak*
Obsługa QuickSync
NieTak*
Obsługa Intel SRTNieTak Nie

iGPU - grafka zintegrowana
* nie wszystkie płyty z układem Z68 wyposażone są w wyjścia obrazu dla zintegrowanej grafiki i tym samym pozbawione sa możliwości obsługi QuickSync

Łatwo stwierdzić, że Z68 łączy w sobie zalety układów P67 i H67, nie dziedzicząc równocześnie ich wad. Dodatkowo jest wyposażony w technologię Intel Smart Response Technology, którą szerzej opisujemy w dalszej części artykułu. Z miejsca nasuwają się też pytania na temat współpracy zintegrowanego z procesorami układu graficznego oraz samodzielnej karty graficznej. Już od jakiegoś czasu wiadomo, że współpraca jest realizowana dzięki oprogramowaniu Lucid Virtu. Nie omieszkaliśmy dokładnie zbadać jak sprawdza się to w praktyce.

Ciekawostki: Lucid Virtu i NVIDIA Synergy

Użytkownicy komputerów przenośnych już jakiś czas temu otrzymali do dyspozycji system NVIDIA Optimus. Pozwalał on na dynamiczne (bez udziału użytkownika) przełączanie układów graficznych w notebookach. Na dziś dzień współpracą zintegrowanej i samodzielnej grafiki na płytach z chipsetem Z68 zajmuje się system Lucid Virtu. NVIDIA nie powiedziała jednak ostatniego słowa, jeśli chodzi o oprogramowanie tego typu. Zieloni zapowiedzieli już własne oprogramowanie do płyt Z68 o nazwie NVIDIA Synergy. Jak na razie nie wiadomo kiedy nastąpi jego premiera.


Więcej o płytach głównych: