Na topie
| 2011-09-08

WD Scorpio 2.5 SATA HDD - dyski twarde do laptopów

kategoria: dyski HDD

Producenci: Western Digital

 

WD Scorpio Black 750GB - test, cena

Ten produkt znajdziesz w sklepie benchmark.plSzukasz bardzo pojemnego i dobrego dysku do laptopa? Jeśli tak, pewnie zdajesz sobie sprawę, że zakup nośnika SSD jest w takim wypadku nieopłacalny. Wówczas warto zwrócić uwagę na dyski twarde. Mieliśmy okazję przetestować dwa nośniki WD 2,5", które są przeznaczone do komputerów przenośnych.

Jeden z nich ma pojemność 750 GB i 7200 obr./min, drugi zaś jest mniej wydajny, jednak oferuje aż 1 TB miejsca na dane. Jeżeli potrzebujesz dużej przestrzeni dyskowej w laptopie, wybór jednego z tych dysków będzie uzasadniony - zwłaszcza że są dostępne w niewygórowanej cenie.
 

WD Scorpio Black 750 GB

WD Scorpio Black 750 GB

Podstawowa specyfikacja

Oznaczenie modelu: WD7500BPKT
Interfejs: SATA II (3 Gb/s)
Format wielkości: 2,5”
Pojemność: 750 GB
Prędkość obrotowa: 7200 obr./min.
Deklarowany transfer maks.: 180 MB/s
Pamięć cache: 16 MB
Deklarowany czas dostępu: 4,2 ms
Deklarowane zużycie prądu: 1,75 W
Poziom generowanego hałasu: 28 dBA
Waga: 115 g
Cena: 350-450 zł
 

» Zobacz pełną specyfikację na stronie producenta

 

 

Dyskiem Scorpio Black zarządza kontroler Marvell 88i9045-TFJ2. Kość pamięci cache to Winbond W9425G6 JH-5 SDRAM o pojemności 128 Mb (16 MB). Co ciekawe jednak, firma Winbond podaje na swojej stronie, że kość ta ma 256 Mb pojemności. Najwyraźniej tylko połowa z tego zagospodarowana jest przez kontroler. Pojemność dysku po sformatowaniu NTFS wynosi 699 GB.

Urządzenie należy do naprawdę udanych nośników HDD formatu 2,5 cala. Przeprowadzone testy wykazały, że pod względem wydajności nie ustępuje nawet większym dyskom 3,5 cala. Realne transfery danych osiągały poziom 110-120 MB/s. Więcej wyników prezentujemy w dalszej części artykułu.

Dyski do laptopa - technologie zastosowane w nośnikach WD

Advanced Format

W celu zapewnienia dalszego wzrostu pojemności talerzowych dysków magnetycznych producenci stosują formatowanie 4K. Zmiana rozmiaru sektora z 512 bajtów do 4096 bajtów pozwoliła na uzyskanie od około 7 do 11% przestrzeni więcej, przy zachowaniu tej samej powierzchni talerza. 

Formatowanie 4K pozwala również na zastosowanie rozszerzonego pola dla algorytmów kodowania korekcyjnego (ECC,100 bajtów). Im większą gęstość zapisu stosują producenci, tym większe ryzyko występowania błędów – poszczególne bity są tak blisko siebie, że zapisanie jednego może mieć negatywny wpływ na bit sąsiedni. Aby zapobiec powstawaniu błędów w pojemnych dyskach stosuje się właśnie Advanced Format z rozszerzonym ECC.

Advanced Format
Źródło: en.wikipedia.org

4-kilobajtowe sektory są też łatwiejsze do zapisania i odczytania. Kontroler dysku wciąż musi wykonać jedno ECC na każdy sektor, ale sektory są obecnie czterokrotnie większe, więc jest ich cztery razy mniej. Im mniej operacji na ECC, tym mniej zużytego czasu procesora i pośrednio wyższa wydajność.

