Oprogramowanie

Archiwalne programy TOP (2017)

opublikowano przez Karol Żebruń w dniu 2019-03-12

 1.  

  Google Nik CollectionGoogle Nik Collection

   
  Ważne dane:
  Producent:
  Google
  Wielkość pliku:
  430 MB (Windows), 560 MB (MacOS X)
  Licencja:
  bezpłatna, z wyłączeniem zastosowań komercyjnych
  Systemy operacyjne:
  Windows, MacOS X
  Wersja językowa:
  polska


  W zeszłym roku Google udostępniło za darmo znakomity zestaw wtyczek Nik Collection, służących do poprawiania zdjęć i dodawania do nich efektów. Wcześniej trzeba było za nie zapłacić niemal 150 dolarów, a gdy narzędzie należało jeszcze do Nik Software (przejętej później przez Google), kosztowało jeszcze więcej. Z wtyczek najwygodniej korzystać z Photoshopem czy Lightroomem, ale możemy nimi również edytować zdjęcia bez potrzeby instalacji oprogramowania Adobe. Wystarczy uruchomić pliki EXE, znajdujące się w folderze instalacyjnym z wtyczkami (C:\Program Files\Google\Nik Collection).

  A jakie narzędzia mamy do dyspozycji? Analog Efex Pro pozwala nadawać zdjęciom analogową patynę, mamy efekty kliszy (także zepsutej), różne nakładki, możemy się pobawić bokehem czy innymi rozmyciami. Mamy tu też narzędzia do podstawowej edycji. Wtyczka Color Efex Pro to filtry do zabawy kolorem. Silver Efex Pro to rewelacyjne narzędzie do czarnobiałej fotografii. Viveza pozwala na korekty globalne i lokalne, HDR Efex Pro wykorzystamy przy tworzeniu zdjęć HDR, Sharpener Pro do wyostrzania, a Dfine do redukcji cyfrowego szumu ze zdjęć.

    2.  

  Polarr Photo EditorPolarr Photo Editor

   

  Ważne dane:
  Producent:
  Polarr
  Wielkość pliku:
  narzędzie online
  Licencja:
  bezpłatna
  Systemy operacyjne:
  wymaga Adobe Flash w przeglądarce
  Wersja językowa:
  angielska


  Polarr Photo Editor to jeden z bardziej interesujących webowych edytorów zdjęć (ma również mobilny odpowiednik), który zupełnie nie przypomina klasycznego programu do edycji fotografii. Takiego jak na przykład Photoshop. Może to sprawić kłopot początkującym użytkownikom, jednak gdy przywykną już oni do nietypowego układu narzędzi, filtrów czy innych opcji, szybko przekonają się do tej aplikacji, bo oferuje ona sporo ciekawych rozwiązań.

  W wersji bezpłatnej nie wszystkie są dostępne, ale i tak mamy do dyspozycji bardzo wiele funkcji, także zaawansowanych, jak stosowanie masek. Do tego bogate opcje zmiany tonacji czy koloru (także w przestrzeni HSL), opcja usuwania zamglenia (Dehaze), narzędzie Clarity, krzywe, poprawa zniekształceń obiektywu i wiele innych. Co ciekawe, program pozwala zapisywać przeprowadzone czynności jako filtry, by zastosować je do kolejnych obrazów. Podczas zapisu możemy wstawić znak wodny.

    3.  

  FotorFotor

   

  Ważne dane:
  Producent:
  Fotor
  Wielkość pliku:
  110 MB (Windows), 25 MB (Android), 94 MB (MacOS X)
  Licencja:
  bezpłatna
  Systemy operacyjne:
  Windows XP / Vista / 7 / 8 / 8 (Modern UI) / 10, Android, iOS
  Wersja językowa:
  angielska


  Fotor to darmowy edytor zdjęć dostępny jako aplikacja desktopowa - jest także aplikacja przeglądarkowa i mobilna. Program oferuje trzy moduły - edycji, tworzenia kolaży i wsadowego przetwarzania zdjęć.

