Czas na NAS
Sieci

Czas na NAS

przeczytasz w 2 min.

Systemy NAS w małej i sredniej firmie

Dysk sieciowy NAS sprawdzi się w każdej firmie

Dyski sieciowe (popularnie zwane NAS-ami) przez wiele osób są często niedocenianym elementem firmowej infrastruktury informatycznej. Po części przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że nie są one do jej funkcjonowania niezbędne. Nie mniej istotne jest też to, że jest to ten typ sprzętu, którego podczas normalnej, codziennej pracy prawie nie zauważamy. A to błąd, bo dobrze wybrany i odpowiednio użytkowany NAS może stać się sprzętem potężnie ułatwiającym normalną pracę i jednocześnie gwarantującym bezpieczeństwo danych w sytuacji awaryjnej.

Na początek warto wyjaśnić czym jest dysk NAS (Network-Attached Storage, czyli urządzenie pamięci masowej podłączone do sieci). Najprościej rzecz ujmując, jest to magazyn plików, który w odróżnieniu np. od standardowego dysku zewnętrznego na USB czy FireWire podłączamy nie do konkretnego komputera, lecz bezpośrednio do domowej lub firmowej sieci komputerowej (zwykle kablem sieciowym, choć są również dostępne modele obsługujące bezprzewodowe sieci WiFi).

Takie rozwiązanie ma cały szereg zalet – najważniejszą jest to, że dostęp do zapisanych na nim danych możemy uzyskać z każdego komputera (i nie tylko), podłączonego do tej samej sieci. Co więcej – z klasycznego dysku zewnętrznego na USB może w danym momencie korzystać tylko jedna osoba; w przypadku NAS-ów nie ma takich ograniczeń, z do zawartości w każdej chwili może uzyskiwać dostęp wiele urządzeń i osób.

Po co mi NAS?

Tak naprawdę najważniejsze zastosowania dysku NAS już pokrótce wymieniliśmy powyżej – ale warto je dokładniej omówić. Bo choć dysk sieciowy nie jest obowiązkowym elementem firmowego systemu informatycznego (tzn. całość może działać bez niego), to ma on tyle zalet, że naprawdę warto rozważyć zainwestowanie w taki sprzęt. Oto dlaczego.

Po pierwsze, firmowy NAS diametralnie zmienia sposób, w jaki pracujemy z danymi – zamiast przesyłać sobie pliki e-mailami, przenosić na pendrive'ach, dyskach USB, tworzyć udziały sieciowe na lokalnych maszynach i pracować równocześnie na 10 wersjach tych samych plików, możemy mieć w firmie jeden, centralny i dostępny dla wszystkich centralny magazyn, na którym zawsze dostępne będą wszystkie niezbędne do pracy pliki i dokumenty (i to w najbardziej aktualnej wersji).

Dysk NAS to urządzenie pamięci masowej podłączone bezpośrednio do sieci. Korzystać może z niego każdy komputer znajdujący się w firmowej sieci LAN/WLAN. Na zdjęciu NAS DiskStation DS713+ firmy Synology

Jeśli uruchomimy w naszej firmie odpowiednio skonfigurowany NAS, pozostaje nam już tylko odpowiednio przeszkolić pracowników w zakresie postępowania za danymi – a jeszcze lepiej zainstalować i odpowiednio skonfigurować na ich komputerach oprogramowanie do wykonywania kopii zapasowej.

Po drugie, NAS (odpowiednio dobrany do potrzeb danej firmy oraz właściwie skonfigurowany) zapewnia bezpieczeństwo danych nieporównywalnie większe niż w przypadku przechowywania plików na dyskach poszczególnych komputerów czy najróżniejszych nośnikach mobilnych. Do zastosowań firmowych zdecydowanie powinniśmy wybrać model co najmniej dwudyskowy, pracujący min. w trybie RAID 1 – co oznacza, że w urządzeniu zamontowane są dwa niezależne dyski HDD, na których dane są automatycznie duplikowane (dzięki temu w razie awarii sprzętowej jednego z nich mamy kopię naszych danych). Oczywiście, wersja dwudyskowa to minimum bezpieczeństwa – dysków może być więcej, co automatycznie będzie przekładało się na większe bezpieczeństwo.

Podstawową zaletą zastosowania NAS-a do wykonywania kopii zapasowej danych jest pełna automatyzacja tego procesu – w dobrze skonfigurowanym środowisku wszystko powinno odbywać się bez żadnych działań użytkowników. W firmach, które nie korzystają z pamięci sieciowej, będzie to znacznie trudniejsze (przechowywanie kopii zapasowej na tej samej maszynie mija się z celem, a alternatywne rozwiązanie, czyli cykliczne nagrywanie płyt z kopią lub rejestrowanie ich na nośnikach zewnętrznych wymaga systematyczności od użytkowników).

Nowoczesne NAS-y to tak naprawdę wielofunkcyjne serwery pracujące pod kontrolą własnego systemu operacyjnego. Na zdjęciu wewnętrzne oprogramowanie do zarządzania serwerami NAS firmy QNAP

Trzecim podstawowym atutem dysku sieciowego w firmie jest fakt, że… nie jest on tylko dyskiem. Nowoczesne NAS-y to tak naprawdę wielofunkcyjne serwery pracujące pod kontrolą własnego systemu operacyjnego, które mogą wykonywać zdecydowanie więcej rzeczy niż tylko przechowywanie czy synchronizowanie danych. Dysk może być serwerem usług (np. WWW albo multimedialnych), udostępniać łącze, pobierać pliki z Internetu i wykonywać wiele, wiele innych operacji.