Radeon R7 SSD 240 GB – debiut AMD na rynku dysków SSD
SSD

Radeon R7 SSD 240 GB – debiut AMD na rynku dysków SSD

przeczytasz w 2 min.

Radeon R7 SSD 240 GB jest pierwszym dyskiem SSD w ofercie AMD. Za jego produkcją stoi firma OCZ.

Ocena benchmark.pl
  • 4/5
Plusy

kompatybilny z cieńszymi laptopami i Ultrabookami (7 mm grubości), w zestawie adapter do montażu w zatoce 3,5 cala, w zestawie pakiet Acronis True Image HD, niezła wydajność w testach zapisu 4 lata gwarancji ShieldPlus Warranty

Minusy

nienajlepsza wydajność w testach odczytu, wysoka cena

Marka AMD Radeon głównie kojarzy się z kartami graficznymi. Nie należy jednak zapominać, że sygnowane tą nazwą są jeszcze pamięci RAM (np. serie Value, Performance i Gamer), a od niedawna również dyski SSD - w tym przypadku chodzi o serię Radeon R7 SSD. Tak się składa, że otrzymaliśmy taki dysk do testów. Zadebiutował również w rankingu dysków SSD.

Na początku pragniemy jednak rozwiać wszelkie wątpliwości związane z producentem nośników. AMD nie ma możliwości produkcji dysków półprzewodnikowych, a więc musiało zlecić ich opracowanie innej firmie - padło na OCZ Storage Solutions, które od początku tego roku jest we władaniu koncernu Toshiba. Jak widać na opakowaniu, rewersie obudowy, czy instrukcjach, nikt się z tym specjalnie nie kryje – w sumie też nie ma po co, bo OCZ jest jednym z wiodących producentów SSD.

Radeon R7 SSD - porównanie

Modele Radeon R7 SSD zostały zaprojektowane z myślą o użytkownikach domowych, którzy wymagają jak najwyższej wydajności - głównie są więc adresowane do graczy i entuzjastów. Nie jest też tajemnicą, że powinny zainteresować zwolenników AMD, którzy chcą mieć w swoim komputerze jak najwięcej podzespołów z tej firmy. Sam producent chwali się, że jego nośniki plasują się wyżej od modeli Vertex 460. Powinniśmy liczyć na wysokie osiągi i niezawodność, a przy tym cieszyć się kompatybilnością z cieńszymi laptopami i efektownym wzornictwem. Sprawdźmy jak jest w rzeczywistości.

ModelAMD Radeon R7 SSD 240 GB
InterfejsSATA 6 Gb/s
Format2,5 cala (7 mm)
Pojemność240 GB
Deklarowany odczyt maks.550 MB/s
Deklarowany zapis maks.530 MB/s
Deklarowany IOPS – odczyt95 000
Deklarowany IOPS – zapis90 000
Deklarowany pobór prądu0,6 W (spoczynek), 3,45 W (praca)
Wytrzymałość2,3 miliony godzin
KontrolerOCZ Barefoot 3 M00
Kości pamięciToshiba A19 nm MLC NAND
Pamięć podręcznaMicron 512 MB DDR3-1333
Wymiary99,70 x 69,75 x 7,00 mm
Waga115 g
Zastosowane technologieAES 256, S.M.A.R.T., NCQ, TRIM, Idle Time Garbage Collection
Gwarancja4 lata
Cena639 złotych

Do serii Radeon R7 SSD należą modele o pojemności 120 GB, 240 GB i 480 GB – nam trafił się ten drugi. Wszystkie zostały zamknięte w 2,5-calowej obudowie o grubości 7 mm, a więc bez problemu zmieszącej się w cieńszych laptopach i Ultrabookach. W zestawie znajduje się również adapter do montażu dysku w desktopowej zatoce 3,5 cala, a także komplet śrubek montażowych. Na uwagę zasługuje też kod do pobrania pełnej wersji pakietu Acronis True Image HD, który pomoże w przeniesieniu danych ze starego dysku na nowy.

Producent zastosował tutaj kontroler OCZ Barefoot 3 M00, kości pamięci Toshiba A19 nm MLC NAND oraz 512 MB (2x 256 MB) pamięci podręcznej Micron DDR3-1333. Specyfikacja nośnika przypomina tą z modelu OCZ Vector 150, a główna różnica sprowadza się do zastosowanych kości pamięci (19 nm vs A19 nm). Pobór mocy wynosi 0,6 W w spoczynku i 3,45 W podczas obciążenia.

Średni czas bezawaryjnej pracy dysku oszacowano na 2,3 mln godzin, co jest jednym z lepszych wyników pośród topowych SSD. Zastosowane pamięci są na tyle wytrzymałe, że pozwolą na codzienne zapisywanie 30 GB danych przez 4 lata – łącznie daje to zatem współczynnik TBW (Total Bytes Written) na poziomie około 43 TB. W tym przypadku Radeon R7 wypada średnio, lecz i tak bez problemu powinien sprostać obciążeniu zwykłego użytkownika domowego.

Producent deklaruje, że wersja o pojemności 240 GB osiąga transfery do 550 MB/s przy sekwencyjnym odczycie oraz 530 MB/s przy sekwencyjnym zapisie danych. Z kolei liczba operacji wejścia/wyjścia na sekundę sięga 95 000 IOPS przy losowym odczycie i 90 000 IOPS przy losowym zapisie próbki 4 KB (w trybie Steady-State jest to 20 000 IOPS). Trzeba przyznać, że wydajność stoi na wysokim poziomie – przynajmniej w teorii, a już za chwilę sprawdzimy ją w praktyce.