Na topie

Bluetooth 5 – co to jest i czym się różni od poprzednich wersji?

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Mobile Ciekawostki Tematyka: Bluetooth SIG Vademecum

Bluetooth 5 to nowa wersja technologii bezprzewodowej, dzięki której informacje z opaski fitness trafiają na smartfona, powiadomienia z niego wyświetlają się na smartwatchu, a głośniki odtwarzają nasza ulubioną muzykę bez kabli. W czym Bluetooth 5 jest lepszy od poprzednika?

 • Bluetooth 5 – co to jest i czym się różni od poprzednich wersji? | zdjęcie 1
Ocena redakcji

5

super

 

A A

Samsung Galaxy S8 i nowe iPhone’y to smartfony z Bluetooth 5 (Bluetooth 5.0). Przy okazji debiutu tych urządzeń było głośno o tym fragmencie ich specyfikacji, ale co to tak naprawdę oznacza? W czym „piątka” jest lepsza od swoich poprzedniczek i czy są w ogóle powody, by zachwycać się nową wersją tej technologii? Jeśli szukacie odpowiedzi, to tutaj je znajdziecie.

Co to w ogóle jest Bluetooth?

Zacznijmy od podstaw. Bluetooth to technologia, która sprawiła, że łączność bezprzewodowa stała się czymś całkowicie naturalnym. Zastępując bardzo ograniczony standard IrDA, pozwoliła przesyłać pliki na odległość między telefonami, ale też łączyć urządzenia peryferyjne z komputerem czy sprzętem mobilnym oraz gadżety ubieralne (np. opaskę fitness) ze smartfonem.

Bluetooth logo

Rozwijany od 1994 roku Bluetooth z wersji na wersję staje się coraz lepszy, to znaczy pozwala na coraz więcej. Zwiększa się zasięg, rosną prędkości i poprawia się bezpieczeństwo transmisji danych. Od 2011 roku obowiązywały wersje z „czwórką” z przodu, aż wreszcie niedawno pojawił się nowy standard… 

Bluetooth 5 – czym nowa wersja różni się od starszych?

Trzeba wiedzieć, że Bluetooth 5 powstał jako rozwinięcie standardu LE (Low Energy), co oznacza, że najwięcej zyskają na nim użytkownicy gadżetów i smartfonów (sparowanych ze słuchawkami czy głośnikami bezprzewodowymi). Teraz konkrety – co daje Bluetooth 5?

Według oficjalnej specyfikacji Bluetooth 5 oferuje nawet dwa razy szybszy transfer niż v4.2 (do 2 Mb/s) oraz zwiększa „pojemność” transmisji danych o 800 proc. Mówiąc krótko: oznacza to, że możemy szybciej wysyłać i odbierać znacznie większe ilości danych.

2 Mb/s to prędkość, która może nie robić większego wrażenia (wszak standard Bluetooth v3.1 + HS oferował przesyłanie danych z prędkością 40 Mb/s). Jednak nowy Bluetooth stanowi podkreślenie faktu, że wypromowana na przesyłaniu plików technologia tak naprawdę powstała w innych celach – przede wszystkim do łączenia ze sobą urządzeń.

Ponadto Bluetooth 5 ma większy zasięg (i to o 400 proc.) – może łączyć urządzenia oddalone od siebie na odległość 4 razy większą niż miało to miejsce w przypadku wersji 4. Gdzie to wykorzystamy? Między innymi podczas korzystania z bezprzewodowej klawiatury i myszki podłączonej do telewizora oraz podczas korzystania z głośników Bluetooth. Realnie mówimy o zasięgu na poziomie 120 metrów.

Najważniejsze zalety Bluetooth 5, czyli większy zasięg i większa „pojemność” sprawiają również, że Bluetooth ma mieć wreszcie potencjał w IoT (Internet of Things, Internet Rzeczy). Innymi słowy, będzie można wykorzystać go w systemach inteligentnego domu – urządzenia będą mogły za jego pomocą komunikować się ze sobą, by dogodzić domownikom.

