Na topie
Bartłomiej Mrożewski | 2010-04-21

Sekrety Google - sztuczki do wyszukiwarki

kategoria: internet

Producenci: Acer

 

Wyszukiwanie zdjęć, obrazków i newsów

Przyjrzyjmy się teraz wyspecjalizowanym wyszukiwarkom Google, które służą do znajdowania informacji w ograniczonych zbiorach danych, jak zdjęcia, filmy wideo, newsy, blogi, a także informacje pochodzące ze skanowanych książek papierowych. Od pewnego czasu informacje z tych wyszukiwarek są integrowane do podstawowej strony wyników wyszukiwania. Znajdziemy na niej wyniki z wyszukiwarki obrazków, zdjęć, punktów adresowych, kursów giełdowych czy - od niedawna - także z książek. Mimo to korzystanie z wyspecjalizowanych wyszukiwarek ma sens, gdyż każda z nich ma swój zestaw opcji i unikalnych funkcji pomagających w skutecznym przeszukiwaniu zbioru danych o określonym charakterze.

Zaawansowane funkcje wyszukiwarki zdjęć

Wyszukiwarka zdjęć Google Images (po polsku Google Grafika), podobnie jak podstawowa wersja ma rozbudowany tryb wyszukiwania zaawansowanego. Po wejściu na tę stronę (link obok pola wyszukiwania), możemy skorzystać z kilku bardzo ciekawych narzędzi filtrujących.

Najbardziej przydatna jest możliwość zdefiniowania wielkości obrazka, jaki chcemy znaleźć. Jest to szczególnie ważne jeśli szukamy zdjęcia do wydrukowania bądź do dalszej obróbki w programie graficznym. Oprócz określania umownej wielkości docelowego pliku, możemy także określić jego wielkość w megapikselach, a także zdefiniować wielkość ikony jakiej potrzebujemy.

Do poszukiwania tapet na pulpit przydaje się funkcja szukania plików o dokładnej wielkości - Dokładny rozmiar. Kliknięciem w link Pobierz rozmiar mojego pulpitu, określamy wyszukiwanie tapety dla aktualnie wybranej rozdzielczości na naszym monitorze.

Wyniki wyszukiwania możemy ograniczyć wyłącznie do plików określonego typu, np. zdjęcia z twarzą człowieka, obiektu typu ClipArt do osadzenia w pliku Office, czy do grafiki liniowej, narysowanej w programie graficznym. W przypadku zdjęć można dodatkowo określić rodzaj rozszerzenia, jaki nas interesuje. Pozwala to na wyszukanie zdjęć zapisanych w formatach niepowodujących utraty jakości obrazu (PNG, TIFF).

Grafikę, podobnie jak treści tekstowe, możemy filtrować według kryterium licencji. Dzięki temu możemy łatwo znaleźć obrazy rozpowszechniane na licencjach otwartych, co pozwala wykorzystać je np. do projektowania własnej strony internetowej.

Większość kryteriów filtrowania można także stosować korzystając z menu opcji, które można wyświetlić z prawej strony listy z wynikami wyszukiwania. Ten sposób jest nawet wygodniejszy niż definiowanie zaawansowanych zapytań, bo można łatwiej przełączać się między poszczególnymi kryteriami filtrowania.

Wyszukiwanie obrazków z ciekawą formą prezentacji wyników (Image swirl)

W laboratoriach Google trwają prace nad ciekawym sposobem prezentacji wyników wyszukiwania, czy szerzej powiązań logicznych między ilustracjami na podobny temat. Funkcja nazywa się Image swirl i można się z nią zapoznać na stronie. Interfejs flashowy automatycznie wyszukujący informacje na podstawie cech zaznaczonego obrazka działa świetnie, niestety nie można dodawać jeszcze własnych zapytań. Aktywne są tylko predefiniowane kwerendy, na których można testować funkcjonalność całego mechanizmu.

Wyszukiwanie informacji newsowych

Choć podobnie jak inne kategorie informacji, newsy agregowane w serwisie Google News trafiają na główną stronę wyników wyszukiwania, skorzystanie z wyspecjalizowanej wyszukiwarki daje więcej możliwości.

Za pomocą strony wyszukiwania zaawansowanego w informacjach newsowych możemy określić na przykład przedział czasowy, z jakiego wiadomości nas interesują. Może być wyrażony zarówno w postaci okresu wstecz, np. z ostatniego tygodnia czy miesiąca, jak też ograniczony datami. Poza tym okno wyszukiwania wiadomości pozwala na ograniczenie wyników wyszukiwania informacji tylko do jednego lub kilku źródeł informacji, czyli gazet czy portali internetowych.odsłon: 187247


Ostatnie komentarze do artykułu

tehGOJU

2011-01-12 13:41:51

Za pomocą site: znajdziesz tylko stronę o konkretnym adresie, np. teksty.pl, a inurl: pozwoli ci wyszukać strony które mają w adresie dane słowo. Przykładowo po podaniu inurl:teksty wyszuka ci strony teksty.org, teksty.net,...

Mateusz Sołtysiak

2010-04-29 15:35:57

Dzięki za zwrócenie uwagi, poprawiliśmy.

dawid_dj

2010-04-26 19:50:31

Bardzo ciekawy i praktyczny tekst. Super 5!

zobacz wszystkie komentarze (13)

skomentuj artykuł

Polecamy
Polecane klawiatury. TOP 10 - maj 2016
Szukasz najlepszej klawiatury? W TOP 10 polecamy wyróżniające się lub ...
kategoria: klawiatury producent: A4Tech Ocena: - 13
Samsung Galaxy S4 mini - sukces w mniejszej skali?
S4 mini ma wielkość zbliżoną do S2, ale wydajnościowo konkurować może z ...
kategoria: producent: - Ocena: - 34
Nokia Lumia 520: jak tani może być dobry Windows Phone 8?
Najnowszy budżetowy smartfon Nokii sprzedaje się jak ciepłe bułeczki. ...
kategoria: smartfony, telefony producent: Nokia Ocena: 13 28
LG Swift G: gdyby przy tworzeniu Nexusa 4 nie maczało rąk Google
Niepozorny na pierwszy rzut oka smartfon, Nexus 4 tak jak widzi go LG, który ...
kategoria: smartfony, telefony producent: LG Ocena: 9 16
Grid 2 – optymalne karty graficzne i recenzja gry
Świetna oprawa audiowizualna i rozgrywka bardziej w klimatach arcade niż ...
kategoria: gry producent: Codemasters Ocena: 6 57