Bezprzewodowe ładowanie
Systemy operacyjne

Bezprzewodowe ładowanie

przeczytasz w 2 min.

Innowacyjna technologia obsługiwana przez Windows 8. Przyszłość urządzeń mobilnych. Poznaj zasadę działania i sprawdź czym się cechuje.

Schemat

Czy podpięcie telefonu do ładowarki jest męczące? Jeszcze 20 lat temu taka możliwość budziłaby ekscytację. Wraz z rozwojem technologii, a także coraz wydajniejszymi smartfonami (i wciąż takimi samymi bateriami – niestety) ładowanie stało się zjawiskiem do tego stopnia pospolitym, że aż irytującym. Być może jednak w niedalekiej przyszłości poczciwe wtyczki w naszych komórkach i innych peryferiach odejdą do lamusa.

Wielkim zwolennikiem i orędownikiem technologii bezprzewodowego ładowania jest firma Nokia, która od niedawna lansuje je w swoich modelach, między innymi wychwalanej pod niebiosa Lumii 920. Wiadomo jednak, że pomysł przypadł do gustu również Microsoftowi, a co za tym idzie – firma dowodzona przez Steve'a Ballmera będzie nalegała na popularyzację tego rozwiązania także w innych urządzeniach opartych o system Windows. Dość poważne plotki mówią już między innymi o zbliżających się telefonach od HTC, wyposażonych w podobną technologię.

No dobrze, ale z czym się to wszystko "je"? Już wyjaśniam! Wbrew pozorom nie jest to wcale taki prosty mechanizm i by zrozumieć jego działanie, musimy cofnąć się o kilkaset lat wstecz do czasów naukowca, którego kojarzycie ze szkoły, a fani serialu "Lost", być może również z innych okoliczności – chodzi o Michaela Faradaya. Odkrył on zjawisko indukcji elektromagnetycznej, która stała się fundamentem całej elektrodynamiki. Z tego też powodu urządzenie do bezprzewodowego ładowania, często określane jest też mianem ładowarki indukcyjnej. Jej funkcjonowanie ilustruje poniższy schemat.

Schemat

Przez cewkę oznaczoną symbolem L1 przepływa prąd, przez co dochodzi do powstania pola elektromagnetycznego. To zaś indukuje napięcie w cewce L2, które następnie zostaje zamienione w energię niezbędną do naładowania baterii telefonu.

Oczywiście w praktyce przeciętny użytkownik nie musi zawracać sobie głowy różnymi cewkami czy pamięcią o Nicoli Tesli, który był pomysłodawcą bezprzewodowego przepływu prądu. Firma Nokia we współpracy z dużymi amerykańskimi korporacjami, ładowarkę indukcyjną przedstawia między innymi w roli bardzo przytulnej i eleganckiej poduszeczki – często kolorowej, co komponuje się oczywiście z wizualną wizją ostatnich smartfonów fińskiego koncernu.

Schemat

Technologia jest tym ciekawsza, że tak naprawdę stanowi fundamenty pod bezprzewodowy przepływ prądu, nad którym od dłuższego czasu debatują liczne koncerny, ale i politycy, ekolodzy i społeczeństwo. Od wielu lat trwały próby spopularyzowania podobnego rozwiązania, podobnych działań podejmował się między innymi Samsung, jednak tamte pomysły nie spotykały się z takim entuzjazmem otoczenia.

W celu popularyzacji i rozwoju nowoczesnej technologii powołano międzynarodową grupę, której nieformalnym liderem jest właśnie Nokia (podobnie było przed laty, gdy Nokia – dość nieformalnie – trwała na czele organizacji zajmującej się rozwojem systemu Symbian). Ma ona wielu zwolenników, choćby wśród ekologów, ponieważ specjalne poduszeczki nie pobierają prądu, gdy telefon zniknie z ich bezpośredniego otoczenia. Choćby pod tym względem są lepsze od tradycyjnych ładowarek.

Rozwiązanie ładowarek indukcyjnych ma natomiast na chwilę obecną także jedną wadę – proces przesyłania prądu trwa troszkę dłużej, w związku z czym ładowanie telefonu wymaga nieco większej cierpliwości. Nie są to jednak jakieś drastyczne i spektakularne różnice względem tradycyjnego ładowania i w przypadku ładowania "przez noc" trudno w ogóle mówić o problemie. Nie przejmuje się tym sama Nokia, która zresztą wcale nie chce bezpośrednio pozbywać się standardowych ładowarek. Nowe rozwiązanie miałoby być natomiast genialnym uzupełnieniem ekosystemu miejsc publicznych – taka ładowarka mogłaby się znaleźć na przykład przy stoliku w kawiarni. Genialne, prawda?

