Asus Zenbook UX430U - ultrabook z Intelem ósmej generacji
Laptopy

Asus Zenbook UX430U - ultrabook z Intelem ósmej generacji

przeczytasz w 3 min.

Czterodzeniowe procesory w końcu zawitały do ultramobilnych laptopów, a to oznacza wyraźny wzrost wydajności. Testuję Zenbooka UX430 z Core i7-8550U.

Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5
Plusy

świetna jakość wykonania; atrakcyjna stylistyka; wysoka wydajność; wygodna klawiatura i touchpad; długi czas pracy na baterii; niezła jakość dźwięku

Minusy

wysokie temperatury pod obciążeniem; czytnik linii papilarnych nie do końca precyzyjny

Asus Zenbook to jedna z moich ulubionych serii laptopów. Nie tylko dlatego, że sam posiadam na własny użytek jeden z modeli sprzed kilku lat (Zenbook UX31), który wciąż sprawuje się bardzo dobrze, ale przede wszystkim dlatego, że są to świetnie zaprojektowane i wykonane urządzenia, które w zależności od modelu nastawione są na ultramobilność lub oferujące niezłą wydajność przy zachowaniu stosunkowo smukłej konstrukcji, chociaż nie aż w takim stopniu jak w ultrabookach.

Asus Zenbook UX430U, który miałem okazję testować jest wyraźnym krokiem w kierunku połączenia tych dwóch wydawać by się mogło sprzecznych dążeń. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu procosera Intel Core i7 ósmej generacji, która w końcu wprowadziła wyraźną poprawę wydajności w układach energooszczędnych oznaczonych literką U - za sprawą wprowadzenia czterech rdzeniów i ośmiu wątków. Dzięki temu, procesor Intel Core i7-8550U uzyskuje w benchmarkach wyniki na poziomie układu Core i5-7300HQ, który znaleźć można w laptopach gamingowych.

To znacząca poprawa, zwłaszcza w stosunku do Asus Zenbook UX410, którego testowałem w konfiguracji z Intel Core i7-7500U. Nie oznacza to automatycznie, że UX430 staje się komputerem do gier (potrzebna jest do tego jeszcze mocna karta graficzna, podczas gdy tutaj mamy układ Nvidia Geforce MX150), ale nie jest też na straconej pozycji i potrafi zaskoczyć swoją wydajnością.

Dlatego nowy Zenbook wydaje się być doskonałą propozycją dla osób szukających uniwersalnego laptopa "do wszystkiego", którego wykonanie i stylistyka są z najwyższej półki.

Specyfikacja techniczna Asus Zenbook UX430U:

ModelAsus Zenbook UX430U
Cena4999 zł
Gwarancja2 lata
System operacyjnyWindows 10
Klawiaturawyspowa
Touchpadmatowy, gładki
Ekran» 14.0", 1920 x 1080
» IPS, matowy
» maksymalny kąt odchylenia ekranu - 140 stopni
Procesor» Intel Core i7-8550U
» 4 rdzenie/8 wątki
» 1.8 GHz, Turbo 4 GHz, 8MB cache
» technologia 14 nm, TDP 15 W
Pamięć» RAM: 16 GB, DDR3, 2133 MHz
» max: 16 GB RAM
Karta graficzna» Intel HD Graphics 620
» Nvidia Geforce MX150, 2 GB VRAM GDDR5
Dysk twardy» 512 GB, SSD
model: SK Hynix HFS512G39TND-N210A
Napęd optycznybrak
Bateria49 Wh
Wymiary32 x 22 x 1.6 cm
Waga1.3 kg
Materiały pokrycia obudowy» pokrywa - matowa, aluminium
» ramka ekranu - matowa, tworzywa sztuczne
» panel roboczy - matowy, aluminium
» spód i boki - matowe, aluminium
Komunikacja bezprzewodowa» Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
» Bluetooth 4.1
Złącza» 1x USB 2.0
» 1x USB 3.1
» 1x USB 3.1 typ C
» micro HDMI
» czytnik kart pamięci SD
» gniazdo audio Combo
Dodatkowe funkcje i oprogramowanie» kamerka internetowa HD
» oprogramowanie: Asus: Install, Live Update, Splendid Utility

Wygląd i jakość wykonania

Obudowa Zenbooka wykonana jest z aluminium. Dzięki temu UX430 jest lekki (1,3 kg), a zarazem solidny, co w przypadku mobilnych komputerów jest szczególnie istotne. Jakość wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie, zarówno pod względem zastosowanych materiałów, jak również ich spasowania. Nie zaobserwowałem żadnego skrzypienia, trzeszczenia, czy źle dopasowanych elementów. To po prostu wysoka półka, do jakiej Asus ze swoimi Zenbookami zdążył już nas przyzwyczaić.

Asus Zenbook UX430U

Minimalistyczna stylistyka, charakterystyczna pokrywa ekranu z koncentrycznymi wzorami, zaokrąglone krawędzie obudowy, to wszystko zdecydowanie może się podobać. Laptop dostępny jest w kilku wersjach kolorystycznych, w moje ręce trafił wariant ciemnoszary, który prezentuje się bardzo dostojnie.

Asus Zenbook UX430U obudowa

Spód obudowy i panel roboczy są matowe, jedynie pokrywa ekranu jest lekko błyszcząca, przez co odciski palców są niej bardziej widoczne. Na szczęście do ich usunięcia wystarczy przetarcie powierzchni miękką szmatką.