Wreszcie Bluetooth 5 to stabilna technologia łączności bezprzewodowej, jak zapewniają autorzy specyfikacji. Specjalnie została bowiem zaprojektowana w taki sposób, by dobrze i bezproblemowo działać wśród sieci Wi-Fi i LTE (a więc innych popularnych standardów bezprzewodowych). 

Bluetooth 5 zalety

Uproszczone nazewnictwo

Na pewno zauważyliście, że nowa wersja to po prostu Bluetooth 5. Odpowiedzialna za rozwój standardu grupa Bluetooth SIG zdecydowała się bowiem na uproszczenie nazewnictwa, które według wcześniejszych ustaleń wymuszałoby zapis „Bluetooth v5.0” – ma to znaczenie wyłącznie marketingowe.

Co jeszcze warto wiedzieć o Bluetooth 5?

Przede wszystkim to, że nowy standard Bluetooth w wersji o niskim zapotrzebowaniu na energię jest wstecznie kompatybilny z urządzeniami wykorzystującymi technologię w wersji 4.2, 4.1 lub 4.0. Oznacza to, że smartfon z Bluetooth 5 nie odmówi współpracy z akcesoriami (takimi jak słuchawki czy smartwatch) ze starszą wersją Bluetooth (np. v4.0).

Istotną kwestią, o której rzadko się wspomina, jest to, że Bluetooth 5 nie cechuje się szybszymi transferami i większym zasięgiem, lecz szybszymi transferami LUB większym zasięgiem (na przykład osiągnięcie maksymalnego zasięgu wymaga ograniczenia szybkości do 128 kb/s). Warto też zaznaczyć, że początkowo urządzenia łączą się w trybie 1 Mb/s i dopiero później mogą przełączyć się na 2 Mb/s.

Bluetooth 5 nie wprowadza obsługi żadnych nowych kodeków audio, ale współpracuje z wszystkimi dotychczasowymi, w tym aptX, aptX HD (aptX Lossless) i aptX Low Latency. Co to jest Bluetooth z aptX? To coś, co interesuje tych, którzy z technologii bezprzewodowej korzystają podczas słuchania muzyki. Aby nie wgłębiać się w szczegóły: dzięki wspomnianym standardom dźwięk przesyłany bez kabli cechuje się wyższą jakością, a opóźnienia są mniejsze. 

Z pozytywnych aspektów należy wspomnieć, że Bluetooth 5 spełnia też wszystkie obowiązujące standardy bezpieczeństwa, a wszelkie swoje atuty osiąga bez negatywnego wpływu na czas pracy urządzeń od ładowania do ładowania. 

Kiedy skorzystam z Bluetooth 5 i jakie wersje są dziś najczęściej spotykane?

Dziś najczęściej są spotykane peryferia, gadżety, tablety i smartfony z Bluetooth w wersji 4.0 lub jednej z kolejnych (4.1, 4.2). Powoli jednak zaczynają pojawiać się urządzenia z „piątką”, jak na przykład wspomniane we wstępie iPhone 8 i iPhone X oraz Samsung Galaxy S8, a także Samsung Note 8. 

Wszystko wskazuje na to, że 2018 będzie rokiem, w którym Bluetooth 5 stanie się standardem i stawiać na niego będzie coraz więcej producentów. 

Odsłon: 22513 Skomentuj artykuł
Komentarze

12

Udostępnij

Ciekawostki w marketplace

 1. sceri
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2018-02-02 10:53

  Użyłbym "albo" zamiast "lub" jeżeli zdanie dotyczące relacji miedzy zasięgiem a prędkością nie może zawierać koniunkcji.