  W edytorze znajdziemy gotowe ustawienia zwane scenami, które szybko automatycznie poprawią fotografię lub nadadzą jej wybrany charakter. Zdjęcia można poprawiać również manualnie, korzystając z dostępnych suwaków lub narzędzia krzywe. W ten sposób skorygujemy jasność, światła i cienie, kolorystykę czy ostrość. Zdjęcia możemy kadrować i prostować, a także usuwać z nich efekt czerwonych oczu. Mamy też liczne filtry i efekty, a także bogactwo ramek. W trybie Tilt-Shift dodamy kontrolowaną nieostrość. Gotowe fotografie możemy nie tylko zapisać na dysku komputera, ale również wysłać do serwisu Facebook, Twitter lub Flickr.


 4.  

  Photoscape X ProPhotoscape X Pro

   

  Ważne dane:
  Producent:
  Mooi Tech
  Wielkość pliku:
  278 MB (Windows), 110 MB (MacOS X)
  Licencja:
  komercyjna (nielimitowany darmowy trial)
  Systemy operacyjne:
  Windows 10, Mac OS X 10.8 i nowsze
  Wersja językowa:
  angielska


  Photoscape od kilku lat stoi w czołówce ulubionych darmowych programów dla fotoamatorów. Od niedawna dla systemu Windows 10 dostępna jest także wersja Photoscape X Pro - bardziej rozbudowana niż znany większości Photoscape 3.7. Program jest dostępny za darmo (dla celów niekomercyjnych), ale część bardziej zawansowanych funkcji jest zablokowana (możne je odblokować płacąc). Jednak te, które są do dyspozycji bezpłatnie, powinny zdecydowanie zaspokoić potrzeby fotoamatorów, nawet tych bardziej wymagających. Możemy bowiem w Photoscape X Pro przetwarzać nawet zdjęcia RAW, a także nakładać maski i miejscowo aplikować efekty.

  Paleta dostępnych funkcji pozwala m.in. na regulację jasności i kolorów, modyfikację światła i cienia, usuwanie zamglenia, wyostrzanie za pomocą maski wyostrzającej, redukcję szumu czy retusz portretu. Nie brakuje również ciekawych filtrów - są efekty kliszy, różnego rodzaju nakładki czy efekty rozmycia, w tym miniatury czy bokeh.

  Photoscape X Pro jest przykładem dobrze przełożonego programu ze standardowego interfejsu na platformę UWP. Jeśli mamy starsze wersje Windows, które nie wspierają Photoscape X Pro, zainstalujmy prostszą wersję Photoscape 3.7, która gości w archiwalnym zestawieniu TOP 10 darmowych programów do edycji zdjęć.

    5.  

  GIMPGIMP

   

  Ważne dane:
  Producent:
  Spencer Kimball, Peter Mattis oraz GIMP Development Team
  Wielkość pliku:
  74 MB (Windows), 56 MB (MacOS X)
  Licencja:
  GNU
  Systemy operacyjne:
  Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10, Mac OS X, Linux
  Wersja językowa:
  polska


  Gimp to świetna darmowa alternatywa dla Photoshopa, której póki co nie sposób pominąć w zestawieniu TOP programów do edycji zdjęć. Program ma wierne grono fanów, którzy tworzą dużą międzynarodową społeczność. Wielu z nich opracowuje do Gimpa praktyczne dodatki, których nie powstydziłby się profesjonalny edytor, i dzieli się nimi za darmo.

  A co oferuje sam program? Mimo iż jest dostępny bezpłatnie, Gimp to zaawansowany program graficzny o wielu możliwościach. Edytor udostępnia bogatą paletę narzędzi podobnych do tych, które znamy z Photoshopa. Mamy ogromne możliwości dostosowania pędzli do własnych potrzeb. Edycję możemy przeprowadzać na warstwach, korzystać z masek i stosować przezroczystości. Z uwagi na mnogość zaawansowanych funkcji i filtrów Gimp przyda się przede wszystkim doświadczonym osobom, które wymagają fachowego narzędzia do skomplikowanej obróbki. A za które nie trzeba płacić nawet w przypadku komercyjnych zastosowań.


