Dyski

Test: na czym najlepiej przenosić dane

przeczytasz w 2 min.

Czy większe dyski zewnętrzne 3,5" są szybsze od małych 2,5"? Lepiej wybrać pendrive czy kartę flash? Kto potrzebuje dysku 4 TB i kiedy zdecydować się na SSD? Zobacz przegląd rynku nośników danych.

Kiedyś wybór nośnika danych był sprawą bardzo prostą. Użytkownicy mieli do dyspozycji dyski twarde oparte na technologii talerzowej, stacje dysków optycznych, czy w końcu niezapomnianą, ale dziś już rzadko spotykaną stację dyskietek magnetycznych. Technologia szła jednak do przodu i dziś mamy mnóstwo różnego rodzajów nośników, a ich wybór przestał być tak oczywistą sprawą. Już sama decyzja co do wewnętrzego dysku przestała być prosta, bo z jednej strony mamy klasyczne talerzowe napędy o wielkich pojemnościach, a z drugiej dyski SSD oparte na pamięciach flash, które imponują osiągami oraz oszczędnością, ale ich pojemności oraz ceny nadal specjalnie nie zachęcają.  Jeśli chodzi o nośniki zewnętrzne - wybór również nie jest łatwy.

Dawniej, gdy następowała potrzeba przeniesienia dużej ilości danych, należało po prostu wykręcić twardy dysk z komputera i ruszyć z nim na spacer. Było to rozwiązanie nie dość że niewygodne, to jeszcze ryzykowne. Zdarzało się, że po takiej podróży twardy dysk po prostu odmawiał posłuszeństwa. Sytuację ratowały nośniki optyczne jak płyty CD, a następnie DVD. Ich wadą był jednak spory czas zapisu, a rosnąca pojemność nie nadążała z zapotrzebowaniem użytkowników. Wydawałoby się, że ich rolę przejmą dyski Blu-ray, ale cena tego rozwiązania nadal nie jest szczególnie atrakcyjna.

Obecnie mamy do wyboru naprawdę szeroki wybór nośników, na których możemy przenosić dane, i to spokojni o ich bezpieczeństwo. Zapewne wielu z was ma zawsze w kieszeni przenośną pamięć flash, a producenci oferują szeroki wybor dysków zewnętrznych.W zależności od potrzeb, możemy wybrać niewielki dysk, który da się zabrać ze sobą dosłownie wszędzie, albo większe konstrukcje o dużej wydajności, którą mogą się składać nawet z kilku dysków działających w macierzy RAID.

Wadą przenośnych pamięci flash była z początku ich niewielka pojemność, ale teraz - jeśli tylko przyjdzie nam na to ochota - możemy zaopatrzyć się w pendrive o pojemności sięgającej nawet 128 GB. Jest to znakomite rozwiązanie, jeśli chodzi o przenoszenie niewielkich ilości danych. Jednak jeśli potrzebujemy przenieść ich większą ilość, znacznie lepszym wyjściem będzie zakup dysku zewnętrznego. Należałoby sie zastanowić, jaki nośnik będzie odpowiedni dla poszczególnych potrzeb.

Artykułem tym zaczynamy serię tekstów dotyczących nośników danych. Zdecydowaliśmy się sprawdzić wydajność najróżniejszych rozwiązań dostępnych na rynku. W porównaniu znalazła się między innymi karta SD, klasyczny „pen”, niewielkie 2,5"-calowe dyski podłączane do portu USB, oraz większy dysk zewnętrzny wykorzystujący między innymi interfejs FireWire. Sprawdziliśmy również jak przedstawia się wydajność różnych rozwiązań na tle klasycznych dysków talerzowych (SATA) oraz budżetowego dysku SSD. Już wkrótce lista zostanie uzupełniona o kolejne modele, w tym także wykorzystujące interfejsy eSATA i USB 3.0.

Celem testu nie jest wskazanie najwydajniejszej konstrukcji, ponieważ porównanie na zasadzie "co jest lepsze" produktów z naprawdę bardzo różnych klas cenowych i zaprojektowanych dla różnych zastosowań nie ma większego sensu. Dzięki testom chcemy jedynie uwypuklić różnice w konstrukcjach opartych na różnych technologiach, znaleźć ich słabe oraz mocne punkty. To z kolei sprawi, że wybór odpowiedniego nośnika powinien stać się łatwiejszy.