Płyty główne

TPU i EPU - to naprawdę działa!

przeczytasz w 3 min.

TPU - overclocking na żądanie

Do uruchomienia TPU wystarczy jedno kliknięcie myszą. To znak dla systemu, że użytkownik chciałby zwiększyć wydajność komputera. Wówczas TPU zapewnia komputerowi ulgę, zwiększając jego wydajność, a przy tym stale monitoruje wprowadzone zmiany w celu zapewniania stabilności pracy.

W laboratorium testowym ASUS wykonane zostały testy porównawcze. Zbudowano identyczny system z procesorem Intel Core i3 550, aby sprawdzić o ile wzrośnie wydajność po skorzystaniu z układu TPU. Testy przeprowadzono w popularnym programie do mierzenia wydajności 3D - 3DMark Vantage. Dzięki temu można było zmierzyć wydajność komputera w obciążeniu.

Okazało się, że dzięki TPU wydajność komputera wzrosła automatycznie o ponad 37%. Do testów wykorzystano płytę główną ASUS P7P55D Deluxe. Wyniki będą się oczywiście różnić w zależności od zastosowanych komponentów, niemniej warto wiedzieć, że TPU naprawdę działa i zapewnia znaczny wzrost wydajności. W dodatku w pełni automatycznie.

EPU - mniejsze zużycie prądu nawet o 80%

Układ EPU może w automatyczny sposób zmniejszać zużycie energii komputera, co pozytywnie wpływa nie tylko na oszczędność pieniędzy i ochronę środowiska, ale i hałas generowany przez cały system. Oszczędzając energię przy mniej wymagających zadaniach, jak przeglądanie interentu czy praca z pakietem biurowym, EPU spowalnia komponenty, ponieważ nie muszą one wówczas pracować na maksimum. To z kolei automatycznie zmniejsza temperaturę komponentów (np. procesora i karty graficznej) i systemy chłodzące także mogą odetchnąć.

Z przeprowadzonych testów wynika, że układ EPU może obniżyć hałas generowany przez komputer z 44 dB (porównywalne do pracy pralki) do 28,6 dB, co z kolei jest porównywalne do szeptania.

Najważniejszą funkcją EPU jest jednak obniżanie zużycia energii. Dla przykładu, podczas odtwarzania filmu DVD zużycie energii zmalało dzięki EPU ze 129 do 102 W.

Wystarczy że użytkownik wskaże, aby system EPU zaczął działać i nic więcej nie musi robić. Układ automatycznie zajmie się przeanalizowaniem aktualnych zadań komputera i dostosuje optymalne parametry pracy. 

Architektura Dual Intelligent Processors oferująca układy TPU i EPU dostępna jest w następujących modelach płyt głównych:

Chipset

Nazwa modelu

Intel P55

P7P55D-E Premium
P7P55D Premium
P7P55D-E Deluxe
P7P55D Deluxe
P7P55D-E EVO
P7P55D EVO
P7P55D-E PRO
P7P55D PRO
P7P55D-E
P7P55D

Intel H57

P7H57D-V EVO

Intel H55

P7H55/USB3

AMD 890FX

Crosshair IV Formula
M4A89TD PRO/USB3
M4A89TD PRO

AMD 890GX

M4A89GTD PRO/USB3
M4A89GTD PRO

AMD 880G

M4A88TD-V EVO/USB3
M4A88TD-V EVO
M4A88TD-M EVO/USB3
M4A88TD-M/USB3
M4A88TD-M

AMD 870

M4A87TD EVO
M4A87TD/USB3
M4A87TD

 Pozostałe przydatne funkcje na płytach ASUS:

Bezkompromisowe podkręcanie
Niezależnie od tego czy jesteś entuzjastą czy początkującym użytkownikiem, TurboV zadowoli cię jako overclockera. Funkcja ta przyspiesza system automatycznie, oferując dwa rozwiązania:
- Turbo Key zwiększa wydajność automatycznie
- TurboV oferuje zaawansowane ustawienia, dzięki którym możesz przyspieszyć komputer nawet bardziej

Sprzętowy kontroler TurboV Remote
Można przyspieszać komputer w czasie rzeczywistym, czy to podczas pracy, czy w trakcie grania w gry. TurboV Remote pozwala aktywować funkcję Turbo Key czy układ EPU bezpośrednio z wygodnego kontrolera sprzętowego - wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk.