 6.  

  Autodesk Pixlr EditorAutodesk Pixlr Editor

   

  Ważne dane:
  Producent:
  Autodesk
  Wielkość pliku:
  narzędzie on-line
  Licencja:
  bezpłatna
  Systemy operacyjne:
  wymaga technologii Adobe Flash
  Wersja językowa:
  polska


  Pixlr Editor wyglądem i funkcjonalnością przypomina Photoshopa (choć w mocno uproszczonej wersji, przyjaznej dla amatorów). Ma typowy pasek z narzędziami po lewej i panele z opcjami po prawej stronie. Obsługuje warstwy, do których możemy dodawać także maski oraz efekty takie jak cień czy blask.
  Wśród dostępnych przyborów znajdziemy m.in. narzędzia zaznaczania (np. Lasso, Różdżka), Stempel, Zastąpienie kolorem, Korygowanie punktowe, Rozjaśnianie, Ściemnianie, Kadrowanie, Tekst. Z pomocą edytora możemy przeprowadzić takie operacje na zdjęciach jak fotomontaż czy retusz fotografii.
  Wśród opcji dostępnych w menu znajdziemy różne filtry czy funkcje poprawy zdjęć (Krzywe, balans koloru, usuwanie szumu). Aplikacja pozwala tworzyć obrazy od podstaw, a także wczytywać zdjęcia z internetu.

    7.  

  PicMonkeyPicMonkey

   

  Ważne dane:
  Producent:
  PicMonkey
  Wielkość pliku:
  narzędzie on-line
  Licencja:
  darmowy
  Systemy operacyjne:
  działa w przeglądarce, wymaga Adobe Flash
  Wersja językowa:
  angielska


  PicMonkey jest lubiany przez fotoamatorów za prostotę operacji i zabawny interfejs. Aplikacja działa w przeglądarce internetowej. Jest darmowa, ale część opcji premium jest zablokowanych - odblokujemy je opłacając miesięczny lub roczny abonament. Dostępne bezpłatnie narzędzia służą przede wszystkim do podstawowej edycji, poprawy jasności, kontrastu, kolorów, kadrowania, prostowania, wyostrzania czy zmiany rozmiaru. Mamy też kilka narzędzi retuszu, takie jak punktowy korektor skaz czy narzędzie do wybielania zębów.

  Poza tym Pic Monkey oferuje liczne filtry efektowe, które zmieniają zdjęcie zarówno globalnie, jak i lokalnie - efekt możemy nanieść za pomocą pędzla. Mamy też bogaty zestaw nakładek, ramek, tekstur oraz narzędzi tekstowych. Zdjęcia do edycji możemy pobrać bezpośrednio nie tylko z dysku komputera, ale również z chmury - z Facebooka, Flickra, Dropboxa czy OneDrive. Jeśli chcemy zapisać lub udostępnić zdjęcie, musimy jednak być zalogowani. Maksymalny rozmiar zapisywanych obrazów to 4000 x 4000 pikseli.


 8.  

  Adobe Photoshop FixAdobe Photoshop Fix

   

  Ważne dane:
  Producent:
  Adobe
  Wielkość pliku:
  33 MB (Android), 169 MB (iOS)
  Licencja:
  darmowy
  Systemy operacyjne:
  Android, iOS
  Wersja językowa:
  polska


  Adobe Photoshop Fix to aplikacja mobilna przeznaczona dla użytkowników urządzeń z systemem iOS i Android. Do naszego zestawienia TOP 10 trafiła dzięki ciekawym funkcjom i prostocie operacji. Narzędzie spodoba się na przykład osobom niezadowolonym z tego jak wychodzą na zdjęciach. Zniekształcone na zdjęciu selfie rysy możemy w mig poprawić dzięki wbudowanym algorytmom rozpoznawania elementów twarzy. Ruchem palca poprawimy również mankamenty cery czy sylwetki.

