Lepiej uważaj, jeśli kupujesz tanie 4K
Telewizory

Lepiej uważaj, jeśli kupujesz tanie 4K

przeczytasz w 3 min.

Nabywcy telewizorów stoją przed wyborem: „Kupić Full HD, czy może raczej 4K? Problem w tym, że wybór dobrego telewizora 4K stał się ostatnio dużo trudniejszy.

Zdecydowana większość telewizorów 4K UHD to modele z 60-hercowymi (czytaj: powolnymi) wyświetlaczami. Takie telewizory oferują dwa razy wyższą rozdzielczość statyczną od Full HD, ale znacznie gorszą ostrość obrazów ruchomych (rozdzielczość dynamiczną), o czym pisałem już w artykule „Full HD lepsze od 4K?”. Wielu klientów, z którymi rozmawiam, cierpi niestety na syndrom „technologicznego bakcyla” – po prostu nie chcą już czegoś, co jest rzekomo passe (Full HD), lecz muszą mieć w domu to, co jest „modne i na fali” (4K). Problem w tym, że wybór dobrego telewizora 4K stał się ostatnio dużo trudniejszy.

Czy warto kupić tani telewizor 4k?

Po cichu i bez specjalnego rozgłosu na naszym rynku pojawiły się telewizory 4K Ultra HD z nowym rodzajem wyświetlacza LCD. Zamiast subpikseli RGB (czerwony, zielony, niebieski), matryce te mają subpiksele RGBW (czerwony, zielony, niebieski, biały), jak na przykład w 49-calowym telewizorze LG z serii UF6.

 RGB vs RGBW

Producent reklamuje te telewizory jako 4K Ultra HD i rzeczywiście potrafią one wyświetlić 3840 pionowych lub 2160 poziomych linii, co jest niezbędne do spełnienia wymogów Międzynarodowego Komitetu ds. Metrologii Wyświetlaczy (ICDM). Problem w tym, że najnowsze wyświetlacze RGBW UHD nie zapewniają takiej samej jakości obrazu jak konwencjonalne wyświetlacze RGB UHD.

Konwencjonalne panele Ultra HD mają w poziomie 3840 pikseli, a każdy z nich składa się z 3 subpikseli RGB, co daje 11520 subpikseli (w poziomie). Z kolei wyświetlacz RGBW UHD ma w poziomie tylko 1920 pikseli składających się z 3 subpikseli RGB (co daje 5760 „kolorowych” subpikseli) oraz, dodatkowo, 1920 białych subpikseli. Jeżeli zsumujemy liczbę kolorowych i białych subpikseli takiego wyświetlacza, okaże się, że ma on w poziomie tylko 7680 subpikseli (5760+1920). Oznacza, to, że wyświetlacz RGBW UHD ma w poziomie tylko 67% subpikseli typowego wyświetlacza RGB UHD.


Struktura subpikseli

„No dobrze” – zapytacie, „ale jakim cudem panel RGBW UHD jest w stanie zapewnić pełną rozdzielczość UHD skoro ma mniej subpikseli?”. Jest to możliwe, bowiem do spełnienia wymogu rozdzielczości wystarczy zdolność do wyświetlenia pionowych linii (na przemian białych i czarnych). A z tym, dzięki sprytnemu układowi subpikseli, wyświetlacze RGBW jeszcze sobie radzą.

Rzecz w tym, że o choć matryce RGBW UHD spełniają wymogi (dość łatwej do spełnienia) normy, okazuje się, że przy wyświetlaniu obrazów innych niż plansze testowe nie są w stanie zapewnić takiej samej ostrości i szczegółowości jak typowe wyświetlacze RGB UHD.