O.C. Profile - zapisuj swoje ustawienia
Można zapisywać a nawet dzielić się swoimi ustawieniami dotyczącymi podkręcania. ASUS pozwala przechowywać i załadowywać do BIOS-u wybrane ustawienia. Ustawienia mogą być przechowywane w pamięci CMOS lub w oddzielnym pliku.

EZ-Flash 2 - nie martw się o BIOS
Łatwe w obsłudze narzędzie do aktualizacji BIOS-u pozwala za pomocą pamięci flash USB wgrać BIOS do komputera przed uruchomieniem systemu operacyjnego. Można zaktualizować BIOS przy pomocy kilku kliknięć myszy, bez przygotowywania dodatkowej dyskietki czy używania narzędzi działających w systemie.

Problem z pamięcią? Jest MemOK!
Sprzętowe rozwiązanie MemOK! pozwala przywrócić działanie komputera po nieudanej próbie zmian parametrów pracy pamięci RAM. Wystarczy wcisnąć przycisk na płycie głównej i po chwili komputer uruchomi się bez trudu. Koniec z niewygodnym resetowaniem BIOS-u poprzez zworki!

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    BlackSmith
    0
    Kolejna sciema,
    mogę sobie sam podkrecic procesor i bede mial 50% szybciej,dobiore sobie swoje najnizsze napiecia i bede napewno bardziej energooszczedny.
    • avatar
      BlackCrow
      0
      Jeżeli naprawdę dobrze by to działało to dla użytkowników nie podkręcających swoich maszyn, jest to idealne rozwiązanie :)
      • avatar
        Lightning
        0
        Ten artykuł jest trochę zbyt piękny by wszystko było w nim prawdziwe ;) Zresztą fajnie się coś takiego czyta.
        • avatar
          Marked
          0
          Zbyt piekne aby było prawdziwe :P może redakcja to przetestuje :D
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            szkoda, że to jedynie marketingowe brednie, a do działania wymagają instalowania oprogramowania nie działają zaś natywnie jak powinny! A na dodatek tylko na jedynych słusznych OS'ach z Redmond. Syf, ściema i tyle w tym temacie! ASUS wymyśl coś nowego :)
            • avatar
              ShotgunMesssiah
              0
              Mam płytę główną Asus Crosshair IV i bawiłem się tym auto tuningiem i mogę powiedzieć tylko jedno... syf!:P
              Lepiej samemu pobawić się w biosie jak ten typek po lewej w filmiku...:D
              • avatar
                0
                Teraz wszystko ułatwiają - zero przyjemności z OC
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  ja jeszcze dorzucę ze technologia Turbo uncloker oprócz odblokowywaniu rdzenia oferuje technologie Turbo (podobne to Turbo Boost od intela) i muszę powiedzieć ze nie działa mi to na procesorze podkręconym przez mnożnik, bo "inteligentna" płyta ASUSa zaniża mi mnożnik to tak jakby włączała turbo na referencyjnym zegarze, normalnie parodia
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Hehe
                    Cięzko to nawet artykułem sponsorowanym nazwać. Po prostu darmo reklama.
                    P7P55D-E wraz i-core 5 760 do mnie właśnie jedzie, zobaczymy czy to prawda.
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      to jest artykuł sponsorowany, czyli po prostu reklama
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        asus Turbo Key...u mnie "podkręcał" o całe 5% :) i obojętnie na jakim profilu - 5% to był szczyt możliwości tego "cuda", podczas gdy w bios spokojnie profil 20% działał , a na manualu spokojnie 40%!Funkcja EPU nie działa po jakimkolwiek podkręcaniu ! śmieszne..w ogóle Asus teraz zszedł na psy , może za bardzo martwią się o dwutlenek węgla , a mniej o użytkowników , którzy kupowali jego produkty aby podkręcać i nic ich nie obchodzi CO2.Widziałem płyty asusa , które nie rozpoznają poprawnie nawet pamięci!tylko ponoć dedykowane!dla mnie to skandal ,że płyta reklamowana jako obsługująca ddr3 1333 pokazuje taką pamięć jako ...800Mhz!bez możliwości zmiany , a FSB można podciągnąć tylko do 250?!bo płyta nie wstaje , a funkcja przeciwprzepięciowa i zapobiegająca za mocnemu przetaktowaniu to marketing i bajki - szybciej zworką zresetuje.Pożegnałem się już dawno z Asusem za takie numery !
