Na topie
| 2012-03-07

Widgety Android - 15 polecanych widżetów

kategoria: oprogramowanie -> do smartfonów

Producenci: Google

 

Widgety na Androida

widgety android 

Widgety Android - zrobiło się o nich głośno od momentu, gdy mobilne systemy operacyjne stały się bardzo popularne. Nie brakuje ich również na pecetach, ale tam nie są stosowane w takiej ilości i różnorodności, jak na smartfonach i tabletach. Osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze smartfonami pragniemy przypomnieć, że pod pojęciem widgetów kryją się bardzo małe i relatywnie proste programy, które wyświetlają się i działają bezpośrednio na pulpicie systemu operacyjnego.

Cel działania tych programików jest prosty – są to narzędzia stworzone zazwyczaj do wykonywania jednej czynności (np. wyświetlania aktualnej pogody, sprawdzania poczty, dodawania notatek) lub grupy podobnych czynności (np. zmiany kilku ustawień systemowych). Trzeba przy okazji dodać, że pomimo niezbyt skomplikowanej funkcjonalności widgety cieszą się szybko rosnącą popularnością i dużym zainteresowaniem. Obecnie można pokusić się nawet o stwierdzenie, że dla wielu osób są one jednym z najważniejszych elementów mobilnego systemu.

Android jest zazwyczaj tuningowany przez poszczególnych producentów, którzy dołączają do niego zestaw standardowych widżetów dostępnych wprost po wyjęciu telefonu z opakowania. Z pewnością wśród nich znajdzie się sporo ciekawych i przydatnych pozycji, my jednak postaramy się zaproponować garść własnych propozycji, które pozwolą poszerzyć funkcjonalność Androida. Poszczególne aplikacje instalowaliśmy głównie w systemie w wersji 2.3, działającym na pokładzie smartfona HTC Sensation XL. Ta wersja Androida jest obecnie najpopularniejsza (około 58% użytkowników).

1. Beautiful Widgets

Jednym z najbardziej popularnych widżetów jest z pewnością „Zegar z pogodą” znany ze smartfonów HTC, jednak nie każdy przecież używa urządzeń tego producenta. Jak temu zaradzić? Proponujemy rozważyć zakup pakietu Beautiful Widgets. Niestety zestaw ten nie jest darmowy, ale przyznać też trzeba, że nie kosztuje dużo (ok. 8 zł). Do dyspozycji otrzymamy zegar, pogodę (lub zegar z pogodą), podstawowe kontrolki (m.in. Wi-Fi, Bluetooth, GOS, łączność 3G/4G, tryb samolotowy itp.) oraz ikonę baterii i kalendarza. Wszystko to wykonane z dobrze zaprojektowanych bitmap i wzbogacone efektownymi animacjami. Wygląd zmieniać możemy też używając jednego z wielu darmowych motywów, które znajdziemy w Android Markecie.

» Pobierz

2. AudioManager

AudioManager

Buszowanie po menu systemowym Androida w poszukiwaniu kilku różnych ustawień odnoszących się do głośności alarmu, multimediów, powiadomień, dzwonka, dźwięków systemowych i rozmów z pewnością nie należy do czynności wybitnie przyjemnych. Mamy jednak możliwość zmiany tej sytuacji, korzystając z AudioManagera. Na pulpit dodać możemy wersję dużą lub małą, z pełnym lub przezroczystym tłem oraz skórkami. Po dotknięciu widżeta mamy możliwość dokonania wszystkich zmian w jednym miejscu oraz zapisania lub wczytania profili ustawień. Aplikacja jest darmowa.

AudioManager

» Pobierz

3. Battery Widget

Battery Widget

Jest to prosty widżet prezentujący w graficzny i tekstowy sposób procent naładowania baterii, jej temperaturę oraz dodatkowo – zapełnienie pamięci urządzenia. Może to być ważne w szczególności dla użytkowników, których telefony nie prezentują dokładnej, cyfrowej wartości zapełnienia akumulatorka. Po kliknięciu aplikacyjka prezentuje też stopień wykorzystania zasobów systemowych (procesor i pamięć RAM).

» Pobierz

4. Evernote Widget

Evernote Widget

Widżet ten instaluje się wraz z aplikacją Evernote, ale możemy go też doinstalować oddzielnie. Evernote służy do szybkiego tworzenia notatek i przechowywania ich w internetowej chmurze. Program na co dzień sprawdza się doskonale – dostęp do notatek otrzymujemy zarówno z poziomu smartfona, jak i tabletu oraz komputera PC. Nawet jeśli wszystkie urządzenia zostaną wyczyszczone (sformatowane), to informacje pozostaną dostępne za pośrednictwem przeglądarki internetowej (wymagane logowanie na konto). Dzięki widżetowi do notatek możemy szybko dodać zdjęcia lub nagrania głosowe oraz błyskawicznie otworzyć zapisane dokumenty.