Oto przykład. Florian Friedrich, niemiecki inżynier i specjalista od wyświetlaczy, przeprowadził szereg testów porównawczych wyświetlaczy RGB i RGBW. Owocem jego prac jest film „Advanced UHD Resolution and Panel Test”, w którym Friedrich porównuje jakość obrazu wyświetlanego na trzech różnych telewizorach. Kadr filmu podzielono na cztery sekcje:

Wzorzec testowy (lewy górny róg)

  • RGB LCD, a konkretnie Samsung 55JU6450 (prawy górny róg)
  • RGBW OLED, a konkretnie LG 55EG9609 (lewy dolny róg)
  • RGBW LCD, a konkretnie LG 43UF6909 (prawy dolny róg)

W trakcie oglądania proszę zwrócić szczególną uwagę na następujące fragmenty:

  • 1:22 – biało czarna 1-pikselowa szachownica
  • 1:40 – pojedynczy biały piksel
  • 2:10 – krzyż o szer. 2 pikseli (1/2 UHD, czyli … Full HD); jak wypadł RGBW UHD?
  • 2:41 – odwzorowanie litery „w” w wyrazie „brown”

Myślę, że komentarz do filmu jest w zasadzie zbyteczny. Zamiast niego proponuję szereg cytatów:

Telewizory UHD, które mają trudności z wyświetleniem niektórych detali nawet w rozdzielczości HD, a pewne elementy w rozdzielczości UHD pokazują całkowicie rozmazane, z pewnością można określić mianem „pseudo UHD” - Florian Friedrich, autor powyższego filmu

Znowu ci, którzy liczą kropki na ekranie mówią nam czym jest „rozdzielczość” używając naiwnej i fałszywej definicji „piksela”, zupełnie ignorując fakt, że rozdzielczość NIE jest określona liczbą subpikseli. Jest określona, przez ICDM, jako liczba linii i miejsc pomiędzy nimi, które można odwzorować przy zachowaniu minimalnego kontrastu Michelsona. – Candice Brown Elliott, wynalazczyni struktury PenTile RGBW, do której prawa wykupił później Samsung

Dodatkowy biały subpiksel rozmywa obraz i nieodwracalnie niszczy wierność odwzorowania kolorów. Próbując na siłę wyświetlić sygnał RGB na matrycy RGBW, tracimy informację o kolorze, a użytkownicy nigdy nie będą w stanie oglądać filmów zgodnie z zamysłem reżysera. - Vincent Teoh, tester i kalibrator telewizorów, hdtv.co.uk.

Na podstawie międzynarodowych standardów i certyfikacji pozycjonujemy ten produkt jako telewizor 4K. Rozdzielczość mierzy się tak naprawdę w oparciu o luminancję, a nie chrominancję. - Tim Alessi, dyrektor ds. rozwoju nowych produktów domowej rozrywki, LG Electronics, USA

Niezależnie od tego, kogo poprzemy w powyższym sporze, jedno jest pewne: tego typu kontrowersyjnych telewizorów UHD będzie więcej. W przyszłym roku do LG zamierza podobno dołączyć Samsung, który już produkuje matryce RGBW, ale nie oferuje ich jeszcze w Europie, lecz na przykład w Chinach. Tego typu wyświetlacze są łakomym kąskiem dla producentów, bo pozwalają spełnić minimalne wymogi rozdzielczości Ultra HD przy niższym koszcie produkcji (tylko 2/3 subpikseli w poziomie). Do Samsunga i LG najprawdopodobniej dołączą inne firmy, bowiem pokusa oferowania taniego 4K (nawet jeśli jest to „prawie 4K”) jest po prostu zbyt duża. Inaczej mówiąc, żaden z producentów nie może pozwolić sobie na utratę segmentu tanich telewizorów 4K, które przeznaczone są przede wszystkim dla słabo zorientowanych w technice klientów kierujących się głównie ceną („przecież wszystkie telewizory świecą tak samo, no nie?”).

Podsumowując: do niedawna nabywcy telewizorów stali przed wyborem: „Kupić Full HD, czy może raczej 4K?”. Teraz będą mieli nowy dylemat: „Jak odróżnić prawdziwe 4K od ‘prawie 4K’?”.

Czy ktoś jeszcze uważa, że życie kinomaniaka i wideofila jest łatwe?