Na spodzie obudowy umieszczone są cztery gumowe nóżki zapewniające stabilność laptopa umieszczonego na stole. Aby dostać się do podzespołów laptopa konieczne jest odkręcenie kilku śrubek, ale nawet jeśli to zrobimy, to nie będziemy mogli zdziałać zbyt wiele. Ponieważ pamięć RAM jest wlutowana, pozostaje nam jedynie ewentualna wymiana dysku twardego.

Asus Zenbook UX430U spód

Ekran osadzony jest na pojedynczym zawiasie, który umożliwia jego odchylenie do ok.140 stopniu, co wystarcza do wygodnej pracy kiedy trzymamy laptopa na kolanach, jak i kiedy pracujemy przy biurku. Zawias pracuje płynnie i dobrze utrzymuje wyświetlacz w ustalonej pozycji, także kiedy przenosimy laptopa z miejsca na miejsce. Chybotanie ekranu po otwarciu laptopa nie jest dokuczliwe i trwa tylko chwilę, co także zaliczam na plus, jeśli chodzi o jakość wykonania.

Asus Zenbook UX430U zawias

Ramki ekranu są wąskie (szczególnie po bokach), co pozwoliło na zastosowanie większego wyświetlacza, mającego w tym przypadku przekątną 14 cali, przy zachowaniu kompaktowych rozmiarów laptopa. Większy ekran to oczywiście lepszy komfort pracy. W górnej części znajdziemy jeszcze kamerkę internetową.

Asus Zenbook UX430U kamerka internetowa

Złącza

Smukła obudowa może sugerować, że nie uświadczymy tutaj zbyt dużej liczby złączy, ale na szczęście projektanci poradzili sobie z tym zadaniem całkiem nieźle i do dyspozycji mamy praktycznie wszystko, czego możemy potrzebować od nowoczesnego laptopa. Po lewej stronie mamy USB 3.0, USB typu C, gniazdo słuchawkowe oraz wyjście wideo micro HDMI.

Asus Zenbook UX430U lewa strona

Po przeciwnej stronie znajdziemy jeszcze czytnik kart pamięci SD oraz kolejny port USB (szkoda tylko, że jest on w standardzie 2.0).

Asus Zenbook UX430U prawy bok

Taki zestaw powinien w zupełności wystarczyć zdecydowanej większości użytkowników. Zwłaszcza, że w zestawie z laptopem otrzymamy dwie praktyczne przejściówki - z USB na RJ45 oraz z micro HDMI na pełnowymiarowe HDMI.

Klawiatura

Zenbook UX430 wyposażony jest w klawiaturę wyspową zaopatrzoną rzecz jasna w podświetlenie, którego intensywność można dostosować do swoich potrzeb (3 stopnie regulacji). Klawisze wykonane są z przyjemnego w dotyku tworzywa, są matowe i gładkie. Skok klawiszy jest wystarczająco głęboki, a zarazem dobrze wyczuwalny, aby pisanie na laptopie było wygodne. I tak jest w istocie. Pisanie na UX430 to czysta przyjemność. Klawisze pracują cicho, poza klawiszem spacji, który standardowo jest najgłośniejszy w każdym Zenbooku.

Asus Zenbook UX430U klawiatura

Co ważne, klawiatura nie ugina się w trakcie pisania, co dobrze świadczy o jakości wykonania tego elementu, a także o solidności całego laptopa. Ze względu na rozmiary laptopa, klawisze strzałek są wyraźnie mniejsze od pozostałych przycisków, ale nie ma problemu z ich obsługą, gdyż są wyraźnie wydzielone.

Touchpad

Asus Zenbook UX430U touchpad

Gładzik jest sporych rozmiarów. Jego powierzchnia jest matowa i gładka, poprawnie odczytuje dotyk, obsługuje rzecz jasna także gesty. Korzystanie z niego nie nastręcza żadnych trudności. W zasadzie jedyne do czego mam uwagę, to bardzo klik płytki przycisków, który może rozpraszać jeśli lubimy pracować w ciszy, szczególnie wieczorami echo kliknięć niesie się po pokoju. Ale jak do wszystkiego da się przyzwyczaić.

Czytnik linii papilarnych

W prawym górnym rogu gładzika umieszczony jest czytnik linii papilarnych, dzięki któremu możemy szybko logować się do systemu, bez konieczności wpisywania hasła. Czytnik działa poprawnie, chociaż nie zawsze za pierwszym razem rozpozna nasz odcisk, więc nad jego precyzją można jeszcze popracować.

Asus Zenbook UX430U czytnik linii papilarnych

Głośniki

Podobnie jak w poprzedniej generacji, czyli Zenbooku UX410, system audio przygotowała firma Harman / Kardon, co już na starcie budzi zaufanie. Całkiem słusznie, bo głośniki w laptopie sprawują się naprawdę bardzo dobrze. Dźwięk jest głośny, czysty i wyraźny, a co najważniejsze słychać w nim głębię. Nie jest spłaszczony, co często zdarza się w ultramobilnych laptopach. Tutaj wyraźnie słychać zarówno wysokie jak i niskie tony, dzięki czemu oglądanie filmów, czy słuchanie muzyki nie wymaga korzystania ze słuchawek.

audiowizard

Jeśli chcemy zmienić charakterystykę dźwięku można skorzystać z aplikacji Audio Wizard, w której znajdziemy kilka przygotowanych profili, znacząco różniących się od siebie.

Na kolejnych stronach znajdziesz szczegółowe wyniki testów wydajności, kultury pracy, wytrzymałości baterii oraz test ekranu.