Procesory

Prawie jak 1800X, ale w niższej cenie

przeczytasz w 2 min.

Za nami testy wszystkich trzech topowych procesorów Ryzen, więc możliwości modelu 1700X były łatwe do przewidzenia. Układ powinien zainteresować półprofesjonalistów, którzy nie mają w planach podkręcania – w takiej sytuacji otrzymujemy osiągi zbliżone do topowego modelu 1800X, ale w znacznie niższej cenie. Dodatkowym atutem przemawiającym na korzyść nowych układów jest przyszłościowa platforma AM4.

AMD Ryzen 7 1700X procesor

Ryzen 7 1700X może pochwalić się świetną wydajnością w półprofesjonalnych zastosowaniach – bez problemu pokonuje tutaj konkurencyjny model Core i7 5960X i zbliża się do droższego Ryzena 7 1800X. Gorzej wygląda kwestia wydajności w grach, bo choć nowa generacja procesorów uczyniła tutaj wyraźny postęp, to jednak nadal wyraźnie odstaje od układów konkurencji. Mimo wszystko w wyższych rozdzielczościach zwykle ograniczeniem okazuje się karta graficzna, więc różnice są tutaj już słabiej odczuwalne.

Jak wygląda kwestia podkręcania? Ryzen 7 1700X ma odblokowany mnożnik, więc można go jeszcze trochę przyspieszyć i wykrzesać ukryte pokłady wydajności. Co prawda potencjał naszej sztuki nie wyrywał z butów, ale pozwolił uzyskać nieco lepsze wyniki niż w przypadku topowego modelu 1800X (przy standardowych zegarach). Tyle tylko, że wszystkie procesory z serii Ryzen 7 oferują zbliżony potencjał na OC i podobne wyniki można uzyskać również na najtańszym modelu Ryzen 7 1700.

Ryzen 7 1700X to najbardziej opłacalny procesor dla półprofesjonalistów do 2000 złotych. Otrzymujemy osiągi zbliżone do topowego modelu 1800X, ale przy znacznie niższej cenie

Który model wybrać? Ryzena 7 1700X możemy polecić półprofesjonalistom, którzy nie chcą lub nie potrafią podkręcać procesora. Model ten kosztuje u nas niecałe 2000 złotych, więc przy standardowych zegarach jest znacznie bardziej opłacalną propozycją niż trochę wydajniejszy i dużo droższy 1800X (za którego trzeba zapłacić już 2500 złotych). Znowu dla maniaków podkręcania znacznie lepszym wyborem będzie Ryzen 7 1700, którego też można przyspieszyć do 3,9-4,0 GHz, ale kosztuje jeszcze mniej – w polskich sklepach można go dorwać za niecałe 1600 złotych.

Przy okazji warto wspomnieć, że to dopiero początek ofensywy producenta. W kwietniu mają pojawić się  4-rdzeniowe/8-wątkowe i 6-rdzeniowe/12-wątkowe modele z serii Ryzen 5, a w drugim kwartale dołączą do nich jeszcze słabsze modele Ryzen 3.

Ocena końcowa:

  • przyszłościowa platforma AM4
  • 8 rdzeni/16 wątków
  • świetna wydajność w półprofesjonalnych zastosowaniach
  • stosunkowo niewielkie zapotrzebowanie na energię elektryczną
  • dobry stosunek ceny do wydajności (przy standardowych zegarach)
  • odblokowany mnożnik...
  • ...ale potencjał na przetaktowanie pozostawia wiele do życzenia
  • wydajność w grach odstaje od konkurencji
  • taniej można kupić Ryzena 7 1700 i go podkręcić

Dobry Produkt  Super Opłacalność

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    konradb
    4
    Szkoda że jako odpowiednik podajecie na pierwszej stronie 6 rdzeniowy i7 6800k którego nie ma później w testach, za to wstawiacie procesor Intela 8 rdzeniowy warty prawie 5000zł i7 6900k który to tak naprawdę jest odpowiednikiem wydajnościowym tego procesora.
    • avatar
      corrino
      4
      Moim zdaniem przy każdym procku powinna być podawana jego średnia cena. Jeśli do zestawienia dodajecie prawie 3 droższy procesor to niech ludzie leniwi (nie wdający się w szczegóły) złapią okiem ile kosztowałaby ich taka przyjemność.
      • avatar
        pietrov
        2
        Udane procesory, jeszcze ciekawy jestem jak wypadnie 6/12
        • avatar
          carbo888
          2
          nie wiem jak Was ale irytują mnie stwierdzenia typu "opłacalny procesor dla półprofesjonalistów" na każdej stronie PL piszą tą jakby byli w jakimś amoku, co to znaczy "półprofesjonalista" ? to tak jak mówić na licencjata półmagister
          • avatar
            Jacek z Gdańska
            -6
            "opłacalny procesor dla półprofesjonalistów" ciekawe . To ja tego na pewno nie kupię .
            1 . odkąd istnieją komputery nie obrabiałem ani jednego filmu , ani animacji 3d , ani projektów CAD . W domu ? Po co.
            2 . ceny z dachu . Najtańszy jest droższy od i7-7700K .
            3 . nie podkręcam , bo i po co
            4 . są mimo wyższej ceny słabsze do gier .
            Morał z tego kupię intela , a AMD ciągle sponsorując takie testy odpada coraz więcej .
            Nie piszcie że AM4 to platforma przyszłościowa bo to bzdura nikt kto kupuje procek za ponad 2000 nie kupuje go na razie , tymczasowo aż ukażą się lepsze . Odwrotnie to by miało sens jak w ramach oszczędności kupimy na początek procek za 300 złotych z myślą o podmianie za jakiś czas . Wiem że takie myślenie jest też bez sensu bo razem z nowymi prockami wychodzą nowe płyty . Elementy w płytach z używaniem też ulegają degradacji i mogą się uszkodzić .
            • avatar
              sturnus
              0
              A w sieci się trąbki że najbardziej opłacalny jest 1700 bo 65W, najtańszy i z dobrym chłodzeniem w zestawie, a po OC ma lepsze osiągi niż 1800x :p
              • avatar
                Silverstar
                0
                Właśnie, masz absolutną racje... np: Jacek z Gdańska na pewno od rana do wieczora siedzi przed komputerem i w gry gra :)
                i7-7700k idealnie do niego pasuje...