Pamięć RAM

Podsumowanie

przeczytasz w 3 min.

Kwestia pamięci często traktowana jest przez użytkowników po macoszemu. Skupiają się oni na jej rozmiarze, co oczywiście jest niezwykle ważne, ale równocześnie zapominają o  innych cechach. Faktem jest, że taktowanie/opóźnienia RAM nie mają tak dużego wpływu na wydajność platformy sprzętowej jak procesor czy karta graficzna, niemniej to właśnie rodzaj pamięci warunkuje między innymi to, czy procesor może w pełni wykorzystać swój potencjał.

Dobór pamięci wedle zasady „byle było jej dużo” i nie zwracanie uwagi na jej pozostałe parametry można porównać do sytuacji, gdy posiadamy samochód z pięciobiegową skrzynią biegów, ale wykorzystujemy tylko cztery. Można i tak, ale dlaczego nie wykorzystać pełni możliwości posiadanego przez nas sprzętu?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by dobierać RAM stosownie do platformy sprzętowej. Ze względu na zróżnicowanie systemów nie ma „złotego środka”, którym można się kierować przy wyborze pamięci. Ta sama pamięć może różnie sprawować się na odmiennych platformach – w jednym przypadku pozwalać na maksymalnie wydajne działanie systemu, w drugim spowalniać jego działanie, a w trzecim potencjał RAM-u może się marnować, bo system nie potrafi wykorzystać jego możliwości.

Warto mieć podstawową wiedzę na temat pamięci RAM, aby nie przepłacać za moduły RAM, których możliwości będą się po prostu marnować. Nie będziemy też tworzyć dziwnych i mało wydajnych konfiguracji (dość często spotykanych w komputerach oferowanych w marketach), na widok których każdy szanujący się informatyk zawyłby ze zgrozy i rozpaczy. Mowa tu o takich konfiguracjach, w których komponenty są dobrane w sposób losowy, prawdopodobne z przypadkowych części, które akurat były dostępne w magazynie.

Podsumowując krótko zapotrzebowanie różnych użytkowników na rodzaj RAM:

Przeciętnym użytkownikom polecamy standardowe moduły RAM, które w zupełności wystarczą do codziennych zastosowań. Powinni przede wszystkim zwrócić uwagę na odpowiednią ilość pamięci, aby system nie „dusił się” i mógł pracować sprawnie. Taktowania pamięci powinny optymalnie współgrać z możliwościami płyty głównej i procesora. Można się pokusić o moduły o jak najniższych timingach, ale zakup RAM o taktowaniach wyższych od standardowych będzie w tym przypadku marnotrawstwem pieniędzy.

Gracze powinni zainwestować w bardziej efektywne pamięci, które pozwolą im osiągnąć większą wydajność systemu. W tym przypadku rozmiar ma szczególne znaczenie, bo rozgrywka przy niewystarczającej ilości RAM nie należy do przyjemnych. Granica zapotrzebowania na pamięć przez gry przesuwa się nieubłagalnie w stronę 4 GB, dlatego też warto zainteresować się 64-bitowymi wersjami systemu, w szczególności zaś nadchodzącą premierą Windows 7.

Entuzjaści muszą przygotować się na spore wydatki, bo zakup najwyżej taktowanych modeli RAM, wyposażonych w wymyślne systemy chłodzenia i o dużym potencjale O/C, może rozbić bank. Pozwolimy sobie powtórzyć, że podkręcanie RAM-u często jest ruletką, na którą ma wpływ olbrzymia ilość czynników (napięcie, ilość faz zasilania pamięci, timingi, możliwości odprowadzania ciepła czy dzielniki RAM). Jeśli chcemy mieć pewność, że pamięć będzie pracowała na danej częstotliwości, jedyną pewną metodą jest zakup modułów RAM, które fabrycznie oferują określone taktowanie. Dysponując odpowiednim sprzętem, wiedzą oraz szczęściem można jednak znacząco zwiększyć ich możliwości, więc podkręcanie RAM jest jak najbardziej opłacalne.

Profesjonaliści z pewnością doskonale zdają sobie sprawę ze swojego zapotrzebowania na rodzaj modułów RAM, ponieważ jak sama nazwa wskazuje – są profesjonalistami. :) Przypomnijmy jedynie, że pamięci buforowane (FB-DIMM) czy też wyposażone w system kontroli błędów (ECC, ECC-R) są przeznaczone właśnie dla nich i w 99 proc. przypadków nie mają zastosowania w systemach domowych.

Posiadacze notebooków/netbooków ze względu oczywistych ograniczeń swoich maszyn mają najmniejszy wybór pamięci, ale też najmniej dylematów przy ich wyborze. Oczywiście zachęcamy, aby także oni zwrócili jak największą uwagę na optymalny dobór modułów RAM. Warto zauważyć, że niektórzy producenci RAM rozszerzyli swoją ofertę pamięci przeznaczonych dla komputerów przenośnych i oprócz standardowych modułów segmentu value oferują też wydajne odmiany pamięci przeznaczone dla laptopów, które cechują się zwykle niższymi timingami. W przypadku przenośnych komputerów o ograniczonej możliwości rozbudowy każdy procent wydajności może mieć znaczenie.