  Aplikacja dostarcza też narzędzia do ogólnej poprawy fotek - zmiany ekspozycji, poprawy koloru, odzyskiwania detali w światłach lub cieniach. Poprawki możemy też wprowadzać miejscowo za pomocą pędzla, a także modyfikować krycie efektu. Siłą Photoshop Fix jest również to, że edycję możemy dokończyć w innych poważniejszych aplikacjach Adobe (Photoshop CC czy Lightroom). Photoshop Fix jest darmowy, ale wymaga rejestracji.


 9.  

  SnapseedSnapseed

   

  Ważne dane:
  Producent:
  Google
  Wielkość pliku:
  23 MB (Android), 137 MB (iOS)
  Licencja:
  darmowy
  Systemy operacyjne:
  Android 4.1 i nowsze, iOS 9.0 i nowsze
  Wersja językowa:
  polska


  Snapseed to kolejna świetna mobilna aplikacja do edycji i retuszu smartfonowych fotek, oferująca wiele zaawansowanych możliwości. Niektórzy uważają, że to najlepsza mobilna aplikacja tego typu.

  Snapseed pozwala poprawiać nie tylko zdjęcia JPEG, lecz także DNG (Raw). Poprawki możemy wprowadzać globalnie, na całym zdjęciu, jak i lokalnie, za pomocą pędzla (czy raczej palca). Narzędzie Selektywnie umożliwia edycję pikseli wyłącznie o danym kolorze (możemy na przykład poprawić wyrazistość tylko elementów w kolorze zieleni). Narzędziem Krzywe wpłyniemy na wygląd zdjęcia na poszczególnych kanałach RGB. Możemy dostosować jasność (także osobno światła i cienie), poprawić balans bieli, skorygować perspektywę czy usunąć skazy.

  Aplikacja Google udostępnia również bogatą paletę ciekawych filtrów, w tym filtr Twarz służący do szybkiej poprawy wyglądu portretu. Wszystkie zastosowane edycje możemy usunąć lub zmodyfikować, bez wpływu na pozostałe niezależnie od kolejności (zmiany ułożone są w stosie). Co ciekawe, aplikacja umożliwia zapisanie zastosowanej na zdjęciu kombinacji w postaci akcji, którą można zaaplikować do kolejnych zdjęć. Tym „magicznym” sposobem możemy szybko przetworzyć następne fotki w podobnym stylu.

    10.  

  RawTherapeeRaw Therapee

   

  Ważne dane:
  Producent:
  Gábor Horváth
  Wielkość pliku:
  33 MB (Windows), 68 MB (MacOS X)
  Licencja:
  freeware
  Systemy operacyjne:
  Windows Vista / 7 / 8 / 10 ; Mac OS X 10.8 i nowsze 64-bit
  Wersja językowa:
  polska


  Zdjęcia zapisane w surowym formacie RAW wymagają szczególnego traktowania. Można je odczytać i edytować nielicznymi aplikacjami. Z darmowych do dyspozycji mamy na przykład Raw Therapee, otwartoźródłowy program o całkiem zaawansowanych możliwościach. Można powiedzieć, że jest to bezpłatna alternatywa dla profesjonalnego programu Adobe Lightroom.

  Aplikacja zawiera narzędzia, za pomocą których poprawimy naświetlenie i kolorystykę fotografii, poprawimy balans bieli, odzyskamy szczegóły ze zbyt jasnych lub ciemnych miejsc. Możemy też usunąć cyfrowy szum wygenerowany przez matrycę aparatu w trudnych warunkach oświetleniowych. Nie brakuje narzędzia do korekty zniekształceń wprowadzanych przez obiektyw aparatu.

  Fotografie RAW możemy przetwarzać w 16-bitach.Oczywiście program musi wspierać pliki zdjęć wykonane danym modelem. Bo choć Raw Therapee odczytuje pliki z wielu cyfrówek, może się okazać, że akurat naszego aparatu nie wspiera. Na szczęście oprócz zdjęć RAW można nim poprawić także fotki zapisane w formacie JPEG.