Bluetooth 5 – co to jest i czym się różni od poprzednich wersji?
Ciekawostki

Bluetooth 5 – co to jest i czym się różni od poprzednich wersji?

przeczytasz w 3 min.

Bluetooth 5 to nowa wersja technologii bezprzewodowej, dzięki której informacje z opaski fitness trafiają na smartfona, powiadomienia z niego wyświetlają się na smartwatchu, a głośniki odtwarzają nasza ulubioną muzykę bez kabli. W czym Bluetooth 5 jest lepszy od poprzednika?

Samsung Galaxy S8 i nowe iPhone’y to smartfony z Bluetooth 5 (Bluetooth 5.0). Przy okazji debiutu tych urządzeń było głośno o tym fragmencie ich specyfikacji, ale co to tak naprawdę oznacza? W czym „piątka” jest lepsza od swoich poprzedniczek i czy są w ogóle powody, by zachwycać się nową wersją tej technologii? Jeśli szukacie odpowiedzi, to tutaj je znajdziecie.

Co to w ogóle jest Bluetooth?

Zacznijmy od podstaw. Bluetooth to technologia, która sprawiła, że łączność bezprzewodowa stała się czymś całkowicie naturalnym. Zastępując bardzo ograniczony standard IrDA, pozwoliła przesyłać pliki na odległość między telefonami, ale też łączyć urządzenia peryferyjne z komputerem czy sprzętem mobilnym oraz gadżety ubieralne (np. opaskę fitness) ze smartfonem.

Bluetooth logo

Rozwijany od 1994 roku Bluetooth z wersji na wersję staje się coraz lepszy, to znaczy pozwala na coraz więcej. Zwiększa się zasięg, rosną prędkości i poprawia się bezpieczeństwo transmisji danych. Od 2011 roku obowiązywały wersje z „czwórką” z przodu, aż wreszcie niedawno pojawił się nowy standard… 

Bluetooth 5 – czym nowa wersja różni się od starszych?

Trzeba wiedzieć, że Bluetooth 5 powstał jako rozwinięcie standardu LE (Low Energy), co oznacza, że najwięcej zyskają na nim użytkownicy gadżetów i smartfonów (sparowanych ze słuchawkami czy głośnikami bezprzewodowymi). Teraz konkrety – co daje Bluetooth 5?

Według oficjalnej specyfikacji Bluetooth 5 oferuje nawet dwa razy szybszy transfer niż v4.2 (do 2 Mb/s) oraz zwiększa „pojemność” transmisji danych o 800 proc. Mówiąc krótko: oznacza to, że możemy szybciej wysyłać i odbierać znacznie większe ilości danych.

2 Mb/s to prędkość, która może nie robić większego wrażenia (wszak standard Bluetooth v3.1 + HS oferował przesyłanie danych z prędkością 40 Mb/s). Jednak nowy Bluetooth stanowi podkreślenie faktu, że wypromowana na przesyłaniu plików technologia tak naprawdę powstała w innych celach – przede wszystkim do łączenia ze sobą urządzeń.

Ponadto Bluetooth 5 ma większy zasięg (i to o 400 proc.) – może łączyć urządzenia oddalone od siebie na odległość 4 razy większą niż miało to miejsce w przypadku wersji 4. Gdzie to wykorzystamy? Między innymi podczas korzystania z bezprzewodowej klawiatury i myszki podłączonej do telewizora oraz podczas korzystania z głośników Bluetooth. Realnie mówimy o zasięgu na poziomie 120 metrów.

Najważniejsze zalety Bluetooth 5, czyli większy zasięg i większa „pojemność” sprawiają również, że Bluetooth ma mieć wreszcie potencjał w IoT (Internet of Things, Internet Rzeczy). Innymi słowy, będzie można wykorzystać go w systemach inteligentnego domu – urządzenia będą mogły za jego pomocą komunikować się ze sobą, by dogodzić domownikom.

Wreszcie Bluetooth 5 to stabilna technologia łączności bezprzewodowej, jak zapewniają autorzy specyfikacji. Specjalnie została bowiem zaprojektowana w taki sposób, by dobrze i bezproblemowo działać wśród sieci Wi-Fi i LTE (a więc innych popularnych standardów bezprzewodowych). 

Bluetooth 5 zalety

Uproszczone nazewnictwo

Na pewno zauważyliście, że nowa wersja to po prostu Bluetooth 5. Odpowiedzialna za rozwój standardu grupa Bluetooth SIG zdecydowała się bowiem na uproszczenie nazewnictwa, które według wcześniejszych ustaleń wymuszałoby zapis „Bluetooth v5.0” – ma to znaczenie wyłącznie marketingowe.

Co jeszcze warto wiedzieć o Bluetooth 5?

Przede wszystkim to, że nowy standard Bluetooth w wersji o niskim zapotrzebowaniu na energię jest wstecznie kompatybilny z urządzeniami wykorzystującymi technologię w wersji 4.2, 4.1 lub 4.0. Oznacza to, że smartfon z Bluetooth 5 nie odmówi współpracy z akcesoriami (takimi jak słuchawki czy smartwatch) ze starszą wersją Bluetooth (np. v4.0).

