Myszki

Technologia BlueTrack. Rewolucyjna mysz Microsoft Explorer?

przeczytasz w 2 min.

Co jakiś czas w świecie produktów komputerowych pojawiają się zarówno rzeczy rewolucyjne jak i takie, które uznawane są za rewolucyjne tylko przez swego producenta. Gigant z Redmond ma dość mocny powó

Co jakiś czas w świecie produktów komputerowych pojawiają się zarówno rzeczy rewolucyjne jak i takie, które uznawane są za rewolucyjne tylko przez swego producenta. Czy rewolucyjna jest mysz Microsoft Explorer Mouse, postaram się sprawdzić . Gigant z Redmond ma bowiem dość mocny powód, by zrobić z tej myszki „marketingowy hit”. Chodzi tu o opracowanie i zastosowanie technologii Blue Track.

Przyjrzyjmy się więc informacjom podawanym przez Microsoft na jej temat:

Układ optyczny Blue Specular: szerokokątne soczewki do przetwarzania obrazu tworzą dokładną replikę powierzchni zamiast rozmazanych, nieostrych odwzorowań generowanych przez laserowe myszy wysokiej jakości. Promień odbity od podłoża trafia bezpośrednio do układów optycznych zapobiegających rozproszeniu światła. Taki system zapewnia optymalne sterowanie i duży odstęp sygnału od szumu (SNR) nie tylko na wszystkich powierzchniach obsługiwanych przez myszy laserowe i optyczne, lecz także w trudniejszych warunkach. Konfiguracja optyki Blue Specular jest mniej wrażliwa na kurz i zanieczyszczenia, niż w myszach laserowych.

Niebieskie światło: niebieskie światło odpowiada fali o długości 470 nanometrów i zapewnia wysoki kontrast obrazu, który poprawia sterowanie myszą. Przykładowo, na niektórych powierzchniach papierowych występują fluorescencyjne barwniki, które korzystnie wpływają na niebieskie światło zwiększając natężenie odbijanego sygnału w porównaniu z wiązką podczerwonego światła laserowego.

Technologia BlueTrack: BlueTrack to najbardziej zaawansowana na świecie technologia ustalania pozycji myszy, która nadaje się do zastosowań nie tylko na wszystkich powierzchniach obsługiwanych przez urządzenia laserowe i optyczne, lecz także w trudniejszych warunkach. Jest to możliwe dzięki połączeniu precyzji lasera z zasięgiem i wydajnością układów optycznych. Takie rozwiązanie radzi sobie na podłożach, których nie obsługują myszy laserowe, np. marmur i granit oraz myszy optyczne, np. stoły z lakierowanego drewna, czy powleczone farbą metalowe meble biurowe.

Specjalizowane układy scalone (ASIC) w technologii CMOS: opracowany przez firmę Microsoft krzemowy układ, który zapewnia duże możliwości w zakresie ustalania pozycji myszy dzięki zastosowanej architekturze pikseli i zaawansowanym algorytmom. Soczewka oświetlająca: element optyczny, który we współpracy ze źródłem rozproszonego światła wyznacza rozmiar wiązki padającej na podłoże. Dzięki szerokiej wiązce technologia BlueTrack umożliwia pracę na najbardziej wymagających powierzchniach, takich jak dywan, czy tkanina.

Źródło rozproszonego światła: źródło światła oparte na technologii BlueTrack zostało zoptymalizowane pod kątem bardziej równomiernego oświetlania, niż w przypadku obecnie dostępnych myszy laserowych i optycznych. Jest to możliwe dzięki osadzeniu źródła światła w rozpraszającym układzie optycznym, który wygładza intensywnie naświetlone pola w obszarze roboczym.

Sporo tego, jednak technologie technologiami, przejdźmy więc do bardziej „przyziemnych” spraw.