Mamy nadzieję, że zebrana w tym poradniku wiedza okaże się dla was pomocna. Zachęcamy też do korzystania z działu Poradnik » Pamięci » RAM. Można tam znaleźć wiele porad związanych z pamięciami RAM i rozwiązania wielu problemów!

Artykuł przygotowali:

  • Marcin Jaskólski
  • Wojciech Kiełt
  • Grzegorz Kubera

Z cyklu Poradniki "jak wybrać" polecamy również:

  Poradnik: jak wybrać kartę graficzną
Poradnik: jak wybrać płytę główną
Poradnik: jak wybrać notebooka
Poradnik: jak wybrać nawigację GPS
Poradnik: jak wybrać aparat cyfrowy

Komentarze

52
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    toniek-94
    0
    W tym poradniku przydałyby się OCZ 4GB (2x2GB) 1333MHz CL6 Reaper
    • avatar
      darek11
      0
      mnie sie artykul podobal, podzielenie pamieci na zastosowania szczegolnosci i pojecia.
      • avatar
        _nick_
        0
        są też DDR 600 :) np. Adata miała taki RAM ;)
        • avatar
          michal-prezes1
          0
          Szkoda, że zabrakło małego testu porównującego każdą generację RAM - DDR2 i DDR3 na platformie AMD. Co prawda różnica jest minimalna, ale lepiej obrazowała by przykład zastosowania niższych timingów.
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            z pamięci dla entuzjastów tylko dominatory gt powinny się tam znaleźć :)
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              Bardzo ciekawa lektura:)
              • avatar
                VEN1963
                0
                fajnie i dobrze napisane - dzięki
                • avatar
                  19arek93
                  0
                  Fajnie choć widać że tekst dla totalnego laika. :)
                  BTW. Na pierwszej stronie rozbawiło mnie zdjęcie HyperX'ów z chłodzeniem powietrznym obok którego jest chłodzenie procesora.. mniejsze od ramów z chłodzeniem. Hehe
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Świetny artykuł.
                    • avatar
                      suntzu
                      0
                      e no 5/5 hehe Podoba mi się art. Nie zajęliście się konkretnymi modelami tylko bardziej ogólnie i to mi się podoba. Bo to miał być edukujący art (ostatnio coś podobnego było o dyskach i mniej mi się podobało)

                      co za bida u mnie, że wciąż śmigam na DDR1...

                      Platforma wciąż jest u mnie w miare aktualna i mi do pracy po męczarniach wystarcza... Tak jak autorzy zaznaczyli 4Gb "dobrze" . W moim przypadku to na styk mam ciagle zajęte około 3,5Gb i bynajmniej nie pod windowsem:)

                      Mogę się uczepić tylko braku BLCK skoro wspomnieliście już o i7. Ale to by było czepialstwo... Super super i jeszcze raz super.
                      • avatar
                        Bany_krk
                        0
                        a ja się dalej pytam i dalej nikt nie jest w stanie odpowiedzieć mi;jak wychodziły procki na FSB800(efekt.) dostępne były pamięci DDR PC3200 które w dualu dawały transfer 2x2x200=800, czy taki sam transfer daje w singlu DDR2 PC6400; i skąd się biorą lepsze wyniki po podkręceniu pamięci powyżej procesora, w czym np lepszy pod procka FSB800 jest dual PC6400 od PC3200
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          Fajni się cztało, dobrze napisane i ogólnie super. Drażniły mnie tylko te reklamy Kingstona pisane na niebiesko ;]
                          • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            re@Bany_krk

                            Przede wszystkim różnica w częstotliwości.


                            DDR PC3200 = 400mHz

                            DDR2 PC6400 = 800mHz

                            Samo dodanie drugiej kości, nie zwiększy czestotliwości pracy ddr PC3200. Pozwoli na przesłanie wiekszej ilosci danych za jednym cyklem, ale pamieci i tak kontaktuja się z systemem 2*rzadziej.

                            Teoretycznie maksymalna przepustowość jest taka sama, ale tak na prawdę komputer nie zawsze wykorzystuje pełną przepustowość, natomiast przy niższej częstotliwości, procesor musi 2*dłużej czekać na dane przesyłane z pamięci.
                            • avatar
                              steelek
                              0
                              512MB to za malo do internetu i worda?

                              kilka lat wstecz odpalales IM5.0 albo mozille i smigales na dial upie z prockiem 233mhz i 64 ram. Tez dawalo rade ;] Ja bym ramke dotyczaca internetu poprostu wywalil. Wiekszosc tego co tam jest to wymagania systemu. Bo XP na 512 juz ledwo zipie (swego czasu sie mowilo ze 128 wymaga ale z systemami juz tak jest im wiecej masz tym wiecej ci zjedza :P)
                              • avatar
                                _nick_
                                0
                                "Dobrym przykładem są moduły Kingston HyperX, które zapewniają nie tylko wysoką wydajność, ale również stabilność i wydajność termiczną. Dopełnieniem całości jest legendarna już jakość wykonania, całodobowa pomoc techniczna i wieczysta gwarancja producenta."

