Nowoczesne technologie w motoryzacji

przeczytasz w 3 min.

Nie jest tajemnicą, że obecnie funkcjonowanie nowoczesnych samochodów w dużej mierze opiera się na komputerach i wszechobecnej elektronice.

autocentrum.plArtykuł został przygotowany przez AutoCentrum.pl, największy niezależny serwis motoryzacyjny, który istnieje od 2000 roku. Redakcja poleca czytelnikom benchmark.pl również inne swoje serwisy, takie jak: Monitoring Cen Paliw, Dziennik Kosztów, Testy i Opinie oraz wiele innych.

Dla niektórych samochód to cztery koła i silnik opakowane w blachę. O ile kilkanaście lat temu takie określenie było w pewnym stopniu zasadne, to już dziś jest objawem sporej ignorancji. Obecnie nie jest tajemnicą, że funkcjonowanie nowoczesnych samochodów w dużej mierze opiera się na komputerach i wszechobecnej elektronice. Systemy wspomagania jazdy, czujniki rozmieszczone niemal w każdej części samochodu, do tego zaawansowane systemy związane nie tylko z bezpieczeństwem i komfortem jazdy, ale i rozrywką. Po lekturze poniższego tekstu osoby, które do tej pory samochody traktowały jako pojazdy czysto mechaniczne, bez krzty komputeryzacji, z pewnością zmienią zdanie.

Technologia w transporcie – jaką odgrywa rolę?

Zacznijmy od podstaw, czyli od tego, jaką rolę w życiu człowieka odgrywa samochód. Nie mamy zamiaru forsować pozycji samochodu i wynosić go na wyżyny, a raczej w sposób rozsądny połączyć samochód ze stylem życia człowieka. Nie da się ukryć, że dziś bez transportu ciężko byłoby funkcjonować całej gospodarce. Możliwości, jakie niesie ze sobą transport są ogromne – dostarczanie towarów, ludzi, teoretycznie skracanie drogi między odległymi miejscami. Oczywiście samochody to nie tylko funkcjonalność, ale również cała masa zabawy, ale o tym nieco później.

Tak ogromne znaczenie transportu w życiu człowieka sprawiło, że dziedzina ta jest ciągle udoskonalana oraz co oczywiste, unowocześniana. Nie dało się zahamować ekspansji nowoczesnej technologii w świecie motoryzacji, ale na dobrą sprawę, czy ktoś tego chciał? Czy ktokolwiek pragnął, aby samochody XXI wieku zawierały w sobie jedynie części mechaniczne bez jakiejkolwiek cząstki komputerów? Przecież to naturalny rozdział na kartach historii. A jaki wpływ na motoryzację ma nowoczesna technologia?


Futurystyczny projekt samochodu ciężarowego marki Scania. Być może za kilka lat tak będą wyglądały dzisiejsze „Tiry”

Otóż nowinki techniczne, od zastosowania prostych złącz USB w odtwarzaczu MP3, po zaawansowane systemy sterujące siłą hamowania każdego koła, wpływają niemal na każdy aspekt jazdy samochodem. Dzięki nowoczesnej technologii samochody stają się bardziej komfortowe, rozrywkowe, bezpieczniejsze, szybsze, bardziej ekonomiczne, na ekologii i estetyce kończąc. Do podstawowych elementów, które dziś zawierają zaawansowaną technikę zalicza się oświetlenie, układ hamulcowy, silnik, możliwość wykorzystania ekologicznego paliwa czy umiejętność adaptacji nadwozia w zależności od osiąganej szybkości. Jak więc to wszystko mogłoby działać bez komputerów, czujników i ogólnie pojętej techniki?

