Monitory

Testy paneli LCD: 22" iiyama E2200 WS

przeczytasz w 2 min.

E2200 na tle innych paneli LCD (szczególnie tych z matrycami IPS, choćby NEC GX2 za 2100 zł) - swoimi możliwościami nie rzuca nas na kolana, ale z całą pewnością robi to cena, za jaką można go mieć. i

charakterystyka
  
typ matrycy
22" TN
plamka 0.282 mm
powłoka ekranu
matowa
 
rozdzielczość
1650x1080
 
czas reakcji
5 ms
realne 12~14 ms
Jasność / Kontrast
300 cd/m2 ; 1000:1
 
paleta barw
16.2 mln
 
Kąty widzialności
poziom / pion
170°/160°
realne: 120°/130°
wyjścia/wejścia
D-Sub, DVI
 
inne cechy
wbudowane głośniki 2x1W
 
wyposażenie
instrukcja, kabel D-Sub, audio
brak kabla DVI
oprogramowanie
brak
 
   
ergonomia
  
regulacja wysokości
regulacja nachylenia
Pivot
obrót w  poziomie
NIE
TAK: 5° przód, 20° tył
NIE
NIE
 
możliwość zawieszenia
TAK (demontowalna noga) 
zasilacz
wbudowany
 
szerokość ramki
boki: 1,9cm, góra: 1,9cm, dół: 4,1cm
 
spełniane normy
ISO 13406-II
 
inne przydatne
-
 
   
warunki gwarancyjne
3 lata
 
opakowanie
kartonowe pudło, styropianowe wypełnienia
 

iiyama E2200WS to panoramiczny monitor z gatunku "niedrogie TN o dużej przekątnej". Panel jest szaro-czarny, ma dużą gładką podstawkę, z przodu sześć przycisków - jednym słowem wygląda standardowo. Swoimi wyrobami iiyama niestety nie wznosi się na wyżyny elegancji i estetyki, ale jej produkty nie kłują też w oczy. Monitor jest po prostu monitorem, a nie 'dziełem sztuki' czy 'ołtarzykiem'.

Całość prezentuje się więc naszym zdaniem skromnie, ale raczej w pozytywnym tego słowa znaczeniu - nie mdli nadmiarem niepotrzebnych detali. To produkt skierowany zdecydowanie dla tych użytkowników, którzy bardziej cenią sobie 'swoją pracę' na ekranie monitora, niż samo piękno produktu na którym pracują.

Bardzo sensowym pomysłem jest oferowanie dwóch wersji tego samego monitora: tańszy, wyposażony tylko w wejście analogowe D-Sub, oraz droższy o 200 zł z dodatkowym cyfrowym złączem DVI. Niestety, w obu wersjach w pudle z monitorem znajdziemy tylko kabel D-Sub. DVI trzeba dokupić oddzielnie.

E2200 można zamontować na ramieniu VESA lub na ścianie - otwory montażowe ukryte są pod specjalną klapką maskującą.

Panel nie jest na tyle 'ekskluzywny', aby chwalić się funkcją pivot, czy regulacją położenia ekranu w pionie. Zresztą pivot w monitorach z matrycą TN zawsze uważaliśmy za coś 'nienormalnego'.

Ergonomia przycisków OSD nie budzi zastrzeżeń. Funkcje do nich przypisane są logiczne, można szybko nauczyć się efektywnie z nich korzystać. Nie ma też problemu z przejściem do konfiguracji jasności, czy kontrastu jednym tylko przyciśnięciem przycisku. Ostatni z przycisków - 'power' - wyposażony jest w diodę, świecącą lekką zielenią.

W iiyamie zintegrowano dwa jednowatowe głośniki... Czy naprawdę chcecie przeczytać co nich myślimy? ;) Na szczęście nie zajmują zbyt dużo miejsca i nie powiększają obudowy. Odnosimy nawet wrażenie, że te głośniki pełnią bardziej rolę estetyczną, niż funkcjonalną. Perforowany plastik, który je zasłania, jest w pewnym sensie elementem 'wystroju' monitora, a głupio by było przecież robić takie 'perforowanie', gdyby nic pod nim nie było ;)