                                Dlaczego akurat HyperX? Czyżby reklama? I to na niebiesko, żeby się wyróżniało. Trzeba było podać najlepsze serie kilku producentów.
                                • avatar
                                  Konto usunięte
                                  0
                                  Apropo Kingstona i wiatraka HyperX - czytalem na LegitReviews ze calkiem niezle schladza moduly...zaloze sie ze temperatura samej plyty i mostkow tez spadnie - tam przeciez nie ma zadnego nadmuchu. Czy ktos juz podkrecal system z tym wiatrakiem??
                                  • avatar
                                    Konto usunięte
                                    0
                                    Panowie ale rekomendacja Memtest86 pod Windows jest nieco chybiona. Przeciętny użytkownik, który para się choć trochę o/c wie, że taki test nie jest miarodajny i sensowny jest tylko i wyłącznie bootowalny memtest86+ i tylko takiemu testowi pamięci na okoliczność błędów czy stabilności jestem w stanie zaufać. Pamięci memtestowane pod Windows i niby w porządku w grach się wieszały, a w bootowalnym memtestowaniu sypały błędami.
                                    • avatar
                                      Konto usunięte
                                      0
                                      Świetny artykuł ale nadal nie znalazłem odpowiedzi na pytania typu:

                                      Czy do proca działającego na FSB 1333 mhz (C2Q) lepsze będą pamięci DDR2 800 mhz CL4 czy DDR2 1066 mhz CL5. To bardzo aktualne pytanie, które trapi również mnie.

                                      Szkoda, że nie pokusiliście się o kilka testów wydajności które pokazałyby jakie są różnice w wydajności poszczególnych pamięci.
                                      • avatar
                                        Konto usunięte
                                        0
                                        Bardzo dobry art dla wszystkich osób interesujących się podzespołami komputerowymi. Info dla siebie znajdzie totalny laik oraz 'wyjadacz' - może sobie przypomnieć parę rzeczy.

                                        BShKF - w treści padła odp na Twoje pyt. W rozdziale Najważniejsze cechy pamięci RAM w 4 akapicie ;)

                                        "Sytuacja zmienia się wraz z wzrostem FSB. Przy FSB 333/400 (efektywnie 1333/1600 MHz) różnica w zastosowaniu pamięci DDR2 800 MHz a 1066 MHz staje się już bardziej widoczna. Zarówno cały system, jak i sam procesor działa wydajniej."
                                        • avatar
                                          Lightning
                                          0
                                          przydatna i ciekawa lektura :) chociaż sam uważam, że pamięć DDR3 jeszcze nie jest w żadnym programie, ani grze potrzebna
                                          • avatar
                                            Konto usunięte
                                            0
                                            Moim zdaniem autor nie do końca wie co piszę. Każdy obecnie raczej kupuje kości w dualu, więc pod FSB 1066 (intel) wystarczą kości 533 MHz(teoria bez OC). A HyperTransport nie ma nic wspólnego z pamięciami w AMD, służy on do komunikacji między procesorami i chipsetem. Od AMD K8 procesor ma wbudowany kontroler pamięci, tak jak obecnie intel Core i7 i nadchodzący Core i5.
                                            • avatar
                                              Colidace
                                              0
                                              Co zescie za sierote wzieli do tego zdjecia z fryzura rozbrykanego 12-letniego kaczorka :D
                                              • avatar
                                                Konto usunięte
                                                0
                                                Polecam te pamięci (sam zamierzam je kupić)http://www.ocztechnology.com/products/memory/ocz_pc2_9600_platinum_low_voltage_dual_channel
                                                • avatar
                                                  Maciej Gan
                                                  0
                                                  Ehh, nie "sloty RAM", czy "porty RAM", tylko banki pamięci. Tak to się poprawnie nazywa;)
                                                  • avatar
                                                    Konto usunięte
                                                    0
                                                    Hmm... Moim zdaniem to czysty, żywy marketing :) Osobiście wybór pamięci zacząłbym od przeczytania listy referencyjnej pamięci obsługiwanych przez daną płytę główną (zwykle dostępna na stronach suportu producenta płyty głównej).
                                                    • avatar
                                                      Konto usunięte
                                                      0
                                                      Artykuł blee.. Autor opisał co można kupić na rynku czyli reklama z potokiem słów. Brak informacji nt związku procesor chipset Ram. Słowem nie wspomniał o pracy synchronicznej i asynchronicznej pamięci. A najlepszy jest odsyłacz nt QPI - reszty se szukajcie u producenta. Najistotniejsze informacje pominął i ten podział pamięci: Dla "Cieloków", "Maniaków"... w sumie brak odpowiedzi na zadane w tytule pytanie. Autor niema pojęcia o czym pisze. I kto za to płaci? Pan płaci Pani płaci ;)) Pozdrawiam.
                                                      • avatar
                                                        Konto usunięte
                                                        0
                                                        Znalazlem w tym artykule wszystko,czego potrzebowalem-dzieki!
                                                        Pozdrawiam!
                                                        krilook.