  Skomentuj

  1. Wojciech Kulik
   Oceń komentarz:

   9    

   Opublikowano: 2018-02-02 11:10

   Masz oczywiście rację, ale nie wszyscy są ścisłowcami, a ze zdania jasno wynika, że mówimy o alternatywie wykluczającej. ;)

   Skomentuj

   1. bymot
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2018-02-07 18:42

    Nie wszyscy są polonistami ale staramy się pisać poprawnie.
    Morzemy pisaci jak hcemy bo wiemy rze z kontekstu to iasno wynika?

    Skomentuj

 2. R2rr0
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-02-02 11:00

  "Samsung Galaxy S8 i nowe iPhone’y to smartfony z Bluetooth 5 (Bluetooth 5.0). Przy okazji debiutu tych urządzeń było głośno o tym fragmencie ich specyfikacji,..."

  Dlaczego akurat te modele wymieniono, takie podświadome sugerowanie mniej oblatanym na rynku użytkownikom, że wszystko co nowe i dobre to u tych producentów. Pomijając już wszystkie inne smartfony z tą technologią, pierwszym zaprezentowanym była Xperia XZ Premium.

  Skomentuj

  1. Wojciech Kulik
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2018-02-02 11:11

   To tylko przykłady - dwa urządzenia, o których było szczególnie głośno, od dwóch największych obecnie producentów na rynku.

   Skomentuj

 3. WhiteDrag0n
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-02-02 12:54

  A powiedzcie mi, czy BT5 dalej drenuje baterię tak ostro jak poprzednie wersje? Bo dopóki tego nie ogarną, dopóty wymiana słuchawek na jacka 3.5mm na słuchawki bezprzewodowe nie ma sensu.

  Skomentuj

 4. keeeper
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-02-02 13:26

  Gdzieś słyszałem, że BT5 może obsłużyć parę słuchawek/głośników (w sensie - dwa połączenia jednocześnie). Może to ktoś potwierdzić?

  Skomentuj

  1. Tomasz Duda
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-02-02 15:11

   Niektóre smartfony mają tę funkcję (np. w niektórych Samsungach jest Dual Audio). W dodatku wydaje mi się, że da się to programowo wykonać na innych fonach.

   Skomentuj

 5. Kiciulek
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2018-02-02 16:25

  256 KB/s, no no... toć to szaleńcza wręcz przepustowość... ale do audio wystarczy...

  Skomentuj

 6. LuziQ
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-02-05 08:09

  Cytując:
  " (na przykład osiągnięcie maksymalnego zasięgu wymaga ograniczenia szybkości do 128 kb/s)"

  128kb/s ≠ 128kB/s

  Na pewno 128kb/s? Bo jeśli tak, to ten rozwój trochę słabo wygląda.

  Skomentuj Historia edycji

 7. jkeen
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-02-05 13:00

  Jeśli zasięg wzrósł czterokrotnie, to wzrósł o 300 proc. - a nie o 400 proc., jak podaje autor.
  „Pojemność” transmisji danych zwiększyła się o 700% a nie o 800%.

  Skomentuj

 8. Gatts-25
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-02-08 20:25

  Jak się szybko zestarzeją mające premierę w tym roku kolejne Smartfony niech świadczy fakt ,że SAMSUNG ogłosił ,że ich nowy EXYNOS w przyszłym roku będzie miał nośnik zgodny ze standardem UFS 3.0 , LPDDR5 pewnie cztero kanałowo i jeżeli tak dobrze dopracują sam układ CPU jak zrobili to z EXYNOS 9810 ,który będzie miał niedługo premierę z nowymi Smartfonami SAMSUNG to tylko liczyć na to ,że konkurencja nie zaśpi i chociaż nie daleko za wydajnością Koreańczyków będzie.
  W przyszłym roku też powinien być dostępny standard Wi-Di coś na zasadzie Wi-Fi i Bluetooth złączonych razem ale z dużo wyższą przepustowością ,nie wiadomo jak z zasięgiem ale i dużo mniejszym poborem energii jak w obecnych standardach.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!