Komentarze

54
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    sambaverde
    21
    Kiedyś było "HD Ready" co przynajmniej pokazywało uczciwie podejście do tematu. Teraz nie będzie "UHD Ready" tylko dumne "4K" i nie ważne, że panel jest niższej jakości... ale taniość panie, taniość :(
    • avatar
      Suncho
      16
      czy te informacje sa gdzies podane w specyfikacji moze?
      bo pewnie 90% sprzedawcow nie bedzie wiedzialo o co kaman wogole......
      pozdro
      • avatar
        AndreoKomp
        8
        Tomasz Chmielewski, a LG nie stosuje czasami w swoich TV OLED o rozdzielczości Full HD WRGB? Pamiętam, że nawet w sklepie MM jak oglądałem TV OLED od LG to sprzedawca mówił coś o białych subpikselach, a oglądałem TV OLED Full HD. Nie wiem, może coś pomyliłem dlatego pytam.
        Artykuł super, ja zawsze myślałem, że ten biały subpiksel jest tylko dodany do każdego piksela obok subpikseli RGB, a nie że zastępuje co drugi piksel :/. Oszustwo w biały dzień.
        • avatar
          darek79r19
          5
          Wystarczy rozróżnić 4K RGB od 4K RGBW i zmusić sprzedawców do jawnego poprawnego nazewnictwa, żeby klienci mogli sami wybrać, co chcą kupić.
          • avatar
            Konto usunięte
            5
            Fajny artykuł, rzeczywiście bezczelność producentów a dokładnie ich speców od marketingu (czytaj: je..nych kłamców i oszustów) nie ma granic. Podobną sytuacje mieliśmy przy pierwszych plazmach i ich rzekomej jasności 1000 lumenów, która w rzeczywistości ledwo osiągała 100.
            Co do filmiku, szkoda, że nie pokazali zamiast testowej planszy zwykłego obrazu FHD.
            • avatar
              Atak-Snajpera
              1
              Ja wiem czym się tu kierowali projektanci tych wynalazków.
              Sprytnie sobie wykombinowali że na takim TV plebs i tak będzie oglądał mocno skompresowany materiał w przestrzeni kolorów YV12 (4:2:0). Oznancza to że tylko informacja o jasności (luma) ma pełną rozdzielczość. Zaś sam kolor (chroma) jest zapisywany (próbkowany) w 4-krotnie mniejszej rodzielczości (1920x1080).
              • avatar
                AntySyjon
                -1
                Z tego co zauważam to takie tanie telewizory 4k i tak kupują cześki taksówkarze i janki hydrauliki żeby potem kolegom pokazać jak ekskluzywnie teraz mecze i anne marie wesołowską będą oglądać. To oni mają w d... ile to ma pikseli i jak to wygląda skoro 4k jest napisane na pudełku to jest i już. A jak ktoś kupuje 4k świadomie i konkretnie wie czego oczekiwać od tej rozdziałki to nie da się zrobić na takie sztuczki, zresztą przykładowo gracz konsolowy weźmie porządne 1080p bo więcej mu nie trzeba, Pecetowiec z zasobnym portfelem, którego stać na kombajn do gier to weźmie monitorek 4k 144hz z jakimś G-sync albo free-sync.
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Czy telewizor LG49UF695V należy do tego segmentu RGBW? Jeśli tak to zgłaszam po weekendzie niezgodność towaru z umową.
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    "wynalazczyni" - dodatkowo koszmarnie brzydka.

                    Juz wiadomo czemu pluje jadem odwracajac kota ogonem.