Na chwilę obecną technologia jest zdominowana przez firmę Nokia, choć wielu konkurentów bardzo uważnie patrzy na poczynania Finów. Jak już wcześniej powiedziałem, prawdopodobnie będą korzystały z niej nowe modele HTC oparte na Windowsach (tajwański koncert szykuje prawdziwą, windowsową ofensywę). Na chwilę obecną przy użyciu specjalnej ładowarki podratujemy baterie supersmartfonów Nokia Lumia 920 i Nokia Lumia 820.

Ładowanie indukcyjne to nowa technologia i stale rozwijana. Jest to jednak przede wszystkim gigantyczny potencjał do przekazywania energii bezprzewodowo, a w pewnej perspektywie – do całkowitego wyeliminowania kabli z naszych domów. Warto przyglądać się jej rozwojowi.

Komentarze

42
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    carbo888
    7
    kieszeń w samochodzie z taką ładowarką, to jest dobry patent
    w normalnym samochodzie to może nie ale w ciężarówkach super
    • avatar
      Konto usunięte
      6
      Technologia fajna. Na uczelni stoły ładujące laptopy telefony i całą masę innych rzeczy... A czy to nie jest szkodliwe dla człowieka? Moglibyście i o tym napisać coś więcej niż samą reklamę.
      • avatar
        sceri
        3
        Posiadam telefon Palm Pre2 z 2010 roku i mam w nim możliwość ładowania indukcyjnego.
        Sprawuje się świetnie tylko telefon staje się ciepły.
        Wydaje mi się, że jest torozwiązanie lepsze - a na pewno bardziej eleganckie - niż w Nokii. Podstawka na biurku prezentuje się naprawdę ładnie.

        Zainteresowanym polecam wyszukiwarkę: Palm Pre2 Touchstone
        • avatar
          StartX_pl
          3
          Przesyłanie prądu na odległość to wynalazek tesli sprzed 1900r. O ile dobrze pamiętam w 1896 opatentował technologię na której zbudował pierwszy zdalnie sterowany model...
          • avatar
            Konto usunięte
            3
            "Ładowanie indukcyjne to nowa technologia i stale rozwijana."

            Że cooooo??
            Ja od 10 lat tak ładuję szczoteczke do zębów....
            • avatar
              Rico71
              3
              Tak naprawdę ta technologia jest super. Ostatnio był artykuł o ładowaniu akumulatorów do naszych urządzeń, o tzw. pamięci akumulatorów. Nowe typy akumulatorów mają się lepiej nie kiedy je rozładujemy do końca, ale kiedy ładujemy nawet przy 10 % rozładowaniu (porównać to można tdo pęczniejącego balonu i elastyczności) ,zatem ładowanie telefonów, lapka, itp. np. w komunikacji miejskiej poprzez takie poduszeczki Nokii naprawdę byłoby eko. Tu mała uwaga, jestem zagorzałym przeciwnikiem ekologów, ale na dwa sposoby. ;) Popieram ochronę zwierząt, zwłaszcza zagrożonych gatunków, popieram technologie naturalnej energii, ale jestem totalnie wkurzony kiedy słyszę o opłatach ekologicznych, normach emisji spalin (zwłaszcza silników w samochodach) i tym wszystkim opłatom prowadzącym do PODRAŻANIA naszego życia (a de facto promującym lobb opłacające ekoterrorystów).
              • avatar
                Konto usunięte
                2
                Hmm fajne by to było w obudowie od kompa. Z tego co pamiętam jakieś myszki logitech mają chyba ładowarkę indukcyjną???
                • avatar
                  VEN1963
                  2
                  "a w pewnej perspektywie – do całkowitego wyeliminowania kabli z naszych domów. Warto przyglądać się jej rozwojowi."

