be quiet Dark Base Pro 900 – takiej obudowy jeszcze nie było
Komputery

be quiet Dark Base Pro 900 – takiej obudowy jeszcze nie było

przeczytasz w 1 min.

be quiet! Dark Base Pro 900 to topowy model w ofercie niemieckiego producenta - tani nie jest, ale z pewnością znajdzie swoich zwolenników.

Ocena benchmark.pl
  • 4,7/5
Plusy

- wysoka jakość wykonania,; - bok z hartowanego szkła,; - bogaty zestaw złączy na panelu I/O,; - ładowarka bezprzewodowa Qi,; - trzy bardzo dobre wentylatory w komplecie,; - możliwość montażu nawet 12 wentylatorów,; - konstrukcja dostosowana do montażu wydajnego chłodzenia cieczą,; - dwa łatwo dostępne filtry przeciwkurzowe,; - wbudowany regulator obrotów dla 8 wentylatorów,; - wyciszenie całej konstrukcji,; - dwie listwy LED świecące w 5 kolorach w komplecie,; - bardzo dużo miejsca na podzespoły (w tym płyty E­ATX i XL­ATX),; - wyjmowane i amortyzowane koszyki na dyski twarde,; - szerokie możliwości dopasowania wnętrza (modularna konstrukcja),; - dobra wydajność fabrycznej wentylacji.

Minusy

- aluminium i szkło są bardziej podatne na zabrudzenia,; - plastikowe zawiasy drzwiczek,; - skomplikowany montaż zasilacza (niekompatybilny z mocniejszymi jednostkami),; - trochę za mało miejsca za tacką na płytę główną,; - bardzo wysoka cena (szczególnie jak na polskie realia).

Firma be quiet! jeszcze do niedawna była kojarzona głównie z zasilaczami komputerowymichłodzeniami dla procesorów, ale w międzyczasie poszerzyła swój asortyment o obudowy komputerowe. Pierwsze dwa modele (Silent Base 600Silent Base 800) spotkały się z pozytywnym przyjęciem, więc producent postanowił pójść za ciosem i niedawno wprowadził do oferty kolejną konstrukcję – mowa o modelu Dark Base 900.

Tym razem nowy model jest kierowany do najbardziej wymagających klientów i występuje w dwóch wersjach – podstawowej po prostu jako Dark Base 900 i bogatszej Dark Base Pro 900. Jeżeli czytacie nasze aktualności, już wiecie, że obudowa trafiła w nasze ręce i przygotowaliśmy jej test. W takim razie nie przedłużając, przejdźmy od razu do konkretów.

Czym wyróżnia się obudowa be quiet! Dark Base Pro 900?

  • Eleganckie, stonowane wzornictwo
  • Podświetlenie LED w 5 kolorach
  • Duże szklane okno w panelu bocznym
  • Regulator obrotów dla 8 wentylatorów
  • Bezprzewodowa ładowarka Qi
  • Modularna konstrukcja
  • Kompatybilność z płytami głównymi E-ATX i XL-ATX
  • Częściowe wyciszenie podzespołów
  • Trzy wentylatory 140 mm w komplecie
  • Możliwość instalacji rozbudowanego chłodzenia wodnego

Już po samym wyglądzie widać, że mamy do czynienia z produktem z górnej półki. Obudowa została przystosowana do montażu najwydajniejszych konfiguracji sprzętowych (np. komputerów do gier lub stacji roboczych), więc de facto powinna zainteresować najbardziej majętnych klientów – potwierdza to również sama cena, która w polskich sklepach wynosi niemałe 1000 złotych.

Modelbe quiet! Dark Base Pro 900
TypMidi Tower
MateriałyStal, aluminium, tworzywa sztuczne, guma, szkło
Wymiary i waga585,5 x 242,7 x 577,2 mm – 14,39 kg
Standard płyt głównychmini-ITX, mATX, ATX, E-ATX, XL-ATX
Miejsca na napędy/panele2x 5,25 cala
Miejsca na dyski 2,5 i 3,5 cala1x 2,5 cala + 14x 2,5 cala lub 7x 3,5 cala
Panel I/O2x audio, 2x USB 2.0, 2x USB 3.0, regulator obrotów dla 8 wentylatorów (4x 3-pin + 4x 4-pin)
Miejsca na karty rozszerzeń8x 325/470 mm
Miejsca na wentylatory

Front: 3x 120/140 mm
Góra: 4x 120 mm lub 3x 140 mm lub 1x 180 mm
Bok: 2x 120 mm (po zamianie boków)
Tył: 1x 120/140 mm
Dół: 2x 120/140 mm

Fabrycznie zainstalowane wentylatoryFront: 2x be quiet! SilentWings 3 140 mm
Tył: 1x be quiet! SilentWings 3 140 mm
Maksymalna wysokość chłodzenia CPU185 mm
Maksymalna długość zasilacza284 mm (ATX)
DodatkoweSzklane okno, filtry przeciwkurzowe, wyciszenie, listwy LED, ładowarka Qi

Na kolejnych stronach przyjrzymy się obudowie z bliska i sprawdzimy czy 1000 złotych to adekwatna cena za to „cacko”. Sprawdzimy też jak wypada fabryczna wentylacja, którą tak bardzo chwali się producent.