Dell Inspiron 13 5379 - świetnie wyceniona hybryda
Laptopy

Dell Inspiron 13 5379 - świetnie wyceniona hybryda

przeczytasz w 2 min.

Dell Inspiron 13 5379 to ciekawy model laptopa hybrydowego. Wyróżnia się solidną i elegancką obudową z matowego tworzywa sztucznego i dotykowym 13,3-calowym ekranem obracanym o 360 stopni. Wyposażony jest w procesor Intel Core i5-8250U, 8 GB pamięci RAM i dysk SSD 256 GB.

Ocena benchmark.pl
  • 4,4/5
Plusy

dobra wydajność ogólna; wysoka jakość wykonania i atrakcyjna stylistyka; wygodna i podświetlana klawiatura; cicha praca; dobra relacja ceny do możliwości

Minusy

niska wydajność graficzna; brak złącza USB typu C; dość ciężki na tle konkurencji

Laptopy konwertowalne są coraz bardziej popularne. Ma to swoje uzsadnienie w ich uniwersalności. Można z nich korzystać jak z klasycznego notebooka, albo obrócić ekran o 360 stopni i w kilka sekund zmienić go w tablet. W zależności od potrzeb i okoliczności, można ich używać w zupełnie inny sposób. Dodając do tego, że są to w większości przypadków smukłe, kompaktowe konstrukcje, stają się doskonałą propozycją dla osób potrzebujących mobilnego komputera.

Prawdopodobnie najbardziej znanym przedstawicielem tego segementu rynku jest seria Lenovo Yoga, ale konkurencja nie śpi i ma w swojej ofercie podobne konstrukcje. Jednym z nich jest testowany właśnie przeze mnie Dell Inspiron 13 5379. Lekki, elegancki i wyposażony w najnowsze podzespoły, a przy tym nieźle wyceniony.

Pora sprawdzić jak sprawdzi się w praktyce.

Specyfikacja techniczna Dell Inspiron 13 5379 (403):

ModelDell Inspiron 13 5379 (403)
Cena w dniu testu3499 zł w testowanej konfiguracji
Gwarancja2 lata w systemie Door to Door
System operacyjnyWindows 10
Klawiaturawyspowa, regulowane podświetlenie
Touchpadmatowy, gładki
Ekran» 13,3", 1920x1080, dotykowy
» IPS, błyszcząca
» maksymalny kąt odchylenia ekranu - 360 stopni
Procesor» Intel Core i5-8250U
» 4 rdzenie/8 wątków
» 1.6 GHz, Turbo 3.4 GHz, 3MB cache
» technologia 14 nm, TDP 15W
Pamięć» RAM: 4 GB, DDR4, 2400 MHz
» max: 8 GB RAM
Karta graficzna» Intel HD Graphics 620
Dysk twardy» 256 GB, SSD
model: SK hynix SC311
Napęd optycznybrak
Bateria42 Wh
Wymiary32 cm x 22 cm x 2 cm
Waga1.62 kg
Materiały pokrycia obudowy» pokrywa - matowa, tworzywo sztuczne
» ramka ekranu - matowa, tworzywo sztuczne
» panel roboczy - matowy, tworzywo sztuczne
» spód i boki - matowe, tworzywo sztuczne
Komunikacja bezprzewodowa» Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
» Bluetooth 4.1
Złącza» 2x USB 3.0
» 1x USB 2.0
» 1x HDMI
» czytnik kart pamięci
» gniazdo audio
Dodatkowe funkcje i oprogramowanie» kamerka internetowa
» złącze blokady Kensington
» oprogramowanie: Dell Digital Delivery, Power Manager Lite, Update, SupportAssist, Customer Connect, Product Registration

Wygląd i jakość wykonania

Dell Inspiron 13 5379 to bardzo przyjemny dla oka laptop. Stylistyka obudowy jest minimalistyczna, elegancka i zdecydowanie może się podobać. Szczególnie do gustu przypadły mi zaokrąglone krawędzie, dzięki którym notebooka łatwiej i wygodniej trzymać w dłoni. Ma to znaczenie w momencie, kiedy używa się go w trybie tabletu.

