Asus Zenbook Pro UX501 – pięknie, wydajnie i komfortowo
Laptopy

Asus Zenbook Pro UX501 – pięknie, wydajnie i komfortowo

przeczytasz w 2 min.

Asus Zenbook Pro UX501 – test laptopa premium z procesorem Intel Core i7, dyskiem SSD 512 GB, grafiką Nvidia Geforce GTX 960M i 15-calowym ekranem UHD.

Ocena benchmark.pl
  • 4,6/5
Plusy

perfekcyjna jakość wykonania; bardzo atrakcyjna stylistyka obudowy; dobra wydajność; szybki i pojemny dysk SSD; wygodna klawiatura i touchpad; matowy ekran UltraHD

Minusy

głośna praca wentylatorów; przeciętna jakość głośników; sporych rozmiarów zasilacz; czas pracy na baterii mógłby być dłuższy

Asus Zenbook Pro UX501 to laptop z półki premium. Zarówno pod względem stylistyki, zastosowanych materiałów oraz jakości wykonania, jak i podzespołów. Bezpośrednią konkurencją dla testowanego modelu jest Apple MacBook Pro, do którego nawiązuje już w nazwie. Przeznaczony jest dla użytkowników najbardziej wymagających i za spełnienie swoich oczekiwań zdolnych odpowiednio dużo zapłacić.

Specyfikacja techniczna Asus Zenbook Pro UX501:

ModelAsus Zenbook Pro UX501
Cena w dniu testu7899 zł
Gwarancja2 lata w systemie Door to Door
System operacyjnyWindows 10
Klawiaturawyspowa, klawisze kwadratowe, podświetlenie
Touchpadmatowy, gładki
Ekran» 15,6", 3840x2160
» IPS, matowy
» maksymalny kąt odchylenia ekranu - 140 stopni
Procesor» Intel Core i7-4720HQ
» 4 rdzenie/8 wątków
» 2,6 GHz, Turbo 3,6 GHz, 6MB cache
» technologia 22 nm, TDP 47W
Pamięć» RAM: 16 GB, DDR3, 2133 MHz
» max: 16 GB RAM
» wymiana: wymaga odkręcenia dolnej części obudowy
Karta graficzna» Nvidia Geforce GTX960M, pamięć 2GB DDR5
» druga karta graficzna: Intel HD 4600
Dysk twardy» SSD: 512 GB
model: MZHPV512HDGL
» wymiana: wymaga odkręcenia dolnej części obudowy
Napęd optycznybrak
Bateria96 Wh
Wymiary38 x 26 x 2.1 cm
Waga2,06 kg
Materiały pokrycia obudowy» pokrywa - matowa, aluminium
» ramka ekranu - matowa, tworzywo sztuczne
» panel roboczy - matowy, aluminium
» spód i boki - matowe, aluminium
Komunikacja bezprzewodowa» Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
» Bluetooth 4.0
Złącza» 3x USB 3.0 (1x szybkie ładowanie)
» Thunderbolt
» HDMI
» czytnik kart pamięci
» gniazdo audio
» kamerka internetowa
Dodatkowe funkcje i oprogramowanie» ka

Wygląd i jakość wykonania

Niedawno, w trakcie testów Lenovo Z51-70 stwierdziłem, że był to jeden z bardziej atrakcyjnych wizualnie laptopów, jakie miałem okazję testować. Cóż, zdania nie zmieniłem, ale Asus Zenbook Pro UX501 podnosi poprzeczkę w tym względzie na poziom nieosiągalny dla większości konkurentów.

Asus Zenbook Pro UX501 przód

Seria Zenbook zawsze była zaprojektowana z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Oczywistą inspiracją były rzecz jasna produkty sygnowane logo nadgryzionego jabłka. Nie jest to na szczęście kopiowanie jeden do jednego, ale twórcza inspiracja i rozwinięcie idei zaproponowanej przez Apple. Zenbook wykonany został niemal w całości ze szczotkowanego aluminium. Obudowa jest bardzo solidna, a każdy element idealnie spasowany.

Asus Zenbook Pro UX501 krawędź

Krawędź laptopa jest delikatnie ścięta i w odróżnieniu od pozostałych elementów obudowy – błyszcząca. Dodaje to interesującego i eleganckiego sznytu całej stylistyce. 