                  czy aby na pewno ?? przecież wszyscy walczą z bliskością nadajników GSM - więc kolejny rodzaj promieniowania ??aż tak optymistyczny bym nie byłże to wejdzie do naszych domów. A co do metody zasilanie bezprzewodowego - to parę lat temu miałem mysz z A4Tech która pracowała na specjalnej podkładce która ją zasilała i jednocześnie odczytywała położenie.
                  • avatar
                    SuperSzarp
                    2
                    Takie ładowarki w kawiarni .... Jak dla mnie idealne tylko zeby było ich więcej niż jedna :D
                    • avatar
                      amucha
                      1
                      "Ma ona wielu zwolenników, choćby wśród ekologów, ponieważ specjalne poduszeczki nie pobierają prądu, gdy telefon zniknie z ich bezpośredniego otoczenia." - no bez przesady, założę się że straty na ładowaniu są parę rzędów większe niż jakiś wyimaginowane starty prądu ładowarki bez telefonu.
                      btw.
                      Może ktoś rzuci linkiem do jakiegoś dowodu na zużycie prądu przez ładowarki bez tel?
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        1
                        dajcie takie rozwiązania w stołach w Empiku, KFC, MC Donald i innych tego typu lokalach to będzie rewolucja. Siedzisz rano w Empiku na kawie i np omawiasz jakis biznes z klientem. Kładziesz telefon na stole i od razu się ładuje :) DO samochodów też jak znalazł, bo kable z zapalniczki to można nerwicy dostać.
                        • avatar
                          irondick
                          1
                          Po pierwsze cofamy się jednak do czasów Nikoli Tesli który wynalazł właśnie przekazywanie energii elektrycznej bez przewodu (żarówki bez włókien też. XENON) Jednak jego metoda była bezstratna i oparta o nadajnik i odbiornik odpowiednio zestrojony. Po drugie metoda prezentowana przez Nokie jest bardziej energochłonna od standardowej z uwagi na straty energii która rośnie do kwadratu ze wzrostem odległości. Lepiej stworzyć wyświetlacz-panel fotowoltaiczny i w ten sposób za darmo doładowywać urządzenia typu tel., tablet itd.
                          • avatar
                            Konto usunięte
                            1
                            Wygodne to to tak wcale nie jest. Żeby podłączyć telefon do ładowarki, najpierw podłączyć do zasilania trzeba samą ładowarkę. Żeby ładować indukcyjnie, to trzeba podłączyć ładowarkę indukcyjną - na jedno wychodzi, tym bardziej, że po ładowaniu i tak trzeba ją odłączyć, bo nie chciałbym żeby to urządzenie było włączone cały czas, leżąc obok innych przedmiotów, oraz moich dłoni, a także dlatego, że zasilacz tego urządzenia stale pobiera prąd.
                            • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              A wystarczyła by standaryzacja wtyku ładowania urządzeń i po kłopocie. Ładowarki z automatem do wyznaczenia napięcia i odpowiednio dużym prądem ładowania dla poszczególnych napięć.
                              • avatar
                                AndreoKomp
                                0
                                Dla mnie pomysł bez sensu. Dlaczego? Co z tego, że do telefonu nie będziemy musieli podpisać kabla, jak kabel będzie musiał iść do leżącej na biurku poduszki. Już wole niech leży sobie końcówka kabla na biurku niż jakaś tam poduszka większa od telefonu. Kabel można sobie poprowadzić w ścianie w listwie, lub schować w odpowiednio przygotowanym miejscu w biurku. Poduszka będzie leżeć cały czas na biurku. Do tego dochodzi fakt, że telefon będzie ładowany wolniej. Bajer i tyle.
                                Na chwilę obecną to są bardzo potrzebne nowe baterie, które będą miały większą pojemność i będą szybciej ładowane. Do szybszego ładowania kabel będzie niezbędny.
                                • avatar
                                  Konto usunięte
                                  -1
                                  Nawet Pezet ma w piosenkach reklamy MS:] a nie mówiąc już o kawałku o "Chmurze"... W hip-hopie pełno reklam ps3 i x360, nawet wphona bo iPhone to wszędzie się wpycha... Nawet w Jestem Bogiem ktoś w filmie o biedzie miał iphona i kamerę fhd:-D
                                  • avatar
                                    piotrek84g
                                    -1
                                    Moja szczoteczka do zębów jest ładowana bezprzewodowo i ładuje się szybciej od Nokii. :P
                                    • avatar
                                      pawluto
                                      -2
                                      Ja czekam na pierwsze ładowarki używające Wi Fi !
                                      Są już czy jeszcze nie bo sie pogubiłem ?
                                      • avatar
                                        Konto usunięte
                                        0
                                        Technologia dopiero sie rozwija więc jeszcze sporo przed nią, jednakże obecnie prędkość przesyłu jest niewielka, więc smartfony lub klawiatury mogą być w ten sposób ładowane. Poczekamy jeszcze trochę zanim te rozwiazanie stanie sie standardem. Podobnie kiedyś było z internetem, gdy 1MBs to było coś, a dzisiaj to śmiech na sali.
                                        • avatar
                                          Konto usunięte
                                          0
                                          Ipkis: ale obejrzyj teledysk:-D to jest nakręcone przy współudziale Microsoftu. Serio, serio. On ma podpisany normalny kontrakt na reklamę.
                                          • avatar
                                            Konto usunięte
                                            0
                                            Przyszłość po prostu przyszłość.
                                            • avatar
                                              Konto usunięte
                                              0
                                              super
                                              • avatar
                                                Arved
                                                0
                                                Nie wiem dlaczego, ale bardzo nie lubicie noki 920, widac to w kazdym artykule i tescie..
                                                • avatar
                                                  Konto usunięte
                                                  0
                                                  Takie ładowanie ułatwiłoby życie niejednemu z nas.