Istotną kwestią, o której rzadko się wspomina, jest to, że Bluetooth 5 nie cechuje się szybszymi transferami i większym zasięgiem, lecz szybszymi transferami LUB większym zasięgiem (na przykład osiągnięcie maksymalnego zasięgu wymaga ograniczenia szybkości do 128 kb/s). Warto też zaznaczyć, że początkowo urządzenia łączą się w trybie 1 Mb/s i dopiero później mogą przełączyć się na 2 Mb/s.

Bluetooth 5 nie wprowadza obsługi żadnych nowych kodeków audio, ale współpracuje z wszystkimi dotychczasowymi, w tym aptX, aptX HD (aptX Lossless) i aptX Low Latency. Co to jest Bluetooth z aptX? To coś, co interesuje tych, którzy z technologii bezprzewodowej korzystają podczas słuchania muzyki. Aby nie wgłębiać się w szczegóły: dzięki wspomnianym standardom dźwięk przesyłany bez kabli cechuje się wyższą jakością, a opóźnienia są mniejsze. 

Z pozytywnych aspektów należy wspomnieć, że Bluetooth 5 spełnia też wszystkie obowiązujące standardy bezpieczeństwa, a wszelkie swoje atuty osiąga bez negatywnego wpływu na czas pracy urządzeń od ładowania do ładowania. 

Kiedy skorzystam z Bluetooth 5 i jakie wersje są dziś najczęściej spotykane?

Dziś najczęściej są spotykane peryferia, gadżety, tablety i smartfony z Bluetooth w wersji 4.0 lub jednej z kolejnych (4.1, 4.2). Powoli jednak zaczynają pojawiać się urządzenia z „piątką”, jak na przykład wspomniane we wstępie iPhone 8 i iPhone X oraz Samsung Galaxy S8, a także Samsung Note 8. 

Wszystko wskazuje na to, że 2018 będzie rokiem, w którym Bluetooth 5 stanie się standardem i stawiać na niego będzie coraz więcej producentów. 

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    sceri
    4
    Użyłbym "albo" zamiast "lub" jeżeli zdanie dotyczące relacji miedzy zasięgiem a prędkością nie może zawierać koniunkcji.
    • avatar
      Kiciulek
      2
      256 KB/s, no no... toć to szaleńcza wręcz przepustowość... ale do audio wystarczy...
      • avatar
        R2rr0
        1
        "Samsung Galaxy S8 i nowe iPhone’y to smartfony z Bluetooth 5 (Bluetooth 5.0). Przy okazji debiutu tych urządzeń było głośno o tym fragmencie ich specyfikacji,..."

        Dlaczego akurat te modele wymieniono, takie podświadome sugerowanie mniej oblatanym na rynku użytkownikom, że wszystko co nowe i dobre to u tych producentów. Pomijając już wszystkie inne smartfony z tą technologią, pierwszym zaprezentowanym była Xperia XZ Premium.
        • avatar
          WhiteDrag0n
          1
          A powiedzcie mi, czy BT5 dalej drenuje baterię tak ostro jak poprzednie wersje? Bo dopóki tego nie ogarną, dopóty wymiana słuchawek na jacka 3.5mm na słuchawki bezprzewodowe nie ma sensu.
          • avatar
            jkeen
            1
            Jeśli zasięg wzrósł czterokrotnie, to wzrósł o 300 proc. - a nie o 400 proc., jak podaje autor.
            „Pojemność” transmisji danych zwiększyła się o 700% a nie o 800%.
            • avatar
              keeeper
              0
              Gdzieś słyszałem, że BT5 może obsłużyć parę słuchawek/głośników (w sensie - dwa połączenia jednocześnie). Może to ktoś potwierdzić?
              • avatar
                LuziQ
                0
                Cytując:
                " (na przykład osiągnięcie maksymalnego zasięgu wymaga ograniczenia szybkości do 128 kb/s)"

                128kb/s ≠ 128kB/s

                Na pewno 128kb/s? Bo jeśli tak, to ten rozwój trochę słabo wygląda.
                • avatar
                  Gatts-25
                  0
                  Jak się szybko zestarzeją mające premierę w tym roku kolejne Smartfony niech świadczy fakt ,że SAMSUNG ogłosił ,że ich nowy EXYNOS w przyszłym roku będzie miał nośnik zgodny ze standardem UFS 3.0 , LPDDR5 pewnie cztero kanałowo i jeżeli tak dobrze dopracują sam układ CPU jak zrobili to z EXYNOS 9810 ,który będzie miał niedługo premierę z nowymi Smartfonami SAMSUNG to tylko liczyć na to ,że konkurencja nie zaśpi i chociaż nie daleko za wydajnością Koreańczyków będzie.
                  W przyszłym roku też powinien być dostępny standard Wi-Di coś na zasadzie Wi-Fi i Bluetooth złączonych razem ale z dużo wyższą przepustowością ,nie wiadomo jak z zasięgiem ale i dużo mniejszym poborem energii jak w obecnych standardach.
                  • avatar
                    Iwo84
                    0
                    Proszę i informację, czy przez Bluetooth mogę nadać audio w 5.1 na kino domowe, czy działa tylko w stereo?