» Pobierz

5. ColorNote

ColorNote

ColorNote to zestaw widżetów pozwalający obkleić wybrany pulpit kolorowymi karteczkami, na których umieścić możemy krótkie notatki. Widżet może zajmować powierzchnię 2x2 lub 1x1, a oprócz funkcji typowych notatek możemy dodawać listy czynności, które planujemy wykonać w danym dniu miesiąca (inna lista na inny dzień). Aplikacja odpowiednia w sytuacji, gdy pamięć przestaje ogarniać ilość informacji napływających każdego dnia.

» Pobierz

6. The Weather Channel

The Weather Channel

Jesteście żądni precyzyjnej prognozy pogody połączonej z ostrzeżeniami o wyjątkowo złowrogich zagraniach matki natury? Jeśli tak, widżet The Weather Channel z pewnością spełni pokładane w nim nadzieje. Oprócz informacji o temperaturze i ewentualnych opadach zostajemy poinformowani również o relatywnej wilgotności powietrza, prędkości wiatru, intensywności promieniowania UV, widoczności oraz czasie wschodu i zachodu słońca. Możemy też sprawdzić pogodę przeglądając mapę.

The Weather Channel

» Pobierz

7. Advanced Task Killer

Advanced Task Killer

Jeśli jesteśmy wyczuleni na ilość wolnej pamięci RAM jaką dysponuje smartfon, ale nie chcemy zagłębiać się w dokładną listę procesów przeznaczonych na odstrzał, możemy użyć superprostego widżeta o nazwie Advanced Task Killer. Po jego naciśnięciu pamięć operacyjna zostanie oczyszczona w maksymalnym stopniu możliwym do uzyskania w danej chwili. Aplikacje istotne do prawidłowego działania systemu nie zostaną zamknięte.

» Pobierz

Na następnej stronie: kolejne polecane widgety androidodsłon: 210002


Ostatnie komentarze do artykułu

PhobosX

2012-04-07 20:04:06

Ja tam nie mam zadnych problemow z androidem, wrecz przeciwnie. Ty by chciał żeby wszystkie aplikacje znajdowaly się w SO? Wtedy byś płakał że system duzo zajmuje i muli. Każdy konfiguruje system pod siebie aplikacjami i to jest zaleta nie...

K8v8M

2012-03-14 19:25:48

Najbardziej zabawne jest to, ze większość tych programików rozwiązuje problemy których źródłem jest sam telefon/system. Zgodnie z naczelną zasadą informatyzacji LOL. Czy android jest naprawdę tak słabym systemem? Pytam...

BlackDragon

2012-03-14 12:30:09

Task Killery mają swoje dobre i złe strony. Ja na początku starałem się ich nie używać wcale, jednak po kilku akcjach typu 35% baterii zjedzone przez noc, przed spaniem zabijam profilaktycznie wszystkie programy....

zobacz wszystkie komentarze (21)

skomentuj artykuł

Polecamy
Polecane klawiatury. TOP 10 - maj 2016
Szukasz najlepszej klawiatury? W TOP 10 polecamy wyróżniające się lub ...
kategoria: klawiatury producent: A4Tech Ocena: - 13
Samsung Galaxy S4 mini - sukces w mniejszej skali?
S4 mini ma wielkość zbliżoną do S2, ale wydajnościowo konkurować może z ...
kategoria: producent: - Ocena: - 34
Nokia Lumia 520: jak tani może być dobry Windows Phone 8?
Najnowszy budżetowy smartfon Nokii sprzedaje się jak ciepłe bułeczki. ...
kategoria: smartfony, telefony producent: Nokia Ocena: 13 28
LG Swift G: gdyby przy tworzeniu Nexusa 4 nie maczało rąk Google
Niepozorny na pierwszy rzut oka smartfon, Nexus 4 tak jak widzi go LG, który ...
kategoria: smartfony, telefony producent: LG Ocena: 9 16
Grid 2 – optymalne karty graficzne i recenzja gry
Świetna oprawa audiowizualna i rozgrywka bardziej w klimatach arcade niż ...
kategoria: gry producent: Codemasters Ocena: 6 57