Nie jest tajemnicą, że firmy motoryzacyjne przechodzą same siebie, aby wzbogacić swoje modele samochodów w niezwykłe dodatki ułatwiające i uprzyjemniające eksploatacje wozu. Dziś już nie jest żadnym zaskoczeniem współpraca marki Renault z firmą Bose, czy BMW z Microsoftem. Obecnie praktycznie codziennie słyszymy o nowinkach ze świata komputerów, elektroniki użytkowej i motoryzacji. A jaki to ma ze sobą związek? Otóż tak dynamiczny rozwój technologii gwarantuje, że firmy te niezaprzestaną w wymyślaniu nowych atrakcji w swoich samochodach.

Mały przykład: jeszcze kilkanaście lat temu odtwarzacz CD w samochodzie był bajońskim luksusem, dziś zaś nawet w niewielkim i statystycznie tanim aucie znajdziemy stację dokującą dla iPoda czy odtwarzacz plików MP3 w wyposażeniu standardowym. Auto, które nie posiada takich dodatków stoi na pozycji przegranej, gdyż obecni klienci są niezwykle wybredni i wręcz wymagają takiego wyposażenia w wersjach podstawowych. 


Wnętrze nowego Forda Focusa bardziej przypomina kokpit samolotu, niż rodzinnego auta.

Oprócz tego rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że w samochodach wyższych klas pojawiają się nowe funkcje, które z kolei po kilku latach trafiają do aut klas niższych. Kolejny przykład. Kilka lat temu Lexus chwalił się swoim unikatowym systemem automatycznego parkowania równoległego. Wtedy system montowany był w najdroższym modelu, obecnie zaś podobne rozwiązanie stosuje Ford w modelu Focus, który jest autem dość przystępnym cenowo. Czemu tak się dzieje?

To proste. Rozwój nowoczesnej techniki wymusza na producentach samochodów stosowania nowych rozwiązań, spychając tym samym poprzednie funkcje na dalszy plan. Kolejnym motorem napędowym rozwoju techniki w motoryzacji jest pogoń za jak najwyższym stopniem bezpieczeństwa zarówno czynnego, jak i biernego. Wspomniane już systemy wspomagania systemu hamulcowego, czy czujniki zbliżania się do innego samochodu, kontrola nad stabilnością toru jazdy, kamery, sensory, radary, czujniki i masa innych technologicznych nowinek sprawiają, że każdy zaczyna czuć się pewnie w swoim aucie i co najważniejsze, bardzo bezpiecznie.

Dość tego wróżenia i gdybania. Przejdźmy do technologicznych faktów zaczynając od jasnej sprawy – technologia LED w motoryzacji.

Oświetlenie LED – jasna droga ku przyszłości?

Czasy, w których podstawowe oświetlenie w aucie stanowiły tradycyjne żarówki odchodzą do lamusa wypierane przez nowoczesne diody LED. Technologia ta już na dobre zadomowiła się w świecie motoryzacji. Obecnie coraz więcej seryjnych samochodów posiada tego typu oświetlenie. Ponadto kierowcy starszych modeli z chęcią wymieniają tradycyjne żarówki na rozwiązania LED. Oczywiście technologia ta od dłuższego czasu stosowana jest w pojazdach do oświetlanie tablicy przyrządów jak również we wszelkiego rodzaju lampkach sygnalizacyjnych.

Zastosowanie diod, jako źródła światła niesie za sobą olbrzymie korzyści. Po pierwsze, elementy konstrukcyjne oświetlenia LED są o wiele trwalsze. Oprócz tego proces przechodzenia diody do poziomu maksymalnej jasności jest niezwykle krótki, co może mieć olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo. Kolejną zaletą diody jest znacznie mniejszy pobór mocy, co po przemnożeniu oszczędności przez liczbę poruszających się po naszych drogach pojazdów może mieć spory wpływ na ekologię. Oczywiście pomijamy nawet fakt tego, że technologia LED po prostu świetnie wygląda, a auto wyposażone w takie oświetlenie wyróżnia się z tłumu innych samochodów. Wystarczy na przykład spojrzeć na światła Audi A6 – wyglądają naprawdę wyśmienicie.


Światła nowego Audi A6 to prawdziwy majstersztyk pod względem technicznym, jak i estetycznym.