A Way Out - bycie oryginalnym jednak popłaca? Gry

A Way Out - bycie oryginalnym jednak popłaca?

opublikowano przez Maciej Piotrowski w dniu 2018-05-06

Tyle się mówi, że w branży gier nie warto być oryginalnym. To ponoć za duże ryzyko. Mimo to twórcy A Way Out odważyli się pójść tą drogą i…bardzo dobrze na tym wyszli. Czyżby to oznaczało, że nieszablonowe pomysły wrócą do łask? Oj, nie byłbym taki pewny.

marketplace
Ocena benchmark.pl
Plusy

świeże spojrzenie na rozgrywkę w kooperacji; niewysoka cena gry; prawdziwie filmowa, emocjonująca przygoda; mini gry

Minusy

drobne błędy; pomysł raczej się nie zakorzeni

A Way Out - recenzja

Niezależni twórcy nie mają łatwo - nie dość, że by dotrzeć do graczy muszą przebić się przez szum medialny tworzony wokół produkcji największych branżowych tuzów pokroju Ubisoftu, EA czy Rockstara to jeszcze przychodzi im zmierzyć się z całą branżową otoczką – od analityków przewidujących poziomy sprzedaży, po dystrybutorów i rosnące wymagania samych graczy.

A Way Out - ucieczka na motocyklach

A Way Out przeszło podobną drogę. Bo choć za jej dystrybucję wzięło się Electronic Arts to jednak ostatnie doniesienia o wczesnych prognozach sprzedażowych mogą wskazywać, że włodarze tego koncernu nie liczyli na przesadnie wielki sukces tej produkcji. Owszem, widzieli w niej spory potencjał, ale raczej na ciekawostkę niż na grę, która będzie w stanie wstrząsnąć dość skostniałym już gatunkiem gier kooperacyjnych.

Tymczasem w połowie kwietnia sprzedaż A Way Out przekroczyła barierę miliona egzemplarzy. Sporo, prawda? A weźcie jeszcze pod uwagę, że do wspólnej gry ze znajomym bądź przyjacielem wystarczy jedna gra i specjalna jej wersja „zaproszeniowa”, którą bez problemu da się pobrać z sieci. 

Chyba można więc ostrożnie przyjąć, że w A Way Out zagrało jak dotąd 2 miliony graczy. W nieco ponad 2 tygodnie od jej premiery! Co tu dużo gadać, taki wynik musi robić wrażenie.

5 scen, w których docenicie pomysłowość twórców A Way Out

No dobrze, ale co tak ujęło graczy w A Way Out (oprócz darmowej gry oczywiście), że zewsząd słychać pochwały? Cóż, chyba najlepiej przedstawić to na przykładach. Trzeba bowiem zrozumieć jedno – inaczej czaruje się jednego gracza, a inaczej – współpracującą ze sobą dwójkę. 

W tym drugim wypadku rozgrywka powinna nie tylko stawiać przed graczami wspólne wyzwania, ale przede wszystkim zaskakiwać. I A Way Out to właśnie robi, w iście filmowym stylu zaskakuje, porywa, zachwyca. Czym? A choćby wymienionymi poniżej akcjami. Nie bójcie się, będzie bez spojlerów.

A Way Out - ucieczka z więzienia

Wspinaczka plecy w plecy

To bez wątpienia najsłynniejsza scena, o której zresztą rozpisywano się jeszcze przed premierą gry. Wspinaczka plecy w plecy była widoczna już na pierwszym zwiastunie gry. Ostatecznie jednak to co otrzymaliśmy z jednej strony zdumiewa prostotą (że też nikt wcześniej o tym nie pomyślał), z drugiej – dostarcza niesamowitej wręcz frajdy. Tu liczy się świetne zgranie obu graczy, a przecież o to właśnie w kooperacji chodzi, czyż nie?

A Way Out - wspinaczka plecy w plecy

"Skok wiary"

Tę akcję też widać na zwiastunach A Way Out, choć bez towarzyszącej jej mechaniki. A to właśnie ona czyni z niej tak niezwykły patent w zabawie we dwóch. Skok skokiem, ale złapanie towarzysza w locie, gdy mamy na to dosłownie kilka sekund to już zupełnie inna sprawa. Doskonałość w każdym calu.

A Way Out - skok w kierunku towarzysza

Ucieczka przed płatnym zabójcą

W tym przypadku świetną robotę robią jednoczesne ujęcia z różnych kamer. Daje to niezwykle filmowe uczucie. Poza tym pozwala rozwinąć skrzydła przyjętej koncepcji dzielonego ekranu, w których widzimy tę samą akcję z różnych perspektyw. Do tego dochodzi jeszcze jej kooperacyjne zwieńczenie.

A Way Out - ucieczka przez płatnym zabójcą

Spływ łodzią

Niby nic takiego, bo przecież pływanie łodzią i wiosłowanie były już obecne w sporej ilości innych gier, ale to z A Way Out wymaga znacznie więcej, i to od obu graczy. Bez dobrego zgrania nie ma nawet co myśleć o pokonaniu piętrzących się przed nami bystrzyn, progów wodnych i wodospadów. Ba, potrzeba go też na końcu tej niezwykłej sceny. Dość powiedzieć, że choć cała akcja z łodzią rozpoczyna się leniwie, to emocje rosną tu z każdą sekundą, aż do iście hollywoodzkiego końca.

A Way Out - spływ łodzią

Spadochronowe szaleństwo

Miało być bez spojlerów, a więc ni słowem nie wspomnę o całej fabularnej otoczce tej sceny. Wystarczy, że ograniczę się krótkiego podsumowania roli obu graczy – „dogonić, złapać, wylądować”. 

A Way Out - lot ze spadochronem

Takich dwóch, jak nas trzech to nie ma ani jednego

Podobnych akcji w A Way Out jest całkiem sporo. Niby wiele z nich już widzieliśmy w innych tytułach, ale jakoś nikt wcześniej nie wpadł na to by przedstawić je w taki sposób by nadawało się to do gry w kooperacji. Co więcej, by obaj gracze przez cały czas czuli się maksymalnie zaangażowani. 

I to właśnie to nieszablonowe podejście do tematu docenili gracze. Wbrew prognozom analityków w tym przypadku opłaciło się być oryginalnym i nie podążać utartymi szlakami. Czy jednak ten sukces ma szanse coś zmienić w branży gier? Czy najwięksi branżowi gracze dostrzegą wreszcie jak bardzo stali się wtórni powtarzając w kółko to samo?

A Way Out - zabawa na wózkach 

Szczerze? Wątpię. Chciałbym bardzo by tak się stało, ale niestety „jedna jaskółka wiosny nie czyni”. Co prawda, w branży gier zdarzają się jeszcze błyskotliwe pomysły, ale to że w ogóle zostają urzeczywistnione, to w większości zasługa kilku niepokornych twórców, którzy nie dają przegadać. 

I chwała im za to, bo dzięki nim my, gracze ceniący sobie przede wszystkim prawdziwie filmową, emocjonującą przygodę mają jeszcze w co się bawić. Inaczej czeka nas era sieciowych Battle Royale. Nie wiem jak wy, ale ja, nie mając wyboru, chyba pożegnałbym wówczas „granie" na dobre.

A Way Out - wspólna gra

marketplace

Komentarze

2
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    przeszedłem całą, 6h wystarcza cena gry 120zl ale drugi gracz gra za Free więc zawsze można po 60zl się zrzucić. Fajna historia aczkolwiek mało akcji w więzieniu i na minus zdecydowanie sterowanie a reszta super , to jak dobry film
    Zaloguj się