Na topie

AOC AG271QX – szybki monitor QHD

Autor:

Szef strefy Monitory

więcej artykułów ze strefy:
Monitory

Kategoria: Komputery Peryferia Monitory Producenci: AOC

Test AOC AG271QX - 27-calowego monitora do gier z matrycą TN o rozdzielczości QHD 2560x1440, czasie reakcji 1ms, odświeżaniem 144 Hz i Adaptive-Sync.

  • AOC AG271QX – szybki monitor QHD  | zdjęcie 1
  • AOC AG271QX – szybki monitor QHD  | zdjęcie 2
  • AOC AG271QX – szybki monitor QHD  | zdjęcie 3

86%

Ocena benchmark.pl

 

Plusy

czas reakcji matrycy 1 ms i częstotliwość 144 Hz
rozdzielczość QHD
pełna ergonomia
świetna równomierność podświetlenia
duża liczba złącz
pilot zdalnego sterowania...

Minusy

szkoda tylko, że przewodowy (XXI wiek!)
szerokie ramki wokół ekranu
wąskie kąty widzenia

A A

Na rynku monitorów do gier trwa ostra konkurencja i rywalizacja. Producenci prześcigają się w prezentowaniu modeli dopasowanych do potrzeb konkretnych użytkowników. Podczas gdy jedni cenią sobie najlepszą jakość obrazu, odwzorowanie kolorów i kąty widzenia, tak inni nie wyobrażają sobie monitora o czasie reakcji dłuższym niż 1 ms. Stąd też gamingowe monitory wyposażone są w matryce różnego rodzaju.

Testowany AOC AG271QX wyposażony jest w matrycę typu TN o rozdzielczości QHD, która pochwalić się może właśnie błyskawicznym czasem reakcji oraz odświeżaniem 144 Hz. Jak wypada w innych aspektach?

Specyfikacja AOC AG271QX:

Model AOC AG271QX
Przekątna ekranu 27''
Rozdzielczość 2560 x 1440 px
Proporcje ekranu 16:9
Czas reakcji 1 ms
Częstotliwość odświeżania 144 Hz
Rodzaj matrycy TN
Powłoka ekranu matowa
Podświetlenie W-LED
Jasność i kontrast 350 cd/m2, 1000:1 (statyczny), 50 000 000:1 (dynamiczny)
Kąty widzenia
poziom/pion
170º/160º
Złącza 2x HDMI, 1x DisplayPort, DVI-D, D-Sub
Złącza audio HDMI, audio
Złącza danych 4x USB 3.0, 1x mini USB
Regulacja pozycji ekranu nachylenie przód tył w zakresie -3,5 / 21,5 stopni, obrót podstawy -20 /20 stopni, regulacja wysokości 130 mm,
Zasilacz zewnętrzny
Akcesoria w zestawie zasilacz, kable: HDMI, DisplayPort, DVI-D, D-Sub, audio, USB 3.0, skrócona instrukcja obsługi, instrukcja bezpieczeństwa, płyta CD z instrukcją
Wymiary 623 x 433 x 218 mm
Waga 6,8 kg

Ergonomia i złącza

Gamingowe monitory cechują się zazwyczaj charakterstyczną stylisytką. Nie są to nudne, "grzeczne" urządzenia, które postawić można w biurze prezesa, ale nowatorskie, a czasem nawet futurystyczne konstrukcje. AOC dobrze wpisuje się w ten trend, nie przekraczając na szczęście granicy, za którą znajdują się modele o designie "odpustowym". Tutaj jest efektownie, ale nie efekciarsko.

AOC AG271QX przód

Widać to chociażby po stopce. Srebrna, matowa, wykonana z aluminium zapewnia stabilność monitora, a także pozwala na obracanie ekranu w poziomie.

AOC AG271QX stopka

Regulować można także kąt nachylenia ekranu oraz jego wysokość. Ciekawostką jest widoczna z skala regulacji wyskości. Pełni ona jednak wyłącznie funkcję informacyjno-dekoracyjną, gdyż zmiana wysokości ekranu nie powoduje przestawienia znacznika. Trzeba go przesunąć ręcznie. Przyznaję się bez bicia, że próbowałem dostrzec ideę stojącą za tym rozwiązaniem, ale nie udało mi się. Nie zabrakło natomiast funkcji pivot.

AOC AG271QX regulacja wysokości

Ramka wokół ekranu jest dość szeroka - mierzy nieco ponad 1 cm. W tej klasie urządzeń powinno to być zdecydowanie mniej, zwłaszcza, że konkurencja może na tym polu pochwalić się lepszymi osiągnięciami w projektowaniu obudowy. Wąskie ramki są przydatne szczególnie jeśli chcemy stworzyć wieloekranowe stanowisko. W przypadku tego modelu będzie to utrudnione.

AOC AG271QX ramka ekranu

Tył obudowy to przede wszystkim efektowny, czerwony pas dodający gamingowego sznytu całej konstrukcji. Oprócz tego znajdziemy tutaj mocowanie stopki. Skorzystać też można z systemu montażowego VESA i zamontować monitor na specjalnym uchwycie.

AOC AG271QX tył

Większość portów umieszczonych jest na dolnej krawędzi obudowy. Do dyspozycji mamy ich pokaźną liczbę - dwa porty HDMI, DisplayPort, DVI, a nawet analogowy D-Sub. Oprócz tego mamy jeszcze port mini USB oraz hub USB 3.0.

AOC AG271QX złącza wideo

Pozostałe złącza znajdują się po prawej stronie monitora. Mamy tutaj dwa porty USB 3.0 (w tym jeden z funkcją szybkiego ładowania), a także gniazda audio.

AOC AG271QX prawy bok

Oprócz tego znajdziemy także praktyczny uchwyt na słuchawki. Przydaje się do utrzymania stanowiska gracza w porządku. Wprawdzie jego solidność na pierwszy rzut oka budzi pewną wątpliwość, ale testy praktyczne pokazały, że nie ma się czego obawiać. Nawet ciężkie gamingowe słuchawki nie stanowią dla niego wyzwania.

AOC AG271QX uchwyt na słuchawki

W zestawie z monitorem znajduje się ponadto zasilacz, kable: HDMI, DisplayPort, DVI-D, D-Sub, audio, USB 3.0 oraz skrócona instrukcja obsługi, instrukcja bezpieczeństwa i płyta CD z instrukcją.

 

Na kolejnych stronach prezentujemy szczegółowe wyniki testów obrazu prezentowanego monitora.

Odsłon: 21751
Komentarze

10

Udostępnij