Na topie

Bardzo dobrze, że Niemcy walczą z Facebookiem

Autor:
Joanna Sosnowska

więcej artykułów ze strefy:
Internet

Kategoria: Ciekawostki Internet Tematyka: Facebook publicystyka

Facebook miałby usuwać fałszywe informacje. Gdyby nie wywiązał się z tego w danym czasie, miałby płacić karę – 500 tysięcy euro za jeden wpis.

 • Bardzo dobrze, że Niemcy walczą z Facebookiem | zdjęcie 1
Ocena redakcji

5

super

 

A A

Doba. Tyle Thomas Oppermann z Socjaldemokratycznej Partii Niemiec chce zaproponować Facebookowi (i innym serwisom społecznościowym) na usunięcie fałszywych informacji z serwisu. Gdyby serwis Zuckerberga nie wywiązał się z tego w danym czasie, miałby płacić karę – 500 tysięcy euro za jeden wpis. I to ma sens. 

I wbrew pozorom nie chodzi mi tu o samą walkę z fałszywymi informacjami na Facebooku. Te były i zapewne będą, bo walka z nimi jest jak walka z wiatrakami. Wiadomo, że skutki takich wiadomości mogą być opłakane. A to ktoś natnie się na wirusa, ktoś trafi na niechcianą listę mailingową, ktoś uwierzy w nieprawdziwe słowa polityka.

Fałszywe wiadomości na Facebooku stały się szkodliwą plagą. I bardzo podoba mi się, że to akurat jedno z państw zajęło stanowisko w ich sprawie. 

Fałszywe informacje w sieci


Dlaczego dobrze, że państwo, a nie grupa ochotników, nie organizacja non-profit albo specjaliści od algorytmów?

Bo państwo występuje przeciwko międzynarodowej korporacji. Jesteśmy świadkami starcia giganta z gigantem, równoprawnych podmiotów. Oba mają przeciwstawne założenia – państwo ma chronić obywateli i dbać o ich spokój, a korporacja ma na nich zarabiać. Państwo z założenia skupia się na obywatelach danego kraju, korporacja sięga jak najszerzej. Tylko państwo może ochronić nas przed zapisami prawnymi korporacji.

Chcecie przykładów? Proszę.

 • Hipotetyczna sytuacja I: twoje konto na Facebooku zostało zablokowane. Nie wiesz, dlaczego. Przekopujesz się przez regulamin, próbujesz odwoływać się od arbitralnej decyzji anonimowego pracownika Facebooka. Bezskutecznie. Zostaje wyjście ostateczne – odwołanie się do sądu w Północnej Kalifornii. Jak myślisz, jakie masz szanse?
 • Hipotetyczna sytuacja II: obraziłeś kierowcę Ubera, ten wystawił ci 1 gwiazdkę. Twój wynik i tak nie był najlepszy a teraz spadł do tak niskiego poziomu, że żaden kierowca Ubera na całym świecie nigdy nie przyjmie od ciebie zgłoszenia. Sytuacja jest podobna – musisz sam dochodzić swoich praw. 

Państwa już występowały przeciwko korporacjom. I robiły to skutecznie. Np. Wielka Brytania wywalczyła od Google zapłatę 130 milionów funtów zaległego podatku. 

Rozwiązanie niemieckiego polityka dotyczące fałszywych wiadomości na Facebooku to na razie tylko propozycja. Ale skoro państwu udało się wyegzekwować zaległe podatki, to może innemu państwu uda się zmusić korporację do podjęcia faktycznej walki z plagą „fałszywek”. 

Jeśli nie, to dalej będziemy skazani na zapisy w regulaminach wielkich firm, które z góry stawiają nas na przegranej pozycji. 

Odsłon: 8632 Skomentuj artykuł
Komentarze

11

Udostępnij
 1. deel77
  Oceń komentarz:

  18    

  Opublikowano: 2016-12-23 12:35

  Ja rozumiem, że święta i że lepiej pisać niż lepić pierogi, ale to co tutaj czytamy jest tak głupie, że już bardziej być nie może.

  Jak facebook ma oceniać czy informacja jest prawdziwa czy nie? Znowu anonimowa osoba z korporacji będzie oceniała czy ktoś żyje czy nie żyje albo czy Antka szwagra kobity brat jest gejem czy nie? A może to Państwo będzie mówiło co jest prawdą a co nie - Niemcy w pierwszej połowie XX wieku mieli w tym zakresie spore doświadczenie i wybitnych specjalistów.

  Już widzę te nagłówki: "500 tys euro kary dla facebooka za nieprawdziwe informacje. Pokój Kowalskiego nie był różowy tylko jasno łososiowy. Cukierberg już zapłacił"

  Jasne że Państwo może wiele rzeczy uchwalić np. zakazać grypy i piątków, albo nałożyć pierdyliard cebylionów kara za używanie Comic Sans albo czego tam sobie nie wymyśli tylko że to nie będzie działało. Może wystarczy, zamiast prostować banany tak dostosować prawo, aby spory były rozwiązywane w kraju użytkownika (przecież korporacje mają swoje przedstawicielstwa w wielu krajach i sprawnie prowadzą tam interesy czy prowadzą "lokalne" spory prawne).

