Brother DCP-T510W – tanie w eksploatacji urządzenie 3w1
Drukarki i skanery

Brother DCP-T510W – tanie w eksploatacji urządzenie 3w1

przeczytasz w 2 min.

Test Brother DCP-T510W, czyli urządzenia wielofunkcyjnego do domu i małych biur. Wyróżnia się wyjątkowo niskim kosztami eksploatacji (dzięki systemowi InkBenefit Plus), może pochwalić się także łatwą obsługą i łącznością bezprzewodową.

Ocena benchmark.pl
  • 4,3/5
Plusy

bardzo niskie koszty eksploatacji; łączność bezprzewodowa; dobra jakość czarno-białych wydruków; łatwa obsługa; funkcjonalność

Minusy

brak automatycznego druku dwustronnego; dość głośna i wolna; gorsza jakość kolorowych wydruków

Mimo iż coraz bardziej polegamy na usługach w chmurze i elektronicznych wersjach dokumentów i plików, to jednak bez fizycznych wydruków wciąż trudno wyobrazić sobie naszą codzienność. W pracy, w domu, a nawet w podróży – w zasadzie wszędzie papierowe kopie dokumentów mogą okazać się niezbędne.

Dla osób, które drukują naprawdę sporo, czy to w domu, czy w małym biurze, rozsądnym wyborem ze względu na koszty eksploatacji, były drukarki i urządzenia laserowe. W przeliczeniu na jedną stronę oferują one naprawdę niski koszt wydruku. Drukarki atramentowe z kolei są w stanie osiągnąć wyższą jakość owych wydruków, ale za cenę wyższych kosztów. Pojemniki za atramentem są po prostu dość drogie i szybko się wyczerpują. 

Na szczęście znaleziono na to sposób. Brother oferuje w serii swoich urządzeń system InkBenefit, pozwalający na samodzielne uzupełnianie pojemników z atramentem. Pozwoliło to w ogromnym stopniu zredukować koszty wydruku, przy zachowaniu łatwości obsługi urządzenia.

Rozwiązanie to stosowane jest już od kilku lat. Miałem okazję je testować między innymi w urządzeniu Brother DCP-T700W. Tym razem w moje ręce trafił zupełnie nowy sprzęt. Wielofunkcyjne urządzenie Brother DCP-T510W z udoskonaloną wersją systemu uzupełniania atramentu InkBenefit Plus. Zapraszam na jego recenzję.

Specyfikacja techniczna Brother DCP-T510W:

ModelBrother DCP-T510W
Cena w dniu testu719 zł
Technologia drukuatramentowa, kolorowa
Funkcje podstawowedrukowanie, kopiowanie, skanowanie
Szybkość druku w czerni (według normy ISO/IEC 24734)12 obrazów na minutę
Jakość druku czerń (najwyższa)rozdzielczość do 6000 x 1200 dpi
Szybkość druku w kolorze (według normy ISO/IEC 24734)6 obrazów na minutę
Jakość druku w kolorze (najwyższa)rozdzielczość do 6000 x 1200 dpi
Standardowa pojemność podajnika papieru150 arkuszy + 1 arkusz podajnika ręcznego
Odbiornik papieru50 arkuszy
Drukowanie dwustronneręczne
Obsługiwane formaty nośnikówTaca standardowa: A4, A5, A6, C5, Com10, DL, Executive, Letter, Monarch, papier: błyszczący, do drukarek atramentowych, z recyklingu, zwykły
Zalecana gramatura nośnikówPodajnik standardowy: 64-220g/m2. Podajnik ręczny: 64-300g/m2.
Typ skaneraCIS, płaski
Głębia koloru30-bit
Skan do formatuJPG, TIFF, PDF, PNG, BMP
Rozdzielczość skanowania (optyczna)max. 1200 x 2400 dpii
Obszar skanowania216 x 297 mm
Rozdzielczość kopiowania1200 x 600 dpi (kolor), 1200 x 600 (mono)
Kopiowanie ze zmianą rozmiaru25 do 400%
Szybkość kopiowania mono4,4 str./min.
Szybkość kopiowania kolor2,7 str./min.
Ilość kopiido 99 kopii
Łączność, standardowe interfejsyUSB 2.0, Wi-Fi IEEE 802.11b/g/n, Wi-Fi Direct
Zużycie energii14 W (drukowanie), 3 W (tryb gotowości), 0,7 W (tryb uśpienia)
Wymiary (szer. x głęb. x wys.)435 x 380 x 159 mm
Waga6,65 kg
Aplikacje mobilneBrother iPrint&Scan Mobile, Google Could Print, 2.0, Apple Airprint, Brother Print Service Plugin, Mopria
W opakowaniuPrzewód zasilający, przewodnik bezpieczeństwa produktu, dysk z oprogramowaniem, 2 butelki czarne i 3 butelki C,M,Y do napełniania zbiornika z atramentem, instrukcja obsługi, karta gwarancyjna, instrukcja szybkiej instalacji
Materiały eksploatacyjne (tusze)BT-D60BK, BT5000C, BT5000M, BT5000Y