                        • avatar
                          d i l
                          0
                          Ja mam dvd-ika ASUSa i soft do mierzenia zaoszczędzonych drzew, że niby mniej się spali w elektrowni - żal, że aż dupę ściska.:P
                          • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            Nick: ASUS Polska
                            Reklama :p
                            • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              Dałem kciuk w górę, fajnie się takie głupoty czyta...XD
                              • avatar
                                tomciog14
                                0
                                O TPU nie powiem wiele, ale EPU mogę pochwalić. Mam płytę pod 775 z EPU i jeśli chodzi o zadania jakie ma ona spełniać daje ocenę 4/6. Nie jest to idealne rozwiązanie, bo po konfiguracji opcji w profilach (podkręcenie CPU w procentach, napięcie mostka, napięcie procesora i obroty wentylatora) jest możliwość, by program sam przełączał się pomiędzy nimi, co niestety nie zawsze jest stabilne i zdarzały mi się zwiechy. Jednak kiedy ręcznie ustawiam (zwykle dla przeglądania neta CPU - -25%, obniżenie napięcia i zmniejszenie obrotów fana) komp drastycznie cichnie, taktowanie to około 1.3GHz na rdzeń a jego temperatura nawet poniżej 30C. Jest też jeden profil podkręcający, gdzie mogę podkręcić procesor nawet o 30% ale stabilne jest ok 15%. Ogólnie fajne rozwiązanie ale niedopracowane do końca. A i jak wyżej kolega jacent napisał, gdy podkręcisz w BIOS-ie, wtedy EPU już nie działa, musisz wrócić do standardowych ustawień.
                                • avatar
                                  Konto usunięte
                                  0
                                  Mam p5q-pro i system epu. Pamięci geil ultra 2ddr 1x1GB. Producent zaleca napięcie 2,1V( na domyślnym idą na 1.8). Po ustawieniu tej wartości w biosie epu się blokuje bo nie działa gdy zrobimy oc .....
                                  • avatar
                                    Chiny_X
                                    0
                                    bryniol - zawsze mozesz w epu ustawic zmniejszanie napięcia na hevy

                                    Ja mam M4A79XTD z epu i mi sie to podoba zwłaszcza jak zostawiam kompa na noc włączonego hałas faktycznie duuuużo mniejszy a jak z pradem to nie wiem bo nie mam mozliwosci sprawdzenia.

                                    Jedyny minus to właśnie ten wspomniany ze po jakim kolwiek oc(nawet po powrocie do domyślnych), trzeba resetować kompa zeby program zaczą działać tak ze myśle ze 7/10 mozna dać
                                    • avatar
                                      tomcorek
                                      0
                                      Już myślałem że to będzie coś tak dobrego jak uGuru na płytach Abit, ale do tej pory nie widziałem na żadnej czegoś tak dobrze działającego. Jak ktoś wie o płycie z czymś takim to chętnie się dowiem.
                                      • avatar
                                        Overclocker
                                        0
                                        nieiwem jak wy ale ja wole zeby komp zrzeral prad i byl wydajny niz oszczedzal mi zlotowke rocznie na pradzie i udawal energo oszczednego !!
                                        asus dobrze mysli ale jak to sie ma do wydajnosci to pokaza testy niebawem na benchmarku :)