FeiyuTech AK2000 - recenzja
Foto

FeiyuTech AK2000 - recenzja

przeczytasz w 4 min.

FeiyuTech AK2000 to nowoczesny gimbal z wieloma funkcjami, których nie znajdziecie u konkurencji. Sprawdziliśmy jak radzi sobie podczas nagrań. Czy stabilizacja działa dobrze?

Firmy produkujące gimbale wypuszczają na rynek bardzo wiele modeli. Idzie się w tym wszystkim pogubić. Choć nowe produkty mają mnóstwo ciekawych cech, to najważniejsza z funkcji jest wciąż taka sama - gimbal ma stabilizować obraz. Choć zastosowanie to jest pozornie proste, to pojawiają się sprzęty, które radzą sobie z tym zarówno lepiej jak i gorzej. Jak wypada nowy model chińskiego producenta FeiyuTech? 

Feiyu-Tech AK2000 oraz AK2000
FeiyuTech A2000 (po lewej stronie) oraz AK2000 (po prawej)

FeiyuTech AK2000 to następca znanego i lubianego A2000. Szczególnie lubianego w wersji KIT, w której gimbal mógł stać się stabilizatorem dwuręcznym. AK2000 również występuje w wersji podstawowej (jednoręcznej) oraz KIT (umożliwia korzystania z wersji jedno- i dwu-ręcznej). 

Feiyu-Tech AK2000 - wersja jednoręczna

FeiyuTech AK2000 - test

Gimbal wykonany jest z metalu oraz gumy antypoślizgowej. To co jako pierwsze rzuca się w oczy to duży dotykowy wyświetlacz 1,5". Poniżej znajduje się wygodny joystick oraz cztery przyciski funkcyjne. Dwa z nich - rozpoczęcia nagrania oraz spust migawki działają w kompatybilnych modelach bezlusterkowców i lustrzanek. Co ciekawe lista wspieranych przez FeiyuTech AK2000 aparatów jest znacznie dłuższa niż w przypadku innych gimbali. Można na niej znaleźć również aparaty ze średniej półki cenowej. Jest to bardzo duży plus.

FeiyuTech AK2000 - ekran

Po lewej stronie znajduje się ogromne pokrętło. Możemy mu łatwo (kliknięciem na ekranie dotykowym) przypisać jedną z predefiniowanych funkcji - kontrola zoomu, follow focus lub kontrola dowolnej z osi gimbala. Ta ostatnia funkcja bardzo mi się spodobała.

Pozwala ona znacznie szybciej i wygodniej obrócić aparat. Czułość pokrętła można zmienić w ustawieniach. 

Feiyu-Tech AK2000 - pokrętło funkcyjne

Nad pokrętłem znajduje się gwint 1/4 cala do którego można podłączyć dedykowany uchwyt, by następnie zamontować dodatkowe akcesoria. Po lewej stronie umieszczono przycisk blokady ekranu dotykowego, a z tyłu trigger.

Feiyu-Tech AK2000 - montaż

Feiyu-Tech AK2000 - montaż

Aparat montujemy na szybkozłączce w standardzie Manfrotto, za co duży plus, gdyż z gimbala aparat można szybko przełożyć choćby na statyw. Można się przyczepić jedynie do tego, że czasem aparat trudno wysunąć z gimbala mimo odblokowania dźwigni. Wtedy trzeba pociągnąć mocniej, użyć siły. Wyważanie odbywa się tutaj standardowo.

Feiyu-Tech AK2000 KIT

Zestaw KIT zawiera dodatkowo klatkę, dzięki której gimbal staje się stabilizatorem dwuręcznym. Co zmienia się po założeniu klatki? Oczywiście cała budowa, ale "serce" gimbala pozostaje to samo, więc sterowanie jest identyczne. 