  Skomentuj

 2. mesjan
  Oceń komentarz:

  11    

  Opublikowano: 2016-12-23 12:44

  Założenie brzmi pięknie ale nie do tego zostało stworzone. Pani Merkel już wcześniej pragnęła cenzurować Facebooka by usuwał wszelkie informacje antyimigranckie.

  Skomentuj

  1. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-01-02 12:45

   spoko, już jej się zmienia światopogląd, jak i całej poprawnie politycznej ekipie w RFN. Ja liczę na to że siła ataków ze strony islamu nie będzie słabła, że nadal będą robić to, w co prawdziwie wierzą. to niestety jedyny, niezwykle kosztowny społecznie i indywidualnie sposób na oczyszczenie atmosfery.

   Skomentuj

  1. xpawelx777
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2016-12-23 23:23

   Imbecyle wierzący w bzdury to jedno. Bardziej niepokojąca jest cenzura którą wielu wprowadza. Nowa ustawa, która ma wejść w życie w Wielkiej Brytanii, w Niemczech weryfikacja informacji na fejsie, w Polsce backdoory i również możliwość śledzenia (jakiś czas temu wyszedł artykuł o ankiecie unii europejskiej dotyczącej backdoorów w polskich wersjach wszelkiego oprogramowania)

   - oby to wszystko nie zamieniło wiele dotychczas wolnych krajów w kraje nic nie różniące się od np. rosji - powiesz głośno w telewizji coś złego o putinie to idziesz za kratki.

   Napiszesz jedno złe słowo na fejsie - zablokują ci konto - taki numer zrobili youtuberowi o nazwie To Jest Droga. Gościu mówił o tym na yt w filmie " KGB zablokowali mi FB "

   Skomentuj

 3. deel77
  Oceń komentarz:

  9    

  Opublikowano: 2016-12-23 13:21

  I jeszcze jedno. Przeczytałem z uwagą dwa przykłady podane przez autorkę i jakoś nie mogę ich logicznie powiązać z tematem weryfikacji informacji. Zawieszanie kont jest powszechne i działa w sposób wiadomy tylko korporacji i ma mało wspólnego z prawdziwością czy nieprawdziwością informacji, a zdecydowanie więcej z poprawnością polityczną (która z prawdą ma mało wspólnego).

  Drugi przykład to już szczyt logiki. Nie wiem jak autorka chciałaby aby serwis Marka Z. sprawdzał wiarygodność użytkowników Ubera? Może świąteczna aura odbiera mi możliwości logicznego myślenia :)

  Skomentuj

 4. Michur
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2016-12-23 20:56

  U nas powinniśmy wprowadzić takie kary dla mediów niemieckich.

  Skomentuj Historia edycji

 5. Adiqq
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2016-12-24 00:27

  Problem już jest w samym założeniu, że facebook jest w stanie walczyć z fałszywymi informacjami.
  W jaki niby sposób?
  Skan dowodu? Czy to nie narusza prywatności uczciwych osób? Czy uzasadnionym jest, by tego typu portal administrował tego typu informacjami? Zakładamy, że fałszywe dokumenty, zdobyte na słupa lub w inny sposób, magicznie znikną?
  Na jakiej podstawie wyliczona jest kara i dlaczego prywatna firma ma płacić karę, za coś czego realnie nie może kontrolować? W jaki sposób będą zliczane wpisy? Czy konkurencyjne serwisy będą również objęte tymi samymi zasadami? Jeżeli nie, to na jakiej podstawie będą w uprzywilejowanej roli? Jaki będzie formalny wymóg, by dana firma została objęta podobną kontrolą?

  Jeżeli ktoś uważa, że kontrolowanie prywatnej firmy w ten sposób to dobry pomysł, to niech lepiej najpierw zastanowi się nad problemami jakie się z tym wiążą, ile nowych problemów powstanie, chyba że to będzie ustawa pisana na kolanie, zrobiona na pokaz.

  Skomentuj

  1. randallandhopkirk
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2016-12-26 23:12

   Nic dobrego z tego nie wyniknie, kolejny generator absurdalnej biurokracji i kolejnych równie dziwnych pomysłów. Swoją drogą ciekawe kto i w jaki sposób będzie ustalał co jest a co nie jest prawdą - kolejne pole do popisu dla machinacji i wszelakich nadużyć.

   Skomentuj

 6. Author
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2016-12-24 11:54

  Jak czytam że to socjaldemokracja to mi sie rzygać chce lewaki najpierw sprowadzili islamistów a teraz ludzie giną

  dlaczego nikt nie pociągnie ich do odpowiedzialności za śmierć?

  chory socjalistyczny ciemnogród rodem z 19 wieku

  Skomentuj

  1. Author
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2016-12-24 11:55

   Oczywiści chodzi o to że komunistyczne socjale chcą kontrolować prywatne firmy

   nie dosyć że żyją z podatków wypracowanych przez prywatne firmy to jeszcze chcą ich zniewolić

   do roboty chłopo robotniki

   Skomentuj

 7. Fiona
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2016-12-26 09:52

  I dlatego chciano przeforsować na siłę umowę amerykańsko-europejską, a jak nie wyszło Canada-UE..

  Tylko nasz "intelygentny rżond" nie widział i nie widzi zagrożenia.

  Bez komentarza....

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!