Na topie
redakcja | 2009-09-01

Poradnik: jak wybrać pamięć RAM

kategoria: pamięci, RAM

Producenci:

 

Porty pamięci, instalacja

 

Sloty RAM

Sloty pamięci zwykle znajdują się w prawym górnym rogu płyty głównej, pomiędzy podstawką procesora a złączem zasilacza (ATX). Od reszty slotów odróżniają je między innymi charakterystyczne zatrzaski po obu stronach.

Płyty główne wykorzystujące pamięci DDR są zwykle wyposażone w 2, 3 lub 4 sloty pamięci. Najczęstszą konfiguracją slotów przy pamięciach DDR2 i DDR3 jest układ 2 x 2. Sloty 1 i 3 (bądź 0 i 2 w zależności od numeracji) są oznaczone innym kolorem niż sloty 2 i 4 (0 i 3).

Można też spotkać się z oznaczeniami DIMM A1, A2 oraz B1, B2. Związane jest to z obsługą trybu dual channel. Aby dwa moduły pamięci pracowały w tym trybie, instalujemy po jednym układzie na kanał, czyli 1 + 3 (0 + 2) bądź A1 + B1. Znakiem szczególnym płyt głównych z podstawką procesora 1366 jest 6 (układ 2 x 3) slotów pamięci DDR3, co wiąże się z obsługą trybu triple-channel.

Jak powiedziane było wcześniej, moduły, a więc i sloty, nie różnią się znacząco. Jednak specjalne wycięcie uniemożliwia instalację np. pamięci DDR2 w slotach DDR3. Odpowiednie sloty mogą być kompatybilne wyłącznie z jednym rodzajem pamięci.

 

Instalacja modułów RAM

Montaż pamięci RAM, tak jak wszystkich innych podzespołów, musi się odbywać przy odłączonym zasilaniu. Wyłączamy zasilacz przełącznikiem z tyłu lub też w ogóle odpinamy komputer od sieci i jeszcze raz przyciskamy włącznik komputera, tak by całkowicie rozładować zasilacz (prawdopodobnie przy tej operacji przez sekundę zakręcą się wentylatory). Nie należy zapominać o uziemieniu się, na przykład przez dotknięcie kaloryfera. W ludzkim ciele potrafią zebrać się ładunki elektrostatyczne, które mogą uszkodzić delikatny sprzęt.

Instalacja RAM jest wyjątkowo prosta, po prostu wsuwamy moduły w odpowiednie sloty i delikatnie, ale zdecydowanie dociskamy. Zatrzaski same powinny się zacisnąć, jednak zwykle trzeba je jeszcze zapiąć do końca. Gdy moduł znajduje się na miejscu, dla pewności dociskamy go ponownie.

Powtórzę, że należy to robić z wyczuciem. Nie można używać takiej siły żeby coś chrupnęło, a płyta główna wygięła się w łuk, bo i z takim podejściem można się spotkać. Jeśli mamy wątpliwości co do swoich zdolności manualnych, najlepiej poprosić o pomoc kogoś, kto się na tym zna. Instalacja dodatkowych radiatorów zwykle jest również bezproblemowa i szczegółowo wyjaśniona przez producenta w instrukcji.

Instalacja pamięci RAM w notebooku jest równie prosta, jednak czynność ta może być nieco trudniejsza do wykonania, z powodu niewielkiej przestrzeni na której musimy operować.odsłon: 910686


Ostatnie komentarze do artykułu

krilook

2009-11-27 01:04:51

Znalazlem w tym artykule wszystko,czego potrzebowalem-dzieki! Pozdrawiam! krilook.

Artemida

2009-11-17 04:20:41

Artykuł blee.. Autor opisał co można kupić na rynku czyli reklama z potokiem słów. Brak informacji nt związku procesor chipset Ram. Słowem nie wspomniał o pracy synchronicznej i asynchronicznej pamięci. A najlepszy jest odsyłacz nt QPI -...

januszek

2009-11-13 07:25:00

Hmm... Moim zdaniem to czysty, żywy marketing :) Osobiście wybór pamięci zacząłbym od przeczytania listy referencyjnej pamięci obsługiwanych przez daną płytę główną (zwykle dostępna na stronach suportu producenta płyty głównej)....

zobacz wszystkie komentarze (52)

skomentuj artykuł

Polecamy
Polecane klawiatury. TOP 10 - maj 2016
Szukasz najlepszej klawiatury? W TOP 10 polecamy wyróżniające się lub ...
kategoria: klawiatury producent: A4Tech Ocena: - 13
Samsung Galaxy S4 mini - sukces w mniejszej skali?
S4 mini ma wielkość zbliżoną do S2, ale wydajnościowo konkurować może z ...
kategoria: producent: - Ocena: - 34
Nokia Lumia 520: jak tani może być dobry Windows Phone 8?
Najnowszy budżetowy smartfon Nokii sprzedaje się jak ciepłe bułeczki. ...
kategoria: smartfony, telefony producent: Nokia Ocena: 13 28
LG Swift G: gdyby przy tworzeniu Nexusa 4 nie maczało rąk Google
Niepozorny na pierwszy rzut oka smartfon, Nexus 4 tak jak widzi go LG, który ...
kategoria: smartfony, telefony producent: LG Ocena: 9 16
Grid 2 – optymalne karty graficzne i recenzja gry
Świetna oprawa audiowizualna i rozgrywka bardziej w klimatach arcade niż ...
kategoria: gry producent: Codemasters Ocena: 6 57