                    Najwyrazniej trzeba zmienic standard pomiaru rozdzielczosci, bo telewizor nie ma wyswietlac rozroznialnych paskow czarno-białych, tylko wyrazny obraz, a pozniej oszusci i gowniane firemki jak LG i Szajsung korzystaja z takich mykow.
                    • avatar
                      lismark
                      0
                      Czy monitory komputerowe też mają taką przypadłość?
                      Bo takie coś mi chodzi po głowie: Philips BDM4065UC/00
                      • avatar
                        NewUnnamedUser
                        0
                        Właśnie chciałem kupić smart tv, do małego pokoju, konkretnie: Telewizor Philips 40" LED 40PUH6400/88 Smart TV, Android, 4K (UHD), 102 cm. Ze względu właśnie na androida i 4k (myślałem, że fajnie jest mieć uhd-obraż żyletka, i androida- dużo możliwości i sporo aplikacji) Ale wyczytałem gdzieś na forum, że ponoć ma matrycę 60 herców i właśnie system jeszcze nie bardzo jest dopracowany do telewizorów. Ktoś się orientuje w temacie, miał styczność, okazję się temu bliżej przyjrzeć, pobawić się tym, zobaczyć? Lub ktoś, kto się zna lepiej ode mnie mógłby odpowiedzieć, czy opłaca się to ustrojstwo kupić? ;)
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          To i tak nie ma żadnego znaczenia. Skoro ludzie potrafią wydać 2 razy więcej na LCD które ma gorszy obraz od plazmy, to i przy udawanym 4k nie będzie problemu. Po prostu większość klientów to idioci. Nie kupują TV ze względu na jakość obrazu i rozdzielczość. Przy kupnie TV bardziej interesują się naklejkami. Wystarczy że będzie dużo cali z dopiskiem 4K, to w 100% zadowala przeciętnego klienta. Kilka procent konsumentów kupiło by pewnie czarno biały telewizor, oczywiście taki z oznaczeniem 8K i w cenie telewizora 4K.... Wystarczy obejrzeć sobie sondę przed wyborczą. Debilizm to jakaś plaga, ale z drugiej strony... Gdyby nie debilizm to nie było by na kim zarabiać.
                          • avatar
                            lismark
                            0
                            Dzięki Atak. Bardzo wnikliwe testy.
                            A tak swoją drogą to ten Atak od RipBot264?
                            • avatar
                              Sniko
                              0
                              No dobra... Czyli jak właściwie wybrać prawdziwe 4k? Wszystkie matryce RGB będą "prawdziwymi 4k", a wszystkie RGBW "prawie 4k"?
                              • avatar
                                phillosoff
                                0
                                Na chwilę obecną w Polsce lepiej kupić TV Full HD niż UHD. Standard HD nie jest jeszcze w pełni powszechny, a UHD to już jest jakiś promil. Po co kupować UHD i wyświetlać na nim słaby sygnał?
                                • avatar
                                  wasptak
                                  0
                                  Martwa technologia dla idiotów którzy myślą że wincej = lepiej.
                                  • avatar
                                    wojtek_pl
                                    0
                                    Niedobrze. Jak w sklepie odróżnić normalny TV 4K od oszukanego? Tylko lupa i oglądanie matrycy z bliska?
                                    • avatar
                                      AndreoKomp
                                      0
                                      :)
                                      • avatar
                                        Konto usunięte
                                        0
                                        Wobec powyższego, czy warto kupić tv Samsung ue50ju6800? a może lepiej jakiś inny w cenie max do 4 tys. zł
                                        • avatar
                                          Konto usunięte
                                          0
                                          witam pana tomasza sledząc pana ostatni test miała powstać lista"cytuje Ze styczniowej wyprawy do sklepów powstanie lista telewizorów LCD z "problematycznymi" matrycami RGBW "prawie 4K", która będzie co pewien czas aktualizowana. Co Wy na to? Czy takie rozwiązanie Wam pomoże? tzw lista kiedy powstanie?
                                          poza tym mam pytanko jest pan na czasie z tv 4k mam zamiar kupić tv 65 cali 4k mam kilka opcji a dokładnie
                                          sony kd-65x8505c
                                          samsung ue65ju7000
                                          samsung ue65ju6400
                                          samsung ue65ju6000

                                          nigdzie nie ma w zadnych specyfikacjach jakie sa tam matryce czy 60 hz czy 120 chciałbym proscic o jakas porade w kupnie takiego drogiego telewizora zeby potem nie załowac prosze o opinie na temat moich wskazan lub polecic cos godnego 65 cali
                                          • avatar
                                            Konto usunięte
                                            0
                                            witam dziekuje za odp a wiec bede wybierał z tych 2 jezeli przetestuje pan do konca to takze prosze recenzje dodam ze sony jest tanszy i ma 3d
                                            • avatar
                                              Konto usunięte
                                              0
                                              panie tomku mam jeszcze pytanie jezeli chodzi o odswiezanie czy w tym sony 800 odswiezania wystarczy na 4k bo ten samsung posiada 1300 ?
                                              • avatar
                                                zielony888
                                                0
                                                Tanie 4K może mieć sens, jeśli ktoś potrzebuje telewizora jako monitor do komputera w takiej właśnie rozdzielczości. Młodzi nie oglądają tyle telewizji, dla nich bardziej liczy się internet i w takich wypadkach tanie 4K sprawdza się. Mój znajomy ma Philipsa 4900, z którego korzysta tylko w ten sposób i jest zadowolony.
                                                • avatar
                                                  Konto usunięte
                                                  0
                                                  Witam,