ShockGuard i SecurePark

Technologia ShockGuard w połączeniu z SecurePark dba o zachowanie bezpieczeństwa danych poprzez odpowiednią ochronę podzespołów mechanicznych w czasie przenoszenia, braku aktywności lub wykrycia silnych wstrząsów i wibracji (do 400 G). Głowica dysku zaparkowana jest poza powierzchnią samego talerza, minimalizując ryzyko uszkodzenia jego powierzchni.

IntelliSeek i WhisperDrive

Dysk wykonuje ruchy ramieniem głowicy tylko wtedy, gdy jest to konieczne, korzystając z opóźnień dostępu powodowanych przez ruch obrotowy talerza. Testy pokazują, że nie powoduje to zmniejszenia wydajności nośnika, ale ogranicza jego energochłonność.

Cały proces najlepiej obrazuje animacja umieszczona na stronie producenta.

Dysk obraca się z prędkością 7200 obr./min. więc jego wydajność jest podwyższona, ale według producenta Scorpio Black zużywa tyle prądu, co typowy dysk 5400 obr./min. WD postarało się też o ograniczenie głośności pracy urządzenia (WhisperDrive) – musimy przyznać, że w czasie wykonywania benchmarków dysk był prawie bezgłośny. Dodatkowo jego temperatura nie przekraczała 36 stopni Celsjusza w pececie i ok. 39 stopni w laptopie.

 

  WD Scorpio Black 750GB
  plusy:
• wysoka wydajność transferu (w swojej klasie)
niski pobór prądu
niewielkie nagrzewanie się
cicha praca
dobra relacja ceny do pojemności
  minusy:
dość długi czas dostępu do danych
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 350 - 450 zł
Dobry Produkt benchmark.pl 

 odsłon: 39398


Ostatnie komentarze do artykułu

racedriver

2011-09-15 12:43:46

@rdaneel skoncz juz gowaniarzu, bo tylko robisz z siebie posmielisko. i pocztaj fachowe fora internetowe, a nie te z onetu czy samosi, a potem sie wypodwiadaj.

infinitimind

2011-09-14 12:43:47

Ja mam od ponad roku Scorpio Blue w swoim laptopie i nic się nie dzieje. Sam zastanawiam się nad wymianą dysku na trochę szysbszy aby ten Blue przekształcić w przenośny. Nie rajcuje mnie 60GB na SSD bo posiadając internet 25Mb/s to...

rdaneel

2011-09-13 09:56:57

Po pierwsze pędź szczeniaku ze swoją nowomową. Po drugie: właśnie przeczytałem komentarz na forum o podających dyskach WD w ilości 1 sztuki. I tak tworzy się plotka...

zobacz wszystkie komentarze (14)

skomentuj artykuł

Polecamy
Polecane klawiatury. TOP 10 - maj 2016
Szukasz najlepszej klawiatury? W TOP 10 polecamy wyróżniające się lub ...
kategoria: klawiatury producent: A4Tech Ocena: - 13
Samsung Galaxy S4 mini - sukces w mniejszej skali?
S4 mini ma wielkość zbliżoną do S2, ale wydajnościowo konkurować może z ...
kategoria: producent: - Ocena: - 34
Nokia Lumia 520: jak tani może być dobry Windows Phone 8?
Najnowszy budżetowy smartfon Nokii sprzedaje się jak ciepłe bułeczki. ...
kategoria: smartfony, telefony producent: Nokia Ocena: 13 28
LG Swift G: gdyby przy tworzeniu Nexusa 4 nie maczało rąk Google
Niepozorny na pierwszy rzut oka smartfon, Nexus 4 tak jak widzi go LG, który ...
kategoria: smartfony, telefony producent: LG Ocena: 9 16
Grid 2 – optymalne karty graficzne i recenzja gry
Świetna oprawa audiowizualna i rozgrywka bardziej w klimatach arcade niż ...
kategoria: gry producent: Codemasters Ocena: 6 57