Na topie

Polecane dyski zewnętrzne. TOP 5

Autor:

Szef strefy Komputery

więcej artykułów ze strefy:
Komputery

Zastanawiasz jaki dysk zewnętrzny kupić? W naszym zestawieniu TOP 5 polecamy najlepsze przenośne dyski, zarówno te bardzo szybkie, czyli SSD, jak i te bardzo pojemne, czyli HDD.

  • Polecane dyski zewnętrzne. TOP 5 | zdjęcie 1
Ocena redakcji

5

super

 

A A

Jaki najlepszy dysk zewnętrzny? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem jeden użytkownik będzie szukał przede wszystkimi szybkości (przenośne SSD), a drugi dużej pojemności (przenośne HDD).

Jeśli jednak szukasz czegoś o nieco mniejszej pojemności, ale za to bardziej poręcznego to warto zajrzeć do naszego zestawienia polecanych pendrive. Z kolei jeśli jesteś zainteresowany wewnętrznymi dyskami, to na naszych łamach znajdziesz również zestawienia polecanych nośników SSD 2,5 calaSSD M.2 oraz dysków HDD.

Niedrogie przenośne dyski HDD wciąż stanowią popularny i prosty środek do backupu danych. 2,5 calowe dyski zewnętrzne o pojemności 2 TB można już kupić w cenie około 300 zł, jak choćby model Seagate Expansion Portable.

Zewnętrzne 2,6 calowe HDD o pojemności 5 TB kosztują już ponad 600 zł, a 3,5 calowe o pojemności 8 TB już ponad 800 zł. Ceny zewnętrznych nośników SSD są zdecydowanie wyższe. Za model o pojemności 1 TB trzeba zapłacić zdrowo ponad 1000 zł. Uzyskujemy jednak dzięki temu bardzo szybki nośnik do przenoszenia danych.

Zewnętrzne dyski najczęście wykorzystują interfejs USB 3.0/3.1 Gen 1. Należy unikać modeli wyposażonych w starszą wersję USB 2.0. Wkrótce na rynku powinny pojawić się przenośne nośniki wykorzystujące USB 3.1 Gen 2, który charakteryzuje się dwukrotnie wyższą przepustowością od poprzedniej wersji (10 Gb/s w stosunku do 5 Gb/s).

Najlepsze przenośne dyski zewnętrzne:

Zewnętrzne dyski SSD

Szybkość, niewielkie rozmiary i większa odporność na uszkodzenia mechaniczne, to zalety przenośnych nośników SSD. Niestety jest to okupione relatywnie wysokimi cenami.

ADATA SD700 (256 GB)

ADATA SD700 to jeden z tańszych przenośnych nośników SSD. Niewielki i lekki (75 g) jest dodatkowo zabezpieczony przed działaniem pyłu i wody (certyfikat IP68) - ale należy pamiętać o zamknięciu osłony portu USB. Transfery sięgają do 440 MB/s przy odczycie i 430 MB/s przy zapisie. Model ten wystepuje w różnych wersjach kolorystycznych i pojemności (256 GB, 512 GB i 1 TB).

Najważniejsze cechy

Pojemność
256 GB
Szybkość zapisu
430 MB/s
Szybkość odczytu
440 MB/s

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

SanDisk Extreme Portable (500 GB)

SanDisk Extreme Portable to atrakcyjny i szybki przenośny SSD, który powinien zainteresować zwłaszcza osoby prowadzące aktywny tryb życia i przenoszących na co dzień duże ilości danych np. wideo w wysokiej rozdzielczości. Producent zadbał o wytrzymałą obudowę wyposażoną nawet w uchwyt do zawieszenia urządzenia. Transfery sięgają 550 MB/s, a pojemności do 2 TB. Urządzenie wyposażone jest w port USB typu C, jak i przejściówkę do USB typu A.

Najważniejsze cechy

Pojemność
500 GB
Interfejs dysku
USB 3.1
Szybkość zapisu
b.d. MB/s
Szybkość odczytu
550 MB/s

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

Samsung Portable SSD T5 (1 TB)

Szybkość i pojemność w jednym? Da się zrobić, ale trochę to kosztuje. Samsung Portable SSD T5 to zamknięty w solidnej i eleganckiej, metalowej obudowie przenośny dysk SSD o pojemności 1 TB i szybkości przesyłu plików na poziomie 400-600 MB/s. Ważący zaledwie 51 gramów maluch zapewnia przy tym sprzętowe szyfrowanie danych (256-bit AES) oraz bezproblemową współpracę z komputerami i smartfonami. Ze względu na cenę jest to raczej propozycja dla profesjonalistów, a ci najpewniej będą zadowoleni z wyboru. (Inne wersje: 250 GB, 500 GB, 2 TB).

Najważniejsze cechy

Format dysku
2,5''
Pojemność
1000 GB
Interfejs dysku
USB 3.1
Szybkość odczytu
540 MB/s

Pełna specyfikacja

100%

Ocena benchmark.pl

Samsung Portable SSD X5 (1 TB)

Samsung SSD X5 to najszybszy przenośny nośnik SSD na świecie. Dzięki temu urządzeniu skończysz ze powolnym przenoszeniem dużej ilości danych, choćby takich jak filmy czy zdjęcia. Warunek – twój komputer czy też laptop musi być wyposażony w port Thunderbolt w wersji 3 (gniazdko USB typu C). Jeśli tylko spełnia te wymogi będziesz mógł się cieszyć odczytem na dochodzącym do 2800 MB/s, oraz zapisem do 2300 MB/s. Szybkość tego zewnętrznego nośnika jest równie imponująca co… jego cena.

Najważniejsze cechy

Pojemność
1000 GB
Interfejs dysku
Thunderbolt 3 (USB typu C)
Szybkość zapisu
2300 MB/s
Szybkość odczytu
2800 MB/s

Pełna specyfikacja

96%

Ocena benchmark.pl

Zewnętrzne dyski HDD

Ogromna pojemność i niska cena w stosunku do oferowanego miejsca to niewątpliwe zalety przenośnych dysków magnetycznych. Rozwiązanie godne uwagi dla użytkowników dla których szybkość transferu danych stanowi drugorzędną kwestię.

ADATA HV300 (5TB)

Bardziej od szybkich transferów interesuje cię pojemność i niewielkie rozmiary? Pojemności 2,5 calowych zewnętrznych dysków sięgnęły już 5 TB. Dostępne są wersje w różnych wariantach koloru oraz od pojemności 1 TB. Modele ADATA HV300 o pojemności 1 TB i 2 TB mają wysokość 10,3 mm, a modele o pojemności 4 TB i 5 TB  już 19 mm. Dane na dysku można zabezpieczyć oprogramowaniem HDDtoGO z 256-bitowym szyfrowaniem AES.

Najważniejsze cechy

Pojemność
5000 GB
Interfejs dysku
USB 3.0

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

Może cię zainteresować:

Odsłon: 39699
Komentarze

3

Udostępnij
Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)