Na topie

Kolejny krok w stronę dominacji

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

A A

Pierwsza generacja Threadripperów była sporym zaskoczeniem w segmencie high-endowych komputerów stacjonarnych. Nowe jednostki przełamały wieloletnie status quo, a przez to wprowadziły długo wyczekiwaną konkurencję i przyczyniły się do rozwoju topowego segmentu procesorów. Druga generacja układów może nie jest aż tak rewolucyjna, ale na pewno można nazwać ją ewolucją… i to bardzo udaną ewolucją.

AMD Ryzen Threadripper 2950X

Threadripper 2950X to propozycja kierowana przede wszystkim do entuzjastów, którzy komputer wykorzystują głównie do tworzenia treści, a w wolnych chwilach również grania w nowsze tytuły. Wybranie tak potężnej (i jednak kosztownej) jednostki często musi mieć swoje ekonomiczne uzasadnienie.

W profesjonalnych zastosowaniach, gdzie oprogramowanie potrafi zrobić użytek z wielu rdzeni, układ prezentuje rewelacyjne osiągi, często zostawiając konkurencję daleko w tyle. Gorzej wygląda sytuacja w zastosowaniach niepotrafiących wykorzystać tylu rdzeni - wprawdzie nowa generacja Threadripperów uczyniła tutaj spory postęp, ale nadal nie wypada tak dobrze, jak konkurencyjne modele Core X. Co istotne, osiągi w grach nie różnią się tak bardzo względem high-endowych modeli Intela, a aktywowanie trybu Game Mode może dodatkowo polepszyć płynność animacji.

Spory postęp można również zauważyć w kwestii poboru mocy i temperatur pracy. Zastosowanie usprawnionej mikroarchitektury i przejście na niższy proces technologiczny pozwoliło uzyskać wyższe zegary, przy nieco zmniejszonym zbliżonym zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Odbija się to też na trochę wyższym potencjale na przetaktowanie –  w naszym przypadku udało się „wycisnąć” stabilne 4100 MHz. Warto jednak zaopatrzyć się w solidne chłodzenie (najlepiej wodne), bo podkręcony procesor potrafi generować spore ilości ciepła.

ASUS ROG Zenith Extreme

Przy ocenie procesora nie należy również zapominać o możliwościach całej platformy – platformy, która z czystym sumieniem może robić za podstawę potężnej stacji roboczej. Możliwe jest tutaj obsadzenie do 128 GB czterokanałowej pamięci DDR4, również z korekcją błędów ECC, a także połączenie nawet czterech kart graficznych w trybie 4-way SLI/CrossFireX. Dodatkowym atutem jest obsługa macierzy RAID z nośników SSD NVMe (i to bez ograniczeń, jak w przypadku konkurencyjnej platformy Intel X299).

Osoby zainteresowane modernizacją komputera z Threadripperem 1. generacji mogą wykorzystać starsze płyty główne X399 (konieczna jest jedynie aktualizacja UEFI). To jednak nie koniec rewelacji, bo przy okazji premiery nowych Threadripperów, producent jeszcze bardziej rozszerzył możliwości platformy - do poziomu, który do tej pory był dostępny praktycznie tylko w segmencie serwerów. Na rynku pojawiły się bowiem 24- i 32-rdzeniowe jednostki Ryzen Threadripper WX, które są adresowane do projektantów i twórców treści. Jeżeli więc 12- czy 16-rdzeniowy Ryzen Threadripper okaże się niewystarczający, klienci mogą zmodernizować platformę tylko o procesor.

AMD Ryzen Threadripper - zapowiedź

Cóż, jeszcze dwa lata temu chyba nikt nie odważyłby się pomyśleć o high-endowym procesorze „czerwonych”, a rok temu o wprowadzeniu 32 rdzeni do platformy konsumenckiej. Można zatem odnieść wrażenie, że AMD nie tyle ma zamiar konkurować z Intelem, co zacząć rozdawać karty, a nawet zdominować rynek. Zadanie nie jest jednak takie łatwe, bo „niebiescy” niedługo mają zamiar wypuścić odświeżone modele z serii Core X (co prawda jak na razie maksymalnie „tylko” 18-rdzeniowe, ale później dołączą do nich nawet 28-rdzeniowe jednostki Cascade Lake-X).

AMD Ryzen Threadripper 2950X - ocena :

 • potężna wydajność w zastosowaniach wielowątkowych
 • 4-kanałowy kontroler pamięci DDR4 ECC
 • 64 linie PCI-Express 3.0
 • odblokowany mnożnik
 • kompatybilność z obecnymi płytami X399
 • konkurencyjna cena
 • w testach niewykorzystujących potencjału wielu rdzeni wydajność odstaje od konkurencji
 • wysokie temperatury po OC

Super ProduktSuper Wydajność

Odsłon: 46892 Skomentuj artykuł
Komentarze

16

Udostępnij

Zobacz podobne

 1. mutissj
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-08-13 15:09

  Vs Core i9-7980XE?