Wygląd i ergonomia

Stylistyka firmy Brother jest konsekwentna. Bez problemu można rozpoznać charakterystyczne cechy i rozwiązania stosowane przez tego producenta, które pozwalają odróżnić jego produkty od modeli innych firm. Brother DCP-T510W nie jest na tym polu wyjątkiem, więc mimo że jest to zupełnie nowe urządzenie, to z zewnątrz nic na to nie wskazuje. To sprawdzona i funkcjonalna konstrukcja, znana od kilku generacji.

Brother DCP-T510W przód

Obudowa wykonana jest z matowego tworzywa sztucznego w czarnym kolorze. Całość waży 6,6 kg, a wysokość do 16 cm. Mimo dość sporych rozmiarów obudowa sprawia dość kompaktowe wrażenie, co zaliczam na plus. 

Brother DCP-T510W panel sterowania

Centralną część frontu urządzenia zajmuje panel sterowania. Jest zainstalowany pod lekkim kątem, co ułatwia jego obsługę zwłaszcza jeśli urządzenie ustawione jest nieco niżej i trzeba się doń schylić, aby wybrać odpowiednią opcję. Zastosowano tutaj niewielki, monochromatyczny wyświetlacz LCD oraz kilka przycisków, których opisy są na tyle jednoznaczne, że nie ma wątpliwości co do ich przeznaczenia. Obsługa urządzenia jest dzięki temu prosta i bezproblemowa.

Brother DCP-T510W odbiornik papieru

W przedniej części, pod panelem sterowania znajduje się rozkładany odbiornik papieru, mieszczący do 50 arkuszy.

Brother DCP-T510W podajnik papieru

Na samym dole jest jeszcze wyciągana szuflada będąca podajnikiem papieru na 150 arkuszy. Podajnik wyposażony jest oczywiście w regulowane prowadnice, dzięki którym możemy drukować na arkuszach o różnych formatach.

Brother DCP-T510W skaner

Po podniesieniu górnej pokrywy uzyskamy dostęp do skanera. Wokół jego szyby znajdziemy oznaczenia ułatwiające odpowiednie ułożenie skanowanego dokumentu.

Brother DCP-T510W otwarty

Jeśli dojdzie do zaklinowania papieru wewnątrz drukarki, należy podnieść górną część urządzenia. Uzyskamy w ten sposób dostęp do rolek. Otwarcie urządzenie jest też konieczne do uzupełnienia atramentu.

Brother DCP-T510W uzupełnianie tuszy

Pojemniki znajdują się po prawej stronie obudowy. Są bardzo wyraźnie oznaczone kolorami, więc nie ma możliwości, aby się pomylić. Aby uzupełnić tusz wystarczy odkorkować odpowiedni pojemnik i dolać brakujący kolor. Butelki i pojemniki zostały tak zaprojektowane, aby zminimalizować ryzyko pobrudzenia (urządzenia, biurka i stołu),  nie mniej i tak może do tego dojść, więc zachęcam do zwrócenia na to uwagę.

Brother DCP-T510W port USB

W środku urządzenia jest jeszcze port USB, przydatny jeśli chcemy podłączyć drukarkę do komputera nie korzystając z łączności bezprzewodowej.

Brother DCP-T510W tył

Szybki rzut okiem na tylną część urządzenia przynosi klapkę, której otwarcie daje dostęp do rolek papieru, czyli kolejny sposób na odblokowanie zaklinowanych arkuszy, jeśli oczywiście zajdzie taka potrzeba.

Brother DCP-T510W bok

Na bocznych krawędziach nie znajduje się nic poza gniazdem zasilania na lewym boku.

Brother DCP-T510W podajnik papieru

Jeszcze o jednym elemencie warto wspomnieć, a mianowicie o ręcznym podajniku papieru, który umieszczony jest w górnej części obudowy. Pozwala on m.in. na skorzystanie z niestandardowych arkuszy, czy np. papieru fotograficznego.

Na kolejnych stronach znajdziesz opis dostępnych funkcji, oprogramowania oraz testy jakości wydruku, czasu wydruku oraz skanowania.