Feiyu-Tech AK2000 - specyfikacja techniczna

  • Gimbal: 3-osiowy z silnikami bezszczotkowymi
  • Kompatybilność: dowolne urządzenia o wadze od 250 g do 2800 g
  • Waga: 1252 g (bez tripodu i baterii)
  • Maksymalny zakres obrotu osi tilt: 360 stopni
  • Maksymalny zakres obrotu osi roll: 360 stopni
  • Maksymalny zakres obrotu osi pan: 360 stopni
  • Czas ładowania baterii: 5 godz.
  • Pojemność baterii: 2200 mAh
  • Akcesoria w zestawie: kabel Micro USB, kabel N3 (do aparatów Sony oraz Canon), kabel L1 (do aparatów Panasonic), tripod, ładowarka pod USB (brak adaptera do gniazdka), styropianowa walizka

Feiyu-Tech AK2000 - działanie

Czy FeiyuTech AK2000 dobrze stabilizuje?

Odpowiedź brzmi: tak. Jestem bardzo zadowolony z pracy z FeiyuTech AK2000. Wiadomo, czasem zdarzy mu się zgubić (głównie w osi Pan), jednak nie mam do niego większych zarzutów.

Do naszej dyspozycji oddano wiele trybów i ustawień stabilizacji. Cztery najbardziej podstawowe to:

  • Panning Mode (HF) - osie roll i tilt są zablokowane,
  • Follow Mode (TF) - oś roll jest zablokowana,
  • Lock Mode (LK) - wszystkie osie są zablokowane,
  • All Follow Mode (AF) - gimball podąża za ruchami operatora w każdym kierunku.

Pierwszym urozmaiceniem jest możliwość uruchomienia Rolling Follow Mode w trzech pierwszych trybach. Producent oznacza je jako HR-R, TF-R, LK+R. W Rolling Follow Mode gimbal dodatkowo pozwala na odchylenie w lewo lub prawo o 60 stopni.

Kolejnym dodatkiem jest możliwość wybrania sposobu stabilizacji. Do wyboru mamy: domyślny, płynną stabilizację oraz tryb "action". W tym ostatnim ruchy gimbala stają się bardziej szarpane. Warto wspomnieć również o kolejnym trybie "Fast Follow Mode", który uruchamiamy przytrzymując "przycisk skrótu". W nim gimbal reaguje znacznie dynamiczniej - jego ruchy są agresywniejsze.

feiyu-tech ak2000 kit

Wracając do stabilizacji warto wspomnieć jeszcze o klatce do gimbala. FeiyuTech AK2000 razem z nią, bateriami i naszym aparatem ważył ponad 3,5 kg. Przy dłuższym nagrywaniu przyda Wam się biceps niczym u Pudziana. Klatka posiada możliwość podłączenia dwóch urządzeń na górze (np. odbiornika mikrofonu oraz lampy), co jest wygodne. Małym problemem było nierównomierne wyważenie klatki. Pod prawą ręką znajduje się gimbal, a pod lewą rurka. Co za tym idzie prawa strona gimbala jest cięższa od lewej. Czy to przeszkadza? Do końca wygodne nie jest, ale idzie się przyzwyczaić.

FeiyuTech AK2000 - ciekawe funkcje

Wiele funkcji FeiyuTech AK2000 mnie zaskoczyło. To co najbardziej przyda się filmowcom to wygodna obsługa aparatu z poziomu ekranu gimbala. Zarządzać możemy czułością ISO, ekspozycją czy balansem bieli. Przy kręceniu przydawała mi się również funkcja obrotu aparatu o 180 stopni (uruchamiamy ją klikając trzy razy przycisk Power).

feiyu-tech ak2000 - panel sterujący

Spore wrażenie wywarł na mnie tryb programowania. Wybieramy pozycję startową aparatu, pozycję końcową oraz czas obrotu jaki ma być w każdej osi (może być różny). I dzieje się! Aparat zaczyna się obracać od pozycji startowej do końcowej. Działa to dobrze. Przy pomocy tej funkcji można tworzyć piękne panoramy! 

