kategoria: akcesoria, aparaty cyfrowe
W zależności od rodzaju aparatu w komplecie z nim możemy otrzymać:

Niektóre akcesoria, które montujemy do aparatu, muszą być dedykowane do danego modelu cyfrówki. Są to na przykład konwertery, lampy błyskowe lub baterie. Możemy przebierać tutaj zarówno w ofercie producenta aparatu, jak i niezależnych firm, produkujących akcesoria. Szukając dodatków przeznaczonych dla naszej cyfrówki, najlepiej przyjrzeć się ofercie na stronach producentów albo przejrzeć zasoby internetowych sklepów fotograficznych.
Niektórzy producenci akcesoriów na swoich witrynach umieszczają bardzo pomocne przewodniki, jak na przykład Asystent akcesoriów HAMA.
W przeciwieństwie do aparatów, testy akcesoriów fotograficznych są przeprowadzane i publikowane znacznie rzadziej. Te wykonane przez znane serwisy rzeczywiście mogą być podstawą do dokonania wyboru, ale nie jedyną. Czym powinien charakteryzować się dobry test:
Warto zajrzeć na fora fotograficzne i podpytać doświadczonych użytkowników – nic nie zastąpi doświadczenia, które wynika z kontaktu i pracy z danym urządzeniem/akcesorium. Uwagę należy zwrócić na opinie wygłaszane na serwisach porównujących ceny, a nawet w sklepach – często są one mocno subiektywne i mogą wprowadzić nas w błąd lub niepotrzebnie zniechęcić do zakupu.
Tak. Dotyczy to przede wszystkim tych akcesoriów, które się nie zużywają. W przypadku obiektywów (jak i aparatów) oraz lamp błyskowych warto sprawdzić stan sprzętu (i to najlepiej z pomocą kogoś, kto się na tym zna). Jeśli nie ma przeciwwskazań, warto rozważyć zakup. Często to jedyna droga, aby wejść w posiadanie zaawansowanego sprzętu. I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz – kupowany sprzęt powinien mieć wszystkie dokumenty – ich brak, zwłaszcza w przypadku obiektywów, może oznaczać, że nie pochodzą one z legalnych źródeł. Podejrzane, ale niekoniecznie, mogą być także oferty typu zestaw: torba, karta, ładowarka, aparat i obiektywy. Jeśli mamy wątpliwość co do tego czy dany przedmiot (o konkretnym numerze seryjnym) nie jest kradziony, możemy upewnić się na policji lub w serwisie danej firmy, czy nie zgłoszono kradzieży.
Tak, ale kupując używane obiektywy czy aparaty trzeba dokładnie przyjrzeć się optyce, elementom mechanicznym, stykom. Jeśli nie mamy doświadczenia, może być to dla nas problemem. Mimo, że kupujemy na giełdzie, wielu sprzedających powinno wystawiać rachunki, należy też zadbać o kontakt ze sprzedającym – tak na wszelki wypadek. Na giełdzie dostaniemy też od ręki akcesoria, trudno lub niedostępne w sklepach.
Teoretycznie najbezpieczniejszym wyborem jest zakup akcesoriów firmowanych przez producenta aparatu. Jest tu jednak jeden szkopuł. Producent aparatu nie musi produkować każdego akcesorium. Na dodatek akcesoria firm niezależnych mogą okazać się dużo lepsze (jeśli koncentrują się one na rozwoju danej technologii i danym produkcie). Jak więc postępować?
Podrabiane elementy wyposażenia aparatu, to niestety często spotykany problem. Najczęściej dotyczy on baterii do aparatu lub kart pamięci. Nie należy tutaj mylić pojęcia podróbka z zamiennik.
Podróbka - udaje oryginalny produkt, oznaczona i opakowana jest bardzo podobnie, aby niedoświadczony fotograf miał wrażenie, że kupuje markowy produkt. Niższa cena ma zachęcić nas do kupna. Takie produkty najczęściej trafiają się na aukcjach internetowych, ale niestety możemy zostać oszukani także w sklepie czy na giełdzie foto. Wadą podróbki są nie tylko niskiej jakości materiały, z jakich jest wykonana. Może mieć także znacznie gorszą lub zupełnie odmienną specyfikację od tej podanej na opakowaniu – np. karty 2GB sprzedawane są w opakowaniach kart 8GB.
Zamiennik – jest to produkt spełniający te same funkcje, co akcesorium produkowane przez wytwórcę aparatu lub firmę uznawaną za głównego dostawcę tego typu urządzeń. To po prostu niezależni dostawcy akcesoriów. Zamienniki powinny mieć podobną specyfikację co „oryginały”, ewentualnie nieco odmienną (na przykład pojemniejsza bateria). Kupując taki produkt jesteśmy dokładnie poinformowani, jakiemu „oryginalnemu” akcesorium on odpowiada.
Jak ustrzec się zakupu podróbek? Nie kupujmy niczego w podejrzanie niskich cenach od nieznanych dostawców. Lepiej poświęcić kilkanaście złotych i mieć spokój, niż narazić się na dużo większe koszty, które mogą pojawić się w wyniku niespełnienia standardów zakupionego produktu. Dodatkowo możemy skorzystać z poradników z instrukcjami, jak wykryć fałszywy produkt – tego typu poradnik opublikował na przykład Nikon.


Przepraszam że nie na temat, ale potrzebuje skontaktować się mailowo z userem "Leszekel", nie ma zaznaczonej opcji wyświetlenia e-mail, a opisywał w jednym poście problem z którym też się borykam.. mój email: marek_wel@wp.pl, może...
:) Czyli wychodzisz z założenia, że każdy artykuł który pojawia się na benchmarku ma trafiać w Twoje zainteresowania i podobać się głownie Tobie? :) ciekawe podejście ;P
Dużo pracy i na początek wystarczające informacje, zeby mieć ogólne pojęcie co do czego i co z czym się je :)
zobacz wszystkie komentarze (40)
AMD Trinity - APU nowej generacji
Kilka tygodni temu w Austin swoją nieoficjalną premierę miały procesory z serii AMD Trinity.