Dell Inspiron 13 5379 (403) tablet

Jakość zastosowanych materiałów także stoi na wysokim poziomie. Zastosowane tworzywo sztuczne całkiem przekonująco udaje nawet aluminium. W pierwszej chwili byłem przekonany, że faktycznie konstrukcja jest wykonana ze stopu aluminium, dopiero przy bliższych oględzinach okazało się, że to tworzywo sztuczne. Laptop waży 1,6 kg. Nie jest to dużo, nie jest też mało. Są na rynku nieco lżejsze konstrukcje, ale mimo to Dell wciąż dobrze sprawdzi się jako mobilny komputer.

Dell Inspiron 13 5379 (403)

Co ważne, obudowa jest solidna i dość masywna, co pozwala przypuszczać, że będzie trwała i wytrzymała. W trakcie trwania testów nie zauważyłem żadnych niepokojących oznak. Jest po prostu dobrze. Panel roboczy jest sztywny i praktycznie nie poddaje się naciskom. Trzeba użyć naprawdę sporej siły, aby go ugiąć. Jeśli chodzi o pokrywę ekranu jest nieco gorzej. Wprawdzie nie jest podatna na wyginanie, ale przy mocniejszym naciśnięciu, na ekranie pojawiają się niewielkie zakłócenia wyświetlanego obrazu.

Dell Inspiron 13 5379 (403) pokrywa ekranu

Nie zmienia to jednak ogólnie pozytywnej oceny jakości wykonania i stylistyki laptopa.

Złącza

Liczba dostępnych złącz jest zadowalająca – po prawej stronie mamy port USB 2.0, czytnik kart pamięci oraz przycisk zasilania i regulacji głośności. Po drugiej stronie znajdziemy dodatkowe dwa porty USB 3.0, pełnowymiarowe HDMI i gniazdo słuchawkowe.

Dell Inspiron 13 5379 (403) złącza

Jedyne zastrzeżenie to brak złącza USB typu C, które staje się już powoli standardem w najnowszych modelach.

Klawiatura i touchpad

Klawiatura to dla mnie kluczowy element każdego laptopa. Po prostu większość czasu spędzam na pisaniu, więc dłuższe obcowanie z niewygodną klawiaturą byłoby dla mnie nie do przyjęcia. Dell na szczęście dobrze wypada i w tym elemencie. Pisanie jest komfortowe, nawet pomimo tego, że skok klawiszy jest dość płytki. Da się do tego szybko przyzwyczaić, bowiem skok jest dobrze wyczuwalny, co umożliwia szybkie i bezwrokowe pisanie.

Dell Inspiron 13 5379 (403) klawiatura

Klawiatura jest sztywna i ugina się jedynie pod bardzo mocnym naciskiem. W trakcie normalnej pracy, nic takiego nie ma miejsca. Klawisze pracują cicho i są podświetlane.

Dell Inspiron 13 5379 (403) touchpad

Gładzik działa poprawnie i nie mam do jego pracy żadnych uwag. Płytka sensoryczna obsługuje gesty i dobrze odczytuje dotyk i ruch palca. Klawisze są zintegrowane z touchpadem.

Głośniki

Wbudowane głośniki stereo oferują zadowalającej jakości dźwięk. Jest stosunkowo czysty i wyraźny, aczkolwiek nie liczyłbym na głęboką linię basu. Niskie tony są po prostu nieobecne. Maksymalna głośność jest za to wystarczająca, aby obejrzeć film, czy posłuchać muzyki. Ponieważ głośniki znajdują się na spodzie obudowy, najlepszą jakość dźwięku uzyskujemy po obróceniu ekranu o o 270 stopni, czyli ustawieniu go w trybie kinowym. To zresztą najwygodniejsze ustawienie do oglądania filmów.

Na kolejnych stronach znajdziesz szczegółowe wyniki testów wydajność, kultury pracy, wytrzymałości baterii oraz testu ekranu.