Największym zaskoczeniem była dla mnie aplikacja mobilna, która DZIAŁA. Zdarza się to dość rzadko. Najczęściej z aplikacjami do gimbali jest dużo problemów, a Feiyu ON śmiga jak należy! Nie było żadnych problemów z konfiguracją. Pewnie dziwicie się moją ekscytacją, ale to naprawdę rzadkie zjawisko. Przy pomocy aplikacji możemy sterować gimbalem oraz wybrać tryb stabilizacji. Wyświetlany jest również obraz z aparatu.

Feiyu-Tech AK2000 w klatce z zamontowanym mikrofonem

FeiyuTech AK2000 - czy warto?

Do gimbala FeiyuTech AK2000 dołączona jest styropianowa walizka. Jest ona wygodna - każdy element ma swoje miejsce, leży stabilnie, ale... do zestawu KIT czyli z klatką do użytku dwuręcznego nie ma walizki ani pokrowca. Czyli jeżeli chcemy zabrać gimbala w wersji dwuręcznej to pozostaje nam zakup dodatkowej walizki lub torby. Niefajnie.  

Feiyu-Tech AK2000 - nie wszystkie akcesoria mieszczą się w walizce
Zestaw KIT nie mieści się w walizce

Na sam koniec jeszcze kilka słów o baterii. Gimbal jest zasilany czterema akumulatorami typu INR 18650. Ładujemy je w dołączonej ładowarce USB. Adapter do gniazdka nie jest dołączony. Na jak długa stabilizacje FeiyuTech AK2000 pozwolą nam cztery w pełni naładowane baterie? Mi udało się z nich wycisnąć trochę ponad 8 godzin, co uważam za bardzo dobry wynik.

Czy zatem warto kupić FeiyuTech AK2000? Zdecydowanie tak. Dobrej jakości stabilizacja, wiele ciekawych funkcji, wygodna obsługa i wiele więcej. Z czystym sumieniem mogę polecić tego gimbala wszystkim półprofesjonalistom i nie tylko. Cena Feiyu-Tech AK2000 wynosi 1699 złotych. Za wersje z klatką trzeba dopłacić 500 złotych.

Feiyu-Tech AK2000

Ocena końcowa FeiyuTech AK2000

  • dobra jakość stabilizacji,
  • wiele trybów stabilizacji,
  • dużo dodatkowych funkcji (np. tryb programowania, action mode),
  • solidna budowa,
  • pokrętło funkcyjne,
  • możliwość rozbudowy do wersji dwuręcznej, 
  • działająca aplikacja na telefony,
  • do wyjęcia aparatu czasem trzeba używać siły,
  • klatka mogłaby być wygodniejsza,
  • brak pokrowca do wersji KIT. 

Super produkt

Gimbala możecie kupić w oficjalnym polskim sklepie Feiyu-Tech.

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    br4tp1t
    1
    Patrząc na filmik, to szczerze mówiąc stabilizacja jest słaba, widać podskakiwanie i całość wygląda jakby była tylko robiona na stabilizacji z aparatu. Możliwe, że sam gimbal był źle trzymany, ponieważ gimbala trzeba trzymać jak "miecz samurajski" czyli do przodu, a nie do góry, wtedy podskakiwanie podczas marszu/biegu jest dużo bardziej niwelowane.
    • avatar
      Cute Pony
      -4
      Ponad 2k PLN za kilka rurek. Ten kto to wymyslil potrzebuje gimbala do stabilizacji swojego mózgu.
      • avatar
        tomi911
        0
        Miałem okazję kręcić na feiyu a1000 i a2000. Polecam zwłaszcza ten ostatni ze wglądu na większy zakres regulacji środka ciężkości aparatu.
        Wygodniej kręci się z aparatu, który posiada ekran odsuwany na bok - środkowy silnik gimbala w wielu pozycjach zasłania cały tył aparatu.