Asus Zenbook Pro UX501 panel roboczy

W górnej części panelu roboczego znajdziemy charakterystyczne dla serii Zenbook koncentryczne wzory. Ekran osadzony jest na pojedynczym zawiasie, który pozwala na jego odchylenie o ok. 130 stopni. Nie jest to może zbyt dużo, ale w zupełności wystarczająco, aby wygodnie pracować trzymając laptopa na kolanach.

Asus Zenbook Pro UX501 zawias

Sam zawias pracuje płynnie i dobrze utrzymuje ekran w ustalonej pozycji. Efekt chybotania po otwarciu nie jest intensywny, ale może pojawić się podczas szybkiego pisania, jeśli z dużą mocą uderza się w klawisze.

Asus Zenbook Pro UX501 przód i tył

Pokrywę ekranu można wygiąć w niewielkim zakresie. Naciskanie na nią nie powoduje natomiast zakłóceń w wyświetlaniu obrazu, co świadczy, że ekran jest dobrze chroniony przed działaniem zewnętrznych czynników.

Asus Zenbook Pro UX501 spód obudowy

Na spodzie nie znajdziemy klapki serwisowej. Aby dostać się do podzespołów trzeba odkręcić cały spód obudowy przytwierdzony kilkoma śrubkami Torx. Umieszczono tutaj natomiast niewielkie głośniki, ale więcej o nich napiszę za chwilę.

Złącza

Na lewej krawędzi obudowy znajdziemy port USB w standardzie 3.0 (z funkcją ładowania), pełnowymiarowy port HDMI oraz Thunderbolt mogący także pełnić funkcję mini DisplayPort.

Zdj. złącza x2

Po przeciwnej stronie umieszczono kolejne dwa złącza USB 3.0, czytnik kart pamięci oraz gniazdo audio.

Asus Zenbook Pro UX501 diody informacyjne

W przedniej części natomiast znajdziemy diody sygnalizujące pracę komputera.

Klawiatura i touchpad

Klawiatura jest bardzo wygodna. Klawisze duże, umieszczone w odpowiedniej odległości od siebie, dzięki czemu bardzo szybko można się do niej przyzwyczaić. Pisanie bezwzrokowe nie stanowi żadnego problemu, ba – jest czystą przyjemnością.

Asus Zenbook Pro UX501 klawiatura

Skok klawiszy jest dobrze wyczuwalny, a faktura tworzywa z jakiego wykonano klawisze jest przyjemna w dotyku i zapewnia dobry kontakt z palcami.

Asus Zenbook Pro UX501 panel numeryczny

Ze względu na rozmiary laptopa znajdziemy tutaj także wydzielony panel numeryczny. Nie zabrakło także regulowanego podświetlenia. Duża przestrzeń pod nadgarstkami zapewnia z kolei odpowiednie oparcie dla dłoni, dzięki czemu nawet pisanie dłuższych tekstów nie będzie męczące (sprawdzone własnoręcznie).

Asus Zenbook Pro UX501 touchpad

Touchpad jest sporych rozmiarów, dzięki czemu korzystanie z niego jest wygodne. Klawisze są zintegrowane z płytką sensoryczną. Gładzik obsługę multitouch i dobrze odczytuje gesty użytkownika.

Głośniki

Jeśli chodzi o głośniki, to są one zaskakująco…przeciętne. Po laptopie tej klasy spodziewałem się czystego, głośnego brzmienia, w którym nie będzie brakować ani niskich ani wysokich tonów, tymczasem Zenbook Pro UX501 nie oferuje w tym aspekcie zbyt wiele. Przede wszystkim zaskakuje niska głośność – nawet przy maksymalnych ustawieniach laptop gra po prostu cicho.

Po drugie samo umiejscowienie głośników jest dość niefortunne. Znajdują się one na spodzie laptopa, przez co dźwięk jest dodatkowo tłumiony. Zwłaszcza, jeśli trzymamy Zenbooka na kolanach. Jak widać samo logo Audio by ICEpower / Bang & Olufsen Technology nie zawsze gwarantuje audiofilskie doznania.

Na kolejnych stronach znajdziesz szczegółowe wyniki testów wydajności, kultury pracy, wytrzymałości baterii oraz test ekranu.