  Skomentuj

  1. Paweł Maziarz
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2018-08-13 15:21

   Nie mieliśmy okazji testować tego procesora. Inna sprawa to to, że 7980XE jest 2x droższy, więc bardziej zasadne byłoby go zestawić z Threadripperem 2990WX

   Skomentuj

   1. tazik21
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2018-08-13 21:01

    mogliście przetestować z i3 XD przecież w grach jest na równi z i9 XD

    Skomentuj Historia edycji

 2. MrAve
  Oceń komentarz:

  7    

  Opublikowano: 2018-08-13 16:41

  Problem całej architektury ZEN (+ i 2nd gen), to słaba wydajność jednego rdzenia. Tak, wiem - te procesory nie zostały stworzone z myślą o wydajności pojedynczego rdzenia, bo to procki stricte pod wielowątkowość i zastosowania pół/profesjonalne. Ale jeśli już mówimy o architekturze ZEN, to wydajność pojedynczego rdzenia to w zasadzie ich jedyna bolączka...W zasadzie wszystkie ZEN'y mają identyczną wydajność w tym aspekcie.

  Gdyby tylko droższe modele X i x800 skalowały wydajność pojedynczego rdzenia, AMD zamiotłoby rynek. Intel broni się w tej chwili tylko w tej kwestii, co przekłada się na wydajność (jeszcze w większości) gier.

  Fajnie, że AMD zaczęło znów się liczyć w wyścigu o ciastko.

  Skomentuj

 3. wiktorrp
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2018-08-13 16:53

  Jeszcze trochę a ilość pamięci wbudowanej w procesorze pozwoli na instalację na nich systemu win 95. 50MB potrzebuje goły system.

  Skomentuj

  1. Suncho
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2018-08-13 19:33

   juz taki jest od dawna i7 5775C Broadwell - 128eDram :]
   w grach ciagle najszybszy.. :]
   pozdro

   Skomentuj

   1. tazik21
    Oceń komentarz:

    -5    

    Opublikowano: 2018-08-13 20:51

    jak ci narysują XD ciekawę jakie są opóźnienia tych pamięci hyhyyy u intela nie przeszkadzają bo ma wydajnie narysowane cpu.

    Skomentuj Historia edycji

 4. piotr.potulski
  Oceń komentarz:

  -12    

  Opublikowano: 2018-08-13 18:02

  Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

  Czyli najlepiej mu idzie odpalanie benchmarków. W realnych zastosowaniach wydajnością nie powalczą z tego co widać, może liniami PCI.

  Skomentuj

  1. tazik21
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-08-13 20:59

   cebuliony się nie zgadzają XD mało dostane od sprzedaży, marża pasożytnicza zjedzie, to już w ogóle jest koniec.

   Skomentuj Historia edycji

  2. ZakiusForever
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2018-08-16 11:40

   Już wiem czemu konkurencyjny portal nie dostał procka od AMD;) Dlatego że threadripper ładnie wygląda tylko w benchmarkach;) a że nazwa tego portalu brzmi Benchmark więc nazwa zobowiązuje;D Testy hedt na wszystkich portalach Polski są warte tyle co pies n#$rał. Ludzi chyba do testowania sprzętu biorą z jakiś łapanek na ulicy.

   Skomentuj

 5. Chiny_X
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2018-08-14 01:38

  Ok wszystko ładnie pięknie tylko dlaczego gra która wygląda tak kiepsko(TR) działa z tak małą liczba klatek na sekundę.

  Skomentuj

 6. DragonRed
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-08-14 13:38

  Na miejscu AMD zaczął bym silnie promować Linux przeciwko Windows 10 bo jak patrzę na te różnice wydajności w testach między tymi systemami to się zastanawiam czy Microsoft nie działa celowo na korzyść Nvidia i Intel.
  https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/59b1da651d9d9e8b

  Skomentuj

 7. r_e_s_e_t
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-08-14 15:16

  Ciekawe o ile poprawiłaby się wydajność w grach po przypisaniu aplikacji danej gry do jednego kompleksu CCX, który jednocześnie obsługuje linie PCI komunikujące się w GPU oraz wybrane kontrolery RAM? Warto zrobić taki test z uwagi na niekonwencjonalną architekturę I/O w AMD TR.

  Skomentuj

 8. Quarantino
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2018-08-15 16:31

  Testowanie gier w 1080p przy takich prockach mija się z celem. Gry powinny być testowane w 4k z kartą pokroju 1080/1080ti. Wtedy testy byłyby z goła inne niż aktualnie.

  Skomentuj

  1. tazik21
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-08-15 21:54

   W mojej ocenie, karty graficzne są za słabe na rozdzielczość 4K.

   Skomentuj

 9. Eryk333
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-03-05 22:14

  HAHAHA 4K TO OBSŁUGUJE GRAFA W PENTIUMIE SERIO POCZYTAJ TROCHĘ O 4K CHYBA ŻE W GRACH TO JUŻ INNA BAJKA ALE FILMY TO MOŻNA NA INTEGRZE OGLĄDAĆ W TEJ ROZDZIAŁCE.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!