                                                  mam pytanie. Czy model Samsung UE55JU6500 posiada matryce RGB czy RGBW, ponieważ nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat a zastanawiam się nad kupnem tego modelu. Z góry dziękuję za odpowiedź.

                                                  Pozdrawiam
                                                  • avatar
                                                    Konto usunięte
                                                    0
                                                    Witam,

                                                    Czy to, że LG 49UF695V ma matrycę RGB oznacza, że cała seria UF695V ma matrycę RGB tzn 55UF695V, 60UF695V itd..

                                                    Pozdrawiam,
                                                    • avatar
                                                      zou77
                                                      0
                                                      Jak ktoś używa telewizora jako monitor to tanie 4k w zupełności będzie OK.
                                                      • avatar
                                                        Konto usunięte
                                                        0
                                                        a co powiecie o tym modelu tv
                                                        Samsung UE55KU6470 ?
                                                        czy to już pełne 4k HDR 120hz ? i da sobie rade w dynamiczym ruchu nie tylko statycznym ?głównie do gier na konsolach 4k które niebawem może się pojawią, jak i zwykłym użytkowaniu filmy w 4k netflix itd. i nigdzie tez nie mogę znalesc informacji o input lag
                                                        i na koniec czym się rozni model ten od ue55ku6450
                                                        • avatar
                                                          Konto usunięte
                                                          0
                                                          Jestem szczęśliwym posiadaczem opisywanego modelu LG 49UF695V, na który zdecydowałem się, co nie jest aktualnie takie proste, gdyż zależało mi na 48-50" w dobrej cenie (miało być do 3 tys. max) tylko do kablowej tv i z funkcją smart tv, a żonie na designie pasującym do "Jej" salonu i nie gorszym patrząc subiektywnym kobiecym okiem odbiorze niż poprzedni wypasiony Samsung 40" 120Hz ustawiony przez nią na maksa, czego Panowie w związku nie da się pominąć :-). Po wyszukaniu w necie wielu testów i opinii na temat zakupu tv, nie będąc technicznym laikiem na podstawie m. in. powyższego artykułu (pełne 4K) oraz bez ramkowy, slim design (żona!) padło na ten model (za całe 2699).
                                                          Po drodze u żony odpadły 120Hz: Philips 50pfh6550 (2499 - z wystawy) zbyt grube srebrne ramki - ambilight nie pomógł, LG chyba 120Hz chyba seria 652v (2299 - wyprzedaż) gorszy odbiór, "grubsze ramki" dolna srebrna, reszta czarna: "jak to wygląda!"), Panasoniki - ciemny nie dobry obraz, Sony ładny design (aluminium), ale obraz też jej nie zachwycił, no i te ceny powyżej 3 tys. i to 50Hz w większości!
                                                          Po ok. 2 miesiącach naprawdę jestem zadowolony z zakupu, pomimo że matryca 50/60Hz, naprawdę super odbiór, nawet programy SD ładnie "upskaluje", funkcje smart działają płynnie, ładnie na ścianie się prezentuje wydając się większy (brak ramek), ale ostatnio znalazłem na stronie display specyfication (chyba z USA bo podają 60Hz, a nie 50) informację, że ten model ma matrycę o strukturze RGBW, ale jeż też tam informacja o współczynniki odświeżania 1200 PMI, a u nas sprzedają z 700 PMI. W związku z tym ma pytanie do autora artykuł: czy mógłby Pan to sprawdzić? A może LG robi jeszcze większy myk dając co innego na każdy rynek (jak wielu aktualnie producentów różnych rzeczy) albo leci w fabryce jak popadnie i co się trafi to się ma! Pozdrawiam