Na topie
Piotr Cyrek | 2010-07-26

Poradnik: jak wybrać nawigację GPS

kategoria: nawigacja, GPS

Producenci: SANYO

 

Nawigacje do samochodów ciężarowych

Tradycyjne mapy cyfrowe do samochodów osobowych mają tą słabość, że pojazd ciężarowy kierują na drogę szybkiego ruchu – i to wszystko. Nie uwzględniają masy całkowitej, nacisku na oś, długości, wysokości.

iGo8 i MobileNavigator Navigona na opcji TIR kierują ogromne ciężarówki do centrum Warszawy, gdzie one mają absolutny zakaz poruszania się. Mapy do Garminów, fakt, wspomagają kierowców ciężarówek, ale przede wszystkim w Ameryce i części Europy Zachodniej. Wśród map na nawigacje PNA wspierające duże samochody nie ma zbyt wielu rozwiązań. Do niedawna jedynym był Pocket Navigator 8 Europe Truck instalowany przez serwis dystrybutora w nawigacjach marki Altina i Syngio.

Umówmy się, nie jest to rozwiązanie idealne, bo zgodność z systemem Windows CE 5.0 jest wymuszana poprzez dogranie dodatkowych sterowników i bibliotek do PNA. Pomimo tego na Pocket Navigatora dla ciężarówek przygotowanego w ten sposób zdecyduje się duża ilość kierowców, jako że wybór w tej dziedzinie jest znikomy. Program ten oferuje niezłą ilość danych o ograniczeniach dla samochodów ciężarowych w Austrii, Belgii, Czechach, Danii, Francji, Holandii, Irlandii, Luksemburgu, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoszech. O możliwościach nawigacyjnych Pocket Navigatora w Polsce wiadomo niewiele.

Wybrane funkcje Pocket Navigator 8 Europe Truck

 • Omijanie miejsc nieprzejezdnych dla pojazdu o zadanych gabarytach na głównych drogach wybranych krajów.

 • Możliwość notowania ilości km przejechanych służbowo i prywatnie.

 • Możliwość śledzenia pojazdów po dokupieniu odpowiedniego urządzenia montowanego w samochodzie (VTU).

 • Uwzględnianie niektórych ograniczeń dla pojazdów ciężarowych.

 • Współpraca z wieloma rodzajami odbiorników TMC.

Ciekawie zapowiada się też mapa NavRoad Map Truck. Materiały prasowe ukazały się niedawno i są obiecujące. Użytkownik ma możliwość wprowadzenia istotnych parametrów swojego pojazdu, m. in. takich jak: maksymalna prędkość, masa całkowita, nacisk na oś, szczegółowe gabaryty pojazdu, czy też informacji o przewożonych materiałach niebezpiecznych – chwali się producent.

Interfejs NavRoad Map Truck umożliwia

 • wyznaczanie trasy: szybkiej, najkrótszej, ekonomicznej, rowerowej, pieszej

 • ustawienie trybu wygodnego dla użytkownika leworęcznego

 • włączenie dźwiękowych informacji o przekroczeniu dozwolonej prędkości

 • zapis i odczyt śladu GPS

 • informowanie o fotoradarach, po zdefiniowaniu ich bazy

 • wybór dwu- lub trójwymiarowego realistycznego widoku mapy

 • błyskawiczne wyznaczanie tras alternatywnych

 • ustawienie głośności względem prędkości jazdy

 • obrót widoku mapy w zakresie pion/poziom

 • samodzielną konfigurację elementów interfejsu 

Więcej kierowcom ciężarówek od map do nawigacji mogą dać mapy stworzone z myślą o komputerze, wspomagające bardziej kompleksowo logistykę, na przykład Emapa Transport. Konfigurując Emapę, podajemy m.in. dane o wielkości pojazdu, jego masie, czasie jazdy i postoju w rozmaitych sytuacjach, prędkościach na poszczególnych typach dróg itp. – czytamy w inf. prasowej producenta mapy. Emapa Transport uwzględnia wysokość wiaduktów i nośność dróg. Do pełnego wykorzystania tego typu map potrzeba notebooka z modułem GPS. Najpewniejsze są moduły GPS podpinane do gniazda USB.

GPS USB – Holux M-215 USB

 

Podobnych funkcji – poza Emapą Transport – doświadczysz w niemieckiej, dosyć drogiej mapie Map&Guide Truck Navigator (działa także na PDA), co widać na grafice poniżej – zakazy ruchu, aż miło.

Map&Guide Truck Navigator

Map&Guide Truck Navigator można uzupełnić o dodatkowe, równie drogie programy spod szyldu Map&Guide. Przykładem służy tu program Map&Guide Proffesional, który dobiera najlepszą trasę i wylicza koszty przejazdu. W wersji oferującej pełną funkcjonalność kosztuje około 2000 euro.

Jeżeli nie stać cię na dedykowane rozwiązania, a zamierzasz poruszać się po Polsce, z pomocą przychodzi uniwersalna AutoMapa. Według danych producenta: Ma unikatowe dane przeznaczone do wyznaczania tras dla samochodów ciężarowych zawierające m.in. ponad 23 tysiące znaków ograniczenia tonażu, ponad 1200 znaków określających wysokość wiaduktu i ponad 2200 wiaduktów, których wysokość została zmierzona dalmierzem laserowym na potrzeby przejazdów nienormatywnych. AutoMapa uwzględnia również dane dotyczące dopuszczalnego nacisku na oś pojazdu dla wszystkich dróg krajowych i wojewódzkich zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu. Trzeba przyznać, że wygląda to ciekawie.odsłon: 197862


Ostatnie komentarze do artykułu

canonierka

2010-12-17 15:21:43

Charlie K. - Automapa od wersji 6.0 posiada pikietaż (nawigacja wyświetla ci opisane słupki pikietażowe).

Charlie K.

2010-10-23 11:40:11

A ja człowiek używający nawigacji i CB-radio jednocześnie mam jeden poważny problem. Żadna z moich nawigacji, ani z nawigacji które widziałem (Autopilot, Navigon, Automapa, TomTom, MioMap, MapaMap) nie posiada takiej prostej, a...

anc2008

2010-07-28 21:16:17

Przychylam się do GreQonE :) Ja osobiście używam HTC Touch Pro2 z klawiaturą. Ale gdyby była AM na Androida, to nie zastanawiałbym się długo :) Pozdrawiam :)

zobacz wszystkie komentarze (21)

skomentuj artykuł

Polecamy
Polecane klawiatury. TOP 10 - maj 2016
Szukasz najlepszej klawiatury? W TOP 10 polecamy wyróżniające się lub ...
kategoria: klawiatury producent: A4Tech Ocena: - 13
Samsung Galaxy S4 mini - sukces w mniejszej skali?
S4 mini ma wielkość zbliżoną do S2, ale wydajnościowo konkurować może z ...
kategoria: producent: - Ocena: - 34
Nokia Lumia 520: jak tani może być dobry Windows Phone 8?
Najnowszy budżetowy smartfon Nokii sprzedaje się jak ciepłe bułeczki. ...
kategoria: smartfony, telefony producent: Nokia Ocena: 13 28
LG Swift G: gdyby przy tworzeniu Nexusa 4 nie maczało rąk Google
Niepozorny na pierwszy rzut oka smartfon, Nexus 4 tak jak widzi go LG, który ...
kategoria: smartfony, telefony producent: LG Ocena: 9 16
Grid 2 – optymalne karty graficzne i recenzja gry
Świetna oprawa audiowizualna i rozgrywka bardziej w klimatach arcade niż ...
kategoria: gry producent: